Jana512 Jana512 komentáře u knih

Nejdříve jsem se nemohla začíst, protože je to pohádkový námět a nedokázala jsem si představit, co za bytosti skrývá. Postupně mi ale svým putováním přirostly tyto bytosti k srdci a se zájmem jsem sledovala jejich cestu tam i zpět, se všemi dobrodružstvími a nebezpečími. I když je to pohádkový příběh, putujícich 14 pohádkových bytostí nás učí tomu, jak je důležité stát při sobě a mít v druhých oporu a starostlivost o sebe navzájem.

31.12.2022 4 z 5

Nebojme se snít: Cesta za lepší budoucností v pocovidové době Nebojme se snít: Cesta za lepší budoucností v pocovidové době papež František (p)

Kniha ukazuje, jak hluboce lidský je papež František. Obdivuji jeho zájem o každého člověka a snahu ukázat nám, jak vytěžit z těžkých situací ponaučení. A také nás vede k solidaritě a snaze pomáhat jeden druhému. Cituji jeho myšlenku: "Naše největší síla nespočívá v úctě, kterou k nám chovají ostatní, ale ve službě, kterou my můžeme nabídnout druhým."

30.12.2022 5 z 5

Bacha, černý paraple! Bacha, černý paraple! Adam Bahdaj

Jako dítě jsem tuo knihu četla a moc se mi líbila. Tehdy jse sledovala edici Knihy odvahy a dobrodružství a tato z nich byla trochu jiná. Byla o přátelství dětí, Kubíka a Elišky, které spojovala zvídavost a pátraly po zmizelém parapleti, v jehož rukojeti byl skrytý tajemný plánek. Děti, při hledání zažily mnohá dobrodružství. Mně se to v dětství líbilo, ale nevím, jak by to nadchlo dnešní děti, které se již málo společně hrají venku a při četbě hledají spíš scifi příběhy.

29.12.2022 4 z 5

Narodil se Kristus Pán Narodil se Kristus Pán Štěpán Zavřel

Skutečně krásně znázorněn betlémský příběh ilustracemi autora, který vypráví tento příběh, musí zasáhnou nejen dětského čtenáře. Obrázky jsou silně podmanivé. Jako vánoční dárek k prožití Vánoc moc doporučuji.

13.12.2022 5 z 5

A hvězda zářila - Příběh prvních Vánoc A hvězda zářila - Příběh prvních Vánoc Sally Ann Wright

Krásná kniha, s příběhem Vánoc, má kouzelné ilustrace, které mě zaujaly a navodí překrásnou atmosféru především naším nejmenším. Moc doporučuji!

06.12.2022 5 z 5

O Zázraku Vánoc - Jak se malý myšák spřátelil s papežem O Zázraku Vánoc - Jak se malý myšák spřátelil s papežem Stefano Gorla

Pro děti velmi vhodnou formou napsán příběh, jak se myšák spřátelil s papežem Františkem, který mu vypráví, co se stalo o Vánocích. Doporučuji nejen dětem.

06.12.2022 4 z 5

Svatá hodina Svatá hodina Catalina Rivas

Každému z nás, kdo chodíme do kostela a účastníme se pokloně Nejsvětější Svátosti, může být dobrou pomůckou pobožnost, sestavená podle bolivijské mystičky, Cataliny Rivas. Předkládá nám inspiraci, se kterou prohloubíme naši pobožnost, nejen za sebe, ale za celý náš svět.

05.12.2022 5 z 5

Povídky z jedné kapsy Povídky z jedné kapsy Karel Čapek

Povídky s detektivní zápletkou ze starých časů, jsou mistrovsky napsány, avšak často mají příliš zdlouhavou formu, se zbytečnými popisy pro čtenáře. Ale může to být jen můj dojem.

