janha janha komentáře u knih

1945: Léto běsů 1945: Léto běsů Miloš Doležal

Zejména ty poslední příběhy mi do konceptu neseděly a zdály se mi nadbytečné. První polovina knihy byla výborná.

02.10.2023 3 z 5

Lido di Dante Lido di Dante Petr Borkovec

Jeho dvanáct povídek v nenápadné knížce Lido di Dante je jakousi laškovnou poctou Itálii a zejména oblasti poblíž Ravenny. Ale nečekejte žádné popisy turistických atrakcí, spíše pestrý rej postaviček a nálad, často až surreálných. Borkovec je suverénní v používání češtiny, umí být velice vtipný, ale také trochu melancholický. Prostě mistr.

11.03.2021 5 z 5

Petříček Sellier & Petříček Bellot Petříček Sellier & Petříček Bellot Petr Borkovec

Petr Borkovec sesbíral do tohoto svazku množství krátkých příběhů, vzpomínek, historek či poetických pojednání. Vše zabalil do krásné češtiny, se kterou se člověk může doslova mazlit. Borkovec je také často velmi vtipný, jak dokládá třeba ve svém vzpomínkovém textu o srnčí nožičce. Ostatně říše zvířat Borkovce fascinuje a tuto fascinaci skvěle předává dál. Když jsem například u nás v lese našel starou zvířecí lebku, hned jsem si na něj vzpomněl a měl nutkání mu napsat, jestli se na ni nechce přijet podívat.

11.03.2021 5 z 5

Druhá derivace touhy II.: Na prahu digitální teologie Druhá derivace touhy II.: Na prahu digitální teologie Tomáš Sedláček

Sedláčkovi se v kratších publicistických útvarech, které dlouhodobě pravidelně píše pro noviny, docela daří akcentovat důležité a zajímavé fenomény této doby. V knize sebraných sloupků tak najdete například umírněnou kritiku „Růstu“, zamyšlení nad vlivem nových technologií spojených s virtuální / rozšířenou realitou či drobné politické komentáře. Hlavní problém knihy ale vidím v její délce. Málo se škrtalo a tak se některá témata chvílemi až nad míru opakují a ne vždy jsou až tak objevné či originální.

25.02.2021 3 z 5

Kundera: Český život a doba Kundera: Český život a doba Jan Novák

Přemýšlím, kde se autor inspiroval více, jestli u bulvárních novinářů či přímo estébáků. Zbytečně dlouhá kniha, kde Novák s proklatě zatemněnými ideologickými skly na očích odhaluje sledovaný „objekt“ ze všech nepravostí, včetně toho, že Kundera špatně řídil automobil. Myslím, že by to autor Žertu lépe nevymyslel.

12.11.2020 odpad!

Dukla Dukla Andrzej Stasiuk

Stefania Szostok napsala výstižně v recenzi na Duklu, že „jazyková vytříbenost a spojení lyrické jemnosti s brutalitou a špínou současné reality jsou už Stasiukovým autorským poznávacím znamením. Nechybí ani v Dukle, která není pouze metafyzicko-intelektuálním projektem sebepoznání, ale také krásným portrétem naprosto skutečného podhorského městečka. Před našima očima vytváří autor z prachobyčejných událostí a věcí obtěžkaných světem soukromý mýtus."

09.04.2020 5 z 5

Ženy, které se nebály změnit svět Ženy, které se nebály změnit svět Julia Adams

Nápad dobrý, zpracování průměrné. A taky vlastně ani nevím, pro koho je knížka určená. Pro malé děti to není, pro větší taky moc ne, už jen kvůli těm obrázkům, na kterých jednotlivé ženy vypadají všechny skoro stejně. Možná méně jmen, více zajímavějšího grafického zpracování a nebo trochu propracovanější text.

26.03.2020 3 z 5

Jefferson Jefferson Jean-Claude Mourlevat

Dojemný příběh, pohádkově-utopistický a dalo by se říci i trochu aktivistický.

