Jana512 Jana512 komentáře u knih

Modlitební triduum ke sv. Josefovi Modlitební triduum ke sv. Josefovi Alvaro Grammatica

Abych lépe prožila slavnost sv. Josefa a inspirovala se jeho vlastnostmi a zakusila tak jeho pomoc a přímluvu, čerpala jsem z myšlenek, které sestavil Alvaro Grammatica jako pomůcku k modlitbě na tři dny.
Každý den obsahuje hymnus, evangelijní čtení, komentář k tomuto čtení, žalm, přímluvy, starobylou modlitba ke sv. Josefovi a závěrečnou modlitbu. Člověka to osvěží a nezatíží a k ochránci rodin, k patronovi šťastné smrti a dalších pomocí, získáme důvěrnější vztah. Jde o větší sešitek s krásným obalem. Vřele doporučuji.

18.03.2022 5 z 5

František – papež chudých František – papež chudých Andrea Tornielli

Přečteno v době, kdy si připomínáme volbu papeže Františka a uvedení do papežské služby. Autor popisuje situaci po odchodu sv. Otce Benedikta do ústraní, volby papeže, o kterém svět Evropy moc nevěděl, ale který si získal srdce věřících i nevěřících. Kniha popisuje jeho život od dětství po ustanovení papežem. Kniha je poutavě psána a dosvědčuje, že papež František je služebníkem služebníků. Svět prochází mnoha zkouškami, v poslední době onemocnění COVID a v současné době válkou na Ukrajině. Papež František je vždy na straně chudých a slabých, které se snaží nejen potěšit, ale i pomoci jak může.

15.03.2022 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Knížka, ve které popisuje Gump svůj psí život, který, i když není jednoduchý, přináší nové zážitky a poznání.
My, čtenáři, si můžeme uvědomit, jak pejsek, a vůbec každé stvoření, náš život obohacuje, a máme se k němu chovat s láskou a vděčností.

13.03.2022 5 z 5

Půl žlutého slunce Půl žlutého slunce Chimamanda Ngozi Adichie

Knížka, která odráží všechnu hrůzu války, včetně následků. Je sice poutavě psaná, avšak obsah je natolik děsivý, a zvláště v této době tak blízký situaci mezi Ukrajinou a Ruskem a vůbec námi všemi, že je to až burcující a volající po míru pro všechny lidi!

10.03.2022 4 z 5

Popel jsem a popel budu - Rozhovory s biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem Popel jsem a popel budu - Rozhovory s biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem Eva Muroňová

Kniha rozhovorů s prvním ostravsko-opavským biskupem Mons. Františkem Václavem Lobkowiczem je rozdělena po deseti letech a začíná léty padesátými, kdy Otec biskup vypráví o svém původu a dětství, které prožíval v Křimicích u Plzně; další léta - šedesátá - studuje, na gymnasiu v Plzni a na filosofii v Praze, odkud přestoupil na teologickou fakultu. Sedmdesátá léta mají nadpis - Služba - to jsou kněžské začátky, kdy byl umístěn ze Západních Čech na Ostravsko v době totality. Další kapitola - Zvony - popisuje příchod svobody v roce 1989. Devadesátá léta pro něj znamenala jmenování světícím biskupem pražským, a Začátek století - založení ostravsko-opavské diecéze a jeho působení v ní až do současnosti. Spolu s ním a o něm vyprávějí také jeho blízcí přátelé - Mons. Adam Rucki, Mons. Rudolf Sikora, jeho sekretář Aleš Ligocký a generální vikář Mons. František Kufa.
Otec biskup pocházející ze šlechtického rodu. Měl patřičné vychování v dětsví , a proto žádný člověk nebyl pro něj nepatrný. Ke všem měl přátelský přístup.
Dnes již píši o něm v minulém čase, protože ve věku 74 let zemřel. Patří mu naše vděčnost a patřičná odměna ve věčnosti.

21.02.2022 5 z 5

Lurdy očima lékaře Lurdy očima lékaře Vlastislav Ječmínek

V knize sleduje lékař vznik, vývoj a současnost světoznámého poutního místa, kde přišlo ke zjevení Matky Boží prosté dívce Bernadettě, která přichází na toto míso, kde se setkává se Zjevením 18 krát. Panna Maria ji vyzvala k objevení pramene, který se stal zdrojem uzdravení mnohdy beznadějně nemocných, kteří hledali pomoc zde. V jedné ze čtyř částí popisuje lékař na 70 uzdravení uznaných jako mimořádná - zázračná, lékařskou komisí. Další část knihy se věnuje autorům, kteří od vzniku Lurd o tomto místě informují a i když řada účastníků není prokazatelně uzdravena, opouští toto místo posilněna ve víře a v trpělivosti k nesení obtíží nemoci. Lurdy jsou světově vyhledávané poutní mariánské místo a těší se velké návštěvnosti.

