Jana512 Jana512 komentáře u knih

Novéna k svatému Josefovi Novéna k svatému Josefovi Josef Prokeš

Novéna nám pomáhá poznávat svatého, kterému svěřujeme své potřeby. Svatý Josef, jak píše autor, dokáže být oporou druhým, vytvářet rodinné zázemí, umí zůstávat ve stínu, a přitom věrně na svém místě. Pohled na něj nás povzbuzuje na každém místě, kde jsme. Vyjadřují to i témata jednotlivých dnů: je patron těch, kdo přecházejí od víry v "něco" v "Někoho"; záleží mu na vztazích; je příkladem pro ty, komu stále něco kříží plány; je ochráncem těch, kterým vládnou špatní lidé; pomáhá těm, kdo usilují o modlitbu srdcem; je patronem těch, kdo přicházejí do církvi zdaleka; je paron těch, kdo prožívají strach a těch, kdo se snaží žít ve skrytosti. Prostě najdeme v něm a u něj ochranu v našich potřebách!

27.03.2023 5 z 5

S Marií na křížové cestě S Marií na křížové cestě neznámý - neuveden

Křížová cesta je pobožnost, při které se snažíme vnímat utrpení Krista z lásky k nám. V této křížové cestě pozorujeme, jak spolu s Ním byla a trpěla Maria, jeho Matka. Kéž i nás provází naším životem!

11.03.2023 5 z 5

Ježíši, postarej se ty! Ježíši, postarej se ty! Grazia Ruotolo

Otec Dolindo Ruotolo, italský kněz, žijící v Neapoli ve stejné době jako P. Pio, není tak známý, ale velmi rychle se rozšířilo jeho dílko - Novéna odevzdanosti. Kniha "Ježíši, postarej se ty!", je svědectvím o jeho životě, který předkládá jeho neteř, která jej znala a poznala jeho kněské srdce, které zakusilo hodně bolestí. ( Snad proto dostal jako dítě jméno Dolindo, což znamená bolest a patronkou mu byla Sedmibolestná Panna Maria.) Proto dokázal rozumět trpícím a toužil všem pomáhat. Jak? Název knihy prozrazuje jeho velkou důvěru k Ježíši a kniha popisuje stejně tak krásný vztah k Matce Boží Marii. Byl to kněz, který trpěl, obětoval se a žil po druhé, a tím je vzorem i pro nás.

10.03.2023 5 z 5

Vezmi svůj kříž a následuj mě Vezmi svůj kříž a následuj mě Tomislav Ivančič

Tato pobožnost křížové cesty je zajímavá tím, že u jednotlivých zastavení promluvá trpící Kristus ke člověku, jemuž udává smysl utrpení, které On prožil a chce pomáhat člověku nést obtíže, když se na něj obracíme a čerpáme posilu u něj.

09.03.2023 5 z 5

Via crucis Via crucis Tomáš Halík

Netradiční křížová cesta, přináší zamyšlení nad posledními chvílemi života Krista, které prožívá z lásky k nám.

08.03.2023 5 z 5

Na krásné modré Dřevnici Na krásné modré Dřevnici Antonín Bajaja

Prostředí Zlína je mi blízké. Začátky knihy, popisující, jak se rodinní příslušníci vracejí do domova ze světa a touží tak po různých zkušenostech zakotvit v rodné vlasti. Ve Zlíně pracuje otec spisovatele jako lékař a žijí s nimi maminka, on a sestra Jana, dědeček , babička a jejich teta. Autor vše co prožívali , píše formou dopisů, které adresuje své sestře. Týkají se vzpomínek na dětství, ale i pohnutých let, kdy jim byl odebrán majetek, nastupující socialismus - až do roku 2022, kdy autor zemřel. Kniha popisuje, jakými situacemi autor procházel. Je tam hodně vzpomínání, až ve zbytečnostech, které jsou jistě blízké jemu a jeho sestře, ale pro čtenáře se kniha stává zbytečně rozvláčnou.

