jan0223

Děti z BullerbynuDěti z BullerbynuAstrid Lindgren

Naprosto skvělá knížka o příhodách dětí. Jako kluk jsem ji četl snad milionkrát a chystám ji představit i mým dětem. Je to prostě klasika a obrázky Heleny Zmatlíkové celou knížku jen podtrhují.

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátkyHobit aneb Cesta tam a zase zpátkyJ. R. R. Tolkien

Svět Tolkiena je geniální, Hobit je taková předmluva k LoTR. Tuhle knihu jsem si pořídil jako takový sběratelský kousek kvůli obrázkům J. Šalamouna. Co se týče příběhu tak člověk musí trochu překousnout ten težkopádný začátek a nechat se vtáhnout do děje, který se postupně čtenáři otvírá. Jako kluk jsem ji přečetl jako poslední z celé série LoTR a líbila se mi nejvíce. Některé pasáže jsem pochopil ať po letech a někdy jsem si musel celé stránky přečíst několikrát aby jsem vše pochopil, ale nelituji toho a stejně jsem celou knihu přečetl několikrát, hodněkrát. Ne pro každého je to ten pravý šálek čaje, ale ti kdo tomuto kouzlu podlehli je to neuvěřitelný ponor do světa hobitů, trpaslíků, elfů, zlobrů, skřetů,.... A rád se nechávám vtáhnout do tohoto světa a prožívat jejich příběhy.

20.12.2021

Chata v Jezerní kotliněChata v Jezerní kotliněJaroslav Foglar

Moje první foglarovka. A zcela mě pohltila. Kdo by nechtěl nějaký úkryt v lesích kam by chodil prožívat svoje dětské dobrodružství a když to nešlo v reálu tak se prožilo alespoň v knize. To, že je kniha naivní, průhledná a poměrně jednoduchá, to nevadí, vždyť je určena pro děti a důležité je, že se děti pobaví, poučí a přitáhne ke knize a o to hlavně jde. Lepší aby četli byť naivní příběhy než aby koukali na zcela mimoňský videa na YouTube a zavářeli telefon urputným honěním sociálních sítí. Takže jsem rád, že tyto knihy jsou a pokud stále děti pohlcuje tak je ta kniha skvěle napsaná a nezáleží co na to říkáme my dospělí, protože my už svůj dětský svět překročili.

Neználkovy příhodyNeználkovy příhodyNikolaj Nikolajevič Nosov

Kniha mého dětství, toto je dětská klasika. ☺ Neználka jsem četl stále dokola a dokola až jsem ho znal skoro nazpaměť a i přesto jsem tu knížku otevíral aby jsem se ponořil do kouzelného světa malíčků a malenek ale hlavně party Neználka. ☺ ☺ ☺ Tahle knížka má své stálé místo v knihovně jako vzpomínka na dětství ze kterého jsem sice vyrostl, ale přesto se do něj prostřednictvím Neználka rád vracím. ☺ ☺ ☺ ☺

Dášeňka čili Život štěněteDášeňka čili Život štěněteKarel Čapek

Tak tuhle knížku snad člověk nemůže ani komentovat, protože neznám jediného člověka komu by se Dášenka nelíbila. Kouzelná dětská knížka která uchvátila mě nejen jako dítě ale i jako dospělého. ☺ ☺ A mým dětem jsem musel koupit ještě jednu aby se nehadali. ☺ ☺ ☺ ☺

Vaříme s Láďou HruškouVaříme s Láďou HruškouLadislav Hruška

Každá kniha si svého čtenáře najde, Láďova kuchařka se dostala do popředí díky jeho lidovému přístupu k vaření v TV. Také rád vařím a několik receptů vyzkoušel, musím jenom konstatovat, že né všechny recepty jsou k zatraceníhodné, ale na druhou stranu nechápu jak lze publikovat recepty kde už je ve hře zdraví samotného strávníka. Jinak kuchařka pěkná jednoduchá, ale jako ve všem by jsme se měli řídit hlavně zdravým selským rozumem a né všechno papouškovat podle knihy, nebrat to jako dogma.

