Iwíček Iwíček komentáře u knih

Detektivové a zachráněné peníze Detektivové a zachráněné peníze Zuzana Pospíšilová

Dan, Tadeáš, Kuba, Tomáš a Vašek jsou hrdiny dětské detektivky plné napětí a dobrodružství. Kniha je sepsána čtivě a troufnu si tvrdit, že se bude líbit všem počínajícím čtenářům. Má potenciál čtenáře vtáhnout do deje, čemuž napomáhají krásné ilustrace. Oceňuji i seznam otázek na konci svazku, které ověřují, jak čtenář dával při četbě pozor.

28.09.2023 5 z 5

Medvídek Pú (20 příběhů) Medvídek Pú (20 příběhů) A. A. Milne

Velmi milá kniha nejen pro dětské čtenáře. Musím říci, že se četla velmi dobře. Byla potěšením i pohlazením po duši. V některých případech jsem se nad naivitou postav musela pousmát, což ale vůbec nebylo na škodu. Mohu vřele doporučit třeba jako pohádku na dobrou noc, nebo začínajícím čtenářům. Text doprovází krásné, barevné ilustrace.

26.09.2023 5 z 5

Inkluzivní speciální pedagogika Inkluzivní speciální pedagogika Josef Slowík

Kniha předkládá čtenáři nejen teorii, ale i praktické příklady toho, jak zvládnout začleňování žáků s různými formami znevýhodnění. Vše je uchopeno zajímavou a troufnu si říci i poměrně lehce stravitelnou formou, což je u podobně interpretačně náročných titulů vítáno. Mohu vřele doporučit jak budoucím i stávajícím učitelům, tak také rodičům dětí se zvláštními vzdělávacími potřebami.

26.09.2023 5 z 5

Den hanby: 21. srpen 1969 v ulicích českých a moravských měst Den hanby: 21. srpen 1969 v ulicích českých a moravských měst Daniel Povolný

Kniha Den hanby 1969 je počinem kolektivu autorů, kteří se tímto obdobím zabývají profesně. Titul je čtivý a obsahuje spoustu důležitých a poučných informací. Líbí se mi, že text je doplněn o množství fotografií s popisky, což čtenáři onu smutnou a temnou dobu našich dějin ještě více přiblíží. Autoři svou monografii rozdělili do přehledných kapitol. Dokonce se tam zabývají i událostmi v konkrétních městech (např. Praha, Liberec, Ústí nad Labem, Brno, Karlovy Vary). Knihu vřele doporučím všem, kdo se zajímají o české dějiny či přímo o události tohoto konkrétního roku.

14.08.2023 5 z 5

Stalo se v Ústí nad Labem 31. července 1945 Stalo se v Ústí nad Labem 31. července 1945 Vladimír Kaiser

Velice zajímavá monografická publikace o událostech, jež se odehrály na území města Ústí nad Labem, nabízí čtenáři detailní náhled na to, co se stalo v bývalém cukrovaru, který se proměnil v muniční sklad. Trojice autorů události zpracovala do nejmenších detailů. Veškeré informace jsou podložené četnými prameny, které jsou v díle citovány, či dokonce i vloženy. Knihu mohu vřele doporučit všem čtenářům, kteří se chtějí něco dozvědět o historii života v českém pohraničí a soužití českého a německého obyvatelstva po druhé světové válce.

08.08.2023 5 z 5

Francouzská lekce Francouzská lekce Natasha Boyd

Romance s prvky erotiky, to je román Francouzská lekce od autorky Natashy Boyd. Ač se moc do čtení erotické literatury nepouštím, v rámci kalendářní výzvy jsem učinila výjimku a musím říci, že toho nelituji. Příběh je čtivý, jiskřivý a místy napínavý. Poslední ingrdienci bych u takovéto četby nečekala. Knihu mohu vřele doporučit všem fanouškům autorčiny tvorby, ale i čtenářům erotické a romantické literatury.

06.07.2023 5 z 5

Šumavští rodáci vzpomínají - Příběhy z bouřlivých válečných i poválečných let Šumavští rodáci vzpomínají - Příběhy z bouřlivých válečných i poválečných let kolektiv autorů

Tato kniha od kolektivu autorů je zajímavým obrazem života v drsném období československých dějin. Šumava je charakteristická svou krásnou a čistou přírodou. Mnozí z nás si ale nedokáží představit, že se tu kdysi nacházely četné osady a vísky, v nichž žili lidé, kteří to tu milovali. Kniha vypráví o životech generací obyvatel, již byli nuceni opustit místo svého někdy i více než staletého působiště. Jejich osudy zachycují na stránkách svazku jejich potomci, kteří byli nuceni po druhé světové válce odejít, ale i přesto se do míst svého dětství rádi vracejí. Ona místa však za ta léta většinou úplně ztratila svou původní tvář. Stavby jsou opuštěné, chátrají a mnohé z nich už dokonce ani nestojí, což dokazuje bohatý obrazový materiál. Titul mohu vřele doporučit všem milovníkům historie a vzpomínání.

