ivanie_ ivanie_ komentáře u knih

Prsa a vajíčka Prsa a vajíčka Mieko Kawakami

Prsa a vajíčka od Mieko Kawakami, původně blog, dnes knižní bestseller, který slaví mezinárodní úspěch. Já o něm vím díky Odeonu.
V Japonsku, stejně jako u nás, nelze získat dárcovské spermie, pokud se nejedná o léčbu neplodného manželského páru. Aspoň ne legálně. Nacuko je sama, partnera nehledá, ale chtěla by „se setkat se svým dítětem”, chtěla by prožít těhotenství, mateřství.
Román se točí v různých polohách. Perspektiva neplodnosti, samorodiče, dárce spermatu i jeho potenciální příjemkyně, pohled člověka, který se dozví, že jeho biologickým otcem není ten muž, který ho vychovával. Nacuko se zamýšlí nad tím, zda není sobecké toužit po dítěti a zda je etické přivést ho na svět, kde může čelit mnohým utrpením. Text ale nehodnotí, nementoruje, pouze vypovídá.
Prostředí Ósaky, krámky, bary, pačinko, stánky s nejrůznějším jídlem, tvrdá práce a chudoba. Taková druhá rovina knihy, čerpající z autorčiných vlastních zkušeností.

13.12.2021 4 z 5

Martin Řezníček v knize předvádí, že má nepopiratelně mnohé talenty - dokáže napínavě popsat dění, při kterém vznikaly jeho reportáže z USA, umí s citem vyprávět příběhy velkých osobností i "malých" hrdinů, jeho psaní se zakládá na vědění v souvislostech a kvalitní rešerši, ale nepostrádá nadhled a lehkost. Věřím mu, že píše poctivě a svou práci má rád. Jeho kniha je pro mě zasvěceným a zkoumavým pohledem na Spojené státy a Američany - jejich rozporuplnost, náturu i výjimečnost. Po jejím přečtení mám pocit, že oběma trochu více rozumím. Knihu ocení široké publikum, nemusíte zrovna každý den podrobně sledovat události v zahraničí... Řekne vám hodně o práci zahraničního reportéra i světě médií. Sáhněte po ní!

07.12.2021 5 z 5

Před povodní Před povodní Anna Bolavá (p)

Před povodní volně navazuje na dvě předchozí knihy Anny Bolavé, Do tmy a Ke dnu. Nemusíte je nutně číst popořadě, ale atmosféru z prvního a druhého románu si ponesete s sebou a pochopíte lépe dynamiku mezi postavami. Jazyková úroveň románu je výjimečná a vypravěčský styl je lehký a okouzlující. Autorka vás obklopuje poutavým a napínavým příběhem a vy vlastně úplně nevíte, jak to dělá. Tak to má být. Postavy mají svébytný charakter, jejich psychické stavy i motivace jsou popsány sugestivně a jejich chování působí opravdově. Vidíte za nimi skutečné lidi, i když vás některé události možná překvapí. Před povodní je víc než první dva romány nasáklé fantastičnem. Tahle nadreálná rovina ale do příběhu zapadá a nijak neruší jinak psychologický román. Před povodní je rozhodně jedinečným románem, uměleckou prózou, která je ale perfektně stravitelná i pro širší publikum. Do Odeonu se hodí skvěle. Moc se těším, co si od Anny ještě přečtu!

07.12.2021 4 z 5

Agónie a extáze Agónie a extáze Irving Stone (p)

Ráda čtu životní příběhy, ale vybírám si. Hledám hloubku, a to nejen v příběhu, ale i v rešerši. Knihy Irvinga Stonea vynikají obojím. Prodal dům v Beverley Hills a přestěhoval se na čtyři roky do Florencie, aby napsal román o Michelangelovi, všestranném géniovi, který tvořil způsobem, jaký si dnes stěží dovedeme představit.

Chyba Chyba Marek Šindelka

Četla jsem druhou, přepracovanou verzi, kterou Marek Šindelka vydal v roce 2019. Od prvního vydání se liší tak moc, že prý jde spíše už o nový román. Je to podle mě čtení pro náročnější, ač tím nechci žádný čtenářský vkus odsuzovat. Nicméně kniha má hodně rovin, není to text, který strávíte už během četby, vyžaduje odstup a reflexi. Ideálně se o něm s někým pobavit nebo si přečíst recenzi či rozhovor. Chyba se točí kolem botaniky, posledních žijících druhů orchidejí i tajemné rostliny, tematizuje naši lásku k přírodě ale i to, jak ji využíváme a ničíme. Nechybí napínavá zápletka a psychologická rovina. Některými motivy působí text až mytologicky, někdy trochu zlověstně. Mytologičnost, fantastičnost a někdy až zlověstnost spolu s originálním motivem pašování rostlin pro mne byly v knize tím nejpoutavějším.

