jaja4 jaja4 komentáře u knih

Sarum: román o Anglii Sarum: román o Anglii Edward Rutherfurd (p)

Trošku moc bulvárne. Miestami zaujímavé, ale častejšie zdĺhavé. Možno by stálo za to opísať menší úsek anglických dejín. Sarum budí dojem, že si autor odhryzol príliš veľký kus koláča a došla mu fantázia. Výber udalostí z dejín bol trochu iný než by ste čakali.

14.04.2024 3 z 5

Dívka pod hladinou - Příběhy dospívajících v krizi Dívka pod hladinou - Příběhy dospívajících v krizi Jana Růžičková

10 príbehov teenagerov, spracovaných ako stručný popis ich terapeutických sedení, bola väčšinou nuda. Príbehy boli príliš stručné, tým pádom je ťažké sa do postáv vžiť. Ako beletria nie je knižka, podľa mňa, dosť pútavá, ale ako populárno náučná pomôcka na hodinách etiky či psychológie môže výborne poslúžiť.

12.04.2024 3 z 5

Kamarád z planety Merton Kamarád z planety Merton Věra Řeháčková

Zohnať na Slovensku túto knihu bola fuška. O to väčšie je moje sklamanie. Ide o ezoterické "UFO" fantasy pre menšie deti. Má pár originálnych myšlienok, ale celkovo je to uletená nuda. Z Řeháčkovej bibliografie sa to najviac podobá na knihu Pátrání po vládci vodstva.

19.03.2024 2 z 5

Finální říše Finální říše Brandon Sanderson

Finálna ríša je podľa mňa priemerné sci-fi. Buduje atmosféru a vysvetľuje tajomstvá tak dlho, že očakávaš veľkolepý dej, ktorého sa v 1. dieli veľmi nedočkáš. Aj "Medzi hviezdami" ma bavilo viac ako toto. Každá druhá veta začínala tým istým podmetom (Kelsier toto... Kelsier tamto), čo bolo dosť otravné.

14.03.2024 3 z 5

Léto plné kotrmelců Léto plné kotrmelců Věra Řeháčková

Wow! Toto bolo naozaj krásne. Škoda, že viac Řeháčkovej kníh nemá takýto pozitívny, bezstarostný tón.

08.03.2024 5 z 5

Ani 2. cestopis od Ziburu mi nesadol. Srší bonmotmi a "hlbokými myšlienkami", ale nie je to ono. Nesnaží sa krajinu či ľudí opísať ani trochu všeobecne, ide cestou osobných zážitkov. To vôbec nemusí znamenať, že tie texty nie sú dobré. Akurát nie sú pre mňa.

27.02.2024 2 z 5

Tajemno kolem děvčátka z divočiny Tajemno kolem děvčátka z divočiny Věra Řeháčková

Toho tajomna je tam na jednej strane dosť, ale v porovnaní s americkými filmami s podobnou témou, to nie je nič prelomové.

17.02.2024 3 z 5

Ta holka má nos na průšvihy Ta holka má nos na průšvihy Věra Řeháčková

Věra Řeháčková má talent, ale je dôkazom toho, že usilovnosť je dôležitejšia než nadanie - píše ako na bežiacom páse. "Ta holka má nos na průšvihy" je čtivá kniha, s trochu archaickým štýlom písania. Spisovateľka sa občas opakuje a zaujímavý námet je ako vystrihnutý zo začiatku 90. rokov. Dnes už pôsobí trochu úsmevne. 2. diel "S Viki je vše naruby", bol ešte o kúsok lepší.

16.02.2024 4 z 5

Dějiny Slovenska Dějiny Slovenska Dušan Kováč

Ak si na strednej a ideš maturovať z dejepisu, tak dejiny Slovenska sú pre teba vhodným čítaním, lebo vysvetľujú veci rýchlo a prehľadne. Naopak, ak sa zaujímaš o témy z 20. storočia, tak Dušan Kováč ponúka stredový, a na syntézu celých dejín, až príliš podrobný pohľad naň.

12.02.2024

S Viki je vše naruby S Viki je vše naruby Věra Řeháčková

Věra Řeháčková vo svojom živle: opisy vidieka + ezoterika + silná dievčenská hrdinka = výborné prázdninové dobrodružstvo. Obe knižky (Ta holka má nos na prúšvihy + S Viki je vše naruby) by si zaslúžili reprint. To sa nedá povedať o mnohých iných Řeháčkovej dielach, ktoré dnes pôsobia staromódne, ale napriek tomu sa reprintu dočkali.

