Jana K - Komentáře

Harry Potter a prokleté dítěHarry Potter a prokleté dítěJ. K. Rowling

Pro mě velké zklamání... Jednu hvězdičku dávám jen z jakési nostalgie. Celou sérii s Harry Potterem jsem četla několikrát a tak jsem byla velmi zvědavá na pokračování příběhu.
Nečekala jsem žádné veledílo, tím spíš, když se na úspěšný a už jednou uzavřený příběh snaží uměle navázat jiný autor. V knize se sice setkáme se svými starými známými postavami z kouzelnického světa, ale jakoby to ani nebyly ony. Jsou to pouhé karikatury skvělých postav, které paní Rowlingová vytvořila. Pokřivené charaktery, pitomé až trapné dialogy a nepovedená zápletka.
Formát divadelního scénáře mi vůbec nevyhovoval, celý příběh je prostě jen jedna velká slátanina a v žádném případě bych ho neoznačila jako osmé pokračování Harryho Pottera.

30.11.2016

Deník fejsbukové matkyDeník fejsbukové matkyL. Nachtigallová

Naprosto zbytečná záležitost, škoda krásného křídového papíru, na němž je kniha vytištěna. Nepřestávám žasnout nad tím, co všechno jsou česká nakladatelství schopna vydat, doufaje v komerční úspěch knihy.
V poslední době jsme si zvykli na to, že vydanou knihu má lecjaký blogger či youtuber, ale vydání fejsbukových statusů - to tu ještě nebylo.
Kdyby alespoň bylo oč stát, ale není - kniha mapuje statusy v období tří let (počítám, že se už určitě připravuje pokračování tohoto literárního skvostu) úspěšné FB stránky Deník fejsbukové matky. Nevím, čím si autorka zasloužila, že zrovna její facebook se stal tím úspěšným a knižně vydaným - podle mě jsou to jen rádoby vtipné, poněkud roztříštěně působící komentáře k rodinným situacím, občas dokonce proložené reakcí na právě probíhající aktuální události.

06.08.2016odpad!

PředčítačPředčítačB. Schlink

Nádherný příběh. Nejprve jsem viděla film, který mě tak nadchl, že jsem hned běžela do knihovny pro knižní předlohu. Ta je psána v ich formě prostřednictvím Michaelova vyprávění. Možná mě jen trochu zklamalo, že je kniha tak útlá, celý příběh by šlo určitě rozvést ještě více a některým událostem se věnovat podrobněji. Ale to snad byl autorův záměr, nechat určitý prostor k zamyšlení a doplnění čtenáři. Určitě se ale jedná o velmi povedené dílo a vůbec jedno z mála děl, kde je na velmi vysoké úrovni jak kniha, tak i herecky skvěle obsazený film.

10.04.2016

Sny císařovny SisiSny císařovny SisiA. Pataki

Jedno z nejhorších románových zpracování života císařovny Alžběty, jaké jsem kdy četla. Autorka neví o císařovně a lidech z jejího okolí prakticky nic, stejně jako o poměrech v císařské rodině a tomto historickém období. Nevím, proč se rozhodla napsat knihu právě o ní, když se ani nepokusila alespoň trochu držet obecně známých faktů o císařovně.

20.02.2016odpad!

Panství EdenbrookePanství EdenbrookeJ. Donaldson

V anotaci k této knize se dočteme, že se jedná o "výjimečný historický román," srovnatelný dokonce s díly Jane Austen. Tak to ani náhodou. Naopak si troufám tvrdit, že je to jedna z nejméně povedených knih tohoto žánru. Nesympatická hlavní hrdinka, její protějšek velmi těžko uvěřitelný až trapný, nudné a plytké dialogy, velmi málo děje, který nezachrání ani rádoby krimi zápletka. Velmi rozvláčné, zdlouhavé a nudné, do četby dalších stran jsem se musela doslova nutit; stále jsem čekala nějaký zvrat, prostě něco, čím kniha zaujme a začne se něco dít. Marně.
Na autorčině webu jsem zjistila, že napsala dosud tři knihy (čtvrtou připravuje) a jedna z nich je dokonce stejný příběh z pohledu hlavního mužského hrdiny této knihy. Jenom to ne - to mi něco nepříjemně připomíná.

