Jack_Dark Jack_Dark komentáře u knih

Stormrage Stormrage Richard A. Knaak

Rozhodně jeden z nejutahanějších Warcraftů všech dob. Kniha by potřebovala zkrátit tak o polovinu, protože na její velikost se tam toho moc neděje. Bohužel hlavní linka se Smaragdovým snem a ultimátním zlem je tak slabá a předvídatelná, že do přečtení jsem se občas musel nutit. A to je nejhorší vizitka knihy. Jako jedna z posledních přeložených knih u nás je to slabší co jsme mohli dostat.

31.01.2020 2 z 5

Těžké melodično Těžké melodično Terry Pratchett

Těžké melodično byla první kniha co jsem od Prattcheta četl. A mám z ní rozporuplné pocity.

Na jedné straně zajímavá myšlenka se smrtí a polemizování kam až se dá zajít,ale na druhé straně zas slabší nosný děj který je roztahán na zbytečně moc stran.

Pár situací mi přišlo úsměvných, ale zas příliš často se zde objevilo něco co mělo za každou cenu působit vtipně až tak moc, že to bylo do očí.

Výsledný dojem je, že to mohlo být o polovinu kratší a nesnažit se tolik tlačit na pilu.

26.08.2018 3 z 5

Synové Fenrisu Synové Fenrisu Lee Lightner

Ragnar stále ve službách Vlčího břitu plní úkoly pro rod Belisariův, se vydává se svojí jednotkou na planetu Hydes spravovanou rodem navigátorů. Brzy zjišťuje že tu není nic v pořádku a záhy dochází ke konfrontaci s Temnými anděly. Tento konflikt se naplno rozhoří a dochází k otevřené válce o planetu. A do toho všeho přichází dávný nepřítel z řad Tisíce synů. O pořádný boj tedy nebude nouze.

Nový příběh hodnotím kladně, pěkně překvapil svojí hloubkou, autor dobře navazuje na Kingův odkaz a ujímá se ho s citem a vylepšuje ho. Jediná má výtka směřuje k překladům názvů techniky, zbraní a reálií z tohoto světa, příště bych je ponechal v původním anglickém názvu, kdo čtě romány z tohoto universa už se přeci jen vyzná v terminologii Warhammru 40K.

15.01.2017 4 z 5

Stříbrné hřeby Stříbrné hřeby Jack Yeovil (p)

Stříbrné hřeby se povedli. Sbírka pěti povídek, která sice na sebe nenavazuje, ale má postavy a události které se mohou promítnout i v jiné povídce a době. Je fajn, že člověk ani nemusí moc znát předešlé knihy, jejich děj je tu zmíněn okrajově a události shrnuty tak, aby si i nový čtenář udělal jasno a neztrácel se v ději.

Každá povídka si jde svou cestou kdy jednou sledujeme pátrání kapitána městské stráže po sériovém vrahovi, v další bandu zločinců které se nevyvede plán podle představ a nesmí se ani zapomenout na slavnou upírku, která se dostane do nelehkých situací.

Vydání knihy bylo již v roce 2002 ale k nám se česká verze dostává teprve po dlouhých 14 letech. Přesto i pro neznalé předchozích dobrodružství upírky Genevieve Sandrine de Pointe du Lac Dieudonné je toto ideální start, pokud nechtějí dočítat předchozí knihy.

15.01.2017 4 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Bouřková sezóna se četla dobře, je napsána čtivě a nabídne fandům Geralta další jeho putování za ztracenými meči.

Problém je trochu v té zápletce kdy jsou meče jen cílem pro to, aby se Geralt zamotal do událostí které se mu cestou stanou. Některé jsou zajímavé, další dělají ze Zaklínače až moc velkého prosťáčka co sebou nechá snadno manipulovat. Do toho nesmí chybět intriky, politika a boj o moc.

Ve finále se to čte stále dobře a je z toho cítit Zaklínač, jenže tomu chybí něco co by to posunulo ještě dál k absolutní hranici. Přesto jsem od návratu Sapkowského čekal o malinko víc.

07.12.2016 4 z 5

Příliš brzy na snídani Příliš brzy na snídani Alexander Tolčinský

Jednoduché ale čtivě napsané dílo. Popisuje jak se obyčejní lidé přizpůsobí, neobyčejné válečné situaci v Iráku. Je to zajímavý pohled z úhlu novináře, který vidí dva různé světy a snaží se v nich přežít.

Kniha přináší etapu jednoho člověka a jeho zkušenosti z této mise. Nesnaží se přinést nic velkolepého a obsáhlého, to zde nehledejte.

Je to jen jeden příběh z mnoha. Ale stojí za přečtení každým, koho toto téma zajímá.