30.06.2023 5 z 5

Poslední revoluce: Jak jsme žili (1985-1992) Poslední revoluce: Jak jsme žili (1985-1992) Martin Komárek

Titul Poslední revoluce je pro mě velkým překvapením. Obsahově je kniha nabitá cennými popisy událostí, jež napsal Martin Komárek. To však není všechno. Herbert Slavík povídání obohatil o dobové fotografie, jež monitorují všechny popsané události i s emocemi, které s nimi byly neodmyslitelně spojené. Kniha je psaná čtivým, živým stylem a může na vás působit coby dobová reportáž. Důvodem je fakt, že jak Martin Komárek, tak i Herbert Slavík obrázky a text doprovodili svými glosami, jež jsou úderné a čtenáře na chvíli přenesou do dané doby. Knihu mohu doporučit všem milovníkům historie, ale i žákům základních a středních škol či studentům škol vysokých. Troufnu si tvrdit, že se jedná o skvělý učební materiál, se kterým mohou pracovat i učitelé dějepisu ve svých hodinách.

18.05.2023 5 z 5

Takové maličkosti Takové maličkosti Claire Keegan

O novele Takové maličkosti od Claire Keeganové, která byla vydána pod hlavičkou nakladatelství PROSTOR, jsem se dozvěděla náhodou, a to na Facebooku díky výzvě Čtenářského klubu Martinus.cz. Abych pravdu řekla, tak silný příběh s neobvyklou rezonancí mě hluboce zasáhnul. Text je velmi stručný, vše se odehraje na pouhých 63 stranách a překvapí vás zejména tím, co se nachází mezi řádky. Ne vše musí být vždy čtenáři naservírováno autorem na zlatém podnosu. Autorka si za tento příběh, jenž kritizuje tzv. Magdaleniny prádelny v Irsku, vysloužila nominaci na Man Bookerovu cenu 2022.

17.05.2023 5 z 5

Pět Pět Ursula Poznanski

Román Pět z pera Ursuly Poznanski mě uchvátil. Byla to čtivá a strhující detektivka, naplněná vrchovatě napětím a překvapivými zvraty. Abych pravdu řekla, docela mě překvapil závěr. Upřímně, až téměř do poslední stránky jsem napětí vážně nečekala. Autorka má interesantní styl a já už se těším na další setkání s jejími hrdiny. Tento titul je prvním ze série o vyšetřovatelce Beatrice Kasparyové.

13.05.2023 5 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Na začátku roku jsem se pustila do Čtenářské výzvy Databáze knih, kde jedním z bodů je přečtení knihy odehrávající se v 16. století. Nikdy by mě nenapadlo, že si přečtu právě tento titul. Abych pravdu řekla, od knihy jsem čekala popis ctností a neřestí panovníků, ale kniha měla přidanou hodnotu v tom, že mimo to popisovala i historickou situaci té doby a čtenář si tak mohl vše velice dobře představit. Líbilo se mi, že autor si s ničím nebral servítky a vše popsal poměrně otevřeně. Český překlad je kvalitní a čtení je zajímavým zpestřením a únikem od románové formy. Při četbě se zamyslíte jistě nad přesahem do dnešní doby, nebudu vám zatajovat, že je titul svým způsobem nadčasový.

11.05.2023 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Knihy ze série o kouzelnickém učni Harrym Potterovi a jeho přátelích šly v dětství mimo mě. Nicméně v předchozích letech jsme začali s přítelem knihy systematicky do naší knihovny dokupovat a v tuto chvíli mohu slavit další dočtený titul z pera J. K. Rowlingové.

Harry Potter a Kámen mudrců je velmi čtivým fantasy románem, kdy se téměř na každé stránce něco děje. Není tedy divu, že si první díl série našel tolik obdivovatelů v řadách dětských, dospívajících a následně i dospělých čtenářů. Existuje celá řada vydání, některá z nich jsou krásně ilustrovaná. Četba knihy mě nadchla a troufnu si tvrdit, že v brzké době se pustím do dalšího dílu. Knihu vřele doporučím všem, kteří se rádi odpoutají od reálného světa, mají rádi čáry a kouzla a poetiku J. K. Rowlingové.

24.04.2023 5 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Pohádkový příběh Vánoční prasátko z pera legendární J. K. Rowlingové vydaný v nakladatelství Albatros je velmi milým pohlazením po duši. Abych pravdu řekla, ke konci jsem i slzu uronila. Jazykem je kniha uzpůsobena dětskému čtenáři. Nechybí v ní ale potřebné ponaučení a dobrodružství, které upoutá jak dětského, tak i dospělého čtenáře. Ač se počítám už dlouho do druhé skupiny, tak mě ta kniha nadchla nejen příběhem, ale i kouzelnými ilustracemi. Až bude letos Ježíšek vybírat dárky pod stromeček, tak už ví, co donese dětem. Knihu mohu vřele doporučit dětským čtenářům od 7 let, avšak i dospělým snílkům.

