J0hn J0hn komentáře u knih

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Posloucháno jako audiokniha. Dobře napsané, dobře namluvené. Zajímavostí je, že krom hlavní hrdinky je i hlavní padouch žena. Bohužel knize chybělo něco proč bych si ji chtěl přečíst znovu. Takže jen 4 hvězdy.

13.04.2024 4 z 5

Království Království Jo Nesbø

Posloucháno jako audiokniha. Profesionální přednes (aby taky ne vždyť je to Filip Švarc), profesionálně napsané (aby taky ne vždyť je to Jo Nesbo), ale přes to nemohu dát plný počet. Hlavní "hrdina" mi byl od začátku nesympatický, stejně jako jeho rodina a jak se v knize ukáže, tak právem. Proti těm degenerovaným vidlákům je alkoholik HH sympaťák každým coulem.

06.04.2024 4 z 5

Konečne normálna vražda Konečne normálna vražda Dominik Dán

Knihu mám jen rozečtenou, ale zatím musím svého oblíbeného autora zkritizovat. Za prvé, že první kapitoly jsou zkopírované z předchozí knihy Reminiscence. Zvyknul jsem si, že Dán občas kopíruje celé dlouhé pasáže, ale několik kapitol? To je opravdu přehnané. A za druhé několikanásobná retrospektiva. Vzpomněl jsem si na Cimrmanova Němého Bobeše a jeho "Víš, to bylo tak...", ale Cimrman to měl jako komický prvek. Dán to použil s plnou vážností. Jen doufám, že si to u mě autor vyžehlí až se Kraus s Chosém konečně zakousnou do případu.

Edit: Nakonec bylo samotné vyšetřování případu zábavné jako vždy. Jen ty úvody mi přijde že Dánovi nějak nejdou

09.03.2024 4 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

První polovina knihy byla zajímavá, od části kde Billy najde Alici jsem se nemohl odtrhnout. Ale pak se kniha dostane do fáze, která mi přišla nudná, nedomyšlená, překombinovaná. Snaha o šokující konec vyzněla jen jako snaha. Ale kritika je myšlena jen v kontextu kvalit autora. Kdyby šlo o neznámého českého autora vychválil bych knihu do nebe, ale Stephen King má na víc.

09.03.2024 4 z 5

Tiene minulosti Tiene minulosti Václav Neuer

Návraty do minulosti a akční vsuvka ke konci tomu dodali onu pomyslnou třešnička na dortu. Takže tentokrát plný počet.

16.02.2024 5 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Byl jsem velmi spokojen. Posloucháno jako audiokniha. Když jsem si všiml, že je namluvena Otakarem Brouskem ml., měl jsem trochu obavy, ale ukázalo se, že tahle kniha se mu povedla na výbornou. Nevím co předchozí komentátoři čekali za knihu, ale jestli mysleli, že se ze spisovatele brakových sci-fi mávnutím kouzelného proutku stane druhý Tolstoj, tak jsou dost naivní. Příběh odsýpal v menším tempu něž je pro Kotletu/Kyšu typické, ale ani chvíli jsem se nenudil. Lehce upravená historie byla velmi uvěřitelná. Chvílemi jsem si říkal, že je štěstí, že Beneš Němce odsunul. Taky to tu mohlo dopadnout jako v Jugoslávii.
A kritika, že je v knize moc postav? Co čtete za knihy? Povídání o pejskovi a kočičce?

04.02.2024 5 z 5

Lovec čertov Lovec čertov Juraj Červenák

V tomto díle sledujeme příběh pouze seržanta Jaroše a musím říct že se mi to líbilo ještě o chlup více než Vlk a dýka kde byl sám notář Barbarič. Je zajímavé vidět jak se liší příběhy odehrávající se na Slovensku a v Čechách. Na Slovensku každý příběh více či méně souvisí s invazí Turků. Jediné co mi přijde na všech příbězích divné je jak často někdo zná hlavní protagonisty. U kapitána Steina se to ještě nechalo přejít, ale že tolik lidí ze všech koutů Uherska zná i nějakého seržanta Jaroše je tak nepravděpodobné, že mě to už v ději vadilo.

03.02.2024 5 z 5

Medzi nebom a zemou Medzi nebom a zemou Václav Neuer

Tentokrát dávám plný počet. Ta trocha duchařiny dodala knize takový ten šmrnc co u jiných autorových knih chybí.

