JAnD JAnD komentáře u knih

Amélie a duchové Amélie a duchové Petra Neomillnerová

První dva díly se četly moc hezky, tento se mi četl o něco hůře, dokonce jsem odložil závěr na druhý den. Strhující dramatický závěr, ale ani ten už to nezachránil.

13.12.2021 3 z 5

Pohádky o mašinkách Pohádky o mašinkách Pavel Naumann

Krásné pohádky, které bohužel zmizely z knihoven. Pro začínající čtenáře.

28.10.2021 5 z 5

Stopka & spol. Stopka & spol. Rudyard Kipling

Zážitky tří kamarádů z britské školy. Místy hodně vtipné, místy člověk bez znalosti prostředí těchto škol poněkud tápe.
Důležitý poznatek, bohužel až z druhé poloviny knihy - ano, je to autobiografické, ale Kipling není Stopka, ale Brouk...

28.10.2021 4 z 5

Volání z hlubin Volání z hlubin Tanya Stewner

Zpočátku nenápadná fantasy pro náctileté se postupně rozvine v dlouhý příběh odehrávající se vlastně během jediných prázdnin. Autorka dobře upozorňuje na problematiku ochrany oceánů a životního prostředí obecně.
A díky nemoci jsem přečetl všech dosavadních 6 dílů během necelého týdne. Těším se na sedmý a osmý díl.

28.10.2021 5 z 5

Anča z pomaranča Anča z pomaranča Katarína Škorupová

Ze začátku mi to přišlo hodně ujeté. Postupně se ukázalo, že je ujetá hlavně vypravěčka, ale trochu i všichni ostatní. Ale dotčeno a musím hodnotit jako obstojný příběh pro začínající puberťáky.

15.10.2021 4 z 5

Špinavá školní hra Špinavá školní hra Robin Stevens

Stále pěkné čtení, ale autorka začíná zaplouvat do poněkud pochybných vod, byť to zvládá bez nehody a stále je to čtení pro děti...

11.10.2021 4 z 5

Kletba rodu Bardulfů Kletba rodu Bardulfů Gareth P. Jones

Poměrně čitelná kniha, ale ten závěr...

11.10.2021

Dělnice Dělnice František Halas

Báseň poněkud poplatná době vzniku, neřadím jí k Halasovým nejlepším, ale má to rým i myšlenku.

09.06.2021 4 z 5

Já se tam vrátím... Já se tam vrátím... František Halas

Báseň v próze asi neumím ocenit tolik, jako čistou poezii, což je u mne s podivem, protože jsem na poezii jinak nikdy moc nebyl :-)
Ale je to krásný jazyk a hra se slůvky.

09.06.2021 4 z 5

Staré ženy Staré ženy František Halas

Není divu, že svého času byla tato báseň (sbírka obsahující jedinou dlouhou báseň) velmi populární.

09.06.2021 5 z 5

Před usnutím Před usnutím František Halas

Tato kniha mne už v dětství seznámila s Halasem a díky ní jsem si později od Halase přečetl skoro všechnu poezii. až se sám divím, protože na básničky jsem nikdy moc nebyl :-)

09.06.2021 5 z 5

Thyrsos Thyrsos František Halas

Kdo by to do Halase řekl :-)

09.06.2021

Bludiště Bludiště Pavel Čech

Méně Rychlé Veverky, více rodinného příběhu a nejvíce hádanek. Není to špatné, ale čekali jsem Rychlou Veverku.

19.05.2021 4 z 5

Tajemství ostrova za prkennou ohradou Tajemství ostrova za prkennou ohradou Pavel Čech

Není to úplně pro děti, ale i ty se poučí...

19.05.2021 5 z 5

Příhody telátka poplety Příhody telátka poplety Petr Hudský

Zatímco první díl jsou staré známé vtipy, tento už obsahuje originálnější zápletky a spoustu narážek na známé reálie - např. detektivka Býk baskervillský a do zvířecího světa převedené fráze typu „na tobě je hezké každé z tvých sedmi set kil, maminko“

19.05.2021 5 z 5

A A Pavel Čech

Bomba.
Sice beze slov, ale i tak silný příběh, který baví i děti a zároveň poučí o nesvobodě, totalitě i propagandě.
Děti si vymyslely i alternativní děj na základě detailů obrázků.

25.03.2021 5 z 5

Anton a Jonatán Anton a Jonatán Jostein Gaarder

Jednoduchý děj, ale když si ani dospělý člověk není jistý, zda to pochopil, co teprve dítě?
A kromě toho mám rád happyendy.

25.03.2021 3 z 5

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

Asi nejsem cílová skupina, nedočetl jsem.

25.03.2021 2 z 5

Naučte mě zabít draka Naučte mě zabít draka Ilka Pacovská

Žít se dá i bez magie - a jste-li rytíř, vlastně ji ani nepotřebujete.
Je lepší být rytířem nebo mágem?

Díl je poznamenán smrtí některých zásadních postav.

Ale je opravdu poslední?

18.03.2021 4 z 5

Bez práva na život Bez práva na život Ilka Pacovská

Původně poslední díl série.
Hanka a spol. stárnou, tak je potřeba oživit příběh novými postavami.
A opět skvělé počteníčko.

18.03.2021 5 z 5