jan0223 jan0223 komentáře u knih

Chata v Jezerní kotlině Chata v Jezerní kotlině Jaroslav Foglar

Moje první foglarovka. A zcela mě pohltila. Kdo by nechtěl nějaký úkryt v lesích kam by chodil prožívat svoje dětské dobrodružství a když to nešlo v reálu tak se prožilo alespoň v knize. To, že je kniha naivní, průhledná a poměrně jednoduchá, to nevadí, vždyť je určena pro děti a důležité je, že se děti pobaví, poučí a přitáhne ke knize a o to hlavně jde. Lepší aby četli byť naivní příběhy než aby koukali na zcela mimoňský videa na YouTube a zavářeli telefon urputným honěním sociálních sítí. Takže jsem rád, že tyto knihy jsou a pokud stále děti pohlcuje tak je ta kniha skvěle napsaná a nezáleží co na to říkáme my dospělí, protože my už svůj dětský svět překročili.

Kluci, holky a Stodůlky 2 Kluci, holky a Stodůlky 2 Eva Bernardinová

Pokračování dětství Honzy a Aničky, ale tentokrát už v trochu starším věku, přesto stále čtivá, zábavná a úsměvná kniha.

Kluci, holky a Stodůlky 1 Kluci, holky a Stodůlky 1 Eva Bernardinová

Tuto knihu jsem poznal až jako povinnou četbu ve škole a kniha mě naprosto nedchla. Potom už jsem ji cetl opakovaně až jsem ji znal skoro celou nazpaměť a rikal jsi, "Kde jsi celou tu dobu byla?" prostě jsme se míjeli, ale nakonec se našli, i teď jako dospělý si v ní rád počtu.

Zákulisí velkoměsta Zákulisí velkoměsta Eduard Škoda

Třetí díl nesmí chybět a tohle se vážně povedlo, stejně jako předchozí dva díly "už vím proč", je i tahle poučná, zábavná a láká k opakovanému listování. Rád se k ní vracím i jako dospělý.

Už vím proč 2. Už vím proč 2. Eduard Škoda

Druhý díl doplňuje a pokračuje v úžasném vyprávění. Tahle knížka se opravdu povedla, nadčasová, propracovaná a jako kluk jsem ji přímo hltal. Dodneška si ji rád prolistuji a snažím se k tomu vést i děti.
Neznám nikoho komu by se nelíbila.

Čaroděj z Ohňové hory Čaroděj z Ohňové hory Steve Jackson

Kultovní gamebook. Dostatečně propracovaný, přitom poměrně jednoduchý a zábavný. Dobře se to čte má to odpich a zbytečně to čtenáře nezdržuje sáhodlouhými kombinacemi při soubojích, rozhodnutích, takže děj jde rychle kupředu.
U mě se jedná o nostalgickou vzpomínku takže tento gamebook je součástí mého dětství.

01.01.2022 4 z 5

Prach Prach Hugh Howey

Tak třetí díl bomba, opět nasadil, po slabší dvojce, laťku výše a celou knihu jsem se nenudil. Konec mě přesto překvapil ikdyž jsem ho tak trochu čekal. Jen škoda, že zůstalo mnoho příběhů a otázek otevřených. Co se stalo s ostatními sily, jak se začlenila a usadila probagrovaná skupina? Jinak celá kniha je čtivá, napínavá, nenechá čtenáře jen tak v klidu.
Určitě to celé by si zasloužilo i další knihu kde by se to celé ještě rozvinulo a dovysvětlilo. Ovšem na druhou stranu i v pohádce byli jen tři přání a možná, že čtvrtý díl by to zkazil.

