Jana_Z Jana_Z komentáře u knih

Ztracený svět Ztracený svět Josef Augusta

Ve své době to jistě byla naprosto výjimečná kniha. Z dnešního pohledu má pár nedostatků, ale nelze srovnávat jablka s hruškami, že?

15.10.2023 5 z 5

Japonci jak je neznáme Japonci jak je neznáme Vladimir Aleksejevič Pronnikov

V dnešní době už tato práce není relevantní.

05.10.2023 1 z 5

Putování Simona MacKeevera Putování Simona MacKeevera Albert Maltz

Předobraz stoletého staříka?

06.08.2023 5 z 5

Než vzpomínky vyblednou Než vzpomínky vyblednou Tošikazu Kawaguči

Tenhle díl je trochu zklamání. Pokud bych měla napsat proč, tak bych musela prozradit děj a tak si to každý musí zjistit sám

06.08.2023 2 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Skvěle napsaná kniha. A nečekané rozuzlení :)

03.03.2023 5 z 5

Obklopeni knihami Obklopeni knihami Ángel Esteban

Jsou to vlastně medailonky několika spisovatelů z celého světa.

04.02.2022 2 z 5

Já jsem Malála Já jsem Malála Christina Lamb

Není to jen kniha o jedné dívce, ale hlavě je to kniha o Pákistánu. Je o hrdých Paštunech, kteří raději volí smrt než ponížení. Ovšem ponížení z jejich pohledu. Evropané by to asi viděli jinak. V tom a v obrovském podílu negramotného obyvatelstva vidím příčinu všech problémů daného regionu. Terorismus se opravdu nerovná islám. Malálu svět opravdu potřebuje.

29.01.2022 4 z 5

Kakébo - Japonské umění ušetřit peníze Kakébo - Japonské umění ušetřit peníze Fumiko Chiba

Prostě deník výdajů. Ale je graficky hezky zpracovaný.

29.01.2022 3 z 5

Modré z nebe Modré z nebe Pavel Čech

Miluju tu poetiku. A obrázky.

24.01.2022 5 z 5

O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu Werner Holzwarth

Jsem zvědavá, co na to řeknou děti :D Mě to bavilo.
P. S.: Tříletá neteř jí chtěla přečíst hned třikrát po sobě. (28.1.)

24.01.2022 4 z 5

Kvantový doktor Kvantový doktor Amit Goswami

Pro mě je ta kniha trochu jako zjevení. Spousta věcí, které jsem někde slyšela nebo četla, najednou začala dávat smysl. Pro hlubší pochopení je potřeba přečíst další texty, ale základ je jasný.

23.01.2022 5 z 5

Dívka, která chtěla zachránit knížky Dívka, která chtěla zachránit knížky Klaus Hagerup

Krásný pidi příběh s ještě krásnějšími ilustracemi. Dohromady je to dokonalé.

22.01.2022 5 z 5

Vymezte si hranice a nalezněte klid: Cesta ke zdokonalení Vymezte si hranice a nalezněte klid: Cesta ke zdokonalení Nedra Glover Tawwab

Kniha je na můj vkus "moc americká". Myslím tím, že klade velký důraz na individualitu a mám pocit, že v Čechách to máme trochu jinak. Nicméně i přesto je dobré podívat se na naše vztahy jiným pohledem. To nikdy neuškodí.

03.01.2022 3 z 5

Tiché jaro Tiché jaro Rachel Carson

Konečně tu máme po šedesáti letech český překlad knihy, která stála u zrodu environmentálního hnutí, ale hlavně vůbec vnímání toho, co se může stát, když jednáme bez rozmyslu.

23.11.2021 5 z 5

Perchta z Rožmberka aneb Bílá paní Perchta z Rožmberka aneb Bílá paní Eda Kriseová

V první chvíli jsem si myslela, že jde o literaturu faktu, ale vyklubal se z ní román. Nemám moc ráda romány o skutečných osobnostech, protože se bojím zkreslení faktů. Knížka je ale útlá a dobře se četla. Beru jí tedy jako "čtení k vodě" a neberu si z ní historické poučení.

13.08.2021 3 z 5

Nová Země Nová Země Eckhart Tolle

Moje ego je děsný kritik a tak musím zmínit ten příšerný překlad, který vlastně ani není česky a tolik mě rušily všechny ty chyby, že jsem se velmi těžko soustředila na autorovo sdělení. Pokud existuje lepší vydání než to od Citadelly z roku 2013 (resp. lepší překlad) asi bych si to zkusila přečíst znovu.

03.08.2021 2 z 5

Kdo bručí, je medvěd Kdo bručí, je medvěd Jiří Havel

Vtipné básničky s nádhernými obrázky.

12.07.2021 4 z 5

Rybaříci na Modré zátoce Rybaříci na Modré zátoce Karel Nový (p)

Milá knížka mého dětství. Včera jsem jí četla znovu a pořád se mi líbí. Jenom nevím, co by tomu řekly dnešní děti. Je to příběh o životě, ale i smrti. A někdo mi vyprávěl, jak svým dětem čte pohádku o Zlatovlásce a když dojde k místu, kde Jiřík zabije koně, aby se najedli mladí krkavci (nebo to byli jiní ptáci?), tak "čte" Jiřík jim dal salám a koně poslal domů.

12.07.2021

Oldřich Blažíček: malíř Vysočiny Oldřich Blažíček: malíř Vysočiny Oldřich J. Blažíček

Velmi stručný životopis malíře Oldřicha Blažíčka, mile napsaný. Dávám jen dvě hvězdičky, protože obrazová publikace s černobílými fotografiemi malířských pláten mi nedává smysl.

08.07.2021 2 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Samotná kniha mě zprvu moc nezaujala, asi to nebude můj šálek čaje. Tak ve třetině už to bylo lepší a začalo mě zajímat, jak se příběh vyvine. Nicméně z mého pohledu je to slabší kniha, na které ale oceňuji tu všude vzpomínanou Bradburyho poezii. Ještě musím zmínit doslov od Františka Vrby (ve vydání z roku 1963), který byl snad zajímavější než celá kronika. Je to velmi dobře napsaný text o tom, jak je ta Amerika špatná a CCCP nejlepší. Prostě dobový doslov, na kterém můžeme krásně vidět, co to tenkrát bylo za dobu. Trochu mě z toho mrazí.

13.06.2021