Jak přežít svého muže Jak přežít svého muže Jana Bernášková

Jak přežít svého muže je oddychovka. V hlavní hrdince někdy poznáte sebe sama nebo jednu ze svých kamarádek, na některých stranách se možná začervenáte a čas od času se při čtení budete smát nahlas. Je to příběh o chybách, které děláme, třeba z nezralosti nebo nevědomosti, a které opakujeme až do doby, kdy se z nich konečně poučíme. Tyhle chyby je třeba brát s nadhledem a humorem, tím procesem si prostě musíme projít. Vztah svobodné maminky a její malé dcery je vykreslen opravdově, bez příkras, v tom se asi mnoho žen pozná. Autorka píše svěže, používá vtipné glosy a nečekaná přirovnání.

07.12.2021 2 z 5

Bulbem záchranáře Bulbem záchranáře Vít Samek

Úplně nejlepší a nejzábavnější kniha o první pomoci! Z textu je jasně patrná odbornost, nadhled a praxe. Moc doporučuju přečíst a koupit nebo aspoň půjčit rodině a přátelům! Jako bonus břitký humor autora, který rozesměje, i když vypráví o vážných věcech.

Měla by sis s někým promluvit Měla by sis s někým promluvit Lori Gottlieb

„Měla by sis s někým promluvit” nás uvede do životních peripetií několika postav, které se čtenáři postupně odhalují během terapeutických sezení. Sledujeme ale nejen příběhy klientů, na terapii začne docházet i vypravěčka-terapeutka sama. Ani terapeutům se totiž zřejmě trable nevyhýbají ;) Příjemně zpracované a originální téma, které je podloženo skutečnými událostmi. V příbězích z „terapeutovny” možná stejně jako já objevíte vzorce chování, kterých se dopouštíte buď vy sami, nebo vaše okolí. Čekala jsem možná větší „konec” příběhu, ale za mě nevšední román s kouskem psychologické reflexe.

07.12.2021 4 z 5

Krásná kniha se skvělým obsahem. Při čtení Perliček se párkrát dostavil "aha efekt", a já musela překopat svoje dosavadní mínění. 100 jevů je ale sestaveno citlivě, najdete tam ty, které asi budete mít dobře zažité, ale i gramatické problematiky pro "pokročilé". Dostane se vám stručného výkladu, vysvětlení, ale i třeba zajímavostí. Je to kniha pro každého, kdo alespoň občas píše texty, nebo kdo si chce svůj jazykový projev trochu kultivovat!

07.12.2021

Poslední stanice Hamburk Poslední stanice Hamburk Martin Vopěnka

Anotace slibuje psychologicko-pornografický román, a obojí tam bezesporu najdete. Popisy sexuálních scén mohou být pro leckteré ctenáře drsnější a příliš otevřené. Někoho možná bude bavit, že autor tyto části letmo nepřejde, spíš naopak. K dokreslení atmosféry knihy to ale rozhodně patří. Pro mne byla Poslední stanice Hamburk výpovědí o krizi středního věku, poloviny života, selhání dlouhodobého vztahu. Hlavní hrdina Marek chce ještě žít, prožít silné emoce, které ho uchvátí. Jeho žena Romana je naopak z části odevzdaná, z části pokorně vděčná za to, co dobrého v životě má. Oba se vlastně míjejí, společneý mají už asi jen dům, dceru a vzpomínky. Marek se živí obchodováním s bitcoinem a kulisy tohoto byznysu popisuje autor v knize opravdu věrohodně. Marek se úplně náhodou potkává se spolužákem ze základky, grázlem, který se mezitím stal bossem, živí se produkcí pornografie a žije v Hamburku. Tímto setkáním se příběh rozběhne naplno. Marek se zamiluje do pornoherečky a uvažuje o novém životě. Jenže to nebude tak jednoduché...
Autor umí vykreslit prostředí tak, že jej vidíte před očima, aniž by vás unavoval sáhodlouhými popisy. Umí vybrat detaily, pocity, dojmy. Jazyk knihy je střídmý, texty plyne hladce, dobře se čte. Místy obsahuje věty, z nichž je cítit vnímavost a přemýšlivost autora. Mnoho detailů a vět s přesahem mne zaujalo.
Trochu jsem se bála, jak to nakonec dopadne, protože banální nebo těžko uvěřitelné konce jsou pro čtenáře bolestné. To se ale nestalo.
Jediné, co mi v knize nepřipadalo úplně věrohodné, byl raketový start Markova nového vztahu. Bylo to na mne trochu moc. Markovo pošetilé chování a mladická zamilovanost ale právě možná patří k té krizi muže za polovinou života, který zoufale touží po silných prožitcích (moje čtení).

Měla by sis s někým promluvit Měla by sis s někým promluvit Lori Gottlieb

17.08.2021 4 z 5