30.12.2021 4 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Z knihy mám hodně smíšené pocity, na začátku chvíle nadšení a zaujetí, ale po chvíli to opadlo a v některých pasážích jsem se musel nutit číst. Potom zase přišla část, která mě navnadila a následně přišlo ochlazení, takže kniha jako na houpačce. Trochu jsem se v těch sídlech ztrácel některé pasáže si musel přečíst vícekrát, ale vcelku to šlo a čtenář dostal odpovědi na některé otázky, ale zase spousta nových se vynořila. Uvidíme co přinese třetí díl PRACH.

30.12.2021 3 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Zajímavá myšlenka postapa, lidstvo sídlící v podzemním silu, proč ne? Ale to zpracování je takové těžkopádnější, příliš mnoho detailů kterými se musíte prokousat než se dozvíte to důležité, má to, ale poměrně přímý spád, někdy až moc jednoduchý, ale zaujal mě nápad všemocného IT oddělení a tím se nabízela otázka co vlastně ve skutečnosti dělá? A hned odpověď aby byl další díl . Jakmile jsem se do knihy začetl a přišel jí na chuť přelouskal jsem ji a prožil kus zivpta v silu. Zpracování by mohlo být lepší, ale četl jsem i horší knihy a tuto bych zařadil do takového lepšího středu.

30.12.2021 4 z 5

Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Jana Fischera Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Jana Fischera Jaroslav Foglar

Kdo by neznal a nevyrůstal na Rychlých šípech a proto není divu, že kniha se tak rychle rozebrala. Když jsem ji přečetl tak jsem zjistil, že některé příběhy vůbec neznám a že je několik ilustrovaných variací.
Prostě nostalgie a jsem rád, že je v knihovně jako vzpomínka na časy mladí.

28.12.2021 5 z 5

Chata v Jezerní kotlině (komiks) Chata v Jezerní kotlině (komiks) Jaroslav Foglar

Černobílé provedení mě nevadí, má to svoje kouzlo. Kdo by nechtěl podnikat výpravy za město tam si postavit ukryt, prožívat svá dobrodružství? Myslím, že doplněk ke knižní podobě je to super, ale kniha je lepší.

28.12.2021 5 z 5

Záhada hlavolamu / Stínadla se bouří (komiks) Záhada hlavolamu / Stínadla se bouří (komiks) Jaroslav Foglar

Foglar a jeho RYCHLÉ ŠÍPY to je legenda, kterou ani netřeba představovat. Tohle je kus dětství a ikdyž je kniha lepší, protože do komiksu všechno nedáte, tak toto jsem hltal s baterkou pod peřinou, komiks vedle toho kniha a už se četlo a četlo a u toho našpicované uši jestli nejdou rodiče. Samozřejmě šli a vždy mě načapali a baterku sebrali......., ale já měl vždy ještě jednu. Takže v tomhle je kus dětství a a to prostě musím mít ve své knihovně jako vzpomínku.

Povídky Povídky Miloslav Šimek

Naprostá klasika, zde není co dodat. Hrátky s češtinou jsou typické a pobaví. Kniha plná nadčasového humoru, který zlidověl. Prostě klasika.

Putování s oslem Putování s oslem Josef Fousek

Tak tohle je odpočinkové, pohodové čtení. Musím říci, že jsem se opravdu pobavil. Ten začátek chce vytrpět a užít si část na vandru s oslem, oslí reportáže už by tam ani nemuseli být, ty mě moc neba. Ale stejně jsem knihu přečetl 2x za sebou.

