Ivaksa

HanaHanaAlena Mornštajnová

(+ SPOILER) Kniha je pro mě naprostým zklamáním. První část, kterou vypráví děvče ich formou se dá ještě považovat za jakžtakž autentickou. Další část je ale psaná jakoby vypravěčem, který popisuje dění před dobou v první části. Jenomže i tak se na konci dozvídáme, že byla vyprávěna stejnou osobou a pak si musíme klást otázku, zda detailní popisy pocitů jednotlivých postav jsou na místě. Třetí část kterou vypráví sama Hana, je úplnou katastrofou! Střídá se zde období konce války přímo s vyprávěním z koncentráku a to přesně na střídačku co kapitola. Celá koncepce knihy je nešt'astná. Příliš z ní čiší neznalost a neprožitost daného tématu .Děj je od druhé části zcela předvídatelný. Ačkoliv upravená křestní jména(Jarek-Jaroslav a pod.) mají zřejmě ve čtenáři probudit "aha efekt"až později, míjí se účinkem. Jedna z mála knih, jíž lze považovat spíše za předlohu k budoucímu filmu, který při troše scénáristického štěstí, bude patrně lepší.

16.12.2020

Žena roku 1900Žena roku 1900Helena Šmahelová

Báječná kniha kterou člověk nejen čte, ale spíše rovnou žije. Od začátku až do konce jsem byla lapena dokonalým psychologickým stylem, který Šmahelová opravdu ovládá a je těžké se od knížky urvat. Příběh je hutný, životní osud bohatý ale nesnadný. Nakonec jsem se neubránila slzám, nejen pro smutný konec, ale protože se mi rovnou po knize začíná stýskat.

24.02.2014

Lovec drakůLovec drakůKhaled Hosseini

Je mi líto.Tak já tedy snížím průměr toho překypujícího nadšení.Čtivost knihy, postavená na šokujících událostech,na kýčovitém kontrastu toho za hrob věrného kamaráda a druhého zbabělého zrádce,který průběhem času doznává svých krutých chyb,se bohužel nesetkala s mým obdivem.Lhala bych,že tam nebyl moment kdy jsem se rozplakala,avšak právě proto se další mé očekávání již nenaplnilo...Daly se totiž lehce prokouknout autorovi triky,opakovné motivy osudových symbolů.Zaječí pysk,prak,i památná věta: Pro tebe třeba tisíckrát...,která už při svém posledním použití byla vyloženě olezlá.Věřím,že tohle je přesně ten typ masové moderní literatury,ke které si odskočí průměrný americký mozek od únavných telenovel,aby měl na chvíli pocit,že je z něj ČTENÁŘ.

15.09.2013

Žítkovské bohyněŽítkovské bohyněKateřina Tučková

Literární trmácení archivy, hledání, pátrání, únavné pročítání smyšlených dokumentů. Kniha není ani nijak slohově výživná, styl průměrný, téma bosorek mě neuchvátilo. Začátek umí nabudit, konec je nijaký. Dvě hvězdy je až moc.

11.03.2016

MalevilMalevilRobert Merle

Klukovsky zneužité téma apokalypsy absolutně do mrtě. Autor podlehl veškerému zbytku vlastní zastydlé puberty,či krizi středního věku.
Svoboda tématu vymyslet si cokoliv,ho svedla k tomu,že nechal přežít jen omezené,ideální množství lidí,které mohlo posloužit jeho dobrodružství.
Nechal přežít hlavního egoistu,vypravěče,samolibého a neomylného vůdce, jeho klukovskou partu z dětských let, (odstranil šikovně jejich rodiny), pár postarších žen hodících se pro obstarávání kuchyně a mytí nádobí,dále pak několik silných mužů pro plnění bojových povinností,několik nepřátelských band v okolí-proti kterým vedl vítězná tažení, pár mladých dívek na ukojení tužeb a ovšem slušné zásoby vína,surovin na nejbližší období a poměrně dost dobytka.
Nesnesitelně protivné vyprávění v první osobě má navozovat dojem deníku,což podtrhuje občasná poznámka další osoby.Tato kýčovitost je ale nedůvěryhodná,jelikož hlavní hrdina si osobuje právo popisovat i to,co si kdo myslí jen v duchu.
V knize je velmi znevažujicí pohled na ženy a je jim přisuzována povaha a chování,které vyhovuje zejména mužům.Velký časový prostor také zaujímá náboženství,boj o moc,boj o tituly a dokonce volby městské rady,či rozhodování o biskupství.Děs!
Velice stupidní dílko.