20.02.2022 5 z 5

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Paní farářka Martina Viktorie Kopecká přichází ve svém deníku s otevřeným srdcem pro hledající, ve snaze, aby nalezli pomoc a posilu pro život. Víru v Boha poznala a přijala v církvi Československé husitské již jako dospěla. Avšak má široký rozhled v ekumenickém hnutí, kdy přijímá každého i s různými odlišnostmi. Svým moderním zjevem ukazuje, že víra není vzdálená a má nám co dát dnešním lidem.

20.02.2022 5 z 5

Události ze života P. Martina Středy SJ Události ze života P. Martina Středy SJ Jiří Novotný

Drobná publikace nás seznamuje s mnoha životními situacemi ze života P. Martina Středy, SJ. Jednotlivé příběhy poukazují, jak jedinečně se P. Martin vypořádával s těžkostmi a druhým byl oporou.

11.02.2022 5 z 5

Martin Středa Martin Středa Josef Koláček

Martin Středa, který žil v 16. stol., při obléhání města Brna dokázal svým povzbuzováním lidu a modlitbami odvrátit nepřítele švédských vojsk od města, a tím Brno i celou Moravu, protože její osud záležel na osudu města Brna, osvobodit od válečného plenění. Ke každému člověku vlídný povzbudivý, byl šiřitelem vzdělání i charitativní činnosti, když propukl mor. Za svého života pomáhal lidem a stal se příkladem pro druhé.

10.02.2022 5 z 5

Novéna se ctihodným Martinem Středou SJ (1587–1649) Novéna se ctihodným Martinem Středou SJ (1587–1649) neznámý - neuveden

Ctihodného Martina Středu si musí pro jeho vlídnost a laskavost ke každému člověku v jeho postavení a v tak těžké době, oblíbit každý. Dodával útěchu obyvatelstvu i vojákům při obležení města Brna Švédy. Jemu se připisuje, že nepřátelé byli zdoláni. A tak i jeho přímluva, o kterou prosíme v devíti dnech, jistě bude k našemu dobru, ať již dopadne jakkoliv.

10.02.2022 5 z 5

Eucharistie – lék nesmrtelnosti Eucharistie – lék nesmrtelnosti Tomáš Špidlík

Kardinál Špidlík v útlém svazku nás vede a rozvíjí náš vztah a poznatky o Eucharistii, obohacené jeho znalostmi východní spirituality.

05.02.2022 5 z 5

Heidi, děvčátko z hor Heidi, děvčátko z hor Johanna Spyri

Kouzelný příběh s holčičkou Heidi, která svým milým způsobem a láskou k druhým, vytvářela krásnou atmosféru kolem sebe, a tím si každého získala. Pomáhala jí v tom láska k přírodě, krása hor, kde žila se svým nejbližším příbuzným, dědečkem. Příběh, který byl zfilmován a přitahuje již několik generací dětí. Moc doporučuji!

30.01.2022 5 z 5

Vhod či nevhod (Životní oběť sestry Marie Restituty) Vhod či nevhod (Životní oběť sestry Marie Restituty) Antonio Sagardoy

Životní úděl ženy, která se plně dala do služby nemocným. Jako řádová sestra zavěsila v nových pokojích nemocnice kříž pro posilu trpícím. To se nelíbilo nacistům, a tak konečným rozsudkem nad jejím životem byla smrt pod gilotinou. Nyní je blahořečena a v Brně na Lesné je postaven moderní kostel z vděčnosti rodačce Brna, za její statečnost.

26.01.2022 4 z 5

Ze života knihomolky Ze života knihomolky Debbie Tung (p)

Velmi milá komiksová knížka, ve které se mnohý z nás našel. Krásné a výstižné obrázky zachycují situace, které moc dobře známe. Všem, kteří mají rádi knížky doporučuji.

25.01.2022 5 z 5

Bůh a svět, který přijde: Rozhovor s Domenikem Agassem Bůh a svět, který přijde: Rozhovor s Domenikem Agassem papež František (p)

Asi žádný z nás, kdo jsme prožívali v roce 2020 Velikonoce se svatým Otcem prostřednictvím medií, nezapomene na atmosféru, ve které jsme vnímali blízkost papeže Františka každému z nás, když svolával požehnání na celý svět. V knížce, která vznikla o něco později , vysvětluje papež nám všem, že tato doba má velký dopad na celý svět. Jak papež říká v kize: "Je zatřebí, abychom zanechali postojů, rozhodnutí a chování znehodnocených individualismem, egoismem a hledáním vlastního prospěchu. Nyní je čas opětnému usměrnění života vstříc k Bohu a vstříc k člověku." V několika kapitolách odpovídá na dotazy novináře a ukazuje, jak tomu může nastat: Je třeba se modlit, svěřovat Bohu své starosti s důvěrou, že On se postará a být k dispozici, kde je třeba. Společně nacházet potřeby nejen vlastní, ale těch nejpotřebnějších. Rozsévat naději; myslet na lidi celého světa, na jejich potřeby - vytvářet na světě jediné společenství - jako členové jedné velké lidské rodiny. Obnovovat harmonický vztah k přírodě a neničit ji. Být tu pro druhé, zvláště pro slabé a bezmocné, děti, seniory a nemocné. Bez celosvětového bratrství není žádná budoucnost. Je nutné, aby se dostalo práce a spravedlivé odměny všem. Pokládat rodinu a ženu za pilíře společnosti a mládež vést k přípravě a nadšení pro jejich budoucí poslání. Kéž bychom se snažili krůček po krůčku uskutečňovat tuto vizi.

