JamaicaJo JamaicaJo komentáře u knih

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Čtivé o smutné realitě všedních dnů všude kolem nás. Nekonečný příběh.
Holky to baví číst a skrze děcka se naše vztahové kotrmelce nesou do dalších generací . . .

02.01.2024 3 z 5

Kdo chodí tmami Kdo chodí tmami Aleš Palán

Tohle je nádherný svět, který, zdá se mi, skoro v současnosti mizí?
Snad nově otevřené Česko-francouzské kulturní centrum a Muzeum literatury v Petrkově 13, dokáže maličko zachovat alespoň lehkou uměleckou atmosféru téhle lidsky krásné a křesťansky osobité rodiny . . .

Bylo mi laskavě a poeticky při čtení tohoto neokázalého rozhovoru.
DĚKUJI !

01.12.2023 5 z 5

Byli jsme tu vždycky Byli jsme tu vždycky Filip Titlbach

Cením si snahy informovat, emotivitu a empatii vloženou do všech rozhovorů . . .
Ale.
Stejně jako roxy9413 mi chyběla větší nejen hloubka, ale i nadhled a protipohled.
Fajn jako úvod do aktuální problematiky, ale škoda některých až extrémních pólů, které zmiňuje třeba tomnathaniel: "bojujme za svou hrdost civilně prosím, ne s výstředností a úchylkami.."
Kniha určitě není špatná, ale mohla být ještě lepší a LGBTQ+ prospěšnější.

01.12.2023 3 z 5

Starý kraj Starý kraj Dörte Hansen

Specificky osobitý styl psaní. Hluboká poetika a jemnocit pro hloubku bolesti i křehkost radosti.
Lehce skrytý, ale o to víc jiskřivý výsměch současnosti.
Nesporná láska k venkovanství.
Všechno předznamenává jemná krása obálky. Plný počet!

26.05.2023 5 z 5

Stará dáma vaří jed Stará dáma vaří jed Arto Paasilinna

V rámci humoru černého jak bota cynika ve smokingu, dokonalá záležitost!

25.12.2022 5 z 5

Svatí kacíři aneb Reportáž nejen z Velké Moravy Svatí kacíři aneb Reportáž nejen z Velké Moravy Jindra Jarošová

"Správně podaná historie dokáže sebelepší detektivky namazat na chleba." Píše se kdesi dole.
Víc k tomuto luxusnímu portrétu hrdinů, co nasadili vlastní život za katolickou víru a křesťanskou kulturu našich předků, dodat nelze.
Snad jen to, že nebýt jich a osvíceného knížete Rastislava, mohli jsme klidně dnes patřit do pravoslavného kulturního okruhu, který si beztak na naše země dodnes trochu "dělá nárok" ve své carské rozpínavosti.
Třeba se smutnou pomocí současného prezidentsko-premiérského obsazení Pražského Hradu. Nebo skrz jistého pana Vrabela a další smutné figurky.

Výborná kniha i audio.

25.12.2022 5 z 5

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

Jinakost a respekt. Nikoli jen tolerance. Příběh na večerní čtení pro celou rodinu. Třeba před Vánoci. Na poslouchání do školní družiny nebo nízkoprahového klubu? Dobrý počin, prima myšlenka. Jo, jde vyčíst prvoplánovost nebo lehký rozpad děje v závěru. . .
Ale kritizovat je o tolik snadnější než stvořit dobrou věc. Každý jeden malý člověk v kolektivu potřebuje podporu!

14.12.2022 5 z 5

Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity Martin C. Putna

Putna je zkrátka trochu "kvítko z čertovy zahrádky" ovšem Rusáka zná detailně a přesně. Má nastudováno a zároveň vhled do ruské duše.
Jeho ironie a zaujatost pramení z pravdy o negativech pravoslaví a obludnosti carismu.
Nelze ho ani milimetrem srovnávat s noblesním Špidlíkem, tolerantní osobností ze "staré školy". Tuším, jak jsem trošku Tomáše Špidlíka znal osobně - určitě by v soukromí velkou část Putnových názorů podepsal! Jenže. On byl smiřovatel a nositel pokoje.
Putna jde ke kořenům lži a přetvářky a dělá to na podkladě hlubokých znalostí. Ano, někdy lehce nešikovně, ale v úctě k pravdivosti.
Kvalitní kniha.

