janinca janinca komentáře u knih

Chaloupka na vršku Chaloupka na vršku Šárka Váchová

Po Večerníčku a poslechové knize přišla na řadu i ta papírová. Vše stejně milé a okouzlující. Budeme se k ní rádi vracet.

14.09.2022 5 z 5

Holka se sílícím hlasem Holka se sílícím hlasem Abi Daré

I já smekám klobouk před překladatelkou této neobyčejné knihy.
U první kapitoly jsem se vyděsila, pak nalistovala poznámku překladatelky, čímž se vše vyjasnilo, a já mohla pokračovat s klidným srdcem, že chyba není na mém přijímači.
Díky překladu působí celý příběh i hlavní hrdinka Adunni velmi věrohodně.

18.07.2022 5 z 5

Vlastně jsem od knihy příliš nečekala a teď jsem mile překvapená. Přestože se jedná o smyšlený příběh, na uvěřitelnosti mu to neubírá, navrch mi rozšířil historické obzory.
Další příběh královského hřebene si nenechám ujít.

09.07.2022 5 z 5

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

V dětství, respektive v dospívání mě tato kniha neoslovila a já ji nedočetla. S dcerou jsem si ji však ujít nenechala. Předčítala jsem ji před spaním a bylo nutno vysvětlovat. Uznávám, že pro jedenáctileté děti je to náročná četba a domnívám se, že pokud by měla číst dcera sama, také by nedočetla.

30.04.2022 5 z 5

Ema se má Ema se má Martina Komárková

Jak praví anotace - “rok ve školce očima rošťácké holčičky Emy”- je naprosto dokonalý popis knihy. Čtení si užila jak školku navštěvující dcerka, tak já sama. Někdy jsme se obě nestačily divit, co ta Ema nevymyslí…
Doporučuji i jako školkovou četbu při poledním odpočinku.

30.04.2022 5 z 5

Prostě na mě zapomněli Prostě na mě zapomněli Jiří Holub

Kniha se mi četla dobře, ale přišlo mi to spíš jako literatura pro mládež. Chování osmileté dívky mi nepřišlo uvěřitelné, a že by si rodiče nevšimli mizejícího jídla a zraněné staré ženy v patře????
Téma zajímavé, ale čekala jsem něco jiného…

24.04.2022 3 z 5

Děti z naší vily Děti z naší vily Alice Rossi

Knížku jsem vypůjčila v knihovně na radu kamarádky a musím říct, že nám opravdu padla do noty.
Je to takové milé vyprávění o “obyčejném životě obyvatel jedné vily v Praze”. Neustálé návštěvy všech zúčastněných dětí i jejich rodičů, popíjení kafíčka a bejbyčína a mnoho dalších aktivit, se kterými se u nás na vesnici nesetkáme, naše holky velmi uchvátilo-a to i jedenáctiletou, která si nenechala z večerního předčítání nic ujít.

21.04.2022 5 z 5

Kdo ukradl zelí? Kdo ukradl zelí? Stanislava Reschová

Detektivní příběh pro děti s ilustracemi naší oblíbené Venduly Hegerové. Se školkovými dětmi jsme si ji moc užili.

07.04.2022 5 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Kniha se mi líbila svým zpracováním, téma celkem náročné pro matku stejně staré dcery … Jen ty vulgarismy fakt nerada čtu.

06.04.2022 4 z 5

Lopuchové pole Lopuchové pole Katarzyna Ryrych

V knihovně mě zaujala svou obálkou, doma u předškolačky vzhled příliš nezabodoval, takže dlouho jen ležela na poličce. Nakonec jsme ji přece jen otevřely a ejhle jak byla zábavná a kouzelná. Sice jsem si nebyla příliš jistá, jestli se stíhá orientovat v postavách -přece jen jména jako Nejsilnější, Nejchytřejší, Hlídané apod. nejsou příliš obvyklá. Ale prý vše jasné.
Takže jsme si ji užily a ještě si rozšířily obzory (postava Medarda musela být vysvětlena stejně jako nemoc Jacka Sparrowa…).

16.02.2022 5 z 5

Vůně mandlí Vůně mandlí Lenka Reinerová

Všechny povídky mě neskutečně vtáhly a já jsem měla pocit jako bych byla součástí jejich děje.

12.02.2022 5 z 5

Bratři Lví srdce Bratři Lví srdce Astrid Lindgren

Nějak nechápu, že mě tato kniha tak dlouho míjela. Od A.L. jsem nic podobného nečekala. Velmi se nám líbila a už je na seznamu knih, ke kterým se budeme vracet.

12.01.2022 5 z 5

Péťa se učí mluvit Péťa se učí mluvit Marta Galewska-Kustra

Krásná kniha, která rozvíjí mluvní projev těch nejmenších. Škoda, že naše děti už mají toto období za sebou. Tak ráda bych si ji s nimi prohlížela a četla.

07.01.2022 5 z 5

Luna a ryba Luna a ryba Lisa Aisato

Óóó… víc takových sladkých knižních pralinek!

03.01.2022 5 z 5

Deník Dory Grayové Deník Dory Grayové Naďa Reviláková

Knihu jsem vybrala v knihovně ke společnému čtení s páťačkou, protože právě ve škole probírají 2.světovou válku.
Kniha nás obě velmi nadchla. Dcera se chce po přečtení stěhovat, protože by určitě také našla starý deník. Jen škoda, že nic podobného s manželem neplánujeme.
Co však určitě plánujeme je - přečíst si další pokračování.

13.12.2021 5 z 5

Poněkud zvláštní kůň Poněkud zvláštní kůň Frida Nilsson

Příběh Hedviky, která není ničím výjimečná-spíš úplně normální- lže, závidí, pere se a je pro ni velmi těžké se omluvit… V takové postavě se musí najít dítě jakéhokoli věku.
Bavilo nás to všechny -holky 5 a 10 let a mě taky!

23.11.2021 5 z 5

Včelka Meduška - Pohádky z včelího úlu Včelka Meduška - Pohádky z včelího úlu Zdeňka Šiborová

Toto rozhodně nebyl můj šálek čaje… Po přečtení anotace jsem měla úplně jiná očekávání. Příběhy mi přišly nezáživné, na sílu napsané.

13.11.2021 1 z 5

Děvčátko s koťaty Děvčátko s koťaty Naďa Mauerová (p)

Tuto knihu si dcera vybrala v knihovně sama. Nevím jestli ji zaujala svým vzhledem, nebo jí vypadla z police při vytahování jiné knihy. Nicméně příběh je opravdu milý, laskavý i vtipný. Společně jsme si ji užily!

13.11.2021 5 z 5

Do průvanu za uši tatínci se nevěší Do průvanu za uši tatínci se nevěší Alena Čálková

Naši pětiletou to ohromně bavilo. Náprava tatínka ji zaujala i pobavila. Nejlepší podle ní bylo, že i dospělí někdy “zlobí” a potřebují napravit své chování.

01.11.2021 4 z 5

Pes nám spadla Pes nám spadla Miloš Kratochvíl

Velmi vtipné a povedené dětské básničky. Některé už umíme zpaměti - z toho plyne, že jsme ji četli několikrát a určitě se k ni budeme dál vracet!

25.10.2021 5 z 5