24.08.2016

Pýcha a předsudekPýcha a předsudekJane Austen

Někdo krátce přede mnou píše,že abyste pochopili hlavní děj,stačí shlédnout film.
Jenže já mam pocit,že o to tady vůbec nejde.Kouzlo románového příběhu je právě v tom stylu.Autorka používá tak neotřelý,složitý,ale zároveň srozumitelný způsob psaní,že se mi až nad jejím umem tajil dech.některé odstavce jsem si četla i dvakrát.
Hned po dočtení jsem shlédla film a jeho plochost,podlézavost divákovi,primitivnost byla prostě ve srovnání s knihou ubohá.
Ale jde samozřejmě o typ čtenáře,já osobně na ději nebazíruju tak,jako na formě.
Patrně záleží i na překladu,já byla s Evou Kondrysovou spokojená nanejvýš.

23.01.2015

Hrozny hněvuHrozny hněvuJohn Steinbeck

Od té doby co knihu znám,chápu rozdíl mezi poctivým podnikáním a sprostou spekulací,která jde doslova přes mrtvoly.V knize prožíváme strasti rodiny,která se přes všechnu krizi a rány osudu snaží držet pevně pohromadě v dobrém i zlém i v nejhorším.Velmi poučná,jedna z těch,které bych rozhodně doporučila jako povinnou školní četbu.

17.09.2013

Čtyři dohodyČtyři dohodyD. M. Ruiz (pseudonym)

Zase si chtěl někdo vydělat.Platí zde už co jsem napsala k Úspěšné sebemanipulaci.Vadí mi,ne ty myšlenky,ale to zpracování,omílání,natahování.Jasně,že je fajn uvědomit si,jak moc jsme ovládaní mylnými domněnkami,jak si škodíme slovem a podobně.No jo.Vůbec se nezlobím na nadšené začátečníky,je vidět,že lidi nad sebou chtějí přemýšlet a to je vždycky dobře.
Ale pro mě už to není.
Aco mě dostalo ještě? Když přišly na pult další nastavené kaše-Pátá dohoda...Pracovní kniha a co já vim co ještě.Autor knihy má věru důvod se usmívat.A chrlit další a další klony....

05.10.2013

Zelená létaZelená létaArchibald Joseph Cronin

Tohle bylo nádherné. Už dlouho jsem si nepoplakala s takovým požitkem. Dojetí, smutek i radost a jedno velké zadostiučinění.
Mimochodem nemohu se nezmínit, jak moc důležitý je překlad. Nebot' knihu, kterou jsem si zapůjčila vydalo nakladatelství Erika a já už po první kapitole jsem byla zklamaná z nepěkného, tuhého přeložení do češtiny . Znova do knihovny, Melantrich-famózní překlad Magdy Hájkové.Tak to bylo zcela jiné kafe a já čas od času porovnávala a nestačila se divit, jak moc, moc na tom záleží.

21.11.2013

Veliký vodní tulákVeliký vodní tulákOta Pavel

Ach to bylo počteníčko, srdce plesá, duše pookřeje. Tohoto autora sjedu celého. Na ryby sice nechodím, ale ted' bych měla chut'.
Jak on si pohrává s naší krásnou češtinou, jak umí vypointovat každou kapitolu. Nerada jsem dočetla, už se mi stýská.

