jackiebobcek

Šiel som s HannibalomŠiel som s HannibalomH. Baumann

Nádherná kniha z čias môjho detstva. Vďaka nej som sa aj ja priamo zúčastnil Hannibalovho pochodu na Rím. Živo si spomínam ako som ju po večeroch čítal vo svojej izbe pri svetle nočnej lampy a zabudol na svet okolo. Kto knihu nepozná, hor sa do knižníc a antikvariátov.

28.10.2018

Veselice aneb Kostlivec ve skříniVeselice aneb Kostlivec ve skříniW. S. Maugham

Až prekvapivo ľahko sa mi to čítalo. Pekne vystavaná kompozícia. Jemný nenásilný a inteligentný humor. Zaujímavé literárne pozadie.

01.10.2017

Moudré laškovinyMoudré laškovinyJ. John (pseudonym)

Sympatické rozprávanie z čias, keď neboli mobilné telefóny, počítače, televízia, keď veľkou vymoženosťou, ba doslova čertovinou bol "velocipéd". Napriek takémuto pokroku autor nezriedka s láskou spomína na staré dobré časy, keď návšteva hosťa bola spoločenská udalosť...

12.09.2017

Rozhořčený mladý mužRozhořčený mladý mužA. Gregor

Veľmi veľmi pekná zbierka poviedok ... Až sa mi nehcelo veriť, že také niečo kedysi u nás vyšlo. Doslova vianovská hra so slovom na pozadí socialistickej spoločnosti. Asi najviac to ocenia tí skôr narodení, ale je nás čoraz menej a menej...

29.08.2017

Večery při svíčceVečery při svíčceG. C. Lichtenberg

Veľmi pekné a vtipné čítanie a mnoho krásnych postrehov, nápadov a vtipných hlášok... Ľudia majú stále tie isté problémy a vlastnosti nehľadiac na storočia, či tisícročia a ani vedecký pokrok to neovlyvní... Veľmi ma pobavila zmienka o tom ako sa povie kôň po holandsky...

24.08.2017

Spolčení hlupcůSpolčení hlupcůJ. K. Toole

Spolčení hlupců považujem za najlepšiu knihu, ktorú som kedy čítal (nech mi to odpustia iní moji obľúbení a zväčša už nebohí autori) a keď narazím na komentár čitateľa, ktorému sa kniha nepáčila ako ZDÔVODŇUJE, prečo sa mu nepáčila, vždy sa pousmejem a pomyslím si, že je nás na tomto svete priveľa...

23.03.2017

Mušketýři v AfriceMušketýři v AfriceJ. Rejtő

Len zriedka je pokračovanie prvej knihy lepšie, ale v tomto prípade to platí. Pokračovanie knihy "Prekliate pobrežie" hýri vtipom, exotikou, tajomstvom a dobrodružstvom. Sú tu sympatickí hrdinovia a krásná mladá žena v ťažkostiach. A Turecký Sultán sa tu prekonáva vo vynaliezavosti.

Plavovlasý cyklónPlavovlasý cyklónJ. Rejtő

Vydarená Rejtővská variácia knihy "Dvanásť stoličiek" (Dvanáct křesel) od Iľfa a Petrova. Podobnosť som objavil po rokoch po prečítaní knižky ukrajinských autorov. Myslím, že ženské postavy autora sú v jeho knihách nádherné.

Nájdený krížnikNájdený krížnikJ. Rejtő

Posledný zo série dobrodružno-humorných a rozpustilých románov s postavou kapitána Špinavého Freda. Opäť sa tu stretneme s Ušiakom Jimmym a najmä s nezabudnuteľným pánom Wagnerom.

Ukradnutý krížnikUkradnutý krížnikJ. Rejtő

Asi to nie je tak humorný príbeh ako iné romány od tohto autora, ale príjemne sa to číta. Je tu záhada, dobrodružstvo, exotické exteriéry a nakoniec aj šťastné a veselé zakončenie.

