Jana K Jana K komentáře u knih

Přežít Přežít Piers Paul Read

Tak tohle je jeden z nejsilnějších a nejneuvěřitelnějších příběhů, které jsem kdy četla.

20.03.2023 5 z 5

Skandální život habsburského arcivévody Ludvíka Viktora Skandální život habsburského arcivévody Ludvíka Viktora Katrin Unterreiner

Kniha o nejmladším bratrovi císaře Františka Josefa zatím na našem knižním trhu chyběla.

24.02.2023 3 z 5

Císař František Josef I.: Mýty a pravda Císař František Josef I.: Mýty a pravda Katrin Unterreiner

Pěkná, celobarevná publikace plná fotografií, které mnohdy zabírají i celou dvoustranu. Textu je tím pádem v celé knize poskrovnu a žádné nové objevné informace rozhodně nečekejme.
Kniha je rozdělena do několika kapitolek zabývajícími se císařovým dětstvím, císařem v roli manžela a otce, jeho všedním dnem i jeho soukromím. Jsou to ale opravdu krátké kapitoly, navíc doplněny spoustou fotografií, takže ani není prostor na to, aby nějaké téma bylo více rozvinuto. Pouze známá fakta, například kapitola o všednodenním císařově životě a soukromí čerpá vesměs ze známých a už několikrát publikovaných vzpomínek osobního komorníka Eugena Ketterla (telefon na toaletě, játrové knedlíčky u císařových nohou na koberci, opilý lázeňský atp.).
Kniha se také nevyvaruje nejrůznějších chyb, které by se myslím u tak renomované autorky vyskytovat neměly. V kapitole o rodinném životě je chybné datum narození druhé dcery císařského páru - arcivévodkyně Gisela se narodila 12.7.1856, nikoliv 5.7.1856, jak je uvedeno. Hraběnka Sztárayová se jmenuje křestním jménem Irma a nikoliv Elisabeth.
Jak jsem už psala výše, kniha obsahuje spoustu fotografií a dobových vyobrazení, škoda jen, že u mnohých není uveden rok vzniku, nebo je uveden chybně, např. známá fotografie císaře v uniformě od Ludwiga Angerera rozhodně nevznikla v roce 1855 ale minimálně o deset let později.
Podtrženo, sečteno - jedná se o knihu pěknou, ve které ale grafické zpracování převažuje nad informativní stránkou, což je myslím škoda. Pro nás, co už máme o císaři něco načteno, je to prostě málo.

31.01.2023 3 z 5

Poslední cesta císařovny Sisi Poslední cesta císařovny Sisi Uwe Klausner

Určitě velmi zajímavý knižní počin a důkaz o tom, jak lze nenásilně skloubit známá historická fakta se zajímavým fiktivním příběhem. Ocenit musíme také originalitu, taková kniha o císařovně Alžbětě tu zatím ještě nebyla, i když v tomto případě se nejedná o typický román pojednávající o životě císařovny, nýbrž spíše o zajímavý kriminální příběh, jehož hlavní událostí je 10. září 1898, den, kdy se císařovna stala obětí atentátu italského anarchisty Luigiho Lucheniho ve švýcarské Ženevě.
Kniha se čte velmi příjemně, ve vyprávění se v jednotlivých kapitolách střídají jak historické postavy - hraběnka Irma Sztáray, Luigi Lucheni, malý prostor dostane i císařovnina nejmilejší dcera Marie Valerie, tak samozřejmě postavy fiktivní - z těch zejména hlavní hrdinové a bývalí spolužáci Auguste Beaulieu a Cesare Monteverdi.
Více mě pochopitelně zaujalo a bavilo vyprávění historických postav, v tomto případě mi ale ve výčtu bibliografií, který je uveden na konci knihy, chybí vzpomínky hraběnky Irmy Sztáray s názvem Poslední léta císařovny Alžběty. Tato kniha je doslova studnicí informací o životě císařovny v letech 1894 - 1898 a také samozřejmě o neblahých událostech v Ženevě tak, jak je vylíčila přímá svědkyně, která je víc než kdokoli jiný oprávněna vyprávět o posledních okamžicích života císařovny tak, jak se skutečně odehrály.
Kniha mne bavila, je napsána srozumitelným, čtivým jazykem, nechybí také milostná zápletka jednoho z hlavních hrdinů. Jen vyvrcholení a rozklíčování zápletky na konci knihy nebylo úplně podle mého gusta, proto místo původně plánovaných čtyřech hvězdiček dávám jen tři.
Jednu výtku bych ještě měla k obálce knihy, na které vidíme známý jezdecký portrét císařovny z 60. let, kdy byla na vrcholu své krásy a patřila k nejlepším jezdkyním své doby. Z toho můžeme nabýt dojmu, že se jedná o další romantické zpracování císařovnina života. Existuje spousta vyobrazení císařovny z 90. let, posmutnělé dámy v černých šatech, které by se na obálku hodily mnohem lépe. K dispozici je také spousta dobových vyobrazení samotného atentátu, které doprovázely články o smrti císařovny ve všech světových periodikách.

