jana2302 jana2302 komentáře u knih

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Knížku jsem si před nějakou dobou přečetla ze zvědavosti, protože o Petře Soukupové už dlouho každou chvíli někde slyším a do té doby jsem od ní nic nečetla. Nedoporučila bych ji těm, kteří nikdy nežili v dlouhodobém vztahu. Ty by to podle mého názoru nebavilo. Leda že by chtěli odstrašující příklad. Ti, kteří se v příběhu budou poznávat, si doufám uvědomí, že si kazí vztahy se svými blízkými kvůli malichernostem. Já knihu přečetla rychle, zajímalo mě, co se v té rodině ještě odehraje, i když styl psaní mým šálkem čaje úplně není.

Ano, podobné situace asi občas mohou nastat u kohokoli, ale tohle je o dvou lidech, kteří spolu nikdy neměli být. Jejich problémem není stereotyp dlouholetého soužití, ale fakt, že mezi nimi od samého začátku nebylo porozumění, naladění na stejnou vlnu... Akorát se navzájem štvali, od prvních společně strávených chvil tam vždycky bylo něco špatně.

Většinou jsem dokázala najít pochopení jak pro jednoho tak pro druhého (i když pokud mi občas někdo lezl na nervy, byla to spíš ona), ale byli prostě každý na jiné vlně. Až sebou navzájem byli po letech tak iritovaní, že vznikaly naprosto šílené situace, kterými pak trpěly i děti.

Já toho začala mít definitivně dost, když on řekl, že nachystáme dítěti narozeninovou oslavu. A ona vylítla, že jak jako nachystáme, přece víš, že oslavy vždycky chystám jen já. Jak si můžeš vůbec dovolit vyslovit, že nachystáme, když nemáš v úmyslu se na tom podílet. A po nesmyslné konverzaci si ona pro sebe říká, že by o jeho pomoc stejně ani nestála, ona přece oslavy odjakživa chystá sama, protože ji to těší a baví a chce si to udělat podle svého. :-D Tak tohle na mě bylo moc.

07.02.2021 4 z 5

Útočiště Útočiště Jérôme Loubry

Útočiště je kniha, na kterou nezapomenu. Přečetla jsem ji asi před dvěma měsíci a stále na ni občas myslím. Podle komentářů vidím, že na lidi působí různě. Pro někoho svou pointou ztratí kouzlo, pro mě naopak získala úplně odlišný rozměr. Kdyby byla zakončena jinak, byl by to klasický thriller. I tak velmi dobrý, se skvělou atmosférou, ale stále jen thriller, který ve mně nic hlubšího nezanechá a poměrně rychle splyne s jinými příběhy tohoto žánru.

Teorie jsem měla během čtení různé, ta správná mě napadla někdy v poslední třetině.

Moc se těším, až si knihu přečtu znovu a každou větu budu tentokrát vnímat úplně jinak. Doporučuji každému, koho stejně jako mě víc zajímá, co se odehrává uvnitř lidí než kolem nich.

Velmi silný a smutný příběh, který ve mně zanechal hlubokou stopu.

24.01.2021 5 z 5

Panovníci českých zemí Panovníci českých zemí Martin Pitro

Na zadní straně přebalu je uvedeno, že je určena pro děti od 7 let. Pro tak malé děti nedoporučuji, podle mě by jí moc nerozuměly. Já ji pořídila pro 11 letého syna a informace jsou zde mnohem podrobnější v porovnání s učebnicí vlastivědy pro 4. a 5. třídu. O každém panovníkovi mají ve školní učebnici 1 - 2 odstavce, zde 2 strany A4 poměrně hustého textu, formulovaného jako pro dospělé - já si knihu pročetla nejdříve sama a když jsem zjistila, jakým způsobem je psaná, syna jsem s ní ani nezatěžovala. A to je šikovný a bystrý. Podle mého názoru tohle není kniha pro děti, ale spíš učebnice možná pro 2. stupeň ZŠ.