21.12.2014

AsfaltAsfaltŠtěpán Kopřiva

Na jeden nádech od začátku do konce,tak by se dal, vystihnout můj zážitek z knihy. Námět hodně zajímavý a brutální. Netradičně pojaté peklo kde se lidé stávají univerzálním stavebním materiálem, asfalt teče proudem, skvělý nápad. Líbilo se mi i vyobrazení pekla jako protiklad našeho světa, má svoje města, úřady, obchody, manufaktury,..... akorát vše založeno na lidech a to doslova. Brutalita určitě k tématu patří a té je zde víc než dost, asi by jsem vytknul, že v určitých pasážích, kde se mísí více dějových linek, jsem se trochu ztrácel, ale jinak konec překvapující. Ještě by to chtělo druhý díl odehrávající se na té druhé straně a pěkně oba děje spojit, ten konec tomu přímo nahrává. Četl jsem ji snad 10x a ještě poslechl jako mluvené slovo.

Už vím proč 1.Už vím proč 1.Eduard Škoda

Tak na této knize jsem hodně ujížděl. Četl jsem ji pořád dokola, kresby jsou dokonalé a hrozně se mi líbili ty jednoduché kresby panáčků. Potom jsem o knihu nějakým záhadným způsobem přišel, ale až v dospělosti jsem ji sehnal v antikvariátu a znovu zařadil do knihovny.

Neználek na MěsíciNeználek na MěsíciNikolaj Nikolajevič Nosov

Tak třetí díl Neználka byl pro mě naprostá pecka. Ten jsem jen tak z ruky nedal a četl ho vždy a všude. Příprava a stavba rakety, let na měsíc, setkání s človíčky a jiný svět než jaký Neználek znal. Jeho putování a přežívání na měsíci ovládaném kapitalismem je napínavé a jednotlivá dobrodružství jsem jenom hltal. Jestli je to nějaká propaganda nebo není mi bylo šumák a zajímalo mě jenom jestli nějak z těch malérů vybruslí. I tato kniha nesmí chybět v mojí knihovně. ☺ ☺ ☺ ☺

Malý BobešMalý BobešJosef Věromír Pleva

Malý Bobeš šíleně tlustá knížka. Život na vsi super, město bylo taky dobré, ale ten konec už byl moc politický ikdyž jako kluk jsem to tak nějak ani nevnímal. Pasáž o smrti Františka je tedy síla a plná emocí to mě dostalo. Jinak dílo fakt skvělé četl jsem plný napětí co bude dál. Byla to těžká doba. Tohle je prostě klasika literatury.

Jak se dělá chalupaJak se dělá chalupaFrantišek Nepil

Úžasná knížka. František Nepil a jeho čeština je něco kouzelného i tu nejobyčejnější věc dokáže podat takovým způsobem, že člověk jenom zírá, jeho slovní zásoba, slovní obraty a druh vyjadřování je natolik jedinečný, že to málokdo překoná. A přesto je to psané lidově a srozumitelně pro normálního člověka. Někdy jsem si u té knihy říkal, "On snad byl u nás doma?".

Střevíce z lýčíStřevíce z lýčíFrantišek Nepil

Vyprávění pana Nepila je zárukou dobrého počtení a pobavení. Vyprávění o zvířátkách o životě na venkově vypovídá o našich kořenech. Jeho humor je legendární a normální, obyčejný a běžný problém, věc, život dokáže podat svým osobitým způsobem, okořeněným jemným humorem, který čtenáře vtáhne do příběhu a už nepustí. Výborná kniha napsaná výborným vypravěčem.

