JAnD JAnD komentáře u knih

Zdislava a ztracená relikvie, aneb, Tři zločiny, které rozřešil královský prokurátor Oldřich z Chlumu Zdislava a ztracená relikvie, aneb, Tři zločiny, které rozřešil královský prokurátor Oldřich z Chlumu Vlastimil Vondruška

V první půlce knihy mi to oproti předchozímu dílu nějak nesedělo, přišlo mi, že je tam až moc shod okolností a detektivkových klišé.
V druhé polovině už to bylo mnohem lepší, i když mne trochu zklamalo, že jedna postava, jejíž smrt jsme čekal už v první polovině, přežila a skonala až téměř na konci. Ale chápu, že by autorovi do budoucna asi překážela.

01.11.2023 4 z 5

Dýka s hadem Dýka s hadem Vlastimil Vondruška

O Vondruškovi jsem hodně slyšel, ale zatím četl pouze Fiorellu. Sáhl jsem ted po této knížce - a spokojenost. Slušně napsané, zařazené do ne zcela obvyklého období, ale přitom poměrně moderní jazyk. Trochu mi vadí, že téměř každá žena spí s téměř každým mužem. Zápletka dobrá, řešení trochu nečekané, prostě vše, jak má u detektivky být.

23.10.2023 4 z 5

Druhá vlast Druhá vlast Jules Verne

Švýcarského robinsona mám rád, i když znám hlavně převyprávěnou verzi. Verne v prvních pěti kapitolách shrne závěr (jelikož neznám konec originálu, zajímalo by mne, zda se Polách inspiroval i Druhou vlastí či jsou některé věci v originále) a naváže dvěma souběžnými dějovými liniemi.
Bohužel, ač zasazené do krajiny Nového Švýcarska, nemá to ono kouzlo originálu (převyprávění) a ani to není úplně Verne.
Na škodu je i nekonzistence obou děl (jedná se o předválečný překlad, ale známější je novější Poláchovo převyprávění), takže znalce tahá za oči pan Braun / Zermatt, František / Francois, Sokolí hnízdo / Falkenhorst...
Rozhodně to ale je čtivé, napínavé i dobrodružné, jen to prostě není ono.

11.10.2023 3 z 5

V nejvyšších sférách V nejvyšších sférách Arthur Hailey

Tato kniha mne zklamala, na rozdíl od jiných jsem četl jen jednou.
Téma mi nesedlo, závěr se mi také moc nelíbil.

03.07.2023 3 z 5

Detektiv Detektiv Arthur Hailey

Třetí nejlepší autorova kniha. Detektivní příběh s mnoha retrospektivami a nečekanými zvraty. Jako obvykle, autor má dobře nastudované postupy a propracované hlavní postavy. Zároveň hodně drsné, ale na rozdíl od mnoha jiných drsných detektivek zde má zápletka logicky zdůvodnitelný podtext. Špica.

03.07.2023 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Uf. Těžké, nešlo číst najednou a vždy jen pár kapitol. Děj velmi zamotaný, knize sluší více podtitul "Píseň sexu a krve".
Seriál jsem neviděl, soudě podle knihy mohl být zajímavý, ale v knize se mi pletou postavy, přezdívky, rody i vztahy. Zatím si nejsem jistý, zda se pustím do dalšího dílu nebo ne.

03.07.2023 4 z 5

Výkupné za Eraka Výkupné za Eraka John Flanagan

Tento díl byl připsán až dodatečně, po obléhání Macindawu, takže na rozdíl od jiných na něj nejsou v následujících dvou dílech žádné odkazy.
U této knihy mi až tak nevadí, že se neodehrává v Araluenu, Cukův závod a vysvobozování zajatců jsou pasáže, které to vynahrazují. K tomu Erak a pár dalších Skandijců a Selej el Tín je další dobrou postavou do sbírky.

12.05.2023 5 z 5

Nositelé dubového listu Nositelé dubového listu John Flanagan

Děj se stále ještě nevrátil do Araluenu, ale alespoň už je Halt s Willem opět pohromadě.
Malé nakouknutí k Temudžajům, ale hlavně ke Skandijcům. Evanlyn se úspěšně zapojí do děje, Horác taky nezklame. Mám rád Eraka, i tady si jej užijeme.