Bomba Bomba Laurent-Frédéric Bollée

Kniha bomba je opravdu výbuch ve velkém stylu. Na 450 stránkách je komiksovou formou zobrazena celá cesta od myšlenky k realizaci až ke smrti, zmaru a ničení. Všichni víme co se událo a že na to doplatili hlavně civilisté. Nejdříve jsem si nemohl nějak zvyknout na styl malování (jsem rozmazlen Foglarem, apod. ) , ale celé je to vlastně ztvárněné geniálně černobílou linkou a celé to podtrhuje příběh a dodává tomu děsivost, temnotu a napětí. Celkově je to čtivé a nenechá čtenáře čekat, pořád mě to popohánělo kupředu a dozvídal jsem se věci které jsem vůbec netušil a vžíval se do jednotlivých postav a situací. A konec je tedy hrůzostrašný, nikdy jsem si nedokázal představit jak se dá do komiksu vložit beznaděj, zmar, smrt a zkáza tak aby to čtenáře opravdu zasáhlo, ale zde se to opravdu povedlo. Celou knihou čtenáře provází vypravěč (průvodce) samotný uran, který zde vystupuje jako všemocný, marnivý prvek, což je skvělý nápad.

Tohle prostě musíte mít, a při té ceně je to opravdu za hubičku.

Mramorový ráj Mramorový ráj Sergej Kuzněcov

Jako fanda trilogie metro, jsem musel doplnit sbírku i o tuto knihu. Jsem z ní poněkud rozporuplný. Na jednu stranu je to čtivé, má to spád, jednoduchou příběhovou linku a jednotlivé pasáže nutí čtenáře pokračovat a popohání ho kupředu za dalším kouskem skládačky. Ovšem na druhou stranu je zde až příliš velká přímočarost, které se autor drží zuby nehty, některé úseky jsou až příliš rychle preskočeny, urychleny a celý potenciál který kniha nabízí je zadupán do země, proč nerozvinout příběh a prostředí více do hloubky, vždyť se to tam přímo nabízí. Každopádně i přes nedostatky je kniha čtivá, zaujme, pobaví a stejný zážitek nabídne i při opakovaném čtení, takže u mě dobrý a rozhodně lepší než m2035.

26.12.2021 3 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Pro mě nejhorší kniha z celé trilogie. Největší zklamání. Veškeré tajemno se vytratilo, nestvůry, temnota, tajemství vše se vytratilo a zůstal pouze mocenský a politický boj. Jsou pasáže kde to začne nabírat obrátky a čtenáře to vtáhne, ale najednou jako kdyby se kolo zastavilo a celé to spadne do obyčejné šedi a nudy. Knihu mám pouze pro kompletaci trilogie, ale už se jí nějak neodvažuji otevřít. Škoda dalo se z toho vyždímat hodně, místo toho to celé vzniklo z hodně rychle jedoucího vlaku, zřejmě proto aby se kulo železo dokud bylo žhavé.

25.12.2021 2 z 5

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

A protože mě první díl metra nadchnul neodolal jsem a pořídil i díl druhý. Možná jsem čekal víc nebo alespoň vedeno ve stejném duchu jako 2033, ale celkově ta kniha je vlažná. Dá se ještě číst, není to úplně nejhorší. Zklamalo mě, že se hodně vytratila magie, temnota tunelů, najednou je cestování mezi stanicemi bezproblemů. Vše plyne hrozně rychle a vzniká spousta nezodpovězených otázek a prázdných míst. Myslím, že celé by se to dalo pojmout podstatně lépe. Každopádně celkově mě kniha bavila a dá se jí odpustit některé nedostatky. Škoda, že se autor do toho víc nepoložil a nedotahnul spoustu věcí a myšlenek do konce.

25.12.2021 3 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Mám rád postapo a zde se povedlo zasadit lidstvo do metra kde přežívají zbytky civilizace. Zdá se to trochu ujetý, ale proč ne? Každá stanice funguje jako samostatný správní celek, dole lidstvo nahoře mutanti. A to vše opředené sítí tejemna, mysteriozna a magie. Prostě super. Představivost jen mlaskala blahem a i když místy byla kniha poměrně náročná na pochopení, v konečném výsledku jsem si ji užil.

24.12.2021 4 z 5

Bojovníci se smrtí Bojovníci se smrtí Paul de Kruif

Poutavá kniha seznamuje čtenáře s počátky moderní medicíny. O tom nejde vyprávět, ale to se musí přečíst.

24.12.2021 5 z 5