Janek Janek komentáře u knih

Neznámá společnost: Pohledy na současné Česko Neznámá společnost: Pohledy na současné Česko Pavel Pospěch

Srozumitelná a velmi aktuální sonda do české společnosti ukazuje přínos sociologie k porozumění nám samým.

07.02.2022 5 z 5

Petr Brukner: Jen tak jsem šel kolem Petr Brukner: Jen tak jsem šel kolem Vladimír Kroc

Petr Brukner je jistě zajímavá renesanční osobnost, jeho vyprávění stojí za pozornost.
Ale knižní vydání rozhovoru vyžaduje mnohem víc práce než jen - bez ladu a skladu - poskládat různá vyprávění za sebe. Velká škoda, kniha působí velmi chaoticky a nepřehledně, jako by byla psána bez rozmyslu.

21.01.2022 3 z 5

Výslech revolucionářů z roku ’89 Výslech revolucionářů z roku ’89 Karel Hvížďala

Pozoruhodná mozaika příběhů a reflexí přelomové doby, kniha, která by se měla stát povinnou četbou. Některé texty by možná zasloužily zkrátit.

21.01.2022 4 z 5

Pandemie: Anatomie krize Pandemie: Anatomie krize Michal Kubal

Senzační kniha, důležité poselství příštím generacím. Špičková práce.

14.01.2022 5 z 5

Člověk bez osudu Člověk bez osudu Imre Kertész

Jedno z nejoriginálnějších svědectví z koncentračního tábora, které jsem kdy četla. Odosobněný text není ani čtivý, ani líbivý. Ale zprostředkovaná zkušenost je nadmíru autentická. Ne každý dokáže najít sílu, aby přežil.

14.01.2022 5 z 5

Výjevy Výjevy Ondřej Hanus

Těšila jsem se, ale nějak mi to nesedlo.

13.01.2022 3 z 5

Zabiják Zabiják Émile Zola

Naturalismus par excellence. Brrr, až čtenáři zůstává špína za nehty a sucho v ústech.

12.01.2022 5 z 5

Až na ten konec dobrý Až na ten konec dobrý Pavel Tomeš

Kdo by to byl řekl, že román o smrti/ích a umírání/ch může být dojemný a humorný zároveň. Originální román Pavla Tomeše stojí za pozornost!

08.01.2022 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Střídmému stylu myslím trochu škodilo zbytečně velké množství nepodstatných odboček.
Doporučení hodná kniha.

23.11.2021 4 z 5

Liška v dámu Liška v dámu Jiří Kratochvil

Originalita i nadhled, drsnost 50. let i jemnost ženy-lišky dělají z této ne úplně snadné četby silný zážitek.

18.11.2021 4 z 5

Smyčka Smyčka Pavel Kohout

Kam nemůže čert, nastrčí ženskou. Možná až příliš naivní novinář Jan Soukup pak nemá šanci. Text Pavla Kohouta je dobře napsaný a čtivý, byť některé dějové zvraty nepůsobí až tak překvapivě, jak by se na takové téma možná slušelo.

18.11.2021 4 z 5

Umina verze Umina verze Emil Hakl (p)

Z tohoto syrového románu Emila Hakla mi běhal mráz po zádech. Bezútěšné prostředí a obrovská touha po vztahu - to jsou nejvýraznější linie společensko-kritického příběhu, který děsí svou autentičností.

16.11.2021 5 z 5

O rodičích a dětech O rodičích a dětech Emil Hakl (p)

Próza Emila Hakla není ani laskavá, ani úsměvná. Pod zdánlivě bezvýznamným klábosením otce a syna, z příběhu bez dramat a bez pointy, prosvítá řada křivd a neporozumění. Taková je literatura, takový je život.

12.11.2021 4 z 5

Znamení neznámého: Rozhovory o spiritualitě Znamení neznámého: Rozhovory o spiritualitě Jan Němec

Je to knížka k přemýšlení, která nabízí od všeho trochu.
Zůstává otázkou, zda mi až moc nepřekáží mé vlastní předporozumění i skutečnost, že Petra Vacíka a sestru Denisu Červenkovou znám z farnosti, kde jsem konvertovala.
Kniha je moc hezky knižně i redakčně připravena.

09.11.2021 3 z 5

Adamův návrat: Mužská iniciace Adamův návrat: Mužská iniciace Richard Rohr

Inspirativní, hluboká a poučná kniha zdaleka nejen pro muže.

03.11.2021 5 z 5

Klaun to zkouší znovu Klaun to zkouší znovu Jiří Suchý

Jiří Suchý dokáže kouzlit s češtinou. Druhý díl těchto lehkých humorně-teologických ponorů mi přijde mnohem lepší než díl první, v němž si, jak se mi zdá, pokládal autor mnoho otázek, které už jsou dávno zodpovězeny.

03.11.2021 5 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Detektivní příběh má pěknou atmosféru a velmi slibný rozjezd, závěr už se mi ale zdál zbytečně moc divoký.

29.10.2021 4 z 5

Muž bez vlastností 1 Muž bez vlastností 1 Robert Musil

Při vší objemnosti a náročnosti textu jde o velmi vtipný román.

23.10.2021 4 z 5

Stále víc přicházím Ladislavu Ziburovi na chuť - není to jen výborný vypravěč a vtipálek, ale také křehký muž (v tom nejlepším slova smyslu), který dokáže vystihnout a srozumitelně popsat okamžiky, které přesahují "tady a teď" jeho putování. Ladislav Zibura nepíše čistokrevné životopisy; zdá se mi, že mnohem spíš píše cestopisy po krajině cestovatelovy duše. Pokud jste jen trochu vnímaví, můžete cestovat s ním.

27.09.2021 5 z 5

Emil Běžec 00:10 Emil Běžec 00:10 Pavel Kosatík

O Zátopkovi jsem téměř nic nevěděla, po Kosatíkově knize jsem sáhla až poté, co jsem viděla velmi pěkný film. Text životopisu sice je plný přesných informací (kdy, kde a jakého rekordu Zátopek dosáhl), ale zároveň je to text, který se velmi špatně čte. Pro mě nakonec nejzajímavější bylo zasazení Emilova života do politického kontextu. Zátopkovu vůli a radost z pohybu nelze než obdivovat, v osobním (a/politickém) životě, zdá se, zas až takový hrdina nebyl.

26.09.2021 3 z 5