Jana512 Jana512 komentáře u knih

Jizva Jizva Danuta Chlupová

Román mi odhalil další událost válečné doby na polských hranicích. I když ne všechny postavy v knize nejsou totožné z historickými, tato událost se tam odehrála.
Román je psán ve dvou časových rovinách, kdy velmi zajímavým způsobem se seznamuje polská žena s událostmi Životic, které souvisely i s matkou jejího manžela. Stále se odkrývá tragedie války a ne a ne se poučit minulostí!

14.10.2022 5 z 5

Novéna s bl. Carlem Acutisem Novéna s bl. Carlem Acutisem Kateřina Lachmanová

Moc krásné myšlenky u tak mladého chlapce, který rychle vyrosltl pro nebe. Využívám novénu k tomu, aby se přimlouval za naši mládež a za celý svět.

10.10.2022 5 z 5

Pasáčci z Fatimy Pasáčci z Fatimy Manuel Fernando Silva

Životní příběhy tří prostých pasáčků, kteří dostali na svůj věk nelehký úkol, seznámit lidi s poselstvím, jak zachránit před zlem svět, které lidstvo nevnímá, sdělením skrze zjevení Panny Marie.
Děti své velké poslání splnily a nám svými obětmi, sebezápory a vroucím vztahem k Bohu a Panně Marii, ukázaly, jak nepodlehnout zlu. Kéž se za nás tyto děti u Boha i u Panny Marie přimlouvají, abychom to dokázali i my.

09.10.2022 5 z 5

Tvá hůl mě vede - Duchovní cesta od Mojžíše k Ježíši Tvá hůl mě vede - Duchovní cesta od Mojžíše k Ježíši Carlo Maria Martini

Tato kniha nás seznamuje s životním úkolem starozákonního vůdce Mojžíše, který vyvedl Izraelský národ z egyptského zajetí. Mojžíš je předobrazem Ježíše Krista, který nám na kříži sjednal spásu. Ale musíme také něco proto udělat. Nejsme však na to sami. Bůh nás různým způsobem životem vede.

07.10.2022 5 z 5

Legendy mnicha Scribenta - Kapitoly z dějin dominikánského kláštera v Uherském Brodě a moravsko-slovenské pomezí Legendy mnicha Scribenta - Kapitoly z dějin dominikánského kláštera v Uherském Brodě a moravsko-slovenské pomezí Jan Chovanec

Publikace, která popisuje některé z historických událostí, uvedených v klášterní kronice města Uh. Brodu, popisuje vznik poutního místa s milostným obrazem Panny Marie. Před nebezpečím zničení obrazu byl podle kroniky byl odvezen do Čenstochové, kde zůstal. V domini-kánském klášteře v Uh. Brodě jej nahradila kopie. Autor popsuje dále jízdu krále Matyáše v ženském převlečení před nepřátely. Tato událost se dodnes připomíná folklórní slavností Jízdy králů ve Vlčnově nebo v Hluku. Závěrem uvadí myšlenku rodáka této oblasti, světovou osobnost Jana Ámose Komenského: "Nemá-li být člověk odsouzen ke zkáze, je třeba, aby všechny národy usilovaly o společné dobro, hledaly mír, pravdu a lásku mezi bližními a sousedy." Jak stále aktuální jsou tato slova, jak v době minulé, tak i dnes.

07.10.2022 4 z 5

Sestry Sestry Kamila Hladká

Kniha nás seznamuje se životem sester, které žijí svůj život jako řeholnice. Je to výpověď šesti sester různých generací. Tuto knihu jsem si poslechla jako radioknihu, ale kniha je ještě bohatší na o fotodokumentaci.

07.10.2022 4 z 5

Včera muslim, dnes Kristův kněz Včera muslim, dnes Kristův kněz Adrien Mamadou Savadogo

V muslimské rodině, která striktně dodržuje náboženská pravidla, vyrůstá mladý muž. Přesto, že je muslim, oslovuje jej osobnost Ježíše Krista, a i přes velké potíže dává se pokřtít. Svou víru žije velmi důsledně a i když nejdříve odsouzení vlastní rodinou a muslimským společen-stvím, jde za svým cílem a stává se z něj křesťan a Kristův kněz - společnosti Misionářů Afriky. Muslimské společenství a svou rodinu nadále miloval a to, když vidělo jeho lásku, kterou jim prokazoval, jej nakonec i přes jeho odlišnou víru přijímá s úctou a láskou. Kniha byla napsána jako svědectví na výzvu papeže Benedikta XVI.