Kapitán FredKapitán FredJ. Rejtő

Rejtővská variácia knihy Marka Twaina "Princ a žobrák" v krásnom námorníckom podaní plnom dobrodružstva a humoru. Kto nepozná Ušiaka Jimmyho - titulnú postavu románu - má čo ľutovať.

Hokej Hokej '72 Sapporo-PrahaI. Mráz

Ďalší cenný úlovok z antikvariátu. Vychutnával som si atmosféru šampionátov, najmä toho pražského. Možno som aj sedel ako malý trojročný chlapec v miestnosti, keď otec sledoval hokej, ale nepamätám si to a zabudol som sa ho po rokoch na to opýtať.

Hokej Hokej '76 KatoviceV. Malec

Cenný úlovok z antikvariátu po dlhých rokoch. Aj keď je dnes hokej iný, zberatelia a fanúšikovia hokeja ocenia úžasné fotografie a výborný komentár autora.

Hokej Hokej '77 ViedeňV. Malec

Bol to prvý hokejový šampionát, ktorý som sledoval a jeden z najnapínavejších šampionátov vôbec. A moja prvá kniha, ktorú som si sám kúpil. Vrelo odporúčam.

Hokej Hokej '78 PrahaV. Malec

Posledná z knižných publikácií o hokejových šampionátoch z ruky Vlada Maleca. Výborná knižka so smutným záverom pre českých a slovenských fanúšikov hokeja. Ako málo chýbalo...

Neviditeľná légiaNeviditeľná légiaJ. Rejtő

Knihu som po rokoch zháňania objavil v jednom antikvariáte a s veľkou chuťou som sa do nej začítal. Veľmi sa mi páčili obidve ženské postavy románu.

Karanténa v GrandhoteliKaranténa v GrandhoteliJ. Rejtő

Vždy keď čítam túto knihu tak by som chcel a zároveň nechcel byť hlavným hrdinom. Množstvo nádherne komických situácií, ktoré hrdina rieši za pochodu: nedostatok šiat, spánku a jedla, prebytok ľudí, čo sa ho snažia dolapiť alebo mu ublížiť, záhada strateného zošita, karanténa.

24.10.2016

Blázon narobí kopu starostíBlázon narobí kopu starostíJ. Rejtő

Aj keď v príbehu ide o objasnenie záhady vylúpeného trezoru, odohráva sa tu večný súboj starých (konzervatívnych) a mladých (pojašených), ktorý asi nikdy neskončí. A možno je to dobre.

Pen z PolyanthyPen z PolyanthyE. Wallace

Pen z "Polyanthy" patrí k slabším dielam Edgara Wallaceho. Ľahko sa to číta, ale veľmi ma to nezaujalo.
K vylepšeniu nálady z čítania mi prispeli poviedky O. Henryho, ktoré sú zaradené ako súčasť knihy.
Nespornou prednosťou je prevedenie knihy, takže je pôžitok držať takú knihu v rukách.

Štrnásťkarátové autoŠtrnásťkarátové autoJ. Rejtő

Moja prvá prečítaná kniha od Jenő Rejtő, vďaka ktorej som si nevšímal krásne prázdninové počasie vonku. Nádherne vtipný príbeh mladého Ivana Gorčeva a jeho nezabudnuteľného a výstredného tajomníka pána Vaneka, ktorí sa neustále dostávajú do problémov kvôli záhadnému autu, o ktoré javí záujem podozrivá skupina indivíduí.

Predsunutá garnizónaPredsunutá garnizónaJ. Rejtő

Atraktívne prostredie francúzskej légie, rozpálená Sahara, mladý sympatický (trochu naivný) dobrosrdečný hrdina, krásna mladá neznáma žena, tajomstvo, intrigy, nebezpeční zločinci. To všetko popretkávané nádhernými vtipnými dialógmi a autorovými popismi vynikajúco navodzujúcimi atmosféru.
Jedna z mojich najobľúbenejších a najčítanejších kníh.