17.09.2016

Královna GabrielaKrálovna GabrielaP. Čermák

Jak vidno, pan Čermák nezahálí a zahlcuje trh svými četnými publikacemi nejen o sportovcích, ale i o dalších známých osobnostech. O tom, že se jedná o díla velmi nevalné kvality, se můžeme přesvědčit i v této knize o Gabriele Koukalové. Ty dvě hvězdičky dávám jenom kvůli ní a také tomu, že biatlon patří k mým oblíbeným sportům.
Nabízí se mi otázka, jak je možné, že se takový s prominutím brak vůbec dostane na pulty knihkupectví. Připomíná totiž hodně nepovedený domácí úkol šitý velmi horkou, spíše přímo rozpálenou jehlou. Nevím proč autor plýtvá silami, když se nehodlá tématu obsáhleji věnovat a z knihy se nedozvíme absolutně nic nového.
Zkopírovat Wikipedii dovede každý, stejně tak si najít starší články, kterých je plný internet. To celé proloženo autorovými poněkud vzletnými, oslavujícími a místy až trapně vyznívajícími komentáři. Celé to korunuje obrazová příloha - ve středu knihy 25 stran křídového papíru s barevnými fotkami - beru, ale proč je těmi samými fotografiemi, ve stejné velikosti, ovšem černobílými, proložená celá kniha? Aby bylo více stran a kniha více nabyla - o to se ostatně stará i velikost písma. Mnohé slovní spojení a obraty se často opakují, a co hůř, mnohdy nedávají ani smysl. Velmi nepříjemně na mě také působilo autorovo neustále se opakující oslovení "Má hrdinka" či "Moje hrdinka."
Podtrženo, sečteno - tak mizernou a nekvalitní životopisnou knihu jsem snad ještě nečetla a doufám, že už ani číst nebudu. Gabriela je v posledních letech obrovský fenomén a určitě si zaslouží mnohem kvalitnější publikaci.

24.01.2017

Smrt favoritaSmrt favoritaD. Francis

Krásná a pravá "stará" anglická detektivka, které nechybí vůbec nic, co má správná detektivka mít. Klobouk dolů vzhledem k tomu, že se jedná o autorovu prvotinu. Určitě bych ji zařadila mezi jeho top díla.
Ačkoli jsem velice záhy spolu s hlavním hrdinou odhalila, komu patří tajemný šeptavý hlas údajného pana "Clauda Thiveridge" vůbec nic mi to na čtenářském zážitku neubralo. Kniha udrží napětí po celou dobu, a zejména posledních pár stránek jsem doslova hltala. Velmi se mi líbila jedna ze závěrečných scén a to konkrétně útěk hlavního hrdiny přímo z dostihového závodiště na koni (se kterým mimochodem před pár okamžiky lehce vyhrál dostih) přes pole, louky a lesy před hordou ozbrojených taxikářů domlouvajících se vysílačkami, které řídil onen tajemný šeptavý hlas. Nepříliš uvěřitelné, ale rozhodně bavilo. Jednu hvězdu z hodnocení beru za těžko uvěřitelný vztah hlavního hrdiny ke Kate - takové rychlé zásnuby po tom všem?

25.09.2017

Snídaně u TiffanyhoSnídaně u TiffanyhoT. Capote

New York čtyřicátých let není úplně mým šálkem, přesto jsem se rozhodla přečíst si toto známé a slavné Capotovo dílo, které bylo i zfilmováno. Příběh mě ale nezaujal, útlá knížka, spíše povídka, na mě působila poněkud těžkopádně a nezajímavě a byla jsem ráda, že jsem ji vůbec dočetla. Rozhodně se nejedná o snadné čtení.

21.08.2016

Lovkyně štěstěnyLovkyně štěstěnyD. Goodwin

Jednoznačné zklamání. Kniha je sice zaměřena na zajímavé období císařovnina života, tzn. její pobyt v Anglii a účast na parforsních honech v polovině sedmdesátých let, ale u mě zůstala daleko za očekáváním a nijak nevybočuje z řady fádních pseudohistorických románů, kterých je na trhu celá řada. V hlavní roli je zde spíše než císařovna Bay Middleton a jeho vztah k Charlotte Baird. Jako obyčejný "historický" román možná dostačující, ale jako román, který se tváří býti románem o císařovně Alžbětě rozhodně nedostačující.

15.03.2016

Jozova HanuleJozova HanuleK. Legátová (pseudonym)

Film Želary patří k mým oblíbeným, viděla jsem jej několikrát, ale k přečtení knižní předlohy jsem se dostala až nyní. Ta má jedinou vadu - 110 stránek uteče jako voda a zůstane velmi silný, krásný poetický příběh, který má rozhodně co říci i v dnešní uspěchané době, tolik nepodobné drsnému životu v zapadlé vesničce Želary.
Stručné, jednoduché a dobře napsané; i v krátkých větách autorka skvěle vystihla atmosféru, jen konec mi připadal moc náhlý - možná mohl být trochu více rozepsán.

18.06.2016

VyděračVyděračF. Francis

Kniha se četla perfektně, příběh hezky ubíhal a ani na okamžik nenudil, stále se něco dělo. Pravdou je, že nakonec nabral trochu jiný spád (jak píše čtenářka v komentáři přede mnou), než se dalo očekávat, ale na kvalitě to rozhodně neubralo a nijak mi to nevadilo. Kniha se mi líbila určitě více než předcházející Ohrožení se stejným hrdinou.
Jeffa jsem si oblíbila, rozhodně bych nebyla proti, kdyby se opět objevil v některé z dalších Felixových knih, určitě by se mohl velmi dobře stát jeho Sidem Halleym.

07.07.2016

V nemilostiV nemilostiD. Francis

Nezničitelný Sid Halley je jedním z mých nejoblíbenějších hrdinů z Francisových knih a mám-li vybrat tu nej knihu právě se Sidem volím V nemilosti. Za tento v pořadí třetí Sidův případ dostal autor dokonce cenu E.A. Poea a to určitě plným právem.
Kniha je pojata trochu jinak, protože už od začátku víme, kdo páchá ony zrůdnosti na nevinných koních, přesto má Sid celý příběh co dělat, aby shromáždil všechny důkazy a stopy vedoucí k obvinění svého dlouholetého přítele Ellise Quinta s nímž v minulosti nejednou bojoval o vítězství na dostihové dráze. S tím vším se tentokrát musí vypořádat sám, bez pomoci svého přítele Chica; ten mi v příběhu trochu chyběl. Celá kniha se čte velmi lehce až do úplného konce a z Ellisova závěrečného dopisu doslova mrazí: "Vyhráls, Side." Jak také jinak.

24.07.2016

Záhada hlavolamu (komiks)Záhada hlavolamu (komiks)J. Foglar

"Koho volíte? Losnu nebo Mažňáka?" "Ale třeba Bahňáka!" Naprostá nestárnoucí klasika, po letech znovu s chutí přečteno... Vždy mě nejvíce fascinovaly zápisy Jana Tleskače a z tajemného Ema jsem měla doslova husí kůži...

30.09.2016

Chladná zradaChladná zradaD. Francis

Zajímavá zápletka, i když už název knihy dává tušit, že půjde o zradu a tak celkové rozuzlení možná tak úplně nepřekvapí. Opět mě bavila atraktivnost prostředí; z Anglie se tentokrát dostaneme do chladného a drsného Norska, které je v knize velmi realisticky popsané.

21.04.2017

Drahý časDrahý časD. Francis

Hlavní hrdina této Francisovky tentokrát není koňák, ale pilot malého letadla. Pro mě prostředí naprosto cizí, uvítala bych raději to koňské, ale v knize mi to vůbec nevadilo, ba naopak.
Navíc o dostihy nepřijdeme, Matt Shore totiž létá po závodištích a vozí trenéry, majitele i žokeje a tak se seznámíme zase s jiným prostředím. Za mě moc povedené, včetně zápletky i nezbytné lovestory.

06.10.2017

Deníček moderního fotraDeníček moderního fotraD. Landsman

Děs běs a už nikdy více! Hloupé, vulgární, těžko uvěřitelné a silně přehnané. Po pár stránkách se navíc začne vše opakovat, takže kniha začíná nudit.

11.12.2017

S ohněm v zádechS ohněm v zádechB. Shoemaker

Příběh byl docela ucházející i když se v něm místy nacházela hluchá místa, která úplně nedokázala udržet mou pozornost. Ale jinak v rámci možností celkem dobré čtení ve francisovském dostihovém žánru, tentokrát z prostředí Kalifornie.
Co mě ale při čtení rušilo úplně nejvíc je spousta a spousta chyb, jako by kniha neviděla vůbec žádnou korekturu. Vynechaná slova, slova navíc, přehozená slova i písmenka téměř na každé druhé stránce!!! Písmenka si tak v této knize dělají co chtějí a úplně mění význam celých slov - povídal místo podíval, počet místo počest, jako místo jeho, rvalo místo trvalo, objeví místo objetí - a tak by se dalo ještě dosti dlouho pokračovat. Opravdu nevím co v nakladatelství Eminent dělali, ale tolik chyb snad ani nelze vyprodukovat a když už, tak by měly být korekturou odstraněny na minimum. Snad ještě nikdy jsem nečetla knihu, kde by lidé jezdili suty a namísto dokladů měli důklady...

24.09.2015

Jak milovat lorda AsheJak milovat lorda AsheS. MacKenzie

Tak tohle vážně ne... Předchozí dva díly této série jsem přečetla s řádně zatnutými zuby, u tohoto posledního dílu jsem už měla chuť knihu odhodit někam hodně daleko, což se mi běžně nestává. Protože ale nerada odkládám rozečtené knihy, podařilo se mi po několika dnech knihu s vypětím veškerých sil dočíst.
Co dodat - napadají mě výrazy jako trapné, nudné, absurdní, zdlouhavé, většina knihy absolutně o ničem. Londýnská "smetánka" nadávající si slovy "Ty ničemnej hajzle!" nebo naprosto nepochopitelné a neuvěřitelné chování veškerých postav v knize.
Souhlasím s modrankou: psi, zejména po manželovi pojmenovaný Kit, který byl později operativně překřtěn na Chundeláčka z důvodu manželova návratu (dle popisu jsem si ho představovala jako Novofundlanďana), coby rozdělení postele rozhádaných manželů mě po celou dobu čtení knihy nesmírně rozčilovali.

31.12.2015odpad!

VyděděnáVyděděnáM. M. Horňanová Jodasová

V některém televizním magazínu jsem zahlédla reportáž o paní Horňanové, ve které byla představena coby nejstarší, dosud aktivní spisovatelka v Česku. Zaujala mě a tudíž jsem si řekla, proč si od ní něco nepřečíst. Má volba byla velice jednoduchá, neboť u nás v knihovně byla od této autorky k dispozici jen jedna kniha. Od útlé, stostránkové knížečky jsem toho mnoho nečekala, přesto jsem docela zklamaná. Formou i obsahem by se tento příběh hodil spíše na pokračování do některého z četných pochybných časopisů typu Napsáno životem a dalších.
Příběh je hodně silný, napsaný dle skutečnosti (hlavní hrdinka knihy byla studentkou autorky), podaný ale nudným, jednoduchým způsobem připomínajícím nekonečně dlouhou, nepovedenou školní slohovou práci.
Přesto si autorka určitě zaslouží úctu a obdiv; ten si však rozhodně nezaslouží nakladatelství Epocha, nebo lépe řečeno korektor - jak mohl nechat na ani ne sto stranách textu tolik překlepů to opravdu nechápu.

26.05.2016

RozkazemRozkazemD. Francis

Poslední samostatnou knihou Dicka Francise, kterou napsal ještě bez přispění svého syna Felixe, je čtvrtý příběh Sida Halleyho. Příběh jako takový není špatný, ale možná by mu prospěl větší spád a větší akce, namísto některých nudnějších pasáží; např. popisu zákonodárství v demokracii, zbytečně podrobně rozepsané získávání profilu DNA nebo podle mě poměrně zdlouhavých scén z nemocnice.
Co mi ale celý zážitek z knihy dokonale pokazilo je neuvěřitelně mizerný a neodborný překlad celého díla. Dick Francis knihu věnoval památce své dvorní překladatelky Jaroslavy Moserové, která se už bohužel jeho poslední knihy nedočkala. Jak velká to je ztráta je patrné od prvních stran knihy.
Celou knihu mě silně rozčilovalo zaměňování pojmu dostihy za "závody", termínem "skokové závody" byly dokonce označeny slavné překážkové dostihy v Cheltenhamu; na "závodech" se dokonce objevil jakýsi podivný prostor označený coby "cvičiště" - snad to měl být padock? Paní překladatelka patrně příznivkyní dostihů není - to by snad ani nemusela být, stačilo by jen vidět alespoň část televizního přenosu ze "závodů" v Chuchli či Pardubicích.
Nezbývá mi než se zeptat, proč byl překlad knihy svěřen do tak nepovolaných rukou, jistě by se našel zapálenější odborník, který by dílo tak světově profláknutého autora, jakým Dick Francis bezesporu je, nedegradoval na tak mizernou úroveň.

31.07.2016

Žena v barvě vlčího mákuŽena v barvě vlčího mákuN. Châtelet

Příběh jako takový má určitě mnoho co nabídnout, v prvé řadě určitě zajímavé, tabuizované téma, o kterém jsem dosud žádnou knihu nečetla.
Styl psaní autorky mi však vůbec nesedl - příliš poetické, poněkud rozvláčné, kýčovité a patetické. K tomu všemu téměř na každé stránce se opakující ono slovní spojení "muž vždy s šálou kolem krku," které mě po celou dobu čtení knihy neskutečně rozčilovalo. (Zajímalo by mě, kolikrát se na pouhých 134 stranách knihy objevilo.)

28.09.2016

Post bellum 1866Post bellum 1866V. Körner

Nejprve jsem viděla film, který se mi velmi líbil a proto jsem se rozhodla přečíst i knižní předlohu. Co k tomu dodat... Jedná se o typický körnerovský bezvýchodně depresivní příběh mladého důstojníka rakouské armády, který není schopen vyrovnat se s krutou válečnou zkušeností v bitvě u Hradce Králové. Že tento místy přímo děsivý příběh končí tragicky je nasnadě.

10.12.2016

Zátopek ... když nemůžeš, tak přidej!Zátopek ... když nemůžeš, tak přidej!J. Novák

Zajímavé komiksové zpracování osudů legendy československého sportu. Kniha mě bavila, ale na některých místech bych uvítala více textu; mnohdy je ho na stránce úplné minimum. I tak ale solidně mapuje nejen Zátopkovy sportovní úspěchy, ale i osobní život.
Škoda jen, že končí zlatou helsinskou olympiádou (na kterou málem ani nejel), určitě by bylo zajímavé sledovat i další životní etapu nejen jeho, ale i jeho ženy Dany.

02.02.2017

Uklizeno! Jednou provždy...Uklizeno! Jednou provždy...T. Hammersley

Naprosto zbytečná záležitost. Nepotřebuji, aby mi nějaká potrhlá Američanka radila, jak a co mám uklízet a jak být "kreativní." Dvě hvězdičky za pěkné zpracování knihy a fotografie, které jsou rovněž autorčiným dílem.

31.03.2017

Kouřová clonaKouřová clonaD. Francis

Kratinká Francisovka ve které je tentokrát hlavní postavou sympatický filmový herec Edward Lincoln. Ten nám sice záhy prozradí pachatele, na kvalitě knihy to však vůbec neubírá, ba právě naopak. Na atraktivitě knihy také přidá fakt, že tentokrát opustíme společně s "Linkem" kolébku turfu a podíváme se spolu s ním do dobrodružné jihoafrické buše za "olifanty." :-)

12.04.2017

DražbyDražbyD. Francis

Opět velmi povedená Francisovka, navíc z velmi zajímavého a atraktivního prostředí koňských dražeb, o jejichž zákulisí i nekalých praktikách obchodníků s koňmi se prostřednictvím hlavního hrdiny Jonase Derehama dozvíme spoustu podrobností. Velmi jednoduchý, čtivý děj: "Prostý, základní souboj dobra a zla," jak zmiňuje sám autor v doslovu ke knize.
Původně jsem chtěla hodnotit za čtyři hvězdičky, ale tu pátou jsem nakonec musela přidat za vedlejší dějovou linku s bratrem alkoholikem a za (alespoň pro mě) velmi smutný konec.

28.04.2017

Sisi - Osamělá císařovnaSisi - Osamělá císařovnaA. Pataki

Po přečtení první knihy o císařovně Alžbětě této americké autorky jsem byla doslova znechucená. To jsem ještě netušila, že celý tento skvost bude mít bohužel pokračování a paní Pataki mě bude znovu týrat svou naprostou neznalostí života této pozoruhodné ženy. Předchozí díl skončil uherskou korunovací a já si nesmírně oddechla, že mám četbu konečně za sebou. Rok se však s rokem sešel a já musela absolvovat četbu dalších neuvěřitelných a nesmyslných kapitol z císařovnina života, tentokrát od konce šedesátých let až po její tragickou smrt.
Ať se snažím, jak se snažím, žádná pozitiva na knize nemohu najít. Ani historická fakta, ani literární kvalita, ani čtivost, prostě nic. Velice nerada dávám knihám nulové hodnocení, ale tady v tomto případě opravdu nemohu jinak. Můžeme jen doufat, že příště si paní autorka vybere jiné, jí bližší téma, které bude schopná zpracovat, když jí evidentně poměry na císařském dvoře 19. století nic neříkají. Více v mé recenzi.

18.05.2017odpad!

Na stejné lodiNa stejné lodiB. Robošová

Kdybych si v anotaci nepřečetla, že je hlavní hrdince téměř třicet let, myslela bych si podle jejího chování že se jedná o čtrnáctiletou dívčinu. Neskutečně naivní. A divit se praktikám v supermarketech? I když jestli tam nikdy dřív nepracovala, tak snad...

22.05.2017

ŽárlivkaŽárlivkaB. Robošová

Stejně jako předchozí autorčina kniha se stejnou hrdinkou velmi slabé. Ale pobavila mě představa sledování potenciálního nevěrníka v muslimském oděvu speciálně za tím účelem objednaného přes internet :-)

29.05.2017

Dát sbohem Studené LhotěDát sbohem Studené LhotěB. Robošová

Kniha jako taková není špatná, určitě lepší než dvě předchozí knihy autorky, které jsem přečetla. Mám ale jiný problém. Příběh sledujeme očima hlavní hrdinky, ale nevím, jestli se mi to zdá, ale mám pocit, že vše je líčeno poněkud stroze a jednoduše, jakoby hlavní hrdinka stála kdesi mimo a nic se jí netýkalo. Prostě celý příběh plyne jednotvárně velmi úsporným způsobem takřka bez emocí. Dějová linka je zajímavá, i když průhledná, takže mi od začátku bylo jasné, kdo je oním "dcitelem."

06.06.2017

Předčasná úmrtí zapsaná do dějinPředčasná úmrtí zapsaná do dějinT. Čechtický

Opět jedna velmi nekvalitní, rychle šitá novinářská publikace. Více v mé recenzi.

10.06.2017

ŽralokŽralokD. Francis

Pěkná Francisovka, ale moje úplně top to není. Příběh je fajn, hlavní hrdina sympaťák, stejně jako princezna, pro kterou jezdí, ale něco mi tam prostě chybělo. Možná trochu víc akce, těžko říct. Taky mi moc nesedlo novinářské prostředí a intriky v něm.

22.06.2017

ŽihadloŽihadloD. Francis

Druhou Francisovku s Kitem Fieldingem jsem původně chtěla hodnotit stejně jako tu předchozí, ale jak jsem postupně četla, musela jsem názor přehodnotit. Zbraně (a byznys s nimi) sice nejsou zrovna mé hobby, ale kniha se přece jen více zabývá dostihovým prostředím, zde konkrétně překážkovými dostihy, které Kit jezdí.
Jednu hvězdu přidávám za naprosto nečekané rozuzlení, se kterým jsem opravdu nepočítala a taky za šťastný konec týkající se Kitova osobního života.

21.07.2017

Terapie v nociTerapie v nociI. Frühlingová

Ivu Frühlingovou mám velmi ráda coby zpívající modelku, mám všechna její vydaná alba a moc mě baví její francouzsky zpívané písně. I ty české jsou pěkné. Ovšem tohle... Tohle opravdu ne...
Ať radši zpívá a psaní přenechá jiným. Možná kdyby to byla zpověď ve formě klasické prózy tak snad, ale ty básně jsou opravdu dost strašlivé.

