Janadvorackova Janadvorackova komentáře u knih

Vyzvědačka Vyzvědačka Paulo Coelho

Vlastně spíš takové shrnutí již známého. Přemýšlela jsem, proč bylo potřeba napsat o ní další knihu.

23.04.2024 2 z 5

Síla srdce Síla srdce Mariane Pearl

Vyšetřování únosu a vraždy z pohledu jeho ženy.
Jde o docela podrobný popis událostí, dojmů.
Vybavila jsem si období, kdy jsem o tom slyšela v médiích.

Konec knihy obsahuje i citace z dopisů lidí z celého světa, kteří ženě vyjádřili účast, soustrast, poslali jí peníze, nebo jen slova podpory. Dopisy byly dojemné.
Jeden z nich byl i vtipný. Psal jí totiž i Putin. A psal o tom, jak je terorismus strašný a jak proti němu musí v "jeho vlasti" lidé bojovat. Přesto si myslím, že šlo o přetvářku, on nemohl být normální nikdy.

21.04.2024 4 z 5

Pět Číňanů oběšených v Idahu Pět Číňanů oběšených v Idahu Jenny Tinghui Zhang

Místy trochu předvídatelný příběh mladé Číňanky, která je prodána do otroctví. Místy mě děj překvapoval.
A když si vezmu, že se to mohlo klidně stát, je mi smutno.

21.04.2024 4 z 5

Pohádky z celého světa Pohádky z celého světa Martina Drijverová

Některé náměty docela drsné. Ponaučení stylem "poslouchej maminku, nebo zdechneš," pobavilo a souhlasím.
Ano, tak to má být. Děsit od kolébky, ono to pak třeba nebude zlobit :).

20.04.2024 4 z 5

Líp už bylo Líp už bylo Jiří Sivok

Ale fuj, to bylo dobré :). Chvílemi jsem si připadala jako na "Cestě" Cormaca McCarthyho. Popis podoby lesa mi ji připomněl. A také existence různých band...

Některé knížky, když je čtete v noci, vám dovolí jít spát.
Tahle ne.

20.04.2024 5 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Verča se toho nebála. Rozhodla se zemřít, ale naštěstí se jí to nepovedlo.
V blázinci, kam ji poté odvezli, se jí otevřely úplně nové životní cesty :).

17.04.2024 4 z 5

Nevěra Nevěra Paulo Coelho

Nepřišla jsem příběhu na chuť. Linda je pinda. Má všechno v fňuká. A tak hledá rozptýlení.
Její vnitřní život je někdy dobře popsán a místy jsem její pohnutky kapku i chápala, (když třeba hledala vysvětlení svého stavu).

V příběhu vlastně není žádná silná postava. Linda je hrozně negativní a sobecká, její milenec... nijaký. Manžel vypadá, že se někde zapomněl, děti skoro nejsou vidět... ostatní postavy se mihnou.

Proč autora tohle téma trápilo, že o něm musel napsat, netuším. Je ale vidět, že dokáže obsáhnout škálu námětů, což je vždy fajn.

17.04.2024 2 z 5

Richardovy živé hračky Richardovy živé hračky Kristina Haidingerová

Knihu jsem četla kdysi ještě před vydáním a teďka poslouchala. A musím říct, že jde o první knihu, ve které jsem objevila pro mě neznámý výraz pro umělý penis... hmmm :).

Když přistoupíte na Richardovu hru a přijmete fakt, že nepůjde o akci a nečekaná rozuzlení, strávíte v Berlíně pár hodin a ani se nezapotíte. Ne jako některé ženy a Michael poté, co poznali pana Steinberga.
Na konci pochopíte, o co mu šlo, a že to vlastně svým způsobem dává smysl. Vždyť... jsme jenom lidi.

14.04.2024 4 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Je to chlupaté, vysoké, hnědé, drápy to má, zelené oči. Číhá to ve tmě, škrabká to o stromy a dělá divné zvuky. Žije to v lese a lákají ho osamělí turisté. Co to je?
Příšera, kterou autorka vytvořila, aby vyzkoušela odolnost několika lidí a popohnala k práci pár policistů :).

Příběh obsahuje hnijící mrtvolu, čvachtající věci a kusy lidských těl.
Doporučuji poslouchat v lese.

10.04.2024 3 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Nevadí mi duchařiny, divné domy, strašidelná minulost, krev na stěnách a hnusné věci plazící se po zahradě, nepřirozeně se chovající zrcadla a obrazy, škrabavé zvuky a chřestění kostí, vrzání V NOCI, zhasínající elektřina, škrábance na dřevěných podlahách, různé vzkazy vyryté, napsané, nastříkané po domě, staré fotky a zatuchlé sklepy, úzká schodiště a čmoudící krby, nepochopitelné chování příbuzných, hlavně tedy těch mrtvých :) a různé jiné drobnosti... Ale tvl, autorka se natolik snažila z tohohle umíchat dobrotu, až mě půlka děje nudila a chování hlavní hrdinky bylo k smíchu, což prostě přerušilo touhu se bát.
A za to, Darcy, shoř v pekle!