21.09.2020 3 z 5

Instagirl Instagirl Annette Mierswa

Po téhle knížce jsem sáhla v knihovně jako po oddechovce pro náctileté, i když do této skupiny už dávno nepatřím. Nic jsem od ní nečekala, ale moc mile mě překvapila. Řeknu vám, kdyby tuhle knížku vydalo Yoli a měla lepší obálku, věřím, že by jí byl plný instagram. Škoda, že takto není víc vidět. Protože je fakt dobrá a náctileté holky bude podle mého názoru bavit. Je to velmi dobře, čtivě napsané, jsou tam chytré myšlenky, občas je to i vtipné, některé postavy moc sympatické... A celkové poselství velmi důležité. Je to o síle přátelství a o tom, že není všechno zlato co se třpytí. Za mě velký palec nahoru a přála bych této knížce větší reklamu a rozšíření mezi cílovou skupinu čtenářů. Některým mladým slečnám by určitě pomohla otevřít oči.

15.05.2020 4 z 5

Matčina volba Matčina volba Samantha King

Tak tohle mě hodně nebavilo. Naprosto souhlasím s tím, co už tu zaznělo v komentářích těch, kteří knihu také hodnotili slabě. "Děsně natahované, opakující se a průhledné." Ano, přesně. To mi vadilo a prokousávala jsem se tím jen proto, že jsem doufala, že autorka třeba přece jen překvapí a nedopadne to tak, jak bylo od začátku jasné. No, bohužel. Souhlasím i s tímto poznatkem jedné ze zde komentujících: "Chování matky nekorespondovalo s jejími vlastními myšlenkovými pochody a působilo velmi nepřirozeně. V jistých částech knihy to vypadalo, že autorka ani neví jak dál, respektive si není zcela jistá, jakým směrem se mají její postavy ubírat." Přesně tak. Já knihu nedoporučuji, ale má i dobrá hodnocení, tak posuďte sami...

25.01.2020 2 z 5

Přede mnou se neschováš Přede mnou se neschováš Mary Higgins Clark

Kniha je úžasně čtivá, od začátku do konce, nemohla jsem přestat číst, i když vraha jsem tipovala správně. Kapitoly jsou krátké, žádné zbytečné vycpávky, nudit se nebudete ani chvíli. Některé z postav velmi sympatické. Je to typ knihy, která vám asi brzo splyne s jinými, ale bavilo mě to moc.

11.01.2020 4 z 5

Tvář mojí dcery Tvář mojí dcery Kathryn Croft

Tohle bylo super, nemohla jsem se od knížky odtrhnout. Skvěle napsané (i když, jak už zde bylo v komentářích zmíněno, i mě některé obraty rozčilovaly, ale je nespravedlivé srážet kvůli tomu hodnocení knize jako takové, když jde o práci překladatele..., ale i tak, kromě těch pár divných výrazů text plynul pěkně a jinak k překladu výhrady nemám), napínavé od první do poslední stránky. Já sice záporáka odhadla velmi brzy, ale cesta, jaká k jeho závěrečnému odhalení vedla, byla jedno velké napětí a akce, ani o překvapení nebyla nouze. Já si maximálně užila každou stranu a byla bych nadšená, kdyby v češtině vyšly i ostatní knihy autorky.

15.09.2019 5 z 5

V temnotě V temnotě Cara Hunter

Bavilo mě to moc, i když záporáka jsem odhalila hodně brzy. Přesto v příběhu ani potom nebyla nouze o zvraty a překvapení a úplný konec jsem určitě nečekala. Na knihách této autorky se mi líbí, jak do příběhu vždy zakomponuje internetové články, s nimi související komentáře čtenářů, přepisy policejních výslechů apod. Příběh lehce překombinovaný a snad i přitažený za vlasy, ale je to každopádně velmi čtivé a napínavé. Inspektor Fawley a jeho kolegové mi k srdci úplně nepřirostli, na to jejich charakteristika podle mě není až tak dobře vykreslená, a někdy mě, stejně jako u předchozí knihy, štvala jejich pochybení. Přesto knihu doporučuji a moc se těším, až v češtině vyjde další díl.

11.09.2019 4 z 5

Podivná holka Podivná holka Jenny Blackhurst

Tak tohle bylo fakt super. Kvalitně napsaný a propracovaný psychothriller - pokud máte tento žánr rádi, Podivnou holku si rozhodně nenechte ujít! Pokud jde o závěr příběhu, docela jsem něco takového i čekala, i když po celou dobu jste každopádně napjatí, jak to bude pokračovat a co se ještě stane... Čtení celé knihy jsem si maximálně užila a vřele doporučuji.

