JanaProchazka JanaProchazka komentáře u knih

Kroky Kroky Jerzy Kosiński

Přečteno přes noc, tak tenké to je. Neodložené ani jednou, tak zábavné to je. Myslím, že dnes, vzhledem ke konfliktům na Ukrajině nebo v Izraeli, je to více než aktuální kniha.

08.04.2024 5 z 5

Santini: Peklem duše k světlu světa Santini: Peklem duše k světlu světa Jaroslava Černá

Moc mě to bavilo, dozvěděla jsem se o tomto géniovi spoustu zajímavých informací, je to podáno čtivě a jednoduše, takže si i řadu těch informací pamatuju. Knihu doporučuju, tento architektu si slávu zaslouží i dnes.

07.04.2024 5 z 5

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

Životy, nad nimiž se vznášejí hory a procházejí jimi.
Tato kniha nesází na strhující filmový děj, ale na emoce, které však neždímá nýbrž jen naťukává a záleží na schopnosti každého z nás, prožívat hluboce či nikoliv. Je to čirá krása, tato kniha.

15.03.2024 5 z 5

Sloní paměť Sloní paměť Alex Lasker

Slon vyprávějící nejen o svém životě. Odráží se v něm něco každého z nás. Filmové vyprávění text pozvedlo ještě o level výš, protože vyzývá k imaginaci. Moc dojemné a pravdivé.

11.03.2024 5 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Myslím, že nejen Zulejka otevírá oči, ale i já. Líbí se mi, jak je příběh vystavěn - velmi nenásilně. Nemá to klasický dějový oblouk, o to lepší kniha je. Svá.
Zulejka je člověkem, v němž najde každý kus sebe, zároveň otevírá oči čtenáři ve smyslu přijímání věcí, které život nabízí. Ani slovo v ní nebylo navíc. Krásné.

10.03.2024 5 z 5

Omylem jsem rozšlápl černou kočku Omylem jsem rozšlápl černou kočku Filip Zawada

Místy je to drsné, jindy naivní, ale v každém případě se tato skvěle napsaná kniha dobře čte a je příjemným osvěžením na poli současné literatury.

09.03.2024 5 z 5

Ida Ida Helena Černohorská

Poslechnuto jako audiokniha. Zdá se mi to dobré, obdivuju, jak se autorce povedlo vše vystihnout na tak malé rozloze novely.

08.03.2024 5 z 5

Hledání Betty MacDonald Hledání Betty MacDonald Paula Becker

Jako shrnutí dobré, ale kniha nepřináší žádné nové informace.

07.03.2024 3 z 5

Mechanické piano Mechanické piano Kurt Vonnegut Jr.

Scifi, které má hlavu a patu. Skvělá kniha.

07.03.2024 5 z 5

Píseň L. Píseň L. Veronika Opatřilová

Takhle procítěný text jsem dlouho nečetla. Tleskám.

06.03.2024 5 z 5

Česká Alexandrovka Česká Alexandrovka Bohuslav Andrš

Skvělý počin o expatech z trochu jiného úhlu pohledu než jsme zvyklí.

Úvod do filozofie Úvod do filozofie Arno Anzenbacher

Něco z obsahu už je přežité, ale jinak je to skvělé. Úvod od toho autora mě provázel celá studia.

05.03.2024 5 z 5

Uplynulé dny jsem strávila s českými autorkami a neudělala jsem chybu. Kniha Hájovna je napsána velmi krásným jazykem, přečteni za dva dny.
Líbí se mi styl, to, že autorka nejde čtenáři na ruku a nechává spoustu věcí, situací atd. na naší fantazii.
Doporučuju všem!

Dýchej za mě Dýchej za mě Eva Kollerová–Střihavková

Další balzám. Kniha se četla sama, je moderně napsaná, přesto z ní dýchá doba, v níž se odehrává.
Témata emancipace a problémy prosazování žen, která jsou v knize popsána, ukazují, že se doba zase o tolik v těchto ohledech neposunula, spíš jen zdánlivě.
Kniha byla velmi dojemná, má spousty krásných pasáží, odehrála se mi před očima jako film. Moc doporučuju.

Ostrov žen moře Ostrov žen moře Lisa See

Překrásný příběh a soužití dvou přítelkyň. Líbila se mi jejich čistota, přemýšlení o světě i o vztazích. Román se krásně četl, místy byl i napínavý. Vřele doporučuji.

21.12.2023 5 z 5

Fahrenheitova dvojčata Fahrenheitova dvojčata Michel Faber

Skvělé, mám moc ráda imaginaci i styl tohoto autora.

Balada o žaláři v Readingu Balada o žaláři v Readingu Oscar Wilde

Zhltla jsem to. Co Wildeův text, to perla.

Ze světa lesních samot Ze světa lesních samot Karel Klostermann

Kniha má velmi pomalé tempo, je to nezvyklá četba na dnešní dobu, nejen co do obsahu, ale i co do stylu, jímž je kniha napsaná. Není to ale špatné, místy pitoreskní, rozhodně jsem se o Šumavě leccos dozvěděla. Znám jen Modravu.

D aneb Příběh dvou světů D aneb Příběh dvou světů Michel Faber

Mám k tomuto autorovi rozporuplné pocity a tahle kniha určitě není jeho nejlepší. Vždy jen nakousne určité téma či pocity a pak od nich utíká pryč. Špatné to ale není.

23.11.2023 3 z 5

Tak zatím, Natálie Tak zatím, Natálie Michel Faber

Každá stránka ve mně ještě několik minut rezonovala. Je to bravurně napsané.

10.11.2023 5 z 5