Kronika města KocourkovaKronika města KocourkovaOndřej Sekora

Kniha sice pro větší děti, ale za to zabaví nejen děti, ale i mě jako dospělého a nošení světla v pytlích je prostě dokonalé. ???????????????? Bláznivá knížka s neotřelým humorem. ☺ ☺

SoumrakSoumrakDmitry Glukhovsky

Soumrak mě osobně hodně překvapil, začátek je takový vláčný a říkal jsem si co se z toho vyklube. A opravdu vyklubalo ...... Začátek pomalu, klidně a nenápadně vtahuje do příběhu aby čtenáře naprosto zahltilo střídáním současnosti, že minulostí a tajemna. Do toho se zapletou mystické všehoschopné bytosti a celý ten smrtící koktejl je chrstnut na čtenáře, který se pomalu utápí v příběhu který přesahuje jeho chápání.
Musím říci že kniha je psaná geniálně a nepustila mě ani na chvíli z příběhu, který jsem emotivně a příbehově plně prožíval s postavami, o možnosti se volně nadechnout nemůže být ani řeč, protože celou knihu jsem přečetl se zatajeným dechem. A konec je pojat hodně abstraktně a nechá na čtenáři aby kniha končila podle jeho uvážení.
Pokud se podívám na knihu jako celek tak v příběhu se skrývá daleko hlubší myšlenka než se zdá a ne všichni ji dokážou pochopit. Za mě naprosto bomba . Ale chápu že ne pro každýho to může být ten správný šálek čaje.

22.06.2021

SiloSiloHugh Howey

Zajímavá myšlenka postapa, lidstvo sídlící v podzemním silu, proč ne? Ale to zpracování je takové těžkopádnější, příliš mnoho detailů kterými se musíte prokousat než se dozvíte to důležité, má to, ale poměrně přímý spád, někdy až moc jednoduchý, ale zaujal mě nápad všemocného IT oddělení a tím se nabízela otázka co vlastně ve skutečnosti dělá? A hned odpověď aby byl další díl . Jakmile jsem se do knihy začetl a přišel jí na chuť přelouskal jsem ji a prožil kus zivpta v silu. Zpracování by mohlo být lepší, ale četl jsem i horší knihy a tuto bych zařadil do takového lepšího středu.

TurnusTurnusHugh Howey

Z knihy mám hodně smíšené pocity, na začátku chvíle nadšení a zaujetí, ale po chvíli to opadlo a v některých pasážích jsem se musel nutit číst. Potom zase přišla část, která mě navnadila a následně přišlo ochlazení, takže kniha jako na houpačce. Trochu jsem se v těch sídlech ztrácel některé pasáže si musel přečíst vícekrát, ale vcelku to šlo a čtenář dostal odpovědi na některé otázky, ale zase spousta nových se vynořila. Uvidíme co přinese třetí díl PRACH.

Kluci, holky a Stodůlky 1Kluci, holky a Stodůlky 1Eva Bernardinová

Tuto knihu jsem poznal až jako povinnou četbu ve škole a kniha mě naprosto nedchla. Potom už jsem ji cetl opakovaně až jsem ji znal skoro celou nazpaměť a rikal jsi, "Kde jsi celou tu dobu byla?" prostě jsme se míjeli, ale nakonec se našli, i teď jako dospělý si v ní rád počtu.

Neználek ve Slunečním městěNeználek ve Slunečním městěNikolaj Nikolajevič Nosov

Druhý díl mě sice už zaujal méně, možná že byl psaný jakoby hodně narychlo, ale přesto jsem ho s chutí přelouskal (i nekolikrat) a během čtení jsem stále víc chtěl vidět víc a víc že slunečního města a na konci knihy jsem nejenže tam hrozně chtěl jít, ale hlavně jsem nechtěl aby už ta prohlídka slunečního města skončila. ☺ ☺ ☺ ☺ Nějaké politické podtexty jsem jako dítě nevnímal a žil jenom prohlídkou slunečního města. ☺ ☺ ☺

Metro 2033Metro 2033Dmitry Glukhovsky

Mám rád postapo a zde se povedlo zasadit lidstvo do metra kde přežívají zbytky civilizace. Zdá se to trochu ujetý, ale proč ne? Každá stanice funguje jako samostatný správní celek, dole lidstvo nahoře mutanti. A to vše opředené sítí tejemna, mysteriozna a magie. Prostě super. Představivost jen mlaskala blahem a i když místy byla kniha poměrně náročná na pochopení, v konečném výsledku jsem si ji užil.