20.07.2019 5 z 5

Manželova žena Manželova žena Jane Corry

Úžasný psychologický román, kterému bych dala hvězdiček klidně deset. Je mi líto, že tu vidím tolik slabších hodnocení, ale myslím si, že to bude spíš tím, že tito čtenáři od knihy čekali něco jiného. Já miluji psychologické romány s nějakým tím napětím a třeba i krimi zápletkou a tento jsem si maximálně užila od začátku do konce. Skvěle propracovaná psychologie postav a vykreslení toho, jak se cesty osudu někdy mohou v životě vyvíjet. Žádná z postav v této knize není jednoznačně kladná nebo jednoznačně záporná, bylo mi jich všech vlastně líto - i ti, kteří se dopustili špatných činů, to nemysleli prvoplánově zle, vždy za tím bylo něco víc... Jo a jak tu padlo pár názorů, že je lepší začíst číst knihu bez úvodního prologu, tak já si to nemyslím. Autorka jistě věděla, proč knihu začíná takto a mě tohle baví, mít hned na začátku naťuknuto, kam příběh povede, ale zatím nevědět, kdo, proč.... a postupně vše rozplétat. A nebojte se, že by prolog prozradil vše a vy jste byli ochuzeni o zvraty a překvapení, to určitě ne. Já knihu maximálně doporučuji a autorce děkuji za skvělý zážitek.

07.04.2019 5 z 5

Doupě Doupě Jakuba Katalpa (p)

Tak tohle bylo hodně creepy. Napsané určitě dobře, ale příběh fakt divný. Květa je otřesná postava, pošťák mě taky štval... A i když je to napsané dobře, tak já prostě příběhy tohoto typu, kdy mi jsou postavy protivné, číst nepotřebuji a nechci. Japonský příběh kdyby tam nebyl, tak by se asi nic nestalo (akorát přispěl k celkovému depresivnímu pocitu z knihy a ten muž mě vlastně taky štval). Vietnamská paní se mi docela líbila a její dějová linka mi jako jediná přišla napínavá (jestli něco řekne nebo ne; naopak jak to dopadne s pošťákem, mi bylo vlastně dost jedno). Kniha ve mně zanechala divný až nepříjemný pocit, není to můj šálek čaje.

02.04.2019 3 z 5

Kapitán Bombarďák Kapitán Bombarďák Dav Pilkey

Moji synkové znali Kapitána Bombarďáka už dříve jako animovaný film, já zahlédla útržky, když to měli (opakovaně) puštěné, ale celý film jsem nikdy neviděla. Jednoho dne pak synek zahlédl v knihovně knížku, tak jsme ji půjčili a já jsem nadšená! :-D Je to opravdu vtipné, třeba "nechutný blaf" nemá chybu. :-D Pro děti (i rodiče) je to zábavné, děj frčí, i mně samotné se chtělo s dětmi knížku přečíst na jeden zátah. Pobavilo neskutečně, smáli jsme se u toho nahlas a hltáme i další díly, s Georgem a Haroldem je prostě psina. :-) Doporučuji, my jsme nadšení a budeme muset všechny díly koupit, děti se k tomu budou určitě chtít vracet.

02.04.2019 5 z 5

ZUličníci ZUličníci Matěj Hard

Četla jsem s pětiletým synem a bohužel nedoporučuji. Synkovi se líbily ty "potvůrky", proto po knížce sáhl v knihovně. Ale příběh se mi nelíbil, vlastně ani ty fotky. Když tvorečkům ujelo auto, které je mělo vzít zpět z výletu, syna to hodně rozesmutnilo. A při pasáži a fotografii, kdy tvorečkům zlý člověk s radostí rozkopává příbytek, se rozplakal, což tedy před spaním rodiče nepotěší. A hned na dalších dvou stranách zkáza a zloba ještě nafocená v detailech... Ach jo. Chápu, že cílem bylo nějaké ponaučení, objevil se pak i hodný pán... Ale kniha je svou jednoduchostí určena malým dětem a ty bývají v jádru ještě nevinné a čisté, tak copak je nutné předkládat jim takový příběh? Jako by někdo čekal, že by něčeho takového byly schopné, tak je nutné je upozornit, že se to nedělá? Za mě prostě ne, já pro své malé dítě nechci knihu, která v něm zanechá smutek. Dopadne to sice jakože dobře, ale z pohledu dítěte to vlastně dobře nedopadlo - jejich původní dům byl pryč, hračky rozbité... Když jsem mu říkala, že je vše v pořádku, že mají nový domeček a jsou spokojení, tak stále plakal a říkal "ale co ty hračky?"... Nemyslím si, že by takovouto knihu stvořil autor, který má sám děti. Tvorečkové jako takoví - proč ne, líbil se mi nápad s jejich jmény nebo třeba jakým způsobem k nim "přicházejí" jejich děti... To bylo milé. Vlastně jsem ale ani nepochopila jejich pojmenování "ZUličníci". Jasně, jsou z ulice a jsou to uličníci. Čekala jsem tedy, že příběh bude o roztomilých rošťácích, se kterými bude zábava. Ničeho takového, v dobrém slova smyslu uličnického, se ale nedočkáme. Škoda, že jejich příběh (a tím pádem i fotky) nebyl jiný, veselejší.

