JAnD JAnD komentáře u knih

Kronika města Kocourkova Kronika města Kocourkova Ondřej Sekora

Klasika českého humoru. U mnohých historek by bylo zajímavé zjistit, zda jsou originálně od Sekory nebo se vyskytovaly již před touto knihou (tipuji tak 50:50)

13.02.2023 5 z 5

Veledetektiv Agaton Sax Veledetektiv Agaton Sax Nils-Olof Franzén

Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami.
Příběh je vtipný, až absurdně přehnaný. Čtenář najde mnoho narážek na detektivní i špionážní filmy i knihy.
Ale až tak dobré, že bych se to chystal někdy číst znovu to opravdu není.

13.02.2023 4 z 5

Dobrodružství švýcarského Robinsona (převyprávění) Dobrodružství švýcarského Robinsona (převyprávění) Jan Hora

Švýcarského robinsona jsem kdysi (nedo)četl v angličtině, ale mám dojem, že mnoho zde zmíněných věcí nebylo ani v anglické verzi, ani ve verzi od Polácha.
V této verzi jsou uvěřitelnější reálie, oproti anglické verzi skutečně kratší dialogy, nejsou vymazány zmínky o víře, a děj je (na můj vkus příliš) pokrácený.

13.02.2023 4 z 5

Dědečkové Dědečkové Pavel Čech

Jako dospělý velmi oceňuji. Ale vím, že děti tomu porozuměly trochu jinak.

22.01.2023 5 z 5

Noční brána Noční brána Peter May

Po předchozích dílech jsem si říkal, že tohle není až tak moc Enzo, spíše něco na způsob Skály nebo Entry. Nakonec tam byl i Enzo, důchodce, dědeček, otec, manžel a dobrodruh.
Příběhem (či dvěma) z nedávné minulosti se retrospektivně prolínají tři příběhy z války, které mají společný jmenovatel - Monu Lisu - a postupně se osudy všech tří postav prolínají a objasňují současnost. Pěkně vymyšlené, ale možná nebylo úplně třeba k těm třem historickým dávat ten ze současnosti - vystačilo by si to samo.

22.01.2023 4 z 5

Nezvratné alibi Nezvratné alibi Peter May

Pecka. Neočekávané zápletky, zbrklé chyby vedoucí k obdržení pár pohlavků, partnerské rošády, děti, únosy a nakonec i nečekaně dvojitý závěr. Všechno do sebe zapadá a všechno nějak souvisí. Po delší době jeden z dílů na plných pět hvězd. Při příležitosti vyjítí 7. dílu jsem si přečetl všech 6 v kuse - a se znalostí závěru člověk vidí v předchozích dílech nečekané souvislosti a náznaky. Díky, pane Mayi.

22.01.2023 5 z 5

Dobrodružství v kouzelné knihovně Dobrodružství v kouzelné knihovně Jan Hora

Pro kluka, který má rád dobrodružné knížky, ale zároveň jsou na něj ty po (pra)rodičích psány těžkým jazykem a se spoustou "zbytečností" je tato kniha dobrá volba. Jsou zde známé postavy, dobrodružné zápletky a zároveň je prožívají kluci ze současnosti a v čtenářově věku.
Z nostalgie i za ukázání dosud neznámé knihy dávám jako táta 5*

29.12.2022 5 z 5

Zkáza Jezerní kotliny Zkáza Jezerní kotliny Petr Hugo Šlik

Šlik umí. Umí napsat dobrý příběh, umí navodit atmosféru, už od tetralogie z Klárova si říkám, že je to takový moderní Foglar.
Bohužel, ne úplně umí závěry - dost často se v závěru stane něco příliš fantastického či nelogického - mládeži to asi vadit nebude, mně to poněkud nesedí. Poselství dobré, ale něco tomu chybí.

26.09.2022 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Čteno na střídačku v papírové verzi a jako ekniha. První polovina temný příběh - historické události člověk cca čeká, Lena zůstává tajemstvím, které se odhaluje jen pozvolna. Po polovině knihy začíná děj dostávat spád, konečně zjistíme Lenin příběh a začínají se objevovat různé souvislosti. Historický děj se začne trochu odchylovat od předloh. Dojezd už zase o něco klidnější, závěr víceméně očekávatelný.
Rozhodně dobré, člověk se poučí o historii - určitě doporučím i současné mládeži, ale přece jenom až u hranice dospělosti.

26.09.2022 4 z 5

Lehké a těžké kroky Lehké a těžké kroky Viktor Dyk

Četl jsem (přepisoval na Wikizdroje) obě verze - původní krátkou cenzurovanou i novější delší. Některé básně nutí k zamyšlení, u jiných už člověk nezná kontext, ve kterém vznikaly. Ale jo, docela se mi to líbilo, ale ne natolik, abych aktivně hledal další autorovy básně.