24.12.2021

PrachPrachHugh Howey

Tak třetí díl bomba, opět nasadil, po slabší dvojce, laťku výše a celou knihu jsem se nenudil. Konec mě přesto překvapil ikdyž jsem ho tak trochu čekal. Jen škoda, že zůstalo mnoho příběhů a otázek otevřených. Co se stalo s ostatními sily, jak se začlenila a usadila probagrovaná skupina? Jinak celá kniha je čtivá, napínavá, nenechá čtenáře jen tak v klidu.
Určitě to celé by si zasloužilo i další knihu kde by se to celé ještě rozvinulo a dovysvětlilo. Ovšem na druhou stranu i v pohádce byli jen tři přání a možná, že čtvrtý díl by to zkazil.

PodívánkyPodívánkyFrantišek Nepil

Úžasná knížka, miluji tyhle podrobné obrázky vystihující nějaký děj, rád v nich hledám příběhy obyčejných lidí. František Nepil byl úžasný češtinář a jeho jazykové a slovní obraty jsou prostě úžasné, a přesto všechno je to psané srozumitelně a jednoduše pro normálního lidového člověka.
Miluji jeho knížky. A u týhle mám pocit, že se opět valím v létě na zahradě u babičky a dědy a slunce svítí, voní tráva, hmyz bzučí a já listuji knihou pohroužen do obrázků a povídání F. Nepila. Dětství se vrátilo.

NekroskopNekroskopBrian Lumley

Kniha se mi dostala do ruky zcela náhodou. Začalo to zajímavě a vtahlo mě to do děje, potom, ale nastala část Dragosaniho a politika dvou špionážních skupin a uprostřed toho všeho Harry se svými nekroskopickými schopnostmi a to mě trochu neba, ale pasáže se střídali a tak jsem tu knihu nějak přelouskal a usoudil jsem, že to nebylo až tak špatné. A protože jsem byl zvědavý tak jsem zvládnul i ostatní díly. A že jich je. Některé knihy jsou lepší jiné horší, ale jako celek mě to dávalo smysl a celá série mě bavila, vždy jsem si tam našel něco co mě posouvalo dál bez toho abych se musel přemáhat.

PísekPísekHugh Howey

Neodolal jsem a knihu od známého autora trilogie Silo si koupil. ☺ Rozhodně musím konstatovat, že jsem udělal dobře a kniha potěšila a rozjitřila fantazii. Stejně jako v sílu tak i zde autor umí vykreslit děj a prostředí takovým způsobem, že čtenář svoji fantazii nenechá ani na chvíli v klidu a před očima mu probíhá celý postapo svět. Jediné co mi u tohoto autora trochu vadí je monotonost a nudnost prvních částí knih, chvíli sice trvá než se člověk začte, místy jsem ji chtěl odložit, ale potom mi kniha vše vynahradí a nedokážu se odtrhnout od příběhu. A překvapivý závěr vše jenom podtrhne, samozřejmě nechybí otevřený konec takže snad se dočkáme i pokračování, protože spousta otázek zůstala nezodpovězena. ☺ Uvidíme co přinese budoucnost. ☺ ☺ ☺ ☺ Každopádně za mě skvělé počtení a už se krásně vyjímá v knihovně na VIP poličce.
HA-RY

SiloSiloHugh Howey

Knihu jsem koupil na doporučení, každopádně zajímavý neotřelý nápad. Zajímavě vybarvené prostředí, hierarchie sila, jednotlivá patra a jejich funkce, politický vliv a chod tohoto lidského mraveniště. ☺ Začátek mi dal chvíli zabrat než jsem vše začal chápat a vcitovat do prostředí a postav, ale potm se vše roztočilo a nabral šílený spád, kdo by čekal nějakou gradaci konce bude zklamán, protože ke konci dochází ke zplosteni celého příběhu a trochu tomu ubírá na atraktivitě, ale přesto všechno se rád ke knize vracím. ☺

Ohnivá poušťOhnivá poušťTom Sorcer

Tak tuhle knihu jsem dostal k narozeninám jako kluk, kolik mi bylo? 13 let. Pamatuji si, že jsem na obálku koukal dosti nedůvěřivě, ale zvědavost zvítězila a já se poprvé začetl do gamebooku. Do té doby pro mě naprosto neznámá věc, ale naprosto mě tenhle typ pohltil. Teď když ji otevřu tak vím, že styl není úplně bezvadný, obtížnost by také mohla být jiná a příběh je hodně jednoduchý, ale z pohledu 13-leteho kluka který čte první gamebook v životě, je to naprostá pecka. A do dneška si knihou prolistuji a vrátí se zpět ten třináctiletý kluk který v bezstarostné době dětství hledá správná rozhodnutí. Pro mě nostalgie a vím, že pohled na tuhle knihu je všechno jen né objektivní.