21.09.2016 4 z 5

Ohnivá bouře Ohnivá bouře Gregory John Keyes

Hodnotil bych 2 a půl hvězdy, ale kniha je zde dost nadhodnocená, a je to průměrné čtení a na čisté tři hvězdy to nemá.

Předem je nutno říct, když člověka nebaví linka opic je asi něco špatně. Jejich děj není moc záživný, útěky, schovávání a řešení co bude dál nemůže moc táhnout celou jejich příběhovou linii. Proto se tu objevují věci z minulosti, ale překvapivě se nesoustřední na hlavního vůdce opic Ceasera, nýbrž na Kobu. Všichni kdo viděli film, ví že Koba je zmetek který způsobí hodně špatných událostí nejen pro lidi ale i opice. Zde se nám autor snaží osvětlit jeho minulost a nenávist k lidem a agresivitu. Jenže těžko najdete sympatie pro tohoto opičáka. A to je celá linka opic.

Lidské charaktery jsou různorodé a sleduje se zde více dějových situací z různých úhlů pohledů. Události u lidí jsou zajímavější a rozmanitější, kdy je dobře vidět jak málo stačí ke kolapsu společnosti.

Ohnivá bouře je zklamání, nevyužitého potenciálu vytvořit zajímavý most mezi události dvou filmů.

16.07.2016 2 z 5

Zkáza Zkáza Jay Bonansinga

Opět to je jak na houpačce. Ze začátku je zajímavé sledovat snahu Lilly o vedení Woodbury, budování života bez Guvernéra a snahou zajistit vše k přežití.

Jenže pak přichází na scénu náboženská sekta, řada špatných rozhodnutí a opět čekání kdy dojde na tu slibovanou Zkázu kterou nese kniha v názvu.

Druhé poloviny posledních knih Walking Dead jsou zkrátka utahané a čtenář je musí přetrpět, pokud to chce dočíst.

05.12.2015 3 z 5

Pád Guvernéra 2 Pád Guvernéra 2 Robert Kirkman

Začátek byl opět celkem dobře napsán, ale jednání postav zde bylo postavené na hlavu. Jednání hlavní hrdinky Lilly je těžko pochopitelné, když ve druhé knize se snažila zbavit Guvernéra a zabít ho, nyní je mu plně oddaná a loajální.

A pád Guvernera se v druhé polovině knihy nehorázně vleče. Vše se točí kolem jedné věci furt a znova, čtenář ví kam to směřuje ale přesto to musí přetrpět do bodu kdy už konečně nastane ten slíbený pád jednoho magora.

19.11.2015 3 z 5

Pád Guvernéra 1 Pád Guvernéra 1 Robert Kirkman

Přesto že se kniha čte dobře, je děj oproti minulým dílům předvídatelný a není tu žádný šokující zvrat. Po přečtení knihy si říkám, že to mohli zakončit a zbytečně to nenatahovat další knihou.

Tento díl byl zkrátka takové přešlapování na místě, které vlastně nic ve finále nepřineslo, co by stálo za zapamatování.

14.11.2015 3 z 5

Ničemové Ničemové Timothy Zahn

Příjemné počtení, připomnělo mi to filmy na styl Dannyho parťáků, kdy si Han Solo poskládá tým na neproveditelnou loupež z bandy zlodějů, podvodníků a jiných pochybných lidí. Fajn věc je, že to je ze světa Star Wars objeví se zde odkazy na Alianci rebelů, i menší přítomnost Impéria. Hlavní je zde ale podsvětí a to převážně zločinecký syndikát Black Sun. A tom je i celá kniha, o jedné neskutečné loupeži a její příprava na to, i přes překážky a smůlu co provází Hana Sola.

12.11.2015 4 z 5

Královna čepelí Královna čepelí Aaron Rosenberg

Čtvrtá kniha ze série Starcraftu přináší návaznost na události z první knihy Křížové cesty. Jim Raynor po své menší revoluci neví jaký další krok učinit, pak ale přichází vize na Sáru Kerrigenovou a snaha ji zachránit. Jak už ale sám název napovídá Královna čepelí nestojí o pomoc ale o získání moci a rozsévání zkázy. Příjemné zpestření pro hráče druhého dílu hry Wings of Liberty, jelikož představuje události které byly před příběhem druhého dílu a mnohé vysvětlují a přináší více informací ohledně uspořádání roje Zergů a jejich chování, potom odhaluje více z historie tajemných Prottosů a představuje jejich myšlenkové štěpení na dva tábory. Jen je nakonec škoda že se zde konflikt zvrhne jen na styl partyzánské války na mrtvé planetě. Kdyby byly boje větší a pestřejší se zapojením do vesmírných střetů byla by tato kniha perfetkní. Takto je ale stále dobrá a čtivá.

