JanaLanova JanaLanova komentáře u knih

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Pěkná kniha, dobrá detektivka. Ale předchozí knihy mě bavily víc. Možná je to také tím, že byly zasazeny do českého prostředí, což mnoho dobrých detektivek není.

21.12.2015 4 z 5

Tři oříšky pro Popelku Tři oříšky pro Popelku Miroslav Graclík

Kniha dobrá, ale nelogické řazení, ze zdrojů zejména Blesk. Často se opakující informace - v popisu filmu, v rozhovorech a v medailoncích představitelů stejné informace, jakoby autoři chtěli nahnat počet stran.

21.12.2015 4 z 5

Tma Tma Ondřej Neff

Nápad skvělý, zbytečně si uškodil přílišnou závislostí na tehdejší politické scéně. Navíc ten nelogický konec, jakoby nevěděl, jak příběh zakončit.

21.12.2015 3 z 5

Abeceda reálného socialismu Abeceda reálného socialismu Jiří Pruša

Chválím za odvahu a nápad se pustit do takového tématu s takový rozsahem. Ale myslím, že by knize prospělo spíš řazení podle témat než podle abecedy. Často se tak opakují stejné informace a na jiné zbylo místo. Navíc mám pochybnosti o správnosti dat (ověřovala jsem zatím tři data a všechna byla uvedena špatně - např. vznik Zlatého palcátu).

11.10.2015 1 z 5

Královské tajemství Královské tajemství Lenka Cyprisová

Pěkné využití jedné záhady českých dějin, na níž je vystavěna historická část knihy. Ta současná linie je sice trochu jednodušší a někdy přehnaná, ale do té historické zapadá včetně drobných detailů.

19.07.2015 5 z 5

Zákon chrličů Zákon chrličů Eva Žilková

Na knihu jsem narazila náhodou. Před lety jsou povídku Zákon chrličů četla v rámci letní povídkové soutěže na jednom blogu a moc se mi líbila. Snažila jsem se najít nějakou další tvorbu Evy Žilkové a nedávno narazila na tento útlý svazek. Musím říct, že se mi povídky velmi líbily.

19.07.2015 5 z 5

Kniha ekonomie Kniha ekonomie John Farndon

Úvod do základů ekonomie. hlavní ideje, směry, problémy. Texty doplňují obrázky a krásné diagramy vysvětlující, o čem daná kapitola je.

25.06.2015 5 z 5

Na kopci Na kopci Jiří Březina

Na českou detektivku je to dobré. Sice autor příliš naznačuje řešení případu, takže odpadá napětí, ale to mi vůbec nechybělo. Březina napsal silný příběh a při přípravě odvedl skvělou práci.

21.04.2015 5 z 5

Ivan Trojan Ivan Trojan Dana Čermáková

Na první pohled to vypadá jako kvalitní rešeršní práce. Ovšem autorka spíše klouže po povrchu, než že by šla do hloubky a provedla nějakou analýzu. Převážně se věnuje velmi známým věcem a ty méně známé jsou v lepší případě jen zmíněny nebo chybí.

21.04.2015 4 z 5

Disident Václav Havel Disident Václav Havel Daniel Kaiser

Výborná kniha. Autor si dal velkou práci s rešeršemi a rozhovory s "pamětníky". Nebojí se na Havla dívat kriticky.

21.04.2015 5 z 5

Geniální kniha, malá rozsahem, ale velká obsahem. Vtěsnané evropské dějiny 20. století, podané neotřelým, na první pohled banálním jazykem a s vtipem.

07.02.2015 5 z 5

Zrádná nahodilost – O skryté roli náhody na trzích a v životě Zrádná nahodilost – O skryté roli náhody na trzích a v životě Nassim Nicholas Taleb

Na jednu stranu je tak kniha úžasná - přináší nové, neotřelé poznatky, které jdou proti proudu. Na druhou stranu se autor příliš opakuje, střídá velmi odborné pasáže s těmi, kde především chválí sám sebe a ostatní za totéž haní.

05.02.2015 4 z 5

Hologram pro krále Hologram pro krále Dave Eggers

Novodobé podobenství o čekání na Godota. Ne příliš vzdálená a veselá budoucnost a vhled do arabské společnosti. Trochu slabší konec, jako kdyby autor nevěděl, co s ním.

28.01.2015 4 z 5

Michael Schumacher Michael Schumacher Karin Sturm

Kupa zajímavých informací, ovšem katastrofální překlad a typografie.

06.11.2014 4 z 5

Dračí řád – Času navzdory Dračí řád – Času navzdory * antologie

Nejsem moc čtenář fantasy, ale tahle povídková knížka mě zaujala. Nejvíc se mi líbila Pohádka na dobrou noc (humorné převyprávění pohádky o Šípkové Růžence) a Času navzdory (zasazené do české historie, úžasný jazyk).

21.08.2013 4 z 5

Kravaťáci Kravaťáci Dana Emingerová

Zajímavá kniha, spousta vtipných narážek na realitu. Autorka se viditelně v popisovaném prostředí vyzná a umí to čtivě podat. Jen ten závěr je na můj vkus příliš bombastický.

08.08.2013 4 z 5

Projektový management pro praxi Projektový management pro praxi Stephen Barker

Super kniha o projektovém managementu, žádné zdlouhavé definice atd., čtivá, praktické návody doplněny o příběhy ze života Co by se stát nemělo (a stalo se).

28.02.2013 5 z 5

Pište správně česky - Poradna šílených korektorů Pište správně česky - Poradna šílených korektorů Dalibor Behún

Super kniha, která dá člověku základní přehled o užívání jazyka českého. Vřele doporučuju.

19.02.2013 5 z 5

Marzi 1984-1987 Marzi 1984-1987 Marzena Sowa

Zajímavé vylíčení každodenní reality 80. let v Polsku. Některé kapitoly by se určitě daly využít třeba pro děti při výuce dějepisu 20. století.

10.02.2013 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Kniha se četla poměrně dobře, ostatně jako to Nesbo umí. Nápad se sněhulákem byl výborný, leč poněkud nedotažený, určitě by z toho šlo udělat mnohem lepší příběh. Začátek mě nadchnul, mrazivá atmosféra atd. Ovšem když od čtvrtiny knihy víte, kdo je vrah, tak to nestojí za moc.

10.02.2013 2 z 5