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

Super, mě to moc bavilo. Možná i nejvíc ze všech dílů, i když ten první je samozřejmě klasika. Ale kdybych si v tuto chvíli měla vybrat, který si přečtu ještě jednou, tak tento třetí. Louisa byla skvělá, stará dáma Margot taktéž, Lily moc fajn a pobavila... Knížku jsem si užila a bavilo by mě filmové zpracování.

01.04.2019 5 z 5

Dobře mi tak Dobře mi tak Radka Třeštíková

Tohle mě bohužel vůbec nebavilo. Snad všechny postavy nesympatické, děj divný... Po knížce jsem sáhla kvůli čtenářské výzvě (ženská autorka, hlavní postava mužská), i když přečetla bych si ji ze zvědavosti asi i tak. Třeštíková nepatří mezi moje oblíbence, ale ostatní knihy, které jsem od ní četla (Osm a Bábovky) jsou úplně někde jinde, tohle byl fakt úlet. Ale pozitivní je fakt, že autorka od své prvotiny udělala velký posun vpřed.

Fobie Fobie Wulf Dorn

Nejlepší knížka, jakou jsem za poslední dobu přečetla. Klobouk dolů. Hluboce na mě zapůsobila, doteď z ní mám husí kůži. Nejdřív se mi do ní nechtělo kvůli obálce, která se mi nelíbí a odrazovala mě, ale jsem vděčná, že jsem se do knížky nakonec pustila, byla jsem totiž na Wulfa Dorna na základě doporučení zvědavá. Je to napínavé, strhující, já to četla s vyvalenýma očima a nechápala jsem, co se to tady sakryš děje... Nakonec vše zapadne do sebe a dává to děsivý smysl. Po psychologické i dějové stránce dokonale propracované, chytré, poučné... Po dočtení příběhu zůstanete sedět jak opaření a hluboce se zamyslíte nad životem. Nebo aspoň na mě tato kniha tak zapůsobila.

01.04.2019 5 z 5

Strach Strach C. L. Taylor

Tohle se mi moc nelíbilo. Je to čtivé, to určitě, ale děj knihy je divný, nepravděpodobný... První věc, nad kterou jsem se pozastavila hned na začátku, je anotace, která tvrdí, že jde o vztah mladé dívky s jejím učitelem. Vzápětí se ukáže, že vůbec nešlo o učitele, ale o hrubiánského trenéra juda.. Takového člověka bych nenazývala učitelem.

Nemůžu říkat, co konkrétně mi na ději vadilo, to bych spoilerovala, ale kdo četl, bude vědět - v podstatě celý děj je založen na něčem, co se mi prostě nelíbilo a neumím si představit, že by se takto ve skutečnosti někdo zachoval. A nebavilo mě, že se to táhlo celou knížkou. Souhlasím s tím, co zde někdo již napsal - tři ženy, všechny nesympatické, podivně jednající... Většinu času jsem u čtení kroutila hlavou. Taky jsem nepochopila, proč autorka děj zasadila zrovna do roku 2007, když píše jakoby se odehrával v současnosti, někdo např. hraje Minecraft, který v roce 2007 neexistoval, a takovýchto nesrovnalostí by se našlo víc. Přišlo mi divné i to, že se celá záležitost řeší s takovou vervou (ať již ze strany Lou nebo ze strany Mikové exmanželky) po dlouhých 18 letech...

Líbily se mi ale pasáže, jak byla Lou v minulosti s Mikem ve Francii. Toto by bylo samo o sobě moc zajímavé téma, které by podle mého názoru bylo lepší rozvést více než linku současnosti.