12.05.2023 4 z 5

Divokým Kurdistánem Divokým Kurdistánem Karel May

Dokončení předchozího dílu a další pokračování společných dobrodružství Kara ben Nemsího a Halefa.
V knize se objevuje Mara Durmeh, kterážto žena výrazně ovlivnila jak Kara ben Nesmího, tak autorovu pozdější tvorbu.
Jako obvykle směska různých dobrodružství, ukazuje se, že i vesměs kladní hrdinové mají své slabůstky a občas udělají chybu.
Některé z popisovaných věcí a vztahů mají platnost do dnešní doby.

12.05.2023 5 z 5

Královskou cestou za romantikou Královskou cestou za romantikou Richard Halliburton

Vtipně napsaný cestopis o cestě kolem světa téměř bez dolaru v kapse. Romantika je i v tom, že po sto letech jsou mnohá místa, kudy Richard cestoval, beznadějně profláklá a prolezlá turisty, původní kultura téměř zanikla, cestování v mnohem jiné...

A

Nelze přečíst jedním dechem, já to četl čtyři měsíce.

Trochu mne překvapilo, že prošly v českém vydání odstavce, kde ruští uprchlíci nadávají na bolševiky, možná to zachránila věta "sice jsem se nestal přesvědčeným bolševikem, ale dojem na mne udělal"

18.04.2023 4 z 5

Ledová země Ledová země John Flanagan

Na téhle knize mi vadilo, že se neodehrává v Araluenu a že polovinu knihy je Will nepoužitelný (a navíc bez Cuka) - a jedině kvůli tomu odebírám jednu hvězdu. Naopak Haltova opice, Horácův dubový lívanec a i Evanlyn jsou jako obvykle skvělí. A nezapomenout na Eraka.

18.04.2023 4 z 5

Hořící most Hořící most John Flanagan

Druhý díl je vlastně začátkem třídílné podsérie. Na scénu se dostává Gilan a Horác a později i Evanlyn a Erak.
Království se utká s Morgarathem, který je v závěru poražen, ale ztrácí se Will a s ním i tajemná Evanlyn, kteří nuceně opouští Araluen, aby se vrátili až o dva díly později.
Pro čtenáře je to první, ale zdaleka ne poslední setkání se Skandijci.
Je vidět, že si autor některé věci z předchozího dílu ještě dodatečně upravuje, aby se lépe hodily do děje, ale jedná se většinou o drobnosti, které ve strhujícím ději nevadí.

17.04.2023 5 z 5

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Ke knize jsem se dostal náhodou. Čteno na několikrát, některé kapitoly mne oslovily, jiné méně. V mém dětství jsme střídali katolické a protestantské prostředí, takže mne některé části asi nešokují tolik, jako jiné katolíky ;-).
Paní Kopecká je zajímavý člověk, i když s některými postoji se nemůžu ztotožnit, ale minimálně se zde můžu zamyslet.

17.04.2023 4 z 5

Poklad dobrodružných příběhů Poklad dobrodružných příběhů Ondřej Neff

Nápad dobrý, ale provedení opravdu bídné.
Kniha obsahuje 12 známých dobrodružných příběhů, které jsou nakresleny komiksovou formou a zároveň zhuštěné na 4-6 stránek.
Tímto zhuštěním se nutně muselo vytratit mnoho z děje a někdy vlastně nezbylo nic.
Kladně hodnotím medailonky autorů.