03.12.2022 3 z 5

Proč já? Proč já? Bernadette Moriau

Autorka, sedmdesátnice, vyléčená z těžkého zdravotního stavu po návštěvě světoznámého poutního místa Lurdy, v této knize popisuje, jak přijala velký dar uzdravení s velkou vděčností a snahou šířit a vzbuzovat u nemocných naději. Jako řeholnice žila pro Boha a pro lidi a nebylo to pro lehké, tak jako pro všechny nemocné, vyrovnat se s nemocí. Přesto ji statečně i s těžkými bolestmi, které se neobešli ani bez tišícího morfinu, snášela. Brala svůj život jako oběť Bohu za sebe i za celý svět. Její lékař jí doporučil navštívit místo, kde nemocní nejsou jen uzdraveni, ale snáze nesou obtíže života. S velkou důvěrou se odebrala na pouť, s odevzdaností do vůle Otcovy a tři dny po návratu domů, pocítila uzdravení. Deset let trvalo, než byl zázrak uznán. Ona v této knize uvádí nejen návštěvu Lurd a uzdravení, ale celý její život, za který vzdává Bohu vděčnost a důvěru. Chce nás všechny povzbudit, abychom nikdy neztráceli naději a Bohu důvěřovali

28.11.2022 5 z 5

Josafat Kuncevič Josafat Kuncevič Tadeusz Żychiewicz

Kniha se snaží ukázat na život prvního mučedníka se snahou 9 sjednocení církve v Rusi s Římem. Za svoje přesvědčení prolil krev. Byl zabit sekyrou do hlavy a jeho tělo vhozeno do řeky. Avšak ani jeho nepřátelům to nedalo a tělo vylovili a důstojně pohřbili. Oběť jeho života došla naplnění při sjednocení se s Římem v roce 1595.

20.11.2022 5 z 5

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Nečekaně jsem se začetla do tohoto dílka. Scifi moc nečtu, ale toto si mě získalo již první povídkou, ale i dalšími, které vykreslují vizi autora v budoucnu. Neuvěřitelně dokázal popsat tehdy vzdálenou budoucnost. Člověka provází životem inteligentní technika, která, jednou může být dobrým služebníkem, ale jindy zlým sluhou.

14.11.2022 5 z 5

Schovej mě v dešti Schovej mě v dešti Jojo Moyes

Plně hodnotím prvotinu autorky, která i když rozvláčně, ale krásně, tak, jak to ona umí, popsala životní osudy tří generací žen, bohaté na nejrůznější úkoly, vztahy a události, které je, i nás, čtenáře, vedou k hlubšímu vnímání smyslu života a přijetí někdy nelehkých situací, které se obrátí po čase k dobru a vyzrálosti osobnosti.

09.11.2022 5 z 5

Ježíš uzdravuje tvé srdce Ježíš uzdravuje tvé srdce Salvatore Tumino

Autor v knize nabízí způsob, jak být v životě šťastným. Ne vlastnictvím, kariérou, nebo snadným životem. To nás nevede k uspokojení, ale touze mít stále víc, zvyšovat úspěchy, nebo se snažit užívat. On sám pomáhá mnoha lidem dostat se z depresí, když je tento způsob života nenaplňuje. A dàvá nám recept na smysluplný život, kde své problémy neřešíme jen my,ale máme oporu v Bohu. Tato cesta se osvědčila, jak je lidstvo staré. Jen je třeba se nebát.

04.11.2022 5 z 5

Světlo a stín Světlo a stín Wladyslaw Kluz

Jak sám název udává, kniha nás vtahuje do centra utrpení, které prožívali věkově blízcí, ale splněním svého životního poslání odlišní - světec Maxmilián Maria Kolbe a velitel koncentračního tábora, Rudolf Höss. Život těchto dvou postav začínal podobně vzorným dětstvím, avsak životní postoje v dospělosti se lišili jako světlo a stín. Polák, Maxmilián Kolbe, přinesl dobrovolně oběť života za spoluvězně, který byl otcem rodiny, zatímco Rudolf Höss se snažil dělat životní karieru zaslepen nacismem. V závěru života Rudol Höss je si vědom, že nejednal správně a před popravou vyzývá své dopise děti, aby milovali svou matku a žili lépe než on. Doporučuji k přečtení!