04.03.2023 4 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Příběh přátel, kteří se společně vydávají na dovolenou, do jim dosud neznámého kraje. Cesta se komplikuje tím, že nedodržují co by se správně mělo, a tak ztrácí správný směr. Vše komplikuje noc, a další obtíže, takže se ocitají v nelehké situaci. Čtenář s nimi prožívá to, čeho by se nechtěl dočkat. Kniha tak působí jako horor, ale také jako varování pro ty, kdo rádi hazardují. Případ se skutečně odehrál ale ne pro všechny šťastně dopadl

26.02.2023 3 z 5

Marie z Černobylu Marie z Černobylu Volodymyr Javorivskyj

Kniha přibližuje události při havárii jaderné elektrárny na Ukrajině. Je to příběh rodu, ve kterém tři synové Marie z Černobýlu, byli u zrodu a chodu této elektrárny. Katastrofa nastala pátek v noci 26. dubna roku 1986, vlivem snahy vyrobit co nejvíce elektřiny.
Nejen že byly oběti těch, kdo pracovali v elektrárně, ale dosah radioaktivního záření měl dopad i na všechny obvatele této oblasti, kteří museli být evakuováni. V části, zvané Hradiště, žila i Marie, které zemřel manžel, ale která dbala o to, aby rod držel při sobě a celý život pro svou rodinu žila. Když musila opustit svůj dům a hospodářství, nebylo to pro ni lehké, jako pro většinu obyvatel. Kniha krásně vystihucuje stav obyvatel, nelehce zkoušených.

24.02.2023 4 z 5

Ježíši - proč?! Ježíši - proč?! Tadeusz Ruciński

Krásná dětská knížka, popisující křížovou cestu Ježíše s dětmi. V úvodu je obrázek, kde se děvče dívá na křížovou cestu v kostele a zaráží ji, že nejsou na ni namalované děti, které za Ježíšem chodily, protože je měl rád. Knihu ilustrovala Anna Sędziwy, krásnými obrázky s dětskými postavami, které popisuje text.
A tak např.:
- při prvním zastavení chlapec Jakub podává soudci Pilátovi umývadlo s vodou. Když chlapec viděl odsouzeného Ježíše, bylo mu ho líto a styděl se za ty, kdo ho odsoudili;
- při druhém zastavení vystupuje chlapec Šimon - syn tesaře, který vyráběl strašně těžký kříž, který nechali Ježíši nést - Šimonovi ho bylo líto, chtěl Pánu Ježíši pomáhat, ale nedovolili mu to vojáci. Bylo mu Ježíše líto a plakal nad ním;
- u třetího zastavení je dívenka Talita, která má za úkol zametat ulice. Když tu jednou jde a padá na ulici Ježíš s křížem. Teče mu krev z ran, a Talita svým šátkem utírá stopy krve na dlažbě;
- ve 4. zastavení se setkáváme se Sárou, neteří Ježíšovy Matky Marie, kterou doprovázela často pro vodu, nebo pro chleba - a tentokrát viděla Marii, jak potkává svého zraněného Syna. Viděla bolest Ježíše i Marie a rozplakala se a snažila se odprosit za všechno a za všechny...
Další zastavení nebudu již uvádět... K tomu poslouží knížka.
Závěr knihy může dítě dotvořit samo, pokud umí psát - napsat modlitbu k ukřižovanému Ježíši a děti, které neumí psát, mohou k obrázku s Ježíšem, který nese kříž, namalovat sami sebe.
Doporučuji zvláště dětem, ale nejen jim.