10.02.2014

Hraniční porucha osobnostiHraniční porucha osobnostiHeinz-Peter Röhr

Pochopit a přijmout tuto nemoc je prakticky nemožné. Vyznat se v chameleonství těchto lidí je složité, vyžaduje to trpělivost, pevné nervy a mnoho přemnoho lásky.
Tato kniha však dokáže citlivě vysvětlit, že ani tak není šance poruchu nějak zvrátit. Stejně jako člověk který se nenaučí do tří let mluvit, nenaučí se NIKDY, tak ani hraničář nedokáže sám ovládat pokažené- splašené impulsy svých emocí- NIKDY!
Při vývoji mozku došlo k chybě, která se nedá napravit. Existují jedinci, kteří mají odvahu si to přiznat a mohou tak zmírnit projevy, avšak tam kde není ani vůle připustit že " mám problém", tam je to absolutně beznadějné.
Tito "ježečci", " hraničáři", mají velmi silnou, intuitivní schopnost symbiotizace. Přizpůsobují se, navozují rychlý dojem "MY".
Vymanit se ze vztahu s nimi je velice náročné. Jejich silný emoční koncentrát způsobuje citovou závislost. Střídají idealizaci z devalvací. Jsou absolutističtí, mají pocit nejvyšší spravedlnosti. Dojímají, opájí a drtí.
Kniha je vynikajícím prostředkem zejména pro ty z vás, kteří si myslí, že jim mohou nějak pomoci. Po přečtení knihy a jejím hlubokém pochopení vám dojde ,že je to marné.
Zachrání vás až okamžik, kdy se ve vás probudí sebeúcta.

02.11.2017

Úspěšná sebemanipulaceÚspěšná sebemanipulaceIvo Toman

Přeju mu úspěch už za to co zkusil v životě.Ale jeho knihy jsou jen recyklované myšlenky mnoha jiných autorů na toto téma.
Moje děti si někdy hrají na dárky tak,že si zabalují staré hračky do balíčků a po rozbalení jásají.Ivo Toman tohle udělal s radami pro neschopné nadšence.Kupujte znovu totéž v nových obalech a s novými názvy.:-)
Už jen v této knize se sám mnohokrát opakuje,grafika knihy roztahuje řádky,vsouvá mezi ně efektní otazníky.
??????????
Jak se vám to líbí?
?????
Takhle se opravdu dají vydělat velké peníze.:-)

04.10.2013

Co nám tělo říká aneb Po stopách nemocíCo nám tělo říká aneb Po stopách nemocíMiroslav Hrabica

Kniha se velmi dobře čte,ale místy je až zvráceně puritánská,patrně ovlivněná autorovou silnou vírou v Boha.

12.12.2013

Nesnesitelná lehkost bytíNesnesitelná lehkost bytíMilan Kundera

Jsem knihou hluboce uchvácená. Navzdory mému názoru na autora jako člověka, toto dílo je obdivuhodné. Miluji všechny ty hlubokomyslné úvahy, jsem fascinována.
Knihu jsem četla dlouho, vychutnávala po troškách aby mi vydržela. :-) Lezlo mi to i do snů a napln'ovalo mě štěstím vědomí, že někdo takhle nádherně umí popsat také moje myšlenky. Autor kterého jsem hledala a našla.

16.05.2014

Závislé vztahyZávislé vztahyHeinz-Peter Röhr

Vzhledem k tomu jak máme obecně nastevený společenský systém, vypadá to, že náchylní k závislým vztahům jsme téměř všichni.
Ideální dětství patrně prožil málokdo. Je potom otázkou vrozených schopností a povahových dispozic, jak se se svými více či méně bolestnými zkušenostmi vyrovnáme.
Kniha je slušnou pomůckou k tomu abychom si uvědomili, že můžeme s "memem" závislosti něco udělat.

11.11.2017

Dítě číslo 44Dítě číslo 44Tom Rob Smith

Velmi zdařilá a mrazivá rozhlasová dramatizace.Doporučuji.

06.06.2018

Najděte si svého marťanaNajděte si svého marťanaMarek Herman

Autor se do knihy opravdu vložil moc mile. Ale opakuje stále totéž dokola. Jakoby nevěděl, že toto již psal. A znova a znova a nakonec ještě shrnutí a zase všechno znova. Kniha mohla být čtvrtinová.

09.02.2019

Egypťan Sinuhet – Patnáct knih ze života lékařeEgypťan Sinuhet – Patnáct knih ze života lékařeMika Waltari

Jedna z nejlepších,neli-vůbec nejlepší kniha mého života.Jsou v ní obrovská moudra života,naprosto nadčasové myšlenky,hořkosladké pravdy o lidské povaze.Pro mě je to bible a kdo rád hloubá přijde si na své.Přitom je tam samozřejmě i nosný příběh,místy napínavý až nesnesitelně.