05.10.2022 5 z 5

Novéna se svatým Josefem Moscatim Novéna se svatým Josefem Moscatim Anna Mátiková

Koupila jsem si novénu k italskému lékaři sv. Josefu Moscatimu, o kterém jsem v předešlé době přečetla životopis a existuje o něm i video. Tento oblíbený lékař pomáhal nezištně zvláště chudým. Ve své práci narážel na situace, ve kterých si byl vědom, že je život nemocného u konce, a tak se jej, jako věřící křesťan, ujímal, aby odchod nemocného na věčnost byl statečně přijat. Novéna nás přivádí k tomuto lékaři, kdy povzbuzováni jeho myšlenkami a přímluvou, můžeme dosáhnout uzdravení, nebo nemoc s odevzdaností přijmout.

04.10.2022 5 z 5

Dilema Dilema B. A. Paris (p)

Nevšední tragická událost, která se stala v den, kdy matka tragicky zahynulé, slavila své narozeniny, a o které se otec dozvěděl v den oslavy. Ale protože nechtěl vnést zmatek a smutek všem zúčastněným, tají to, i když s velkou bolestí a sdělí to nejbližším až po ukončení oslavy. Rodina zažívá velkou bolest, která upevňuje jejich vzájemné vztahy. Jak uvádí mnozí již přede mnou, kniha je velmi poutavě napsána. Proto doporučuji.

02.10.2022 5 z 5

Novéna ke sv. Terezii z Lisieux Novéna ke sv. Terezii z Lisieux Zdislava Cvrková

Novéna nás naladí na svátek, který dnes slavíme, sv. Terezie od Dítěte Ježíše a Jeho Svaté Tváře. Sv. Terezička, jak se jí lidově říká, vnesla do duchovního života nový prvek – duchovní dětství, odevzdanost a jednoduchost, kterou ona sama prožívala v těžké nemoci. V této novéně jsou krásné její citáty, které vyjadřují její velikou oddanost Bohu i v nelehkých chvílích. V tom ať je nám vzporem a přímluvkyní.

01.10.2022 5 z 5

S bílou holí S bílou holí Jiřina Medveďová

Útlá knížka je souborem různých životních příběhů našich nevidomých spoluobčanů. Jejich situaci si my, kteří vidíme, často ani neuvědomujeme, ale jejich houževnatost a snaha vyrovnat se se svým údělem, je příkladná a nás učí, že se člověk nikdy nesmí poddávat nemilým situacím a musí bojovat s různými těžkostmi. Ani si neuvědomujeme často, jak to naši spoluobčané mají těžké, a přesto to nevzdávají a často zastávají i náročné činnosti, kdy se přes své obtíže naučí Breilovo písmo. Setkala jsem se s jedním učitelem hudby, který ač neviděl, vychoval řadu žáků v lidové škole umění a v kostele doprovázel na varhany. Díky za jejich neúnavnou činnost a touhu být užitečný druhým. Na to upozorňuje tato publikace, kterou vytvořili oni sami ze svých životních zážitků.

27.09.2022 5 z 5

Doktor Moscati Doktor Moscati Beatrice Immediata

Kniha nás seznamuje s životem italského lékaře z Neapole. Přes své vysoké znalosti a schopnosti i jako vysokoškolský profesor, pomáhal všem nemocným bez rozdílu. Celý život věnoval povolání lékaře. Stalo se mu posláním. Měl velkou úctu ke každému člověku a lásku k trpícím. V obětavosti a skromnosti jej posilovala hluboká víra, denní účast na mši sv. a láska k Panně Marii. Krátce po smrti byl dán za vzor a pomoc všem, protože církev uznala jeho příkladný život tím, že byl blahořečen a svatořečen.