29.01.2024 5 z 5

Fantázia 2013 Fantázia 2013 * antologie

Jeden z najlepších ročníkov Martinus cena fantázie vyniká kvalitou väčšiny poviedok. A to dokonca aj tých, ktoré sa mi nepáčili (Ai, Lilith, Kosovski božur). Za zmienku stojí víťazná Otázka porozumenia od Mareka Slabeja, o cestovaní vesmírom. Kontroverzná poviedka Moniky Herda Belicovej Na pahorku víly Striebrenky určite rozdelí čitateľov a najmä čitateľky na 2 tábory. Rozhodne si ju človek zapamätá na dlho.

25.01.2024 4 z 5

O snovačce a přemyslovi O snovačce a přemyslovi Vilma Kadlečková

Originálne, vtipné, ale až príliš ujeté a chaotické.

16.01.2024 4 z 5

Zlaté enklávy Zlaté enklávy Naomi Novik

(SPOILER) Scholomancia je jedna z mála sérií, kde posledný diel je lepší než prvý. Žiaľ, v jej svete platí len málo pravidiel, takže sa môže stať čokoľvek a ty vieš, že to dopadne určite dobre. Tým pádom to nie je až tak strhujúce, ako by mohlo byť. Vzťah hlavných postáv bol pre mňa sklamaním.

05.12.2023 4 z 5

Lovec čertov Lovec čertov Juraj Červenák

Opäť iba priemer. Škoda - preškoda! A pritom napr. Zakliaty kláštor bol tak skvele napísaný. Aj Lovec čertov mal svetlé momenty (plavba na lodi po Váhu, opis trnavských reálií), ale bez Steinových poznámok a Barbaričovho ostrovtipu, tomu chýbalo dialógové korenie. Ani dej veľmi neprekvapil.

21.10.2023 3 z 5

Drak Znovuzrozený Drak Znovuzrozený Robert Jordan (p)

Zatiaľ najslabší diel série, kde všetci stále cestujú a bijú sa. 2,5 hviezdy za ten neuveriteľne odfláknutý záver.

14.09.2023 2 z 5

Čierne diery Čierne diery Sofia Schilderová

Je super, že Sofia Schilderová píše ďalej napriek tomu, že aj 2. knihu si musela vydať sama. Smútok, komplexy a ďalšie veci víria v hlave Emy, ktorá je až príliš hlavnou hrdinkou. Ostatné postavy, okrem záhadného Denisa, sú vykreslené iba povrchne. Pocity Emy sú veľmi presvedčivé, akurát tu chýba viac akcie, ktorá by jej myšlienky vyvažovala. A ten záver? Kniha sa dobre čítala, ale Nedokonalá dokonalosť bola o level vyššie. Mimochodom, Čierne diery sa na autorkin debut vo veľa veciach podobajú.

13.08.2023 3 z 5

Potíže s Klárkou Potíže s Klárkou Věra Řeháčková

Veľmi milé, pozitívne, ale až príliš detské. 2. diel čítať nebudem. Text mi pripomínal socialistické knižky, napr. Tajemství proutěného košíku.

02.08.2023 4 z 5

Pustina zvaná mír Pustina zvaná mír Arkady Martine (p)

2. diel príliš spomalil. Sú tu už len dialógy a politika. Možno je toto budúcnosť sci-fi, ale môj šialok to nie je. Myceliu, ktoré to chvíľami pripomína, to nesiaha ani po kolená.

25.04.2023 2 z 5

Poslední bitva Poslední bitva C. S. Lewis (p)

Opis "neba" na 2 kapitoly? C, S. Lewis sa k náboženskému podtextu Narnie v poslednej knihe prihlásil tak dôrazne, až to zatlačilo dej do úzadia a zo zaujímavej ságy vzišiel nudný záver, plný opisov.

22.04.2023 2 z 5

Fantázia 2020 Fantázia 2020 * antologie

Konečne dobré SK fantasy od Martinusu. Výber poviedok nebol dokonalý, ale podľa mňa najlepší za posledných X rokov. Páčilo sa mi až 9 poviedok. Nad všetky ostatné najlepšia poviedka je 1. Prvý podivný prípad Urbana Baránika - pocta vulgarizmom. Veľmi originálny pohľad na vec má 2. List do minulosti a originálny námet obsahuje 3. Leto, bazén a pílka na železo.

10.04.2023 4 z 5