08.04.2024 2 z 5

Mučitelův stín Mučitelův stín Gene Wolfe

Ach! Moje srdce se telelí blahem, skotačí a nepravidelně se zastavuje a zase rozbíhá, když čtu příběh, který je jako by spíš fantasy, ale jehož základy, svět, společnost, stojí na zárodcích techničtější civilizace.
Představuji si nás - naše potomky, kteří se frajersky vydají ke hvězdám, jiným planetám a tam... se cosi po... kazí, za což společnost zaplatí ztrátou vědomostí. No a to nevyhnutelně vede kam?
Jo, přesně tam.
Příběh takové náznaky předestřel a mě vždy spíš baví taková ta (nevím, jestli mě pochopíte), šedivá realita, než černé a bílé dějiny, charaktery, osudy.

Příběh je psán trochu archaicky, ale to dodává na zajímavosti.

08.04.2024 4 z 5

Bílý pramen Bílý pramen Klára Teršová

Příběh je bezesporu jedním z těch, na které by se nemělo zapomínat. Ale bylo jich tolik... Dá se říct, že některé z nich byly třeba... méně tragické? V jádru obyčejné? Všední?
Nevím.
Ale styl autora, který už chce tyhle věci vyprávět, mnohdy takový bývá, což pak vede k vnímání jeho tvorby "trochu jinak." Pro skutečné aktéry pak výsledek vyzní trochu nespravedlivě. Možná ale stále lepší, než kdyby nezazněl vůbec.

31.03.2024 3 z 5

Jako stín Jako stín Helen Fields

Padouchem je pošuk unášející lidi, aby si splnil takový svůj dávný sen. Postupem času odhalíte, kam sahají kořeny jeho posedlosti, jak pomýlený je, co si sám o sobě myslí. Jak vnímá lidi, které vězní. Jak "hezké" jejich vězení je. A jak dokáže zamotat hlavy racionálně uvažujícím vyšetřovatelům.
Konec je "pěkný :), čvachtavý a deštivý."

31.03.2024 3 z 5

Jeden život Jeden život Guy de Maupassant

Začátek nezaujal a chtěla jsem s tím seknout. Naštěstí se nestalo.
Hlavní hrdinka byla typickou pipkou té doby. Hrozně mě štvala, ale vlastně za to nemohla. Výchova té doby byla, jaká byla. A autor to popsal výborně, uvěřitelně a emotivně.
Příběh zasahuje roky, léta letoucí jejího života. Pohledy na vlastní místo ve světě, který se mění.

Prorokyně a hlupák Prorokyně a hlupák Jonas Jonasson

Tyhle knížky musím číst doma, protože se u nich přiblble směju a pitvořím :).
Jak taková šílená kombinace může fungovat, nemám tucha, ale příběh tří pošuků bez řidičáku, cestujících nejen Evropou karavanem s falešnou zančkou, v době krátce před koncem světa... funguje parádně.

Psí kůže (Huncleder) Psí kůže (Huncleder) Vladimír Körner

Zaposlechla jsem se a říkala si, že "to působí jako divadelní hra." Aniž bych věděla... Nevadilo, a tak jsem vnímala děj "trochu jinak."
V příběhu je hodně emocí a náznaků věcí a dějů, které si ale dokážete představit se znepokojivou živostí, nebo spíš "mrtvostí." Hrdinové žijí a umírají a vy tušíte, kam to povede, ale stejně čtete dál, protože vyprávění jako byste nečetli, ale slyšeli od předků. A ti znepokojivě upozorňují na to, že "tu taky byli." Pro mě jde o zajímavou věc zejména protože v době, do které příběh spadá, žil můj nejstarší doložený předek, "co ho máme v kronice." A tak si říkám... jaký byl?

Božský bastard Božský bastard Christina Lauren

Lehká pornografie tvořená písmenky.
Užívají si často a na nejrůznějších místech. A v podstatě sexuální scény tvoří nadměrnou část obsahu. Ano, je tam náznak nějakého příběhu, kolem něčeho se to točit musí.
No ale jak "toho" bylo až tak moc, paradoxně to na mě mělo úplně opačný účinek. Ne nadarmo se říká, že "všeho moc škodí."

Jen se mi místy zdálo, že holka měla "poté" trochu diskutabilní hygienické návyky...

25.03.2024 2 z 5

Dvojdomek ve Vrahovicích - První díl: Střídavě oblačno Dvojdomek ve Vrahovicích - První díl: Střídavě oblačno Luboš Balák

Paráda. Některé situace si dokážu živě představit. Charaktery jsou rozmanité a hezky se doplňují.

24.03.2024 4 z 5

Boží mlýny Boží mlýny Pavel Hrdlička

Nedávno jsem litovala, že si od autora už nic nepřečtu, když už tu není. Ale ejhle :). Doufám, že psal hodně do šuplete a že tam ještě něco je :).

24.03.2024 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Dojemný příběh, uvěřitelný.

24.03.2024 5 z 5