26.09.2022 5 z 5

Otec Pio - Poselství Boží lásky Otec Pio - Poselství Boží lásky Pavla Králová

Drobná publikace, obsahující v první části myšlenky oblíbeného světce Otce Pia z Pietralciny: o utrpení, o kříži, o plnění Boží vůle, o jeho zkušenostech s modlitbou a o jeho úctě k Marii. Následuje modlitba Otce Pia k Pánu Ježíši - Zůstaň se mnou. Publikace pak obsahuje novénu, tj. devítidenní pobožnost, kdy se zamýšlíme 1. den nad modlitbou. 2.den je zaměřen na pokoru. 3. den je věnován přímluvě O. Pia o vyprošujení důvěry v Boha. 4. den uvažujeme o zkoušce, kterou prožíváme. 5.den je věnován duchovnímu vedení. 6. den kříži. 7. den se má uskutečnit zpověď. 8. den rozjímání o Eucharistii a 9. den úcta k Panně Marii. Touto novénou je možno si na přímluvu P. Pia vyprošovat různé potřeby pro sebe i pro druhé.

23.09.2022 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Dobře napsaný hororový příběh rodiny, ale s některými činy otce rodiny jsem se nemohla ztotožnit, protože zahrávat si se zlem, to, myslím, musí vždy špatně dopadnout.
Taková krásná rodinka a kvůli tomu, že jim uhynul kocour, otec - inteligentní lékař, se zapletl se silami, které rodinu zničily. To bylo to drsné. V tom je ten horor. Horor vede k prožitku hrůzy. Je to pro vzrušení. Není to skutečné.
Ve skutečnost musíme život druhého chránit, a pokud smrt nás rozdělí, nechme jej odpočívat v pokoji!

19.09.2022 4 z 5

Modlitba pro začátečníky i mírně pokročilé Modlitba pro začátečníky i mírně pokročilé James Martin

Autor velmi srozumitelně vysvětluje jednotlivé pojmy v modlitbě, jak se uskutečňují různé typy modlitby, a co může modlitební život obohatit. Vyšla v Karmelitánském nakladatelství v edici Knížky do kapsy, což je formát, velmi vhodný mít ji "po ruce" v různch situacíh.
Věnuje se osobní modlitbě, ale klade i důraz na společnou modlitbu, slavení mše svaté, konání poutí a další pobožnosti, které upevňují naši víru a také naše vzálemné vztahy. Důležité je též vnímat, co nás v životě potkává a dokázt se radovat z krásy přírody.
V závěru jsou modlitby, věnované různým liturgickým obdobím. Doporučuji!

16.09.2022 5 z 5

Modlitby za umírající a zemřelé Modlitby za umírající a zemřelé Vojtěch Kodet

Kniha s myšlenkami a modlitbami za umírající se mi osvědčila jako vhodná pomůcka ve chvílích boje o život známého. A také je vhodnou pomůckou, která nás vede k tomu, jak pomoci těm, s nimiž nás smrt dělí.

12.09.2022 5 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Kniha nás vede k zamyšlení, jaký smysl má život. I když se nám často zdá, že by náš život byl neúnosný, kdyby jej neprovázely úspěchy a moc, na konci života u člověk budou mít jiné hodnoty své místo. Tak to poznal a i pětačtyřicetiletý muž, když udělal šťastnou maminku a holčičku, které oddálil smrt tím, že šel místo ní se "sestrou v šedém svetru", která měla za úkol vyzvednout toho, komu končil život. Nemusel jít - ale šel! To je k zamyšlení i pro nás. Byli bychom schopni toho i my?

07.09.2022 5 z 5

Matka modlitby Matka modlitby Agnesë Bojaxhiu

V den, kdy si církev připomíná svatořečeni Matky Terezy, je dobré poznat nékolik vybraných modliteb Matky Terezy, které obsahují hloubku a odevzdanost, se kterou se k Bohu obracela. Jsou to modlitby: Pane, když mám hlad; Pane, dej nám svůj pokoj; Milovaný Syn; Pane, my tě velebíme; a Maria

05.09.2022 5 z 5

Bůh v mém životě Bůh v mém životě Renata Holčáková

Krátké příběhy ze života lidí a jejich vztahu k Bohu, často v nelehkých situacích. Dávají poznat sílu, kterou víra v Boha člověku přináší. Jsou to příběhy lidí, kteří se o tom, co prožili, chtěli rozdělit se čtenáři Katolického týdeníku v rubrice Bůh v mém životě. Doporučuji pro povzbuzení!

05.09.2022 5 z 5

V kritických životních chvílích, jakou byla oslava narozenin otce, který netušil, co věděla celá rodina, že je smrtelně nemocný, se projevují klady i nedostatky vlastností jedinců; jeho ženy, dětí i přátel. Na několika stránkách divadelní hry je skvěle zachytil autor.

01.09.2022 4 z 5