24.01.2023 3 z 5

Temný slib Temný slib Elena Hell

Další zpracování osudů rakouské císařovny Sisi tentokrát v rádoby velmi moderním pojetí, který mě ale vůbec nenadchl.

15.01.2023 1 z 5

Císařovna Císařovna Gigi Griffis

Další románové zpracování života legendární císařovny Sisi, tentokrát podle seriálu Netflixu z německé produkce. Kniha se zabývá pouze lety 1853/1854, tedy obdobím seznámení Alžběty s císařem, následnými zásnubami a svatbou.
Kniha se čte dobře, je rozdělena na dvě části (1853 a 1854) a jednotlivé kapitoly jsou označeny symboly (ptáček - Alžběta, květina - Helena, dýka - František Josef) podle toho, z pohledu které postavy je příběh právě vypravován. Co se týká historických faktů, tak se celý příběh nevyhne obvyklým klišé a řadě nesrovnalostí. Nevím, nakolik je paní autorka znalkyní císařovny Sisi, ale z mého pohledu asi mnoho nastudováno nemá.
V srpnu 1853 slavil císař své 23. narozeniny a kromě mnoha a mnoha dalších hostů byly pozvány i bavorská vévodkyně Ludovika s nejstaršími dcerami Helenou a Alžbětou. Setkání proběhlo v lázeňském městečku Ischl, nikoli v Bad Ischlu, jak je celou dobu v knize prezentováno. Teprve v roce 1906 se z Ischlu stal Bad Ischl. Celý děj zásnub je také zasasen do tzv. Císařské vily, tedy opět špatně - tuto Císařskou vilu koupila císařova matka Žofie jako svatební dar pro císařský pár teprve krátce po zasnoubení. Císařská rodina bydlela během tohoto pobytu v Ischlu v pronajatém Seeaurově domě a právě tam došlo k osudovému setkání Alžběty a císaře Františka Josefa. To bychom mohli ještě odpustit, to jsou jen drobné detaily, ale v kapitole 40, kdy je Sisi se svou bavorskou rodinou na cestě do Vídně za svým budoucím ženichem se dočteme: "Lehký náznak podzimních barev přišel brzy a pozlatil okraje lesa." To myslí paní autorka vážně? Opravdu neví, že Sisi odcestovala z Mnichova do Vídně 20. dubna a svatba se konala 24. dubna, což rozhodně není na podzim.
Takových nesrovnalostí je v knize mnoho, zcela opometuti jsou Alžbětini bratři, což bych ještě pochopila, ale zmíněny nejsou ani sestry Marie a Žofie, v knize se objevuje pouze Matylda. Charaktery postav také neodpovídají, vztah obou bavorských sester je zde vyhrocený na nejvyšší možnou míru, podivnou roli zde hraje císařův bratr Maxmilián (který na zásnubách v Ischlu přítomen nebyl), císař je zde popsán jako milovník poezie, ve které najde společnou řeč právě se Sisi... a tak by se dalo ještě dále a dále pokračovat.
V rámci daného žánru historický román je kniha v pořádku, ale se skutečnými událostmi, tak jak podle doložených pramenů proběhly, má opravdu málo společného.

06.01.2023 2 z 5

Toulky po stopách císařovny Sisi Toulky po stopách císařovny Sisi Dagmar Beňaková

Moc pěkné.

26.12.2022 5 z 5

Černý krasavec Černý krasavec Anna Sewell

Nejkrásnější příběh o koni. Top.

14.12.2022 5 z 5

Pekelná třída Pekelná třída Vojtěch Steklač

Něco báječné.

06.12.2022 5 z 5

Za trest Za trest Dick Francis (p)

Asi se mezi top Francisovky u mě nezařadí, přesto slušné počtení.

30.11.2022 3 z 5

Střepy Střepy Dick Francis (p)

Za mě trochu slabší kousek z tvorby Dicka Francise. Nevěrohodný, řekla bych až překombinovaný děj, spousta nesympatických, zbytečných postav, ve kterých jsem se jen těžko orientovala.
Tentokrát souvisí s dostihy jen velmi okrajově, hlavním středobodem je sklářská dílna a prodejna hlavního hrdiny a také různé techniky zpracování skla, popisy výroby skleněných předmětů a spousta věcí ze zákulisí sklářského řemesla.
Dala bych dvě hvězdy, že je to ale můj oblíbený Francis dávám jednu navíc.

21.11.2022 3 z 5

Koně formule 1/1 Koně formule 1/1 Antonín Jelínek

Pěkná fotografická publikace s černobílými i barevnými fotkami Pavla Diase z dostihů i dostihového zákulisí. Na konci knihy jsou k jednotlivým fotografiím i podrobné popisky.
V první třetině knihy najdeme i nejrůznější vyprávění dostihových osobností z dob minulých, např. bývalého ředitele napajedelského hřebčína Františka Lercheho, trenéra Josefa Krištůfka, derby vítězky Miloslavy Hermansdorferové, trenéra Harryho Petrlíka, vítěze Velké pardubické Václava Chaloupky a mnohých dalších.
Určitě povinnost pro každého příznivce dostihů, který se zajímá i o historii tohoto sportu.

04.02.2022 3 z 5

Peruán Peruán Vlastimil Weiner

Útlá knížečka, spíše sešitek o trojnásobném vítězi Velké pardubické. Publikaci vydal majitel Peruána, pan doktor Bruna. Dozvíme se všechny podstatné milníky Peruánova života a také samozřejmě o lidech, kteří jsou jeho podstatnou součástí, např. jeho chovatel Pavel Baráček, u něhož se v Litobratřicích u Znojma dne 31.3. 1988 narodil, jeho první trenér Ivan Janatka, u kterého strávil dva roky v Karlových Varech v rovinových dostizích, trenér František Horák, pod kterým se Peruán připravoval už ve svém novém působišti v Zámrsku, když ho v březnu roku 1997 koupil pro své nové dostihové centrum Václav Bruna. Nesmí chybět pochopitelně trenérka Lenka Horáková, která Peruána převzala po bývalém manželovi a přivedla ho k těm největším úspěchům a samozřejmě žokej Zdeněk Matysík, s kterým tvořili takřka nerozlučnou dvojici.
Kniha se pochopitelně nejvíce věnuje Peruánovým triumfům ve Velké pardubické v roce 1998 a 1999, jedna kapitola rovněž zmiňuje start v anglickém Cheltehamu ve Sporting Index steeplechase, kterou Peruán absolvoval ještě se svým původním jezdcem Vladislavem Snitkovským a kde brali těsné druhé místo, jež dodnes zůstává největším úspěchem českého překážkového koně v kolébce turfu. Zajímavá je část knihy Řekli a napsali o Peruánovi, kde máme možnost si přečíst nejrůznější názory na tohoto fenomenálního koně napříč osobnostmi českého turfu, ať už se jedná o ty, kteří měli podíl na Peruánových úspěších, nebo o další dostihové odborníky či citace z novin.
Jediné, co bych trochu vytkla je kapitola věnující se Peruánově rodině. Přetištěný rodokmen je nelogicky na stránce nastojato a jen do čtvrté generace a informace o rodině bych uvítala podrobnější, rozebrat více potomky Pergoly, pokračovatele rodiny atp. Ale to už je asi jen pro dostihové fajnšmekry a kniha je přece jen určena pro širokou dosihovou veřejnost.
Na konci knížky je pěkná barevná obrazová příloha.

26.01.2022 4 z 5

Opilý koráb aneb Řeky mého života Opilý koráb aneb Řeky mého života Petr Feldstein

Dostihové koně pana doktora Bruny jsem vždy měla a dosud mám ve velké oblibě už od počátku vzniku dostihového centra Zámrsk. Jeho počátek se datuje do let 1995/96 a to je přibližně doba, kdy jsem i já propadla, byť jen jako divák, kouzlu dostihů a zejména Velké pardubické.
Všichni tito koně, úspěšní nejen v překážkových, ale i v klasických rovinových dostizích mají také společnou jednu věc, a to jsou opravdu pěkná, vkusná česká jména, která v dostihovém programu rozhodně nepřehlédneme. Ve známých černožlutých dostihových barvách tak běhali třeba Radůstka, Domů Drahoušku, Dobromysl, Orlice a její syn Ohio či Oranžový Expres, Archanděl, Loučná, Lapaj nebo skvělí potomci z Widamy - Věrná, Vademecum, Vočko, Veto, Vltava a mnozí další.
Nejznámějším koněm z této stáje je pochopitelně trojnásobný vítěz Velké pardubické Peruán a právě v souvislosti s ním mé sympatie pan doktor Bruna trochu ztratil. Jedná se pochopitelně o onu nešťastnou Velkou pardubickou z roku 2001, kdy Peruán sahal po historickém zápisu do statistik tohoto našeho nejstaršího a nejpopulárnějšího dostihu a v posledních metrech dostihu o vítězství těsně přišel po sporném manévru německého žokeje Gehma vedoucího vítězného koně Chalca trenéra Josefa Váni. Vzpomínám si na ten dostih dodnes, vždyť Peruán patřil k mým nejoblíbenějším dostihovým koním vůbec. Bylo to pro mě obrovské zklamání, myslím že Peruánovi přála čtvrté vítězství většina příznivců turfu, dostih nicméně dopadl jinak a ani jednání dostihového soudu na výsledku nic nezměnilo. Že se pan doktor Bruna bránil a protestoval je pochopitelné, to by asi protestoval každý majitel takového koně, který byl jen krůček od historického okamžiku. Těžko ale pochopit účast Peruána v následujícím ročníku v roce 2002, kdy mu bylo už 14 let a výkonnostně už se nemohl měřit s vycházejícími překážkovými hvězdami jako byli třeba Registana nebo Decent Fellow. V cílové rovině, daleko od výše zmíněných koní byl Zdeňkem Matysíkem zadržen. Myslím, že hvězda typu Peruána, jaká na našich drahách už třeba dlouho nebude, by si zasloužila důstojnější rozloučení s dostihovou dráhou. Nutno podotkout, že to ještě nebylo loučení - Peruán se na start postavil ještě ve svých 15 (!) letech. Na konci srpna 2003 absolvoval ještě kvalifikační dostih s Jaroslavem Myškou, kde skončili na posledním, devátém místě.
Právě toto mám panu doktorovi Brunovi trochu za zlé, že nenechal Peruána odejít důstojně, na samém vrcholu. Na druhou stranu je to jaksi pochopitelné, vždyť Peruán mohl být ne čtyřnásobným, ale dokonce pětinásobným vítězem Velké pardubické. Jak pan doktor Bruna naznačil, už v roce 1997 mohl možná Peruán pomýšlet na vítězství, nebýt lidské chamtivosti a nečestného, nesportovního chování. Důkazy ale chybí, bohužel.
Abych pravdu řekla, nejprve jsem byla z knihy trochu zklamaná. Po zběžném prolistování jsem zjistila, že dostihovým koním ze Zámrsku jsou věnovány jen poslední tři kapitoly, což mi přišlo málo. Chvilku jsem si pohrávala s myšlenkou, že přečtu jen ty. Pak jsem se ale pustila do knihy od začátku a rozhodně nelituji. Kniha vlastně formou otázek a odpovědí líčí celý život MUDr. Vávlava Bruny, a že to byl život rozhodně zajímavý a v mnohých případech ne právě jednoduchý. Postupně se tak probere rodinná historie (a ta rozhodně není nezajímavá), jeho dětství, docházka na základní školu a později na gymnázium, rozhodování o volbě budoucího povolání zubního lékaře, studium na lékařské fakultě Karlovy univerzity v Hradci Králové, následné postgraduální studium v Plzni a v Praze a první pracovní zaměstnání v Martině na Slovensku. Velmi zajímavá je kapitola věnující se jeho uvěznění komunisty. Je dobré si takové věci připomínat, nezapomínat na ně, nezapomínat na tuto dobu, kdy bylo v atmosféře udávání a strachu mnoho lidí nuceno ke spolupráci a člověk musel dobře rozmýšlet co a před kým si může dovolit říci. Další, neméně zajímavou kapitolou je ta, v níž doktor Bruna líčí svou přípravu k emigraci, ke které se se ženou odhodlali v roce 1988. Byly to opravdu těžké začátky, ale postupem času zase vysvitlo slunce a pan doktor Bruna pracoval jako velmi úspěšný stomatolog v Salcburku a později si otevřel první nestátní zdravotnické zařízení v České republice.
Celkově opravdu zajímavé počtení, mezi jednotlivými kapitolami jsou vložena i jakási "intermezza," kde doktor Bruna publikuje své politické, společenské a jiné názory. Ne se všemi souhlasím, přesto ve mě kniha zanechala velmi pozitivní ohlas a ráda jsem pana dokrora Brunu poznala i z jiné stránky než z té dostihové, kterou jsem znala dosud.