24.09.2022 4 z 5

Povídky Povídky Jan Zábrana

Talent od Boha co udusili a zmarnili primitivní soudruzi, typy lidí, co se nedávno sešli na Václaváku na demonstraci proti křehké demokracii, za kterou Jan položil svůj talent!
Neplýtvá slovy a přesto s chirurgickou přesností a jemností neurochirurga zasáhne cíl a vystihne podstatu . . .
Díky

24.09.2022 5 z 5

Pochovejte mě pod podlahu Pochovejte mě pod podlahu Pavel Vladimirovič Sanajev

Kruté, smutné, cynické, tristní stejně jako dnes Putin sám. V příběhu jsou vlastně dlouhodobé následky činů tyranů typu Stalina do nejzazších koutů lidskosti a společnosti jako takové . . .
Humor hořkne a trochu se vám dělá knedlík v krku.

24.09.2022

Připraven sloužit Připraven sloužit Renata Kalenská

Z rozhovoru plasticky vystupuje osobnost v něčem hluboce morálně zakotveného muže a v něčem bohéma a lehkého floutka. Obojí se pojí se zralostí, věkem a zmíněnou pokorou. Modrou krev Karel nezapře. Velkým kladem je optika člověka bytostně politického (v nejlepším slova smyslu) a historické vzpomínky.

16.04.2022 5 z 5

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

Je tam napětí - i mezi třemi hlavními postavami - je tam humor, čtivost i atmosféra. Někdy až na rozdávání. Ale ta spravedlnost je jakási toulavá, tápavá a bloudivá?

04.02.2022 3 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Nesdilim přehnaně nekritické nadšení nad stylem psaní autorky ani nad dějem jejích knih. Za mě to je styl pro mládež a tak trochu si je šetřím do důchodu, protože jsou hodně čtivé.
Hotýlek je svou atmosférou i lehkým přesahem rozhodně na plný počet. Nenásilně moudře laskavé!

04.02.2022 5 z 5

Vykořenění Vykořenění Ivo Skopal

Čtivost v pohodě, pokud si zakážete u textu přemýšlet. Jinak povrchní stereotypy a zbytečná nenávist jak píše pajaroh.

04.02.2022 2 z 5

Návrat Krále Šumavy Návrat Krále Šumavy David Jan Žák

Hlavním myslem knihy je korekce pohledu na svět skrz propagandu komunistického Krále Šumavy. Čtivé, přemýšlivé, zásadní.
Vřelé díky Davide Jene Žáku !!!

04.02.2022 5 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Ani jako muž jsem se nesetkal s minimem empatie k hlavní postavě vypravěce. Způsob psaní po mém soudu tristní.
Optika skrz sex, snad pro někoho lákavá, na hranici ubohosti? Intelektuální omáčka /Della111/ velmi prázdná a na efekt. . . . a nihilismus Evropy? Zvláštně uchopeno. Bez světla na konci tunelu.
Zvědavost mi asi nedá nezkusit ještě něco od autora, ale moc šancí mu nedávám!
Přesný komentář KačkaM a Metla!!!
Ozlompenis:)

17.12.2021 1 z 5

Peníze od Hitlera Peníze od Hitlera Radka Denemarková

Drsně syrové psycho nadstandardní úrovně. Autorka není na čtení do šaliny, ale má obrovskou hloubku . . . Vztek je logický. Stylisticky dokonalé!

16.12.2021 5 z 5

Zvěrolékař na blatech Zvěrolékař na blatech James Herriot (p)

Lidskost, oddech, humor, nadhled, ale i zmíněná úcta a srdce v drsných životních podmínkách.

16.12.2021 5 z 5

Chlastej a modli se Chlastej a modli se Josef Vondruška

Underground mě vždycky něčím přitahoval. S úžasem i pobavením jsem poslouchal mě neznámého autora. Paličatá svobodomyslnost až do krajnosti, hodně dobré.

15.12.2021 5 z 5

Otčenáš Otčenáš Tomáš Špidlík

Nadčasové a svěží. Optimismus a praktická realita. Řazení známého textu v protisměru moudré a oslovující.
Kdesi uvnitř bydlí životní rovnováha.

15.12.2021 5 z 5