JAnD JAnD komentáře u knih

Dračí cejch Dračí cejch Ilka Pacovská

Zase o něco více Sváti než v předchozích dílech.
Zase nová škola a s ní nové zajímavé předměty i postavy.

Autorka si udržuje svůj standard a kniha se opět čte jedním dechem.
Škoda, že nebylo více prostoru věnováno tajemnému spolku, takhle jsou to spíš jen náznaky

Zlodějíček z pátých hradeb Zlodějíček z pátých hradeb Ilka Pacovská

Spolu s předchozím dílem mi tento připadá jako jeden z vrcholů celé série.
Jak se žije ve městě, kde se magie používá velmi těžko a s omezeními?
A může si velmi inteligentní civilizace dovolit vylepšovat jiné civilizace? Jsou emoce omezující prvek lidské rasy?

Otrocká krása Otrocká krása Ilka Pacovská

Jestliže mi pátý díl přišel nejslabší, tak tento díky trpaslíkům patří mezi moje favority.
Hexita byla velmi zajímavá věc :-)

Průvodce ztracených Průvodce ztracených Ilka Pacovská

Asi nejslabší díl, hlavně zpočátku hodně tajemný. První část knihy se věnuje úplně jiným postavám a získáváme nový pohled na celý svět.

18.03.2021 4 z 5

Únosce draků Únosce draků Ilka Pacovská

Jeden z dílů, který s mi líbil o chlup méně. Ale stále skvělé počteníčko.

Smrt kouzelného džina Smrt kouzelného džina Ilka Pacovská

Zajímavě vyřešená zápletka s názvem. Děj má rychlý spád, četlo se dobře.
Dcera si chce na knížky ušetřit...

Míša Kulička v zoo Míša Kulička v zoo Josef Menzel

Třetí díl. Z cirkusu zamíří naši hrdinové do Prahy, zde však skončí na lavičce v parku s hladovým břichem.
Kamarád papoušek je dovede do ZOO, kde se potkají s dalšími medvědy i jinými zvířaty.

S přibývajícími díly začíná Míša dospělého čtenáře nudit, ale dětem se stále líbí.

17.03.2021 4 z 5

Míša Kulička v cirkuse Míša Kulička v cirkuse Josef Menzel

Druhý díl série. Vasil s medvědy provozují cirkus, ale moc jim to nejde. Potom se dostanou do opravdového cirkusu, kde Míša zaboduje, ale nakonec se rozhodnou opustit cirkus a zamířit do Prahy.

Míša Kulička v rodném lese Míša Kulička v rodném lese Josef Menzel

Klasika našeho mládí, i když kniha byla po rodičích.
Nádherné ilustrace Jiřího Trnky.
A krásná audioverze v podání Heleny Štáchové.

Koláč s kapkou jedu Koláč s kapkou jedu Alan Bradley

(SPOILER) Jako jediný z rodiny jsem dočetl.
Kniha je prošpikována vtipnými hláškami a přirovnáními, hlavní hrdinka je poněkud netradiční, všude spousta chemie.
Filatelie, Anglie 50. let, vražda, chemie... výsledkem je reltaivně čitelná kniha, ale do dalších dílů nepůjdu.
Název je matoucí, nakonec za vraždou nestál otrávený koláč.

17.03.2021 4 z 5

Vango Vango Timothée de Fombelle

Vango je vlastně zkrácená forma jména Evangelista.
Na rozdíl od Tobiáše mne tato kniha pohltila už v první kapitole. A už nepustila, napínavý, dobrodružný, trochu romantický příběh, sice jdou tušit inspirace mnoha klasikami počínaje hrabětem Monte Cristem, ale to vůbec není na škodu. Zasazeno do předválečné Evropy, kde už vystrkuje růžky nastupující nacismus, později zasáhne do děje i světová válka...
Konec byl trochu nečekaný, musel jsem se ještě vrátit o něco zpátky, abych přišel na to, kde se tam dotyčný vlastně vzal.
Za čas si rád přečtu ještě jednou, už ve větším klidu, protože už nebudu tak napnutý, jak to dopadne.
Ovšem, ne, že bych netušil Vangův původ už od začátku...

Ostrov zasvěcení Ostrov zasvěcení Ilka Pacovská

Tato série mne dostala. deset dílů za asi 15 čtecích dnů. Zpočátku je patrná silná inspirace HP, ale postupně se příběh osamostatňuje.
Zase trochu jiný pohled na draky, jednorožce a další magická zvířata.
Kouzlení jen pomocí mentálních schopností, netřeba hůlky.
Napínavé čtení, které ocenila desetiletá dcera.

Prostě super.

11.03.2021 5 z 5

Budějovické hřbitovy : malý kulturně-historický průvodce Budějovické hřbitovy : malý kulturně-historický průvodce Daniel Kovář

Skvělý průvodce po historii i přehled významných pohřbených.
Uvítal bych nové vydání, ale to asi u takto podrobně zaměřené monografie nehrozí.
Zato Wikipedie má z této knihy prospěch :-)

11.03.2021 5 z 5

iPohádka iPohádka Karel Kovy Kovář (p)

Vtipné, ale zjišťuji, že svět sociálních sítí už je na hranici mých znalosti...

Pan Tučňák a ztracený poklad Pan Tučňák a ztracený poklad Alex T. Smith

Syn (7) má rád tučňáky a dobrodružství, tato kniha splňuje obojí. Pro mladší čtenáře.

26.01.2021 5 z 5

Holubí pošta Holubí pošta Arthur Ransome

Méně známá kniha, ale dá se srovnat se spravnou pětkou a podobnými. V minulosti jsem četl asi dvě další knihy autora, ale skoro nic si z nich nepamatuji, a asi i proto tu bylo na muj vkus moc hlavních postav.
Četlo se to pěkně, vtip i poučení, a nakonec i trochu nečekaný očekáváný závěr...

Záhada zamčeného kupé Záhada zamčeného kupé Robin Stevens

Sérii W+W jsme si oblíbili. Inspirace Agathou je patrná, místy až moc, naopak dobré bylo naznačení rasových problémů konce 30. let. Druhý díl byl o něco lepší, ale i tento stojí za pozornost.

26.01.2021 4 z 5

Vlček trosečníkem Vlček trosečníkem Jan Andersen (p)

Těžší začátek, pak dobrý příběh pro mladé čtenáře a pak trochu kostrbatý konec. Ale 7letý syn si nestěžoval.

Ágnes ve skleněném městě Ágnes ve skleněném městě Ivana Peroutková

Když se konečně začne ukazovat , jak to všechno asi je, přijde konec. Možná to k tomuto typu literatury patří, ale chybí mi druhá část s happyendem.

26.01.2021 2 z 5

Společenstvo klíčníků Společenstvo klíčníků Daniela Krolupperová

Napínavé a navíc v reálném prostředí, které trochu znám...

22.01.2021 5 z 5