21.01.2024 5 z 5

Strážcové Varadínu Strážcové Varadínu Juraj Červenák

Jednoznačně plný počet. Prvky fantasy jsou v knize len lehce, jinak se vše odehrává v reáliích 17 století na turecké hranici. Navíc posloucháno jako audiokiha skvěle namluvená Ernesto Čekanem, který namluvil i Husitskou trilogii od Sapkowského a musím říci, že jsem se také stejně bavil. Červenák sice nepoužívá tak vzletné fráze, ale styl vyprávění je podobný, jen více akční.

13.01.2024 5 z 5

Vražda s pridanou hodnotou Vražda s pridanou hodnotou Václav Neuer

Další dobrá detektivka ze série Inspektor Ledecký. Nezvěstnost, kterou vraždárom dohodí plukovnik z ekonomického odděleni se nakonec ukáže být dvojnásobnou vraždou. Dobře popsána poctivá policejní práce, která nakonec vede k vyřešení případu. 4 hvězdy, protože tomu trochu chyběla nějaká třešnička na dortu, ale stále mohu milovníkům detektivek doporučit.

30.12.2023 4 z 5

Pre hrsť dukátov Pre hrsť dukátov Juraj Červenák

Opět plný počet, trojice se zase sešla při vyšetřování. Ale tentokrát to už mezi nimi mnohem více skřípe. Z humorného popichování se v tomto případě dostali skoro až k nevraživosti.

25.12.2023 5 z 5

Máme na vybranou Máme na vybranou Edith Eva Eger

Začátek se mi líbil. Část před, v a po koncentračním táboře byla napsána nádherně, ale od okamžiku kdy jako psycholožka začne řešit cizí příběhy a traumata mě kniha přestala zajímat.

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Nikdy bych neřekl, že zrovna o téhle knize budu muset říci že je strááášně nudná. Začátek ještě šel, ale po čase se z toho stal nudný cestopis po USA. A přitom to autor sám ví, několikrát se v knize objeví fráze: "Pozor čtenáři teď tě budu nudit, ale nemohu si pomoct." Proboha proč? Kdo ho nutí?

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Posloucháno jako audiokniha, ale nedal jsem to až do konce. Začátek byl velmi zajímavý, ale časem mi to začalo připadat všechno moc repetitivní. Takže jsem ani neměl motivaci knihu dočíst.

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Tentokrát je případ jen pro notáře Barbariče. Kapitán Stein i kaprál Jaroš mi trochu chyběli, ale i bez nich je to na plný počet.

20.12.2023 5 z 5

Krkavčí súd Krkavčí súd Václav Neuer

Připad brutalni vrazdy bezdomovců jsem poslouchal jako audioknihu až jako čtvrtou v pořadí. Rozhodoval jsem se mezi 4 a 5 hvězdami a přišlo mi, že jiné případy inspektora Ledeckého byly lepší. Tak nakonec jen 4.

10.12.2023 4 z 5

Lux Perpetua Lux Perpetua Andrzej Sapkowski

Audiokniha perfektně zpracovaná a namluvená. Jak už píší předemnou rozsah hlasu jakým Ernesto Čekan disponuje je neuvěřitelný. Celý sloh knihy, to jak slova a věty plnou je nádherný. Jako utírat si zadek hedvábím. Ale samotný děj byl z celé trilogie nejslabší, takový nemastný, neslaný, jako by se autorovi trochu rozpliznul. Škoda.

23.11.2023 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Zibura opět nezklamal. Vtipné a zábavné.

07.11.2023 5 z 5

Diabol v zrkadle Diabol v zrkadle Juraj Červenák

Musím dát plný počet. Tentokrát poslouchano jako audiokniha ve slovenštině. Ale můj oblíbenec Marek Geišberk nemá v prednesu chybu. Navíc zajímavé téma konfliktu mezi katolíky a protestanty na pozadí prvního oblehani Vídně? Řečeno s Paroubkem, kdo z vás to má? Takže 5 hvězd.

31.10.2023 5 z 5

Musím obdivovat jaký zvláštní způsob cestování pan Zibura volí. Mě by to tak asi nebavilo, ale zažívá díky tomu spoustu humorných situací, takže pro inspiraci ke knize asi dobré. Na to jak dlouho cestoval, je kniha rozumně dlouhá. Vybrané pasáže cesty o kterých píše jsou dostatečně zajímavé a vtipně popsané. Ale jeho kniha o cestování po Arménii se mi líbila o chlup víc, takže jen 4 hvězdy.

22.10.2023 4 z 5