12.04.2023 5 z 5

Městečko Městečko Łukasz Radecki

Městečko od autorů Roberta Cichowlase a Łukasze Radeckiho vydané v nakladatelství GOLDEN DOG je napínavou hororovou jízdou. S hlavními hrdiny se dostanete do míst, kde byste se sami nikdy octnout nechtěli, a zažijete věci, které si ani nebudete chtít představit. Dílo je výjimečné pro zajímavou zápletku, jež pracuje s tematikou náboženství, tradic, ale i mytologií. Je zpracováno poutavě. Troufnu si tvrdit, že ve chvíli, kdy jsem se začetla, nemohla jsem skončit. Byla to vážně jízda, již mohu vřele doporučit všem milovníkům hororového žánru.

09.04.2023 5 z 5

Příběh a diskurs Příběh a diskurs Seymour Chatman

Kniha Příběh a diskurs: Narativní struktura v literatuře a filmu od Seymoura Chatmana je cenným podkladem pro studium naratologie, tedy vyprávění. Pokud chceme číst příběhy uzavřené v knihách řádně, měli bychom si tento titul nastudovat. Abych pravdu řekla, tak mi v mnohém otevřel oči. Mohu vřele doporučit všem čtenářům.

31.03.2023 5 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Je to pár let zpět, co jsem pro Chrudimku poslouchala audioknihu, je to cca čtvrt roku, co jsme viděli film, a dnes jsem tento román dočetla v knižní podobě. Abych pravdu řekla, byl to pro mě zajímavý čtenářský zážitek. Kniha se čte téměř sama. S ohledem na to, jak je napínavá, měla jsem problém ji odložit. Text je čtivý a neustále se v něm něco děje. Postavy byly vykresleny plasticky. Snadno se do nich vcítíte. Mohu vřele doporučit všem milovníkům thrillerů a Jefferyho Deavera.

23.03.2023 5 z 5

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

Kniha byla pro mě velkým překvapením. Abych pravdu řekla, dostala jsem se k ní náhodou díky tipům na dětskou knižní výzvu Databáze knih a díky kalendářové výzvě, dle níž mám možnost číst různé žánry, jedním z nich je i četba pro děti. Čím mě kniha překvapila? Hlavně to bylo poselství, jež v ní je mezi řádky zakódováno. I když jsme svým způsobem divní a od ostatních se odlišujeme, máme něco, v čem vynikáme. Nejsilnější jsme tehdy, pokud máme kamarády. Jazyk knihy je jednoduchý a vše je přizpůsobeno dětskému čtenáři. Příběh je doplněn kouzelnými ilustracemi.

11.03.2023 5 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Dnes jsem dočetla tuto krásnou dětskou knihu, kterou jsem již četla před léty a teď jsem se ráda do svých dětských let vrátila. Četba knihy mě moc bavila. Nadchl mě jednoduchý jazyk, který byl použit. Pro děti je to rozhodně přívětivé čtení. Jen si pamatuji z dětství, že mi dělalo problém čtení cizích názvů, ale i s tím se dá pracovat. Musím konstatovat, že toto dílo je rozhodně povedené. Zamilujete si i kouzelné ilustrace známé české malířky a ilustrátorky Heleny Zmatlíkové.

04.03.2023 5 z 5

Konečné řešení - Genocida českých Židů v německé protektorátní politice Konečné řešení - Genocida českých Židů v německé protektorátní politice Miroslav Kárný

Kniha je zajímavým zdrojem o situaci nejen českých židů za 2. světové války. V prubehu četby jsem se dozvěděla spoustu zajímavých informací, o nichž jsem dosud neměla ani tušení. Pokud vás otázka konečného řešení židovské otázky za druhé světové války zajímá, mohu vám tuto útlou knihu vřele doporučit.

24.02.2023 4 z 5

Případ pohřešovaného markýze Případ pohřešovaného markýze Nancy Springer

Dnes jsem dočetla tento román z produkce Nakladatelství Fragment. Jde o první díl série o sestře proslulého Sherlocka Holmese. Příběh je psán čtivou formou, aby upoutal i dospívající čtenáře. Při četbě se dočkáte mnoha neočekávaných zvratů a napětí. Přečetla jsem všechny tři díly a abych pravdu řekla, měla jsem co dělat, abych je nezhltla na posezení. Jazykovými prostředky je Enola bližší spíše dospívajícím čtenářům, ale s ohledem na přesah knihy v podobě sociologických a historických obrazů potěší i dospělé. Je to podle mého názoru román, který má potenciál oslovit poměrně široké čtenářské publikum.

11.02.2023 5 z 5