13.09.2013

Nenávidím a milujiNenávidím a milujiValja Stýblová

Literární skvost.Jedna z nejlepších knih vůbec.Napínavé,citlivé,jedinečně rozebrané přitom tak klišoidní téma.Vzah mezi studentkou a profesorem.Vypráví muž.Stýblová je dokonalá!

29.09.2013

TajemstvíTajemstvíRhonda Byrne

Nebudu pohrdavě psát,že jde o brak,ačkoliv je to pravda. :-) Knihu mám v knihovně a musím přiznat že v mém případě mě ve své době pozitivně nakopla.Díky ní jsem pochopila pro mě jednu jednoduchou ale nesmírně důležitou věc.Ale to je jen náhoda,mohla jsem to možná zjistit i jinak.
Co se týká ostatních formulek na přivolávání všech těch báječných věcí z vesmíru,tak to jsou vážně pitomosti.Člověk není na světě sám,žije taky srdcem,ohleduplností a dalšími věcmi.
Autorce se povedlo prodat něco,co tu vždycky bylo,jen na to šla maximálně rafinovaně,pěkně nám to zabalila a dokonale si to vychválila.Amerika jak prase!Gratuluju!Ale zároven' doufám,že podobná díla už nebudou trhat takové prodejní rekordy.Dám tři hvězdy,ale trochu se stydím,možná časem jednu umažu. :-)

04.10.2013

Dobrá zeměDobrá zeměPearl S. Buck

Úžasný příběh chudého čínského rolníka, sedláka a nakonec boháče.Od rozechvělého mladíka až po zámožného pána můžeme pozorovat přirozenou změnu v lidské povaze, kterou formují okolnosti.
Jeho věrná žena však jakoby měla skromnost implantovanou v mysli už nadoživotí, nebot' kruté dětství v roli otrokyně jí nedalo možnost už nikdy vzlétnout.
Jedna z nejlepších knih, napsaná lehce a čtivě.

13.10.2013

ProměnaProměnaFranz Kafka

Podobenství o tom, že se z každého z nás může stát jednou nemohoucí člověk, neschopen vyjádřit ani základní potřeby. Poté je svědkem toho, jak jeho blízcí zpočátku soucítící, pozvolna podléhají pocitům odporu a lhostejnosti. Tohle jsem viděla v povídce já.

02.06.2014

Jak si lidé hrají?Jak si lidé hrají?František Koukolík

Skvělá kniha pro veřejnost o základních neurologicko-psychologických pojmech. Jako je absurdita, iracionalita, dilema, propaganda, zlo atp.Perfektní podání vědce směrem k běžným lidem. Tu knihu si pořídím do své knihovny, ač jinak si vše půjčuji. :-)

24.10.2014

Tati, prosím ne!Tati, prosím ne!Barbara Naughton

Lidi, jak tohleto můžete číst? Nějaké surové hrůzy. Pod alibismem zájmu o bližní své si v sobě masírovat zvrácenou zvědavost. Mě stačí popisek.Bohatě. :-(

24.10.2014

Bohatý táta, chudý táta - Co bohatí učí svoje děti a chudí a střední vrstvy neBohatý táta, chudý táta - Co bohatí učí svoje děti a chudí a střední vrstvy neRobert T. Kiyosaki

Kdyby se podle ní řídili všichni,tak to zase nebude fungovat.Je to takový návod pro ty od přírody založený vyčůranky,řekněme si to na rovinu.Asi bych svým dětem fandila,kdyby se těmito radami řídili,je to kniha výborně napsaná,sama o sobě hodně vydělala a vydělává,to všechna čest.Ale chce to prostě mít tu náturu.Věřit,že ano,půjdu přes mrtvoly,zbohatnu,zainvestuju,budu děsně v pohodě.Jenže samotná tahle filozofie ,kdy hrabivost nemá strop na druhé straně způsobuje jinde hladomory,otroctví a bezmoc,ze které někteří NEMAJÍ šanci se nikdy vyhrabat.
Všichni tihle investoři a spekulanti tyjí z bídy jiných a krásně si to zalibizují jejich dehumanizací typu:vžyt' si za to mohou sami.
Což není pravda.Ale jó,naskočte do toho letadla,vy co na to máte žaludek.