08.09.2022 4 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Opět se to četlo dobře, opět jsem měl trochu zmatek v postavách. Vztah mezi Cormoranem a Robin se stává zase o něco lepší, běží několik případů zároveň, do toho rodinné události i závan skutečných událostí - referendum o nezávislosti Skotska.

08.09.2022 4 z 5

Auta - Neonoví závodníci Auta - Neonoví závodníci Walt Disney

Ehm. Kniha pro malé čtenáře, ale jsou v ní cizí slovíčka napsaná absolutně nečitelným písmem. Toho, kdo použil tento font pověsit do průvanu za uši.
Samotný příběh OK, dětem se to líbí - soutěživost a přitom i přátelství.

08.09.2022 3 z 5

Dobříšské pověsti Dobříšské pověsti Sáša Lorenzová (p)

Kniha obsahuje 27 pověstí, ale minimálně 11 z nich napsala Sylva Stambergová, ty aktuálně vyšly v komiksovém zpracování https://www.databazeknih.cz/knihy/povesti-z-dobrisska-463476

31.08.2022

Na lodi za pohádkou Na lodi za pohádkou Eduard Bass (p)

Náhodou jsme objevil na chatě - a je to rozhodně zajímavá kniha, i když jsme přečetl jen čtvrtinu...

04.08.2022 4 z 5

Ztracený na Nevděku Ztracený na Nevděku Petr Hugo Šlik

Nezklamalo! Napínavé, dobrodružné, v reálném prostředí. Neobvyklá hlavní postava. Příběh trochu hůře uvěřitelný (únosci, peklo), na rozdíl od legendy.
V závěru mne trochu překvapilo, že zkáza podzemí nezpůsobila žádné otřesy na povrchu.

04.08.2022 5 z 5

Petrolejový princ Petrolejový princ Karel May

Opět po letech přečteno, pocity smíšené.
V první části se objevují tři známi westmani v čele se Samem Hawkinsem. Děj bez větších zápletek, pouze střelecká soutěž zaujala scenáristy Posledního výstřelu.

Ve střední části se objeví Hobble Frank a s ním i některé jeho hlášky - ale oproti Synu lovce medvědů jich je pohříchu málo. Za zmínku stojí hlavně přirovnávání k bajce se žábou a volem - "Vy jste jen ta ubohá žába, kdežto já…"

Vinnetou a Old Shatterhand dodají knížce víc klasiky, jejich schopnosti a neschopnost indiánských padouchů zarážejí. Naopak bílí padouši jsou vychytralí a málem uniknou spravedlnosti.

Děj se odehrává po (knize) Poklad ve Stříbrném jezeře

04.08.2022 3 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Přečetl jsem všech 16+2 dílů a tento považuji za jeden z nejpovedenějších. Čtivé, uvěřitelné, snadno se dá ztotožnit s hrdinou a úžasný typ humoru.
A navíc je toto jeden z menšiny dílů, který je rovnou i zakončen a není pokračování příště...

12.06.2022 5 z 5

Tábor smůly Tábor smůly Jaroslav Foglar

Problémem této knihy je, že čtenář očekává příběh. Který má začátek, zápletku a konec.
Místo toho je zde soubor humorných povídek, které na sebe z větší části ani nenavazují.

Jelikož většina Foglarovek neobsahuje příliš humorných prvků (výjimkou jsou kreslené seriály a Rychlonožka), může se chvílemi zdát, že jde o knihu od někoho úplně jiného.

Ale kdo někdy byl v oddíle a jezdil pravidelně na tábory, dokáže v mnoha kapitolách poznat své vlastní zážitky.

26.05.2022 4 z 5

Dědictví rodu Trnhoffů Dědictví rodu Trnhoffů Gareth P. Jones

Přitažené za vlasy, místy nereálně přehnané, ale vtipné a čtivé. Závěr sice trochu očekávaný, ale zato dostatečně otevřený. Oddechovka najeden večer, kdy jsem se o ní přetahoval s dcerou (která ji četla už asi potřetí během týdne)...

27.04.2022 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Dost mi vadily ty rušivé zvuky dokreslující stacatto děje. Dostal jsem jako dárek, sám bych si to určitě nepořídil. První půlka knihy mne moc nezaujala, v podstatě se pořád opakuje dokola stejná základní myšlenka kolem které je nabaleno trochu děje.
V druhé půlce, kde se vypráví o cestě na Island, to už bylo lepší a zlepšilo to moje celkové hodnocení knihy.

08.04.2022 3 z 5