30.09.2015 4 z 5

Příliv temnoty Příliv temnoty Aaron Rosenberg

Hned na úvod mě kniha dostala tím jak jsem se do ní zažral a
přečetl jí za opravdu velmi krátkou dobu. Čtivá je tedy rozhodně, jiná
je ale otázka jak na knihu jako na celek pohlížet. Události jsou hráčům
Warcraftu 2 Tides of Darkness více než známé, tak nás čeká převyprávění
toho jak vlastně proběhla první válka s invazí orků do světa Azorothu,
jak vznikla Aliance, a seznámení se všemi důležitými postavami tohoto
světa. Bohužel, kdo zná něco málo z historie toho světa, tak se nedočká
žádného velkého překvapení a ví jak to vlastně celé dopadne.

Další věc co mě trochu zaráží je fakt že vše je zde tak trochu
zjednodušeno, aby to příliš nebrzdilo děj příběhu, utvoření Aliance je
až na jednu vyjímku jednohlasné, skoro všichni jsou čestní, drží své
slovo a jsou jednotní. Prostě žádné velké politikaření zde není, což je
až pohádkové. Stejně tak je začlenění dalších ras do Aliance jako jsou
elfové a trpaslíci. Ještě k té Alianci, autor knihy na ní klade velký
důraz, a přesto že stojí proti obrovské hrozbě a přesile nedá jí nijak
zvlášť zakusit pořážky a ústupy, bitvy jsou sice dobře napsané ale
překvapení se zde prostě nenosí a vítěž je předem určen.

Horda která vlastně má více sloužit jako jednotný celek, má své
trhliny které ji ničí zevnitř a přesto že náčelník Ogrim Doomhammer je
postavou inteligentní, chápající taktiku, udělá prostě nesmyslnou chybu.
Příjemné je aspoň vidět úhel pohledu z obou stran, přesto si myslím že
kniha Zrod Hordy nabídla mnohem více co se týče nového obsahu, i zvratů.

Přesto všechno jsem knihu přečetl za dva večery, hltal jsem děj
plnými doušky a u knihy trávil příjemný čas, takže pokud se přes ně
čtenář dokáže přenést tak vzhůru do toho. A ten kdo nezná herní
předlohu nebo aspoň příběh tak ten si knihu užije o to více

20.11.2012 4 z 5

Rychlost temnoty Rychlost temnoty Tracy Hickman

Rychlost temnoty je již třetí kniha z populárního světa Starcraftu.
Přesto na sebe knihy nijak nenavazují a každá přináší jiné vyprávění
nezávisle na sobě, stačí se jen vyznat v universu Starcfatu. Zatím
poslední kniha co u nás vyšla se vyznačuje tím že je nejkratší a
značně se od předešlých odlišuje hlavně stylem autora.

Hlavní hrdina Ardo Melnikov ze začátku prožívá štastné období na
své poklidné domovské planetě hojnost. Jenže záhy přichází útok Zergů
a on přijde o vše, ale stihne si zachránit alespoň holý život. V touze
pomstít se nastupuje do řad vosk Konfederace. Zde se po výcviku a
restruktualizaci vlastní osobnosti, dostává s novou jednotkou na planetu Mar
Sara kde mají provést důležitou misi a získat cennou bednu, ale po
průzkumu oblasti dochází k prvním kontaktům s nepřítelem, po nalezení
oné vojenské bedny se situace ještě více komplikuje a z rutinní mise se
stáva boj o přežití které není vůbec jisté.

Přesto že začátek se hodně věnuje seznámení se s okolnosti nástupu
do maríny, představení spolubojovníků a důležitých postav příběhu,
pořádná akce začně probíhat až po nalezení bedny. A nesmí chybět ke
konci velkolepá bitva. Zde se hlavně soutřeďujeme na onu jednotku, samotná
Konfederace se stahuje z planety a dojde akorát na její morální srovnání
se Syny Korhalu což je skupina která se odtrhla od Konfederace a bojuje proti
ní a vede takovou menší revoluci, jedni ji považují za hrdiny, druzí za
teroristy, s ní se již dalo setkat v první knize. Ale ve finále ani jedna
strana neví vlastně dobrá.

Náš hrdina hodně času také stráví vlastním vnitřním bojem proti
tomu co dělá a jak byl vychován jako věřící člověk a naprostý
pacifista. Dost se autor věnuje pochopení jeho duše a rozvinutí jeho ideí a
názorů, což vůbec není na škodu.

Přesto že kniha má jen málo stran, ponoříte se do ní a nepřestanete
dokud nezjistíte jak to skončí, velmi solidní kousek který dělá
čest sérii.

12.07.2012 4 z 5