02.12.2014

V šest večer v AstoriiV šest večer v AstoriiZdeněk Pluhař

Profesor Krčma, který nemá vlastní děti se upíná na sedm nejoblíbenějších maturantů a průběžně jim zasahuje do jejich životů. Jejich setkáváni po pěti letech je vždy příležitostí k malému životnímu bilancování. Mezitím sledujeme vývoj různých lidských osobností, jejich vzájemných vztahů, pomáhání, ale bohužel i zrady.
Dějem se táhnou mnohokrát zdůrazn'ované mravní zásady, smysl pro etiku, čest, přátelství.
Patetický epilog mě kupodivu dosti dojal.
Slohově perfektní, jak to Pluhař umí.

18.05.2015

Smrt je mým řemeslemSmrt je mým řemeslemRobert Merle

Zrádnost této knihy je v tom, že její hrůznost dolehne až po dočtení. Styl vyprávění je velmi strohý, jednoduchý, asi jako samo myšlení Rudolfa Langa. Jeho osobnost je prosta soudnosti, schopnosti posuzovat ve vícero odstínech. Jedná se o narušeného člověka, možná s nějakým typem aspergerova syndromu,(ale nejsem psycholog). Nemyslím si, že tvrdá výchova tohoto člověka nějak výrazně ovlivnila, sám sobě od dětství kladl těžké a nesmyslné úkoly, trpěl obsesemi a přeludy.
Každopádně já knihu dočetla, odložila, šla normálně žít. A ejhle už několik nocí špatně spím, v noci se budím a vidím odtokové kanálky na tuk, bolí mě žaludek a vůbec mám pocit jakési kolektivní viny. Za nás za lidi, za to jak se člověk k člověku kdy zachoval, za to co je vůbec možné.
A přitom mám jen nadbytek emocí a empatie a dokonce svědomí za něco co jsem nespáchala, mám navíc něco, co Lang neměl vůbec.
Absolutně knihu nedoporučuju číst citlivým lidem, neb jinak jste zralí pro Chocholouška, jako ted' já. :-)

01.02.2016

ÚtěchyÚtěchyLucius Annaeus Seneca

Nádherná kniha plná útěšných slov a myšlenek. Doporučuji každému kdo strádá jakýmkoliv utrpením, protože Senecovo rozjímání je univerzálním tišícím prostředkem.
"Jen vyzvi každého at' předloží své účty: ani jednomu nebylo souzeno narodit se a neutrpět škodu."

10.12.2017

Mne soudila noc / Dopis KlářeMne soudila noc / Dopis KlářeValja Stýblová

Valja Stýblová je pro mě top spisovatelka.Tahle kniha je bomba.Autorka první příběh postavila na etickém problému kolem potratů.Nestraní žádnému názoru,jen popisuje události okolo lidských osudů spjatých s tímto kontroverzním jevem a dokáže čtenáře přimnět ke změně názaru at' jedním či druhým směrem.Dokazuje,že toto téma je natolik složité,že čím více poctivě přemýšlíme,tím více se od původního přesvědčení můžeme vzdálit.
Druhá povídka je dlouhatánský dopis jednoho muže,jedné ženě.Je neuvěřitelné,že člověk přečtě takhle dlouhý dopis jedním dechem,že ho nenudí a že ho vtáhne svou citlivostí vypravěčova pokání.
Celou knihu jsem četla naráz proto,že jsou v ní obě povídky.Ale fakt je,že už ta první je tak silné kafe,že by bylo snad lepší to nejprve dostatečně rozdýchat.
Doporučuji těm citlivějším a přemýšlivějším.

13.09.2013

Ať hodí kamenemAť hodí kamenemZdeněk Pluhař

Velmi pěkně napsaná, dost nedoceněná kniha.Moc se mi líbí jak autor umí vykreslit pocity jednotlivých postav formou promlouvání k sobě sama,a umožn'uje tak se vcítit do motivů jejich činnů.Prostředí kolem dětského domova je podáno velmi procítěně,až se člověku srdce svírá.Osudy postav není těžké pochopit a mnohdy jim i odpustit.

18.09.2013