08.10.2017

Vysoké sázkyVysoké sázkyD. Francis

Přečteno jedním dechem. Hlavním hrdinou tentokrát sympatický "hračkář" a majitel několika dostihových koní. Jelikož se v tomto prostředí pohybuje teprve krátce je stále koňský laik, který ve všem důvěřivě spoléhá na svého jediného trenéra Jodyho Leedse a teprve postupně přichází na jeho četné větší i menší podvody na něž ve velkém doplácí. Ovšem záměna jeho nejlepšího koně Energise za jeho slabšího dvojníka je už trochu moc...
Příběh má spád i napětí, velmi mě bavila rychlá záměna tří koní během dopravní kontroly; poutavá scéna, i když těžko uvěřitelná. Nechybí milostný příběh; za svou vyvolenou tentokrát hlavní hrdina letí až do Miami, na chvíli tedy změníme prostředí a z chladné lednové Anglie se dostaneme na slunečnou Floridu, kde absolvujeme jak místní dostihy, tak i dražbu koní, což je myslím příjemná změna.

14.10.2017

MaličkýmMaličkýmB. Němcová

Po mnoha a mnoha letech znovu z nostalgie přečteno i v rámci čtenářské výzvy. Ponuré, dalo by se říci že i velmi strašidelné a drsné pohádky nikdy nepatřily k těm mým nejoblíbenějším. V knížce jsou ale opravdu pěkné jak barevné, tak i černobílé obrázky.

15.10.2017

Živá investiceŽivá investiceD. Francis

Opět naprosto vynikající Francisovka. Ze začátku jsem měla trochu strach z pro mě nudného a nezáživného prostředí banky a hlavního hrdiny bankéře. Nakonec mi to ale vůbec nevadilo, neboť sympatický Tim Ekaterin stráví většinu svého času právě řešením tohoto zapeklitého případu přímo u zdroje - v hřebčíně s majitelem chovného hřebce Sandcastlea, který je onou "Živou investicí," na niž si právě na doporučení Tima půjčil obrovskou částku.
Detailně se tak seznámíme nejen se zákulisím chodu banky, ale především se zajímavým prostředím hřebčína, který odchovává budoucí hrdiny dostihových drah. Dostaneme se ale i jinam - byznys léčení koňských pacientů tajemným koňským léčitelem-šarlatánem versus seriózním veterinářem.
Opravdu velmi povedená kniha; samozřejmě nechybí milostná zápletka hlavního hrdiny, na kterou jsem tentokrát byla zvědavá takřka stejně jako na celou detektivní zápletku a s napětím čekala na rozuzlení. Jednoznačně za pět hvězd, i za ten krásný hořkosladký konec.

30.10.2017

TrojkorunaTrojkorunaF. Francis

Jeff Hinkley je zpět a tentokrát se ponoří do spletitého zákulisí amerického turfu, kde s ním absolvujeme ne nic menšího než americkou Trojkorunu.
Za velkou louží přijde ke slovu opět jeho mistrná taktika převleků - aby se dostal přímo ke zdroji nepravostí neváhá se dokonce nechat zaměstnat coby stájník přímo u trenéra, v jehož péči je právě největší adept na zisk Trojkoruny. Z Jeffa se tak ze dne na den stane irský občan Patrick "Paddy" Sean Murphy, který rozjíždí pátrání během prestižních dostihů Kentucky Derby, Preakness Stakes a Belmont Stakes.
Ze všech tří knih s Jeffem se mi tato líbila nejvíc, Jeff v roli stájníka mě prostě bavil a já doufám, že jsme se s ním nesetkali naposledy.

14.11.2017

Za fackuZa fackuE. Urbaníková

Od této knihy jsem rozhodně čekala víc. Určitě stále aktuální téma, na něž byla napsána již řada příběhů.
Ale tohle mi přišlo takové nijaké, nedotažené a nezáživné, příběh prostě uplynul a nedokázal mě zaujmout.
První kniha od této autorky, ale jestli bude následovat další nevím, zatím mě vůbec nepřesvědčila. Uvidím, možná jí dám ještě jednu šanci :-)

19.11.2017

Panský důmPanský důmA. Jacobs

Pěkná, odpočinková kniha, ve které prostě děj jen tak nějak poklidně plyne, aniž by se něco zásadního dělo.
Poměry tehdejší doby jsou ale vylíčeny hezky poutavě, takže si můžeme udělat představu o životě v takovém domě vyšší společenské vrstvy těsně před první světovou válkou.
Ráda si přečtu i pokračování, abych se dozvěděla, jak se budou osudy hrdinů vyvíjet dále.

30.11.2017

1 2 >