Metro 2034Metro 2034Dmitry Glukhovsky

A protože mě první díl metra nadchnul neodolal jsem a pořídil i díl druhý. Možná jsem čekal víc nebo alespoň vedeno ve stejném duchu jako 2033, ale celkově ta kniha je vlažná. Dá se ještě číst, není to úplně nejhorší. Zklamalo mě, že se hodně vytratila magie, temnota tunelů, najednou je cestování mezi stanicemi bezproblemů. Vše plyne hrozně rychle a vzniká spousta nezodpovězených otázek a prázdných míst. Myslím, že celé by se to dalo pojmout podstatně lépe. Každopádně celkově mě kniha bavila a dá se jí odpustit některé nedostatky. Škoda, že se autor do toho víc nepoložil a nedotahnul spoustu věcí a myšlenek do konce.

25.12.2021

Mramorový rájMramorový rájSergej Kuzněcov

Jako fanda trilogie metro, jsem musel doplnit sbírku i o tuto knihu. Jsem z ní poněkud rozporuplný. Na jednu stranu je to čtivé, má to spád, jednoduchou příběhovou linku a jednotlivé pasáže nutí čtenáře pokračovat a popohání ho kupředu za dalším kouskem skládačky. Ovšem na druhou stranu je zde až příliš velká přímočarost, které se autor drží zuby nehty, některé úseky jsou až příliš rychle preskočeny, urychleny a celý potenciál který kniha nabízí je zadupán do země, proč nerozvinout příběh a prostředí více do hloubky, vždyť se to tam přímo nabízí. Každopádně i přes nedostatky je kniha čtivá, zaujme, pobaví a stejný zážitek nabídne i při opakovaném čtení, takže u mě dobrý a rozhodně lepší než m2035.

26.12.2021

Chata v Jezerní kotlině (komiks)Chata v Jezerní kotlině (komiks)Jaroslav Foglar

Černobílé provedení mě nevadí, má to svoje kouzlo. Kdo by nechtěl podnikat výpravy za město tam si postavit ukryt, prožívat svá dobrodružství? Myslím, že doplněk ke knižní podobě je to super, ale kniha je lepší.

28.12.2021

Války o krevVálky o krevBrian Lumley

Nádherné ukončení další části. Jeden proti všem a všichni proti jednomu. Tak by se dal shrnout celý děj. Naštvanost upírů a pochroumání jejich eg je jen solí v této krvavé polévce. Konečně i nějaké pořádné interakce mezi vampýri. Rozhodně bych, ale neřekl že to celé dává smysl s původními díly, ale spíš se jedná o novou sérii a díly pod hlavičkou Nekroskopa. Přečetl jsem jedním dechem a rozhodně jsem se nenudil.

OživovateľOživovateľSeth Patrick

Kniha se zajímavým námětem, ale bohužel mám pocit že se autor mnohdy zbytečně snaží příliš vystihnout prostředí, pocity a emoce a uniká mu čtivost a vtáhnutí čtenáře do komplexního děje a přípravy na děj budoucí, zbytečně se ale musí čtenář prokousávat nudnými pasážemi, které mohli být využity jinak a podpořit celkový děj a dojem. Ale jinak přes některé drobné nedostatky má kniha přímý děj směřující k překvapivému rozuzlení. Pro mě je to takový typ knihy který nenadchne ale ani neurazí a svého čtenáře si určitě najde. Rád jsem si ji přečetl, není to kniha ke které by jsem vrátil, leda až po hodně dlouhé době.
HA-RY

31.01.2017