24.01.2022 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Děj se odehrává v krásném přírodním prostředí, výstižně popsaným autorkou. Je to ale kraj, poznamenaný vystěhováním původních německých obyvatel. Opouštěli tento rodný kraj jako vyhnanci. Do jejich příbytků byli pozváni rumunští Slováci. Mezi původní české obyvatelstvo přišli lidé noví, kteří neuměli ve většině číst a byli spíše hospodářsky založeni. Příroda tu byla pro ně drsnější a méně úrodná. Život zde byl těžký a jeden o druhém všechno věděli. Z tohoto prostředí pocházela babička a matka hlavní hrdinky, která vyrůstala již s babičkou i matkou v Praze, kde se přestěhovaly, protože měly k tomu důvody a na šumavské město nerady vzpomínaly. Jejich dceři to nedalo a pátrá po svých předcích. Nebudu prozrazovat, co prožívala, kouzlo přírody ji uchvátilo, ale poznala i těžkosti, které se v mnohém vyjasnily během pobytu, kdy přijela i matka s babičkou a poznala nové lidi. Autorka, píšící detektivky, i zde využila tento žánr. Víc už neprozradím, doporučuji přečíst!

21.01.2022 4 z 5

Novéna s prosbou o dar modlitby Novéna s prosbou o dar modlitby neznámý - neuveden

Modlitbě nás v této novéně učí a přimlouvají se za nás: Klotylda - světice, královna; Juliána z Noriche - anglická benediktinka; Dorota z Montavy, vdova, matka devíti dětí; Hedvika z Anjou - polská královna, ctitelka svatého Kříže; Marie Magdalena de Pizzi - karmelitka z Florencie; Markéta Marie Alacoqe - řeholnice, mystička Božského Srdce; Marie Celeste Crostarosa - zakladatelka sester redemptoristek; Anna Maria Taigi - matka sedmi dětí a Guendeline Borhese - anglická šlechtična, provdaná do Říma, kde jako mladá umírá na choleru. Jak uvádí první den: "Role žen při obrácení národů k evangelizaci patří k nejkrásnějším stránkám dějin křesťanství." Máme se co učit a tak se stávat oporou svým nejbližším.

18.01.2022 5 z 5

Ježíšek pro mě Ježíšek pro mě Martin Petiška

Vánoční povídky ze života, s poučením o prožívání nevšedních a radostných chvil nejen o Vánocích, ale i běžném životě, jsou inspirativní a vedou k pokoji a radosti.

16.01.2022 5 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Životní příběhy tří žen z různých světadílů (Indie, Kanady a Itálie), které se nikdy nesetkaly, ale společnou vlastností je jejich statečnost při řešení života. A tak společným jmenovatelem jsou vlasy, které jedna z nich obětovala za šťastnější budoucnost, druhá je zpracovávala a třetí je v nemoci potřebovala. Krásné příběhy, ukazující na důležitost nevzdávat se!

13.01.2022 5 z 5

Kolo štěstí Kolo štěstí Edith Piaf

Edit Piaf se mi líbí pro svůj zpěv. Jsem ráda i za autobiografii, v níž píše své vzpomínky. Z velké části popisuje svůj umělecký život s umělci mně málo známými, a to je blízké těm, kteří znají toto prostředí. Mě oslovi její počátky, její dětství, prožívané s otcem v potulném divadle, kdy matka si šla svou cestou za zpěvem. Dětství neměla moc radostné. Ještě náročnější byly její vlastní začátky, kdy se živila pouličním zpěvem, dokonce i se se svým malým děvčátkem, které jí ve dvou letech zemřelo. Štěstí se na ni usmálo, když si jí povšiml člověk ( Leplé), který v ní viděl talent a dal jí šanci uplatnit se na podiu. On ji pomohl dostat se na uměleckou dráhu, a i když jej záhy ztratila, už s uměleckým darem zpěvu dokázala růst. a byla byla oporou i mnohým začátečníkům a ráda pomohla. Nikdy nezapomněla na těžkosti, s nimiž začínala, a proto se snažila a být oporou i mnohým začátečníkům a svými radami jim pomáhala.

10.01.2022 5 z 5