22.02.2023 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Kniha poutavě popisuje nelehké válečné situace zvláště mladých lidi, kteří se poznali "za pochodu" a snažili se držet při sobě, povzbuzovat se a pomáhat si. Zvlášť milá mi byla zdravotní sestra, která s velkou obětavostí se snažila pomáhat všem potřebným, jak po zdravotní stránce, tak i povzbuzením. Lid utíkající před ruskou frontou se chtěl přepravit lodí Wilhelm Gustloff, která však pro přetížení se jim stala osudnou. Byla to větší havárie než zkáza lodi Titanik. Ale o tom se nepsalo a nemluvilo.

16.02.2023 5 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Velmi zajímavá kniha, poutavě popisující postavení rodičů při utrpení těžce nemocné dcery, které se snažili pomáhat tím, že druhá dcera se stala pro ni dárkyní a pokud se zdravotní stav zhoršil, musela být k dispozici svou pomocí, i když ona sama také tím trpěla. Když dorůstala do let, uvědomovala si své postavení a bránila se rodičům, kteří to jistě neměli lehké. I když to i pro Annu, dáryni to také nebylo lehké, u soudu se shodli všichni na tom, jak je statečná.
Nakonec se vše vyřešilo ve prospěch nemocné Katty, ale to již nebudu prozrazovat. I když tím rodina jistě hodně trpěla, spojovalo je to. Není to lehké čtení, ale často je takový život a jen vzájemná pomoc dá sílu překonávat těžkosti.

10.02.2023 5 z 5

O mocném působení sv. Šarbela O mocném působení sv. Šarbela Marcin Matúš

Sešitek s přepsanou promluvou o. Matúš Marcina, kterou přednesl ve Starém Městě u Uherského Hradiště, vzbuzuje víru v přímluvnou modlitbu sv. Šarbela v naléhavých situacích, zvláště v nemoci. Proto doporučuji!

08.02.2023 5 z 5

Jan Pavel II. - Můj milovaný předchůdce Jan Pavel II. - Můj milovaný předchůdce Joseph Alois Ratzinger

Josef Ratzinger, Benedikt XVI., ve svých promluvách hodnotil život svého předchůdce Jana Pavla II. a tyto úvahy a promluvy sestavil Elio Guerriero do této kihy, této kihy, kterou vydaly Paulínky v edici Víra a život.
Papež Benedikt spoupracoval se svým předchůdcem a znál jej natolik, že vznikl ucelený přehled díla Jana Pavla II,. poukazující na jeho význam pro církev. Z textu vyplývá velký obdiv a úcta Benedikta XVI. ke svému předchůdci a to je nejlepší výpověď.

05.02.2023 5 z 5

Z hloubi srdce Z hloubi srdce Joseph Alois Ratzinger

Dva odborníci, kteří svým životem dokázali svědčit o snaze svou službou žít naplno, zdůvodňují, proč kněz má být zaměřen na službu, ke které byl ustanoven. Tak jako manželství se buduje každým dnem, i kněžský stav se buduje denní snahou být Bohu věrný, aby směl druhým v Eucharistii zpřítomňovat Kalvarskou oběť. Bůh si jej povolal a dává mu k tomu sílu, když s Ním spolupracuje. Vhdné hlavně pro kněze.

28.01.2023 5 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Kniha dává nahlédnout do šlechtického, zchudlého rodu, kam přijíždí z Francie vdova po jednom z jejich synů, který padl v boji ve Francii. Tato vdova neměla na vybranou, neboť nikoho ve Francii neměla a bylo přáním jejího muže, aby se uchýlila pod ochranu jejího bratra. Zchudlý šlechtic měl co dělat, aby zajistil chátrající majetek a i v nelehké době přepavávajících zlodějů, podal nemalý výkon. V těžkých chvílích stála po jeho boku i vdova po bratrovi. Jak vše nakonec končí ,doporučuji přečíst, neboť autorka vše výstižně a poutavě popsala. Knihu doporučuji!

