Jane2016 Jane2016 komentáře u knih

Korejské halušky Korejské halušky Dominika Sakmárová

Veselé historky z cest po Jižní Koreji! No řekněte sami, koho by tato věta nezaujala! Já jakožto milovnice cestopisů jsem okamžitě věděla, že si tuto knihu musím přečíst!

A knížka je skvělá, vtipně napsaná, zajímavá a během čtení není chvilka, kdy byste se jako čtenář nudil. Já jsem velmi ocenila kratší kapitoly, a obrázky!

Z knihy jsem nadšená a velmi ji doporučuji! V následujících dnech se pustím do autorčiny další knihy s názvem „Kočičí kožich a velbloud u Velké čínské zdi“.

13.04.2024 4 z 5

Za zamčenými dveřmi Za zamčenými dveřmi Freida McFadden

Za zamčenými dveřmi, kniha, na kterou jsem v posledních pár dnech vídala samé pozitivní a nadšené ohlasy. Proto, když jsem na knihu narazila u nás v knihovně, potichu jsem zajásala a hned se doma pustila do čtení.

Co je potřeba říct, v životě jsem přečetla již spousty thrillerů. Jsou takové, které přelouskáte během jednoho dne, ale v paměti Vám dlouho nezůstanou. A pak jsou ty, které čtete, neustále říkáte „Wau“, tak tohle je boží a děj nezapomenete. A přesně taková je tahle kniha. Čtivá, dechberoucí a se skvělou zápletkou. Samozřejmě jsem se během čtení snažila uhádnout pachatele, ale byla jsem vedle. Konec knihy mě naprosto odrovnal!

Boží! Skvělé! Doporučuji všema deseti! Tahle kniha si opravdu zaslouží ten boom, který kolem sebe má.

08.04.2024 5 z 5

Zbožňuju tě navždy Zbožňuju tě navždy Veronika Rei

Existují knihy, které prolétnete, nic ve Vás nezanechají a jdete dál. A existují knihy, jejichž děj Vás zasáhne. Knihy, obsahující věty, ze kterých máte husí kůži po celém těle. Nezapomenutelné knihy. A právě mezi ty patří „Zbožňuju tě navždy“.

Knížku jsem přečetla během chvilky, ačkoliv moje plány byly dávkovat si ji postupně. Jakmile jsem se pustila do čtení, věděla jsem, že budu mít dočteno hned.

„Zbožňuju tě navždy“ je totiž krásná kniha, taková, která Vás donutí se zamyslet nad Vaší současnou životní situací, ale i nad starými bolístkami a křivdami. Během čtení jsem zažívala spousty emocí, smutek, lítost, ale i radost a vděk. Myslím, že knížka by měla být povinnou četbou pro mladší ženy a dívky. Troufnu si tvrdit, že každá z nás někdy ztrácela čas s někým, kdo za to vůbec nestál a zapomněly jsme se starat o potřeby té dušičky uvnitř nás.

Krásná kniha, nádherné ilustrace a dojemný příběh. Knihu doporučuji všema deseti. A rozhodně ji zařadím mezi nejlepší tohoto roku.

08.04.2024 5 z 5

Doma na cestách Doma na cestách Tadeáš Šíma

„Doma na cestách“, cestopis s krásnou obálkou, který mě zaujal na první pohled. Obecně cestopisy vyhledávám, a proto jsem se rozhodla, že zkusím i tento!

Autor Tadeáš Šíma píše velmi poutavě, příběhy popsané v knize mě bavily a dobře se mi četly. Jediné, co bohužel musím vytknout je absence fotek. Většinou jsou cestopisy narvané k prasknutí fotografiemi z cest. Jídel, krajiny či zvířat, a tohle mi tady chybělo. Autor sice píše skvěle a daná místa si lehce představíte, ale přece jen bych ty fotografie uvítala.

Každopádně myslím, že kniha je povedená, moc cestopisů z této oblasti jsem nečetla a musím říct, že bylo to příjemně osvěžující. Pokud hledáte fajn oddechovku na léto, tak se vůbec nebojte po této knize sáhnout.

08.04.2024 3 z 5

Neviditelné ženy Neviditelné ženy Caroline Criado Perez

Genderová nerovnost, téma, které posledních pár let hýbe světem. Důležitá problematika, kterou je potřeba řešit a mluvit o ní. A jelikož jsem o tomto tématu mnoho knih nečetla, řekla jsem si, proč nezkusit právě tuto!

A byla to jízda! Kniha se totiž zabývá genderovou nerovností z tolika různých úhlů pohledu, že Vám jde jako čtenáři hlava kolem. Ekonomika, politika, zdravotnictví a mnoho dalších! Celá kniha je opravdu velmi detailně propracovaná, o tom svědčí i seznam zdrojů, uvedený ke konci knihy. Čili pokud se vyžíváte v datech, tohle bude něco pro Vás.

Sama jsem nesčetněkrát četla s otevřenou pusou. Ačkoliv bych si jako žena myslela, že jsme na dobré cestě k rovnosti, kniha mě velmi rychle přesvědčila o opaku!

Každopádně se čtením jsem nadmíru spokojená. Věřím, že tato kniha bude nějakou dobu rezonovat na sociálních sítích a je to jenom dobře! O tomto tématu by se mělo mluvit. Pokud přemýšlíte nad přečtením, rozhodně jděte do toho!

05.04.2024 4 z 5

Za kamna vlezem ... aneb Hrst pranostik, povídání o tradicích a osvědčené babiččiny recepty Za kamna vlezem ... aneb Hrst pranostik, povídání o tradicích a osvědčené babiččiny recepty Kamila Skopová

Tradice, recepty a zvyklosti. To je něco pro mě. „Za kamna vlezem“ je kniha, která mě dokázala zaujmout na první pohled. Obálka působí takovým milým a příjemným dojmem, takže aniž bych si přečetla anotaci, pustila jsem se do čtení.

A kniha je skvělá, najdete zde pranostiky, zvyklosti, tradice a spouustu receptů. Mě samotnou čtení tak bavilo, že jsem knihu přečetla na jeden zátah. Pokud se rádi vracíte ke kořenům, tak tohle bude něco pro Vás!

Knihu doporučuji všema deseti!

05.04.2024 4 z 5

Ester Ester Markéta Prášková

Pokud bych si měla vybrat oblíbeného českého autora, Markéta Prášková by byla mezi prvními lidmi, kteří by mne napadli. Její předchozí knihy: Rozbité světy či Balada o snech, mě tak zaujaly a zasáhly, že si příběhy z těchto knih vybavím i dnes.

A asi Vás nepřekvapí, že jsem z Markéty další knihy dojatá i tentokrát. Opravdu nevím, jak to autorka dělá, ale pokaždé mě svým příběhem zasáhne.

Ester je silný příběh, který se odehrává v nelehké době. A nelehká doba jde ruku v ruce s nelehkými osudy. Společně s hrdinkou Lídou zažíváme atmosféru vsi, která je pod permanentním dohledem gestapa. Klidu Lídě ani nepřidává, že schovává židovskou holčičku. Atmosféra strachu a bezmoci je na každé stránce a čtenáři nezbývá než číst s otevřenými ústy. A Ačkoliv je příběh z období války, nechybí zde romantická linka. Protože jak všichni víme, láska kvete v každé době. Nechci Vám nic spoilerovat, ale co můžu říct je to, že tato láska je čistá, krásná a bezelstná.

Čtení bylo skvělé a knížku určitě zařadím mezi nejlepší tohoto roku. @marketapraskova9 smekám!

05.04.2024 5 z 5

Očima kriminalistů Očima kriminalistů Miroslav Vaňura

Aniž bych si přečtla anotaci, věděla jsem, že tato kniha bude něco pro mě. Rozhovory se špičkami české kriminalistiky, věta, která zněla tak dobře, že jsem se do čtení pustila prakticky hned, jak mi kniha dorazila domů. Zvučná jména jako Štoček či Pleskot, dokážou nalákat nejednoho čtenáře.

Přiznám se, že já knihu přečetla na jeden zátah, jelikož se jedná o rozhovory, čtení příjemně plyne a než se nadějete, jste na konci knihy. Můžete se těšit na detailní popisy policejní práce. A rozhovory nejen s kriminalisty, ale i se soudním lékařem či státním zástupcem. Neoddělitelnými profesionály, kteří jsou součástí celého vyšetřování. Škoda, že kniha nemá o pár kapitol více, začetla jsem se a chci ještě!

Pokud Vás zajímá „true crime“, tak Vám tuto knihu velmi doporučuji. Jelikož má pouhých 200 stran, budete mít přečteno raz dva!

01.04.2024 4 z 5

Jedna trefa stačí Jedna trefa stačí Lane Randall

Jedna trefa stačí, kniha vyprávějící o generaci miliardářů. Kniha, která pro mě byla nevšedním čtenářským zážitkem!

Literaturu faktu mám obecně velmi ráda a vyhledávám jí. Proto, když jsem narazila na tuto knihu, téměř hned jsem věděla, že jí musím zkusit. A dobře jsem udělala!

Čtení je totiž opravdu fascinující. Některé příběhy z knihy jsem znala, některé nikoliv. A právě ty, které jsem neznala mě zaujaly nejvíce. Příběh Spotify, Airbnb nebo Twitteru. Pro nás aplikace či služby, které využíváme pravidelně, ale o jejich vzniku už ví málo kdo z nás. A to je velká škoda, nemyslíte! Pojďte to napravit a knihu zkuste.

25.03.2024 4 z 5

Závod s časem Závod s časem Lisa Regan

V pořadí osmý případ s detektivkou Josie Quinnovou je tady!

Tato série je moje oblíbená, takže jakmile jsem se dozvěděla, že je na světle světa další díl, těšila jsem se na něj jako malá holka!

A příběh je stejně skvělý jako předchozí díly. Nevím, jak to Lisa Reganová dělá, ale pokaždé ty její 400stránkové knihy přelouskám za den za dva! Píše tak čtivě a poutavě, že knížka nejde odložit ani na chvíli.

Děj mě neskutečně bavil a předčil má očekávání. Určitě bude patřit mezi mé oblíbenější z této série!

Jako u předchozích dílů ani zde nemám, co bych vytknula. Opravdu pokud přemýšlíte, že se do série s Josie Quinnovou pustíte, tak neváhejte!

Moc se těším na další pokračování!

24.03.2024 4 z 5

Můj příběh jménem POLICIE Můj příběh jménem POLICIE Jan Duda

Zajímalo Vás někdy, co dělají policisté celé dny? Co dělají, když nejsou v terénu? A jaká je vlastně jejich každodenní náplň práce? Protože pokud ano, tato kniha bude přesně něco pro Vás!

Sama čtu podobné knihy velmi ráda. Vždycky se dozvím něco nového a občas i stihnu přehodnotit pár předsudků. A něco takového se mi stalo i v této knize. Autor je totiž během vyprávění velmi otevřený a upřímný, a to dodává knize ten správný šmrnc. Ačkoliv se nejedná pouze o policejní historky, pár jich v knize najdete. Věřte mi ale, že ty, které autor v knize uvedl stojí za to.

Knížku jsem zhltla za jeden den a jsem velmi spokojená. Pokud Vás kniha zaujme, rozhodně ji zkuste!

22.03.2024 4 z 5

Královna a její corgi Královna a její corgi Caroline L. Perry

Jelikož se řadím mezi milovníky corgíků a královské rodiny zároveň, tahle kniha mě nemohla minout! A i když nejsem cílová skupina, musela jsem ji nutně mít!

Opravdu musím pochválit překrásnou obálku knihy. Pokaždé, když se na ni podívám, musím se usmívat. A musím se přiznat, že úsměv mě nepřešel ani při samotném čtení. Nejenže je kniha napěchovaná ilustracemi, ale i milým a krásným textem. Pokud stejně jako já máte rádi pejsky corgi a zajímá Vás královská rodina, tak Vám knížku doporučuji všemi deseti. A stejně tak knihu doporučuji, pokud jde královská rodina mimo Vás. Musím říct, že podobně povedenou knihu jsem dlouho nečetla a mám upřímně velikánskou radost, že patří do mé knihovny.
Troufám si tvrdit, že až budu jednoho dne vybírat čtení pro své vlastní děti, tato kniha bude mezi prvními, které mě napadnou.

22.03.2024 5 z 5

Pod rouškou šikany Pod rouškou šikany Blažena Hlasová

Pod rouškou šikany, kniha, která mě v posledních týdnech velmi zaujala a často se objevovala na mém Instagramu nebo Facebooku. Vypráví příběhy zdravotníků, kteří si na pracovištích prošli šikanou a jelikož mě příběhy ze zdravotnictví zajímají a vyhledávám je, rozhodla jsem se, že si knihu přečtu.

Z příběhů mi bylo smutno. Sestřičky a zdravotníky celkově vnímám jako takové anděly, kteří jsou nám nablízku, když je nám nejhůř. Jako někoho, kdo Vás podporuje během nejtěžších chvil Vašeho života.

A nebudu lhát, z příběhů, které jsou v knize popsány jsem zaskočená. Tolik surovosti a dětinského chování, které zdravotní sestry v knize popisují vůči jejich osobě. Tolik ponižování a vlastně kvůli čemu? Kvůli věku, úrovni vzdělání, národnosti. Kvůli tomu, že jste na pracovišti nová. Kvůli tomu, že jste introvertní a mnohdy se nedokážete ozvat. Hrůza.

Jsem ráda, že podobné knihy vycházejí a že se o tomto tématu bude více mluvit Knihu doporučuji všemi deseti.

Jako Fénix z popela Jako Fénix z popela Pavlína Lerchová

Fuh, ani si nepamatuji, kdy naposledy jsem četla, takhle náročnou a smutnou knihu. Kniha „Jako fénix z popela“ mě zaujala svou smutnou větou na obálce: „Příběh matky, která přežila svou dceru“. Ačkoliv jsem moc netušila, co od knihy čekat, pustila jsem se do čtení.

A řeknu Vám, že autorka Pavlína Lerchová si zaslouží můj obdiv. Příběh, který je popsaný v knize je opravdu dechberoucí, ale napříč všem ranám osudu v závěru knihy čtete příběh ženy, která předává ostatním sílu a je nabitá optimismem.

Já jsem během čtení zažívala snad všechny různé emoce. Neubránila jsem se slzám, vyjadřovala jsem obdiv a konec knihy mne naplnil nepřeberným pocitem síly a odvahy.

Knihu doporučuji opravdu všem. Já hodnotím plným počtem hvězd.

Sestry pod vycházejícím sluncem Sestry pod vycházejícím sluncem Heather Morris

Heather Morris, autorka, se kterou se nesetkávám poprvé. A věřím, že ani mnozí z Vás ne. V minulosti totiž Morris napsala knihy jako „Tatér z Osvětimi“ či „Cilčina cesta“. Velmi známé válečné, historické romány, které dojaly nejednoho čtenáře. A proto, když jsem se dozvěděla, že autorka přichází s dalším příběhem, tentokrát z prostředí japonského zajateckého tábora, musela jsem si jej přečíst.

Sestry pod vycházejícím sluncem jsou dojemným a velmi emotivním příběhem. Během čtení jsem se musela několikrát pozastavovat a přemýšlet nad tím, co to vlastně čtu. To, že příběh vznikl na základě skutečných událostí je opravdu dechberoucí.

A i když se musím přiznat, že se mi líbil Tatér z Osvětimi o trochu více, tak i tento příběh Vám musím vřele doporučit! Pokud máte rádi válečná a historická témata, toto bude něco pro Vás.

19.03.2024 3 z 5

Dokonalé městečko Dokonalé městečko Kateřina Karolová

Kateřina Karolová, velmi oblíbená a známá česká autorka od které si vždy něco ráda přečtu. Její knihy s temnou a děsivou atmosférou jsou pro mě sázka na jistotu! Tentokrát ale autorka přišla s něčím úplně novým a já si tento „dokonalý horor“ musela přečíst!

Knížka je tenounká a velmi čtivá, takže pro Vás asi nebude překvapením, že jsem ji přečetla na jeden zátah. Prostředí městečka mě do sebe okamžitě vtáhlo a byla jsem zvědavá, co za tou všudepřítomnou dokonalostí vlastně je. Zápletka je boží, můžete se těšit na jeden skvělý game Changer. Jedna malá lež a co z ní může vzejít!

Sice jsem se nedočkala mnou očekávaného konce, ale věřím, že se máme v blízké budoucnosti na co těšit. Kateřina Karolová nás určitě ještě potrápí!

Knihu moc doporučuju, a to nejen Dokonalé městečko, ale i autorčiny předchozí knihy jako jsou například Odbočka v lesích nebo Jiné místo!

19.03.2024 4 z 5

Zámek z pavučiny kouzel Zámek z pavučiny kouzel Sophie Anderson

Od té doby, co jsem přečetla Chaloupku na muřích nožkách, miluju tvorbu Sophie Anderson. Příběhy jsou tak krásné, že i když nepatříte mezi cílovou skupinu, její příběhy si oblíbíte.

Zámek z pavučiny kouzel na mne hned po prvních stránkách dýchl stejně krásnou a pohádkovou atmosférou jako kdysi chaloupka na muřích nožkách. Anderson dokáže psát tak poutavě, že během čtení ztratíte pojem o čase. Příběh je plný magie, dobrodružství a tajemství. A stejně jako předchozí knihy je plný odvahy hlavní hrdinky.

Pokud hledáte krásnou a zajímavou knihu pro děti, tak Vám nejen tuto knihu, ale i předchozí příběhy autorky doporučuji všemi deseti! Jak jsem psala výše, já jsem nadšená, a to mi je už přes dvacet!

Podoby architektury Podoby architektury Tom Velčovský

Když jsem uviděla obálku této knihy, zamilovala jsem se na první pohled. Ta propracovanost a originalita, té nešlo odolat. A jelikož mě téma architektury zajímá, ale bohužel se v něm nijak více neorientuju, řekla jsem si, že jdu do toho!

A kniha je nádherná, je napěchovaná ilustracemi známých budov. Uvnitř najdete architekturu starověkého Egypta, klasickou architekturu – římský Pantheon nebo například popis Baziliky svatého Petra. A samozřejmě mnoho dalších, velmi známých budov, které všichni dobře známe, ale už méně z nás dokáže určit stavební sloh, či stáří budovy.

Myslím, že pokud se knihu rozhodnete přečíst, ať už sami nebo s dětmi, budete nadšeni. A nejen že se naučíte něco nového, ale ještě se pokocháte krásnými ilustracemi!

Já jsem z knihy nadšená, rozhodně se k ní budu často vracet.

16.03.2024 4 z 5

Už zase vyšlo slunce Už zase vyšlo slunce J. H. Krchovský (p)

Před nějakým časem nakladatelství Host začalo publikovat díly nového podcastu Host mezi řádky. A jeden díl se zabýval právě J. H. Krchovským. Já jsem o autorovi do té doby nikdy neslyšela, ale ze slov v podcastu mě velmi zaujal čili řekla jsem si, proč jej nezkusit.

A po dočtení musím říct, že mě jeho tvorba baví. Z básní čiší spoustu smutku, ale mě to jistým způsobem fascinovalo a bavilo číst. Pokud jste o Krchovském do této doby také neslyšeli, tak Vám jeho tvorbu velmi doporučit a určitě jej zkuste.

16.03.2024 4 z 5

Zimní hrob Zimní hrob Peter May

Moje první setkání s autorem Peterem Mayem. Nevím, jak je to možné, že jsem od něj do teď nic nečetla! Každopádně Zimní hrob mě tak zaujal svou obálkou, že jsem si řekla, že tohoto autora musím zkusit!

A ještě, že jsem tak udělala. May píše skvěle, poutavě a nenechá Vás ani chvilku v klidu. Já měla v plánu knihu přečíst přes víkend, ale nakonec jsem ji přelouskala za jeden den! Toto Vám asi musí dokreslit, jak May píše a jak si dokáže se čtenářem hrát. Jediné, co musím vytknout je to, že jsem čekala trochu víc vymožeností a novinek, když už se píše o roku 2051. Ale to je opravdu jediná výtka, jinak byla kniha skvělá.

Pokud jste stejně jako já od Maye nic nečetli, tak Vám jej moc doporučuji a určitě jej zkuste! Já sama s brzy pustím do jeho dalších knih, zaujaly mě například: Skála a Výjimeční lidé.

11.03.2024 4 z 5