07.02.2020 4 z 5

Vodní apokalypsa Vodní apokalypsa Mikael Niemi

Nejsem sice příznivcem katastrofických románů, ale tady mě to bavilo. Ono to vlastně byla spíše sonda do mezilidských vztahů a taky trochu hra se čtenářem s prvky černého humoru. Prostě Seveřané se vším všudy, včetně tragikomické scény s totálně našrot milencem. Takový je někdy život.

24.01.2020 5 z 5

Líbila se mi upřímnost s jakou byly rozhovory vedeny. Ne vždy mě ale odpovědi respondentů zajímaly, někdy by více bylo méně. Ale i tak rozhodně doporučuji alespoň k prolistování.

15.01.2020 3 z 5

Zatím dobrý (komiks) Zatím dobrý (komiks) Jan Novák

Škoda, že se autoři nepokusili trochu více rozebrat eticky sporné jednání hlavních postav. Komiks zachraňuje jeho výtvarná stránka, i když ani zde to není bez výhrad.

04.10.2019 3 z 5

Tekuté zlo Tekuté zlo Zygmunt Bauman

Někdy na můj vkus až moc ukecané (na knižní vydání). Na druhou stranu se zde objevuje řada zajímavých odkazů a spíše bych doporučoval si alespoň některé pasáže přečíst.

24.07.2019 3 z 5

Supermodelka a krabice Brillo Supermodelka a krabice Brillo Don Thompson

Zejména první polovina knihy je až fascinující.

13.06.2017 4 z 5

Siamská dvojčata Siamská dvojčata Stig Sæterbakken

Skvěle napsáno. Ovšem dočíst tuto útlou knížku až do konce není snadné. Každá stránka je nasáklá existenciálním šklebem, který připomíná: "Taky tě to čeká..." Ale jak se s tím vším smířit?

10.05.2017 4 z 5

Mapy. Atlas světa, jaký svět ještě neviděl Mapy. Atlas světa, jaký svět ještě neviděl Aleksandra Machowiak Mizielińska

Zpracování velmi pěkné. Jen bych raději Atlas Evropy se všemi státy. Ale i tak příjemné na prohlížení.

17.04.2017 5 z 5

Ostrov Ostrov Roy Jacobsen

Ryby, kajky, mráz, samota, běsy, smíření. V Jacobsenově románu Ostrov jsou nahuštěny snad všechny aspekty lidského přebývání.

10.06.2016 5 z 5

Maud a Aud: Román o silničním provozu Maud a Aud: Román o silničním provozu Gunstein Bakke

Souhlasím, že je to obtížné ke čtení a ponořit se do tohoto podivného románu vyžaduje trpělivost. Má ale své kvality a občas mi kniha (svým stylem) připomněla román Lačnost od E. Jelinek.

29.05.2016 3 z 5

S pamětí v zádech aneb Ostravské protimluvné - téměř historické - (ne)souvislosti S pamětí v zádech aneb Ostravské protimluvné - téměř historické - (ne)souvislosti Petr Vrchlabský

Bohužel je kniha dost nevyrovnaná. Ne vše, co fungovalo na stránkách časopisu, pasuje do knihy, která je čtena jako ucelené dílo. Redakční práce je nulová, chybí propojení textů, často se čtenář podivuje, proč to tam vlastně je, témata se opakují... Je mi to líto, jelikož většina textů je sama o sobě spíše povedených. Tady se mělo škrtat a přepisovat.

25.04.2016 2 z 5

Bílí negři Bílí negři Ingvar Ambjørnsen

Musím přiznat, že jsem nedočetl. Dobře napsané, ale nějak jsem se neuměl vcítit do jednání hlavních hrdinů.

20.09.2015 3 z 5

Taková medvědí rodinka Taková medvědí rodinka Zbyněk Černík

Super ilustrace, docela vtipné příběhy. Jazykové hříčky pro děti příliš složité, trochu až manýra. Ale jinak fajn knížka.

14.09.2015 3 z 5