* Robinson Crusoe (4 stránky, František Novotný) - polokomiks, obrázky (Luděk Bárta) doplněné textem pod nimi, děj lze pochopit, obrázku ucházející.
* Poslední Mohykán (Ondřej Müller) - temné, málo textu, obrázky ucházející (Petr Modlitba), děj hůře pochopitelný.
* Tři mušketýři (Tomáš Chlud) - děj zhuštěn na seznámení a královnin náhrdelník, těžko pochopitelné pokud neznám delší verzi. Ilustrace Tomáše Chluda se mi nikdy moc nezamlouvaly.
* Hrabě Monte Cristo (Renáta Fučíková)- děj zhuštěný ale pochopitelný, obrázky podivné (Renáta Fučíková)
* Bílá velryba - (4 stránky Martin Velíšek) Dvě věty a dva obláčky v podivných obrázcích (Martin Velíšek), Děj téměř nepochopitelný.
* Cesta kolem světa za 80 dní - (5 stránek, Ondřej Neff) - obrázky (Michal Kocián) temné a pochopitelné, ale děj rozumně zhuštěný a pochopitelně podaný formou deníku P. Fogga.
* Tom Sawyer (Vít Haškovec) - Obrázky (Bohumil Fencl) poměrně naivní, ale podávají relativně pochopitelnou formou důležité momenty z děje (plot, vražda, jeskyně)
* Ostrov pokladů (Karel Jerie) - Trochu hůře čitelný text k obrázků, Karla Jerieho, ale děj zhuštěn do pochopitelné formy.
* Vinnetou (Pavel Mertl) - děj prvního a třetího dílu od Miroslava Pospíšila pokrácený na absolutní minimum, vůbec nelze poznat, že jde o rozmezí několika let
* Kniha džunglí (Nikkarin) - kromě Mauglího se Nikkarinovi podařilo vměstnat na 6 stránek i několik dalších povídek a i trochu humoru.
* Volání divočiny - (Ondřej Müller/Barbora Kyšková) - Vcelku pochopitelný děj s ucházejícími ilustracemi.
* Pouští a pralesem (Vít Haškovec) - Jeden z lepších komiksů, čitelný a pochopitelný (Jiří Petráček)

08.04.2023 3 z 5

Bitva na Hackhamské pláni Bitva na Hackhamské pláni John Flanagan

Flanagan neumí směstnat příběh do jedné knihy - u toho prequelu se mu to také nepodařilo. Děj je napínavý, ale o chloupek horší než předchozí díl.
Předchozí díl skončil útěkem Morgaratha, tento navazuje jeho návratem s tajemnými a nebezpečnými wargaly. Pro znalce pozdějších příběhů je zde možná překvapením úloha Gilana, která v pozdějších dílech není zmíněna.
Na konci příběhu se vyskytují dvě mimina, která později budou hrát velkou roli - sirotek Will a princezna Kasandra.

05.04.2023 4 z 5

Turnaj na Gorlanu Turnaj na Gorlanu John Flanagan

První kniha, kterou jsem od autora četl, a chytla mne natolik, že jsem přečetl vše, co česky vyšlo ;-).
Samotný příběh byl napsán až zpětně po několika navazujících, takže některé věci ne zcela souhlasí (osud Willovy matky, Gilanova úloha, která není později zmíněna, kam se poděla královna? atp.)
Svět hraničářů má svoje kouzlo, autor umí do děje zakomponovat i dobré jídlo (jako též například CS Lewis).
Vymyšlený svět připomíná modernizovanou středověkou Evropu, a docela se mi zamlouvá.

05.04.2023 5 z 5

Možná to nepraskne Možná to nepraskne Martin Daneš

Z knihy na čtenáře dýchne trochu z atmosféry devadesátých let, která jsem zažil hlavně coby puberťák, takže mne některé věci možná neoslovily tolik, kolik autor zamýšlel. Trochu nesourodý příběh, který se dal číst ale nenadchnul

05.04.2023 3 z 5

Pouští Pouští Karel May

Mayovská klasika z Orientu. Seznámení s Halefem, začátek delšího dobrodružství.
Kniha se skládá z několika samostatných epizod - vražda na poušti, osvobození unesené dívky, únosem od pirátů a seznámení s Haddády a nakonec odjezd k uctívačům ďábla. Kniha končí uprostřed napínavé části, takže je nutné ihned sáhnout po dalším dílu.
Samozřejmě, že je vidět, že May Orient osobně nenavštívil a vychází z vyprávění jiných, ale dobrodružství i morální poselství není poplatné době.

24.02.2023 5 z 5

Ztracený svět (komiks) Ztracený svět (komiks) Petr Kopl

Kopla jsem objevil ve Čtyřlístku a pak narazil na tento komiks. Některé věci si mohl možná odpustit, ale jinak je příběh prošpikován množstvím narážek na jiná díla - budu se muset po sérii Victoria Regina ještě podívat.

13.02.2023 5 z 5

Kandidát Kandidát Lenka Pastorčáková

Po přečtení prvních několika stran mi byly postavy tak nesympatické, že jsem knihu odložil "na někdy"

13.02.2023