Ivaksa Ivaksa komentáře u knih

Pravda versus nepravda Pravda versus nepravda David R. Hawkins

Autor tvrdí, že všechna tajemství jsou k dispozici k rozpoznání, totiž že žádná tajemství neexistují. Každá naše i letmá myšlenka je zaznamenaná v poli vědomí, ze kterého lidé od určité úrovně (vědomí) mohou čerpat odpovědi. Pravda se získává svalovým testem a pouze odpověd'mi ano ne. Pak ale nechápu, proč dané odpovědi ano či ne mají vůbec číselnou škálu? Čím vyšší je prý vědomí testujícího, tím vyšší je pravděpodobnost správné odpovědi.. Pravděpodobnost? Při odpovědi ano ne?
Celou knihou se táhne obrovská adorace USA, včetně tvrzení, že veřejné vzdělání je zdarma a široce dostupné. "I ten nejchudší občan má přístup k bohatství o kterém se nesnilo v minulosti ani králům". Jakékoliv kritizování Ameriky člověku okamžitě snižuje "body" vědomí. Rovněž ateisté jsou zcela diskvalifikováni z možného testování pravdy. Ateismus sám je pod úrovní.
V okamžiku narození má každý již danou svou úroveň a "kormidlo lodi je nastaveno". Přesto jsou dějiny plné vysoce uvědomělých lidí, kteří v průběhu života mohou klesnout. Hitler klesnul ze 430 na 40 bodů. Kvůli síle korupce moci. Znamená to snad, že i osvícený člověk pokud se mu začnou podbízet masy, ztrácí soudnost a úroveň? Mohamed měl údajně hodnotu 700 a po záchvatu epilepsie klesnul na 130. Neznamenalo by to ale, že vědomí je závislé na intelektu které je propojené s egem?
Lidé s rozdvojenou osobností prý nemohou měnit úroveň vědomí, ale svalovým testem byly naměřeny rozdílné hodnoty v rozmezí 350-135 u stejného jedince. Tato nelogičnost je na str.148.
Shození atomové bomby v Japonsku bylo hodnoceno jako správné, protože 180 000 lidí bylo obětováno možným několika milionům mrtvých. Zároveň ale v tabulce měření postojů, je jedno zlo ospravedlňující jiné, hodnoceno úrovní 100,což je velmi nízké.
Kniha je velice inspirativní, ale je předkládaná jako danost bez možnosti oponovat. Pokud máme výhrady, jsme pod úrovní. Nevěříme v Boha? Pod úrovní. A vtípek na závěr od bezvěrce: Je zajímavé, že i cocacola má větší úroveň než 75% lidí..

07.10.2022 4 z 5

Psychomagie Psychomagie Alejandro Jodorowsky

Trochu slabší odvar Tance reality. Na to, že velká část myšlenek včetně celých frází o konkrétních tématech vykradl od Osho, je zarážející jak ho tvrdě kritizuje. Nazývá ho egoistickým směšným šaškem a uchyluje se k nepodloženým pomluvám. Čímž se rozhodně těžce odkopává. Kde je jeho vyšší vědomí plné lásky a úcty k druhým, když sebevědomí ztroskotává na mindrácích z oblíbenějšího mistra? Po další knize určitě nesáhnu..

30.09.2022 2 z 5

Méně mít, více žít - Najděte si vlastní cestu k minimalismu Méně mít, více žít - Najděte si vlastní cestu k minimalismu Klára Haunerová

Nesympaticky sebestředná autorka napsala knihu v tomto stylu: Obejdu odpadkové koše, vyberu z nich staré sáčky na čaj, nahážu je do velkého hrnce a zaleju horkou vodou. A pak to celé podám jako úžasný nápad jak fantasticky pozdvihnout svůj život... Minimalismus sám o sobě je fajn a v jeho duchu s radostí tuhle nalezenou knihu (ani se nedivím) zase pošlu dál...Jednu hvězdu sobě za dočtení.. (na rotopedu)

13.09.2022 1 z 5

Fit za 15 minut denně Fit za 15 minut denně Zuzka Light

Koncepce knihy nemá jasno v tom, pro koho je určená. Úvod, motivační kapitoly i výživová průprava je ideální pro začátečníky, tréningy ale pro velmi pokročilé sportovkyně, kterým jsou stravovací pravidla většinou již naprosto jasná, a motivaci dávno mají. Samotná Zuzčina metoda na rychlé spalování tuků samozřejmě bezvadně funguje,o tom není tak těžké se přesvědčit již v krátké době. Ale Zuzka kromě jediného cviku kterým je klik (dámský) ,nenabídla lehčí alternativu k ostatním. Nezbývá než si tedy sérii upravit podle svého, pokud má člověk u cvičení vydržet pokud možno navždy. Lze vypustit veškeré výskoky, které mohou být nebezpečné pro kosterní aparát, snížit počet opakování a další úpravy. Při zachování 15 minut denně, pravidelnosti a úpravě jídelníčku je úspěch zaručen. Čtenář by si zasloužil i podrobnější obrazový popis neméně důležitého strečinku. Nad překladem jsem bohužel smutně žasla. Paní Fraisová evidentně nemá ráda ani fitness,ani češtinu...

28.08.2022 3 z 5

Vše, co jste chtěli vědět o módě Vše, co jste chtěli vědět o módě Adéla Bartlová

Kniha je úplně perfektní a neumím si v daném žánru představit lepší. Je velice přehledná, podrobná, psaná sympaticky a vstřícně i k laikům. Nechápu, který mindrák jí ohodnotil jako odpad nebo jednou hvězdou!

18.08.2022 5 z 5

Poslední pokušení Poslední pokušení Nikos Kazantzakis

Neskutečná nuda. Rozvleklý děj, příběh o konfliktu mezi pomatenci božími..)))))))))

10.07.2022 1 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

(SPOILER) Tomuto kultovnímu románu zdaleka nepodlehlo jen pedofilní mužské čtenářstvo. Díky působivému slohu (na tehdejší dobu), bylo zmanipulováