jan0223 jan0223 komentáře u knih

Záchrana Záchrana Dmitry Glukhovsky

Druhý díl je o něco málo lepší než ten první, jsem zvědav na závěr. Vadí mě rychlé změny dějů bez jakéhokoli vysvětlení, místy mě to přišlo jak blaboleni a hraní o čas. Mělo to ale spád a dobře se to četlo. Konec víceméně vše vysvětlí, ale zase najednou jak blesk z čistého nebe a oala jakou náhodou se objeví lidi co to všechno ví a všechno si pamatuji a vše objasní. Zápletka hrozně moc rychlá, není to můj šálek čaje a četl jsem to spíše že zvědavosti a z účty k autorovi.

04.01.2024 3 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Knihu jsem v minulosti zaznamenal a překvapil mě velký zájem a ohlas okolo ní. A to mě odrazovalo po ní sáhnout a přečíst. Nedávno jsme na ní náhodou zabrousili při rozhovoru s kamarádem a tak jsem se k ní konečně dostal.

Pro mě je to ten pravý šálek čaje. Věrohodně podaný příběh, je to čtivé, napínavé, napětí a tajemno postupně graduje aby vyvrcholilo v ten pravý čas. Musím se přiznat, že při čtení mě místy naskočila husí kůže a běhal mráz po zádech a to se mi jen tak nestává. Ještě dlouho potom mě příběh ležel v hlavě a říkal jsem si proč by se to nemohlo vlastně stát. Musím si ji ještě jednou přečíst a všímat si víc detailů. U mě super.

02.06.2023 4 z 5

Stanovište 1. - Apokalypsa je len začiatok... Stanovište 1. - Apokalypsa je len začiatok... Dmitry Glukhovsky

Těšil jsem se na styl metra, ale byl jsem zklamán. Celá kniha je jen o řešení mezilidských vztahů, blabolení o víře a pubertální chování nevlastniho syna velitele stanice. Celé to začalo být zajímavé až na konci a to už člověk stejně přelétl možná trochu z povinnosti. Tohle tedy zabil. A přitom to nabízí tolik možností. Rozhodně u mě jednou a dost.

06.05.2023 2 z 5

Ke světlu Ke světlu Andrej Dyakov

Další postapokniha. I přesto že se o metro otírá jen okrajově konečně nám dává možnost nahlédnout za hranice hermetických dveří a porozhlédnout se po zničeném světě. Tajemné světlo, výprava do neznámá, nástrahy, úklady a útoky nepřátelských skupin dává knížce šťávu a energii k dalšímu běhu děje. Konečné překvapivé rozuzlení jen podtrhne celý příběh a člověk si řekne, "A vlastně, proč ne? Proč by to tak nemohlo být?". Za mě čtivá, zajímavá a neodtrhnutelná kniha.

06.05.2023 4 z 5

Vetřelci Vetřelci Brian Lumley

Klasické Lumleyovské pokračování. Na jedné straně super myšlenka na straně druhé nešťastné podání čtenáři. Celá kniha je o střídání parádních, zajímavých částí s nudnými pasážemi. Ale kdo ty knihy přelouskal až sem tak to a to musí být už zvyklý a nepřekvapí ho to. Za sebe musím říci, že mě to celkově bavilo a dá se to snést. Uvidíme s čím přijde dál.

15.01.2022 4 z 5

Ztracené roky Ztracené roky Brian Lumley

Konečně jsme se přesunuli zpátky na starou dobrou zem a vrátil se i náš známý Harry. Kniha mě, ale moc nenadchnula a ikdyž ledasco osvětluje pro mě nepřináší nic nového a kdyby nebyla tak by mě to taky nějak nevadilo. Ale rád jsem ji přelouskal a nemusím se k ní po nějaký čas vracet. No nic jedeme dál a snad další budou lepší.

Války o krev Války o krev Brian Lumley

Nádherné ukončení další části. Jeden proti všem a všichni proti jednomu. Tak by se dal shrnout celý děj. Naštvanost upírů a pochroumání jejich eg je jen solí v této krvavé polévce. Konečně i nějaké pořádné interakce mezi vampýri. Rozhodně bych, ale neřekl že to celé dává smysl s původními díly, ale spíš se jedná o novou sérii a díly pod hlavičkou Nekroskopa. Přečetl jsem jedním dechem a rozhodně jsem se nenudil.

Poslední hrad Poslední hrad Brian Lumley

Půlka knihy dobrý a zbytek trochu slabší odvar čaje, ale nad knihou jsem neusínal, pobavil se, a ikdyž mi to místy přišlo jakoby uměle natahované nenudil jsem se. Uvidíme co bude dál.

Pokrevní bratři Pokrevní bratři Brian Lumley

Tak trochu z jiného světa. Původní myšlenka se nám schovala do pozadí a začal nám jakoby úplně jiný román pod hlavičkou Nekroskopa. Tak nějak bych to viděl, ale na druhou stranu, když už v dílu zdroj bylo nakousnut svět vampýrů tak proč nezasadit další část právě do něj. Celkem jsem si pročetl a pobavil, tak jsem zvědav co bude následovat. Asi mě to bavilo víc než první tři díly.

Sémě mrtvých Sémě mrtvých Brian Lumley

Uzavření jedné části příběhu je poněkud nešťastné. Příběh má ohromný potenciál, který svými předchozími díly jenom podpořil, ale místo aby toho autor využil, totálně to pohřbil. Je to škoda. Každopádně jsem zvědav co bude dál a jak se k tomu autor postaví a zachrání pošramocenou pověst jinak pěkné vampíriácké série.

Řeč mrtvých Řeč mrtvých Brian Lumley

Hodně rozporuplná kniha. Místy mě to bavilo, vtáhlo do děje, chvíli i fandil záporákovi, ale většinu času to bylo jedno velké klišé. Najednou jakoby autor nevěděl kudy kam a psal jenom aby něco napsal. Ze všech čtyř knih je ta nejhorší, ale pořád si říkám "I mistr tesař se někdy utne. A není všem dnům konec.", uvidíme jak si povede v dalších dílech.

Zdroj Zdroj Brian Lumley

Kniha se trochu odlišuje od toho co bylo ve dvou předešlých dílech a přibližuje nám tu původ, život a chování vampýrů. Což je mimochodem super protože konečně se dozvídáme kdo jsou zač a odkud pocházejí. Je to trochu jiný šálek kávy, ale k vzhledem povaze a celkově dlouhé sérii je to pro příběh a čtenáře důležité.Ale stále nám zůstává spousta otázek a možných námětů pro pokračování. Celkově se mi to líbí, dobře se to četlo. Zajímavá myšlenka.

Vampýři Vampýři Brian Lumley

Druhý díl úspěšně pokračuje v upírské sérii. Tak 70% mě bavilo, potom přišly agenti a kniha ztratila šmrnc. Každopádně vyvstali nové neodpovězené otázky takže předpokládám, že vysvětlení bude v dalších knihách. Jinak pěkné počtení neurazí ani nenadchne, ale zabaví a to je pro mě hlavní.

Nekroskop Nekroskop Brian Lumley

Kniha se mi dostala do ruky zcela náhodou. Začalo to zajímavě a vtahlo mě to do děje, potom, ale nastala část Dragosaniho a politika dvou špionážních skupin a uprostřed toho všeho Harry se svými nekroskopickými schopnostmi a to mě trochu neba, ale pasáže se střídali a tak jsem tu knihu nějak přelouskal a usoudil jsem, že to nebylo až tak špatné. A protože jsem byl zvědavý tak jsem zvládnul i ostatní díly. A že jich je. Některé knihy jsou lepší jiné horší, ale jako celek mě to dávalo smysl a celá série mě bavila, vždy jsem si tam našel něco co mě posouvalo dál bez toho abych se musel přemáhat.

09.01.2022 4 z 5

Budujme stát - pro 40,000.000 lidí Budujme stát - pro 40,000.000 lidí Jan Antonín Baťa

Vizionářslá kniha s nadčasovým pohledem od člověka, který měl hlavu pěkně srovnanou. Některé pasáže jsem rychle přelétl jinek mě zaujali více. Nicméně zajímavá, geniální kniha.

Střevíce z lýčí Střevíce z lýčí František Nepil

Vyprávění pana Nepila je zárukou dobrého počtení a pobavení. Vyprávění o zvířátkách o životě na venkově vypovídá o našich kořenech. Jeho humor je legendární a normální, obyčejný a běžný problém, věc, život dokáže podat svým osobitým způsobem, okořeněným jemným humorem, který čtenáře vtáhne do příběhu a už nepustí. Výborná kniha napsaná výborným vypravěčem.

06.01.2022 5 z 5

Jak se dělá chalupa Jak se dělá chalupa František Nepil

Úžasná knížka. František Nepil a jeho čeština je něco kouzelného i tu nejobyčejnější věc dokáže podat takovým způsobem, že člověk jenom zírá, jeho slovní zásoba, slovní obraty a druh vyjadřování je natolik jedinečný, že to málokdo překoná. A přesto je to psané lidově a srozumitelně pro normálního člověka. Někdy jsem si u té knihy říkal, "On snad byl u nás doma?".

05.01.2022 5 z 5

Podívánky Podívánky František Nepil

Úžasná knížka, miluji tyhle podrobné obrázky vystihující nějaký děj, rád v nich hledám příběhy obyčejných lidí. František Nepil byl úžasný češtinář a jeho jazykové a slovní obraty jsou prostě úžasné, a přesto všechno je to psané srozumitelně a jednoduše pro normálního lidového člověka.
Miluji jeho knížky. A u týhle mám pocit, že se opět valím v létě na zahradě u babičky a dědy a slunce svítí, voní tráva, hmyz bzučí a já listuji knihou pohroužen do obrázků a povídání F. Nepila. Dětství se vrátilo.

05.01.2022 5 z 5

Malý Bobeš Malý Bobeš Josef Věromír Pleva

Malý Bobeš šíleně tlustá knížka. Život na vsi super, město bylo taky dobré, ale ten konec už byl moc politický ikdyž jako kluk jsem to tak nějak ani nevnímal. Pasáž o smrti Františka je tedy síla a plná emocí to mě dostalo. Jinak dílo fakt skvělé četl jsem plný napětí co bude dál. Byla to těžká doba. Tohle je prostě klasika literatury.

05.01.2022 4 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Naprosto skvělá knížka o příhodách dětí. Jako kluk jsem ji četl snad milionkrát a chystám ji představit i mým dětem. Je to prostě klasika a obrázky Heleny Zmatlíkové celou knížku jen podtrhují.

04.01.2022 5 z 5