29.10.2022 5 z 5

Boží ajťák: 9 dní s Carlem Acutisem Boží ajťák: 9 dní s Carlem Acutisem Corinna Turner

Knížka, napsána pro mladé lidi, vede k poznání života nedávno blahořečeného Carla Acutise. Jeho životní příběh napomáhá mladému chlapci přijat těžkou nemoc se statečností. Doporučuji nejen nemocným, ale zvláště těm, aby jim tento příklad pomohl.

26.10.2022 5 z 5

Fatima – tajemství tří pasáčků Fatima – tajemství tří pasáčků Bruno Ferrero

Knížka, kterou jsem dočetla a ke které se budu ráda vracet, má podnadpis - Než se vydáte na pouť. Popisuje místo, kde se třem dětem - pasáčkům, zjevila Panna Maria a kde vzniklo velké poutní místo. Publikace obsahuje popis zjevení, jak následovala a zaslíbení Panny Marie těm, kteří se povzbudí její výzvou. Publikace je obohacena mnoha dobovými i současnými fotografiemi místa a promluvami papežů, kteří tam putovali jako poutníci. Svatý Otec František zde Františka a Hyacintu svatořečil 13.května 2017.
Knížku doporučuji i těm, kdo se na pouť nemohou vydat a kteří se s poutním místem chtějí lépe seznámit.

26.10.2022 5 z 5

Svatý Jan Pavel II. Svatý Jan Pavel II. Renzo Sala

Sešitek, obohacený texty, podstatného významu a s krásnými fotografiemi, jsem využila ke vzpomínce na něj při příležitosti jeho liturgické památky. Jan Pavel II. nám byl velmi blízký a provázel mě studijním obdobím, tak ráda na něj vzpomínám. Kéž nám pomáhá svou přímluvou!

22.10.2022 5 z 5

Jana bude brzy sbírat lipový květ Jana bude brzy sbírat lipový květ Miloš Doležal

Poezií autor zahání smutek, vyjadřuje stálé hluboké vzpomínky, na dnes již zesnulou, svou milovanou ženu Janu. V zahradě, kterou sázela, mu ji připomínají květy, které kvetou, jahody, které jakoby mu s láskou podávala, i stará košatá lípa, která brzy pokvete a se které pravidelně sbírala květy....

18.10.2022 5 z 5

Novéna ke svaté Terezii od Ježíše Novéna ke svaté Terezii od Ježíše Milada Jiřina Burgerová

Při příležitosti 500. výročí narození sv. Terezie od Ježíše ( v roce 2015), vyšla i tato novéna, ve které autorka srozumitelným způsobem seznamuje čtenáře s učením sv. Terezie o modlitbě, kde např. píše: "Modlitba je jako přátelství, které nás radikálně přesahuje. Je to proměna z naší nízkosti do jeho velikosti. Cílem námahy, kdo s modlitbou začíná, není uspokojovat sebe, ale Pána. Dříve, či později dospějeme k vnitřní svobodě a modlitba se stane plodnou a přechází v čin.

17.10.2022 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Zahrada je místem, kde nalezne svůj azyl ten, kdo nenašel pochopení těch, kdo mu měli být nejblíže. I když patřil k těm, kdo zakotvili svůj život v Bohu, ve chvílích nepochopení, prožívá zklamání a tíži úkolu, a proto jej opouští a odchází do samoty. Knížka má zvláštní obálku, trnovou korunu. Nasadit se do služby lidem, není jednoduhé. A tak člověk, který přijal toto poslání, by měl čerpat posilu u Toho, kterému trnovou korunu nevděční lidé nasadili. Vyčerpanost a rezignace však může způsobit své... Jak často se můžeme mýlit ve svých soudech o druhých, to nám má ukázat i tento životní příběh.

16.10.2022 5 z 5