12.01.2022 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Klasika :-)

30.12.2021 4 z 5

Nemocnice na kraji města Nemocnice na kraji města Jaroslav Dietl

Legendární seriál Nemocnice na kraji města je podle mě jeden z nejlepších seriálů, co kdy v rámci československé/české tvorby byly natočeny. Nově natočené pseudoseriály s nesympatickými postavami a bez děje se s tímto nedají vůbec srovnávat.
Seriál patří vůbec k mým nejoblíbenějším, viděla jsem ho nesčetněkrát, knihu jsem objevila až později u babičky v knihovně.
Teď jsem se k ní po letech vrátila i v rámci čtenářské výzvy. Kniha se prakticky od seriálu neliší, setkáme se všemi známými postavami i všemi nesmrtelnými seriálovými hláškami.

20.12.2021 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

"Ničemu nerozumím. Ty lidi, kterejm celej život pomáháme a sloužíme jim, nám koupí lahvičku smrt a lidi, který nás nikdy v životě neviděli, nám kupujou život."
Pěkný příběh, místy i drsný a smutný.

10.12.2021 4 z 5

Kdo pohne osudem Kdo pohne osudem Jane Stubbs

Knih, snažících se nějakým způsobem parazitovat či se přiživit na slavném románu Jana Eyrová už tu pár bylo. Především je to prequel Širé sargasové moře odehrávající se na daleké Jamajce, jehož hlavní postavou je pochopitelně Rochesterova první žena. Četla jsem ho už před lety a dočetla jen stěží - příběh jako takový mě nezaujal a nelíbil se mi.
O něco lépe se četla Paní Rochesterová, jak již název napovídá jedná se o rádoby pokračování Jany Eyrové. Četla se sice lépe, ale vývoji a dalšímu směřování postav šlo uvěřit jen stěží.
Z tohoto minisouboje tak vybírám tuto knihu, která se neodehrává před ani po Janě Eyrové. Na zadním přebalu se sice dočteme, že kniha volně navazuje na světový bestseller Charlotte Brontë, ale jedná se o příběh odehrávající se souběžně s Janiným.
Hlavní hrdinkou je tady hospodyně Fairfaxová, která nám vypráví svůj příběh událostí tak, jak se na Thornfieldu odehrály jak před Janiným příchodem, tak i po jejím odchodu. Vše se hodně točí kolem záhadné ženy v podkroví, Jana Eyrová dostává v knize minimum prostoru. To ale vůbec nevadí, kniha se četla příjemně, dozvěděli jsme se ledasco o tom, jak to chodí mezi služebnictvem v tak velkém panském domě. Samozřejmě najdeme i pár věcí, co zas tak úplně nesedí, srovnáváme-li děj a postavy s originálním příběhěm, ale zjistila jsem, že mi to nevadí, člověk se zkrátka musí odprostit od původní adaptace a vnímat knihu jako samostatné dílo. Překvapil mě i hodně alternativní konec, jaký jsem opravdu nečekala. Ze všech těchto knih snažících se nějakým způsobem navázat na velký příběh Jany Eyrové je tato rozhodně nejlepší.

06.12.2021 3 z 5

Koně pro Františka Holčáka aneb (Ne)čas mezi taxisty Koně pro Františka Holčáka aneb (Ne)čas mezi taxisty Břetislav Olšer

Velkokarlovický kouč dostihových koní, často také nazýván valašský mág je osminásobným šampionem trenérů dostihových koní u nás a na Slovensku a bezesporu jednou z nejvýraznějších osobností tuzemské dostihové historie. Velkých úspěchů dosáhl jak na rovinové scéně (rekordman Českého derby), tak i na poli Velké pardubické.
Právě v letošním roce oslavil životní jubileum a zároveň ukončil aktivní činnost, když svou stáj se vším všudy předal synovi Radkovi.
Autor knihy strávil na jaře roku 2000 osm dní v dostihových stájích ve Velkých Karlovicích, co den to jedna etapa pracovních úspěchů Františka Holčáka a reportáž, doplněná nejrůznějšími vzpomínkami ať už hlavního protagonisty, syna Radka kráčejícího v otcových stopách, ale i žokejů, ošetřovatelů a pracovních jezdců i majitelů koní.
Kniha se ohlíží za prvním čtvrtstoletím práce tohoto famózního trenéra a tak zde spousta úspěchů, kterých František Holčák dosáhl nejen na tuzemské dostihové scéně, ale i v zahraničí, není ještě zaznamenána. Jedná se nicméně o příjemné počtení, já jako pravý turfman jsem si ráda zavzpomínala na koňské hvězdy, které pod jeho vedením dosahovaly skvělých výsledků. Ať už ve steeplechase a v samotné Velké pardubické úspěšní Valencio, podle něhož byla pojmenována i velkokarlovická stáj, Libentína, Rigoletto, Erudit nebo v klasických dostizích úspěšní Barbakan, Law Soziri, Glowing, Blueridge Dancer, Ray Of Light, Sharp Focus a další.

30.11.2021 3 z 5

Váňa: Dělám si, co chci! Váňa: Dělám si, co chci! Martin Hašek

Moc poutavě napsaný příběh legendy Velké pardubické.

12.10.2021 5 z 5