26.01.2023 4 z 5

Nebe nad Perninkem Nebe nad Perninkem Štěpán Javůrek

Příběh úspěšného studenta, který celkem snadno pro své nadání vystudoval medicínu a který už během svého studentského života se často "zapomínal" v alkoholu a v sexu. To mu zkomplikovalo úspěšný život na poli vědeckém i osobním. Až na úplném dnu lidské existence nabral sílu a překonal obtíže a za cenu i méně atraktivní služby zakotvil jako obvodní lékař v městečku Pernink, kde našel i konečný vztah s ženou, podobné minulosti.
Povzbuzující bylo snad jen to, že sebral sílu a našel smysl života.
"I ten, kdo upadl ve svém životě až na úplné dno může být jednoho dne šťastný. Pokud dokáže milovat a být milován. Pokud dokàže odpustit druhým, ale i sám sobě. Každý, kdo v sobě má něco dobrého, může být v životě šťastný a spokojený. Všemu navzdory. Ale zlí lidé to nedokážou nikdy. Ti jsou odsouzeni k životu bez lásky. K životu ve věčné nespokojenosti."

16.01.2023 3 z 5

Kecharitomene: Milostiplná Kecharitomene: Milostiplná Dominik Chmielewski

Matka rozumí svému dítěti a pomáhá mu zařadit se do života. Kdo měl to štěstí a takovou maminku měl, ten jistě rád svěří svůj život i životy svých blízkých Panně Marii, která se stala naší Matkou pod křížem a pomáhá nám žít tak, aby smrt jejího Syna nebyla pro nás zbytečná. K úvahám polského autora, salesianského kněze, se jistě budu často vracet.

13.01.2023 5 z 5

Křest Křest Anselm Grün

Doba vánoční končí svátkem Křtu Páně. Tehdy, jak čteme v evangeliu, se otevřelo nebe a byl slyšet hlas: "To je můj milovaný Syn!" Také křesťané přijetím svátost křtu se stávají Božími dětmi. Bůh člověka provází tímto životem a chrání jej. V tom spočívá naše bohatství a svou vděčnost Bohu projevujeme tím, že se snažíme dobře žít a dělat mu radost.
Publikace přehledně a srozumitelně seznamuje adepty křtu o významu a průběhu přijetí této svátosti. Doporučuji jim i rodičům dětí, které chtějí dát pokřtít.

12.01.2023 5 z 5

Stezka Českem Stezka Českem Martin Úbl

Knížka vede k objevování krásy naší vlasti, na Stezce Českem s podrobným vysvětlením průběhu trasy, s možností pomocí i místních obyvatel, jako andělů, kteří pomáhají turistům zvládat cesty po technické stránce (např. nocleh, nabití mobilů a fotoaparátů a pod., když tam nejsou jiné možnosti. ) StezkaČeskem jde po hranicích republiky a dává nahlédnout na rozdílná místa naší vlasti. Velkým obohacením jsou osobní svědectví lidí, kteří se alespoň na některou část cesty vydali. Získali tím nejen poznání krás naší přírody, ale i po fyzické stránce, i když cesta byla náročná, dokázali sami sobě překonat svou pohodlnost, a byli obohacení i poznáním mnoha přátel s podobným zájmem.
Velký dík patří autorovi za seznámení nás s tímto projektem. Krásné fotografie a rozdělení tras na etapy jistě přiláká lidi k poznání neznámého, a to, co poznáme, si také oblíbíme.

11.01.2023 5 z 5

Nejdříve jsem se nemohla začíst, protože je to pohádkový námět a nedokázala jsem si představit, co za bytosti skrývá. Postupně mi ale svým putováním přirostly tyto bytosti k srdci a se zájmem jsem sledovala jejich cestu tam i zpět, se všemi dobrodružstvími a nebezpečími. I když je to pohádkový příběh, putujícich 14 pohádkových bytostí nás učí tomu, jak je důležité stát při sobě a mít v druhých oporu a starostlivost o sebe navzájem.

31.12.2022 4 z 5