Janea777 Janea777 komentáře u knih

Moje první sebevražda Moje první sebevražda Jerzy Pilch

Pár dobrých momentů tam bylo. Autor se výběrem slov a některými zamyšlenými pasážemi občas ocitá v ranku "lepší literatury" a naznačuje to i obálka.
Z větší části ale spíše vzpomíná na to, jaké měly jeho milenky vnady. V dnešní době už bych od literatury očekávala něco víc, zvlášť když má jít o jednu z nejlepších polských knih současnosti. Doufám, že zpovědím sexistů z (před)minulého století, které doteď literatuře kralovaly, už bude brzy konec a tahle kniha je jejich labutí píseň.
To, že Pilch sám sebe v knize vykresluje jako vyžilého alkoholika, je na druhou stranu mile upřímné a výpovědi o slezských luteránech mě bavily.

19.05.2023 2 z 5

Opavština pro samouky Opavština pro samouky Vít Skalička

Jediná učebnice slezského nářečí na světě. A ještě k tomu skvěle zpracovaná. Nechápu, proč není známější.

20.08.2018 5 z 5

Volba povolání bez předsudků - Metodika projektového dne pro základní školy Volba povolání bez předsudků - Metodika projektového dne pro základní školy Anna Babanová

Skvělá učebnice pro práci s mládeží. Lze použít nejen při kariérovém poradenství. Obsahuje pracovní listy se zajímavými a zábavnými aktivitami.

21.11.2016 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy I Muži, kteří nenávidí ženy I Denise Mina

Kvalitní zpracování kvalitního příběhu, textově i graficky. Autoři se s obtížným tématem vypořádali skvěle.

06.11.2016 5 z 5

Hledá se hvězda Hledá se hvězda Lenka Brodecká

Detektivní příběh v pohádkových reáliích. Mělo to spád, vtip i napětí. Velice krásná kniha :)

21.09.2015 5 z 5

Ami, chlapec z hvězd Ami, chlapec z hvězd Enrique Barrios

Nádherná kniha. Poučná. Lze ji číst jako Malého prince s citáty k zamyšlení či jako pohádkově laděný sci-fi příběh, jako pravdivé povídání o životě nebo všechno dohromady. Ostatně, těžko ji k něčemu přirovnat. Je to velmi originálně pojatá kniha - rozhodně se ale nejedná o ezoterický paskvil, jak by se na první pohled mohlo zdát (navzdory určité naivitě a možná přílišnému pozitivismu - to už záleží na světonázoru čtenáře, jak autorovo životní přesvědčení přijme).

06.09.2015 5 z 5

Emma Emma Jane Austen

Naprostý skvost. Čím jsem starší, tím více oceňuji autorčinu nerozvláčnost. Každá věta, každé slovo má své místo a na pár stranách Austinová stačí hezky vystihnout charakter postav, některé společensko-ekonomické souvislosti a zároveň i pobavit. Samozřejmě s notnou dávkou napínavé romance.

24.05.2015 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Srdcovka :) Detektivky normálně nečtu a navíc je to celé v pomalejším tempu, takže žádný horký bestseller - ale má své charisma. Měla jsem dojem, že se to skutečně někde mohlo odehrát a první díl ve mně zanechal chuť hned začít číst další. Rowlingová je skvělá vypravěčka příběhů, mistrná tvůrkyně dialogů. Má cit pro kouzlo místa a psychologii postav. Za mě ano.

02.04.2015 4 z 5

Padesát odstínů ostudy Padesát odstínů ostudy Andrew Shaffer

Četla jsem paralelně originál i tuto parodii na čtečce a dělalo mi potíže rozlišit, kterou z nich zrovna čtu. Originál je totiž tak blbý, že paroduje sám sebe. Na tomhle se mi líbilo, že to bylo tak milosrdně krátké.

04.03.2015 4 z 5

Povídky Povídky Lev Nikolajevič Tolstoj

Krásné črty. Nejhezčí povídka je o přátelství lva s malým psíkem (spoiler): Mužici házeli živé psíky a kočičky do klece lvům, aby nemuseli platit poplatek v ZOO. Jednoho psíka si však lev oblíbil a skamarádili se tak, že když pes pošel, lev steskem nechtěl žrát a zanedlouho pošel taky.

04.03.2015 5 z 5

Zistisito sama: moje učitelské dny Zistisito sama: moje učitelské dny Daniela Doubková

Skvělá kniha a je obrovská škoda, že o ní málokdo ví.
Autorka vtipným, osobitým způsobem a zcela otevřeně - včetně sprostých výrazů žáků a jejich sexuálních hlášek - popisuje své zážitky učitelky na zvláštní škole. Činí tak v kraťounkých glosách s pointou k zasmání, k zamyšlení i k pláči.
V knize zjistíte, co se děje v instituci, kde se zoufalí pedagogové snaží pozvednout ducha duševně nemocným, mentálně zaostalým, patologickým žákům z narušených rodin, kteří v mezičase, kdy neobracejí školu naruby, dokáží své učitele i příjemně překvapit a vykouzlit jim úsměv na tváři.

03.03.2015 5 z 5

Rychle a bezbolestně Rychle a bezbolestně Markéta Dočekalová

Kniha mi v určitém ohledu připomněla Arabelu říznutou nějakým českým seriálem o zajímavých lidských osudech. Příjemné překvapení.

03.07.2013 4 z 5

Maruška a mláďátka a jiné příběhy ze života Maruška a mláďátka a jiné příběhy ze života Věra Provazníková

Knihu jsem dostala jako dárek ve školce. Zbožňovala jsem příběh Veroniky z pískově žlutého domu.

15.01.2013

Kouzlo Vánoc Kouzlo Vánoc Ivo Odehnal

Jako malá jsem tuto knihu milovala a četla ji každé Vánoce znovu a znovu.

15.01.2013 5 z 5

Malý bílý koníček Malý bílý koníček Elizabeth Goudge

Četba vhodná pro nejmladší slečny. Kouzelné prostředí, uchvacující popisy, charisma tajemství... Dějově je však kniha o něco slabší, staví hlavně na atmosféře míst. Vhodná pro dívky, které ještě žijí sněním o zámcích a jednorožcích. Jako malá holčička bych si knížku určitě užila a zamilovala, teď už jsem na ni trochu stará :) Knihu jsem četla, protože mě zajímalo, které dílo bylo největší inspirací pro autorku Harryho Pottera.

11.01.2013 3 z 5

Muž, který si pletl manželku s kloboukem Muž, který si pletl manželku s kloboukem Oliver Sacks

Pro milovníky lidské mysli, neurologických zvláštností, možností i omezení lidského mozku vynikající četba. Čte se lehce jako dobře napsaná beletrie.

28.03.2011 5 z 5

Antropoložka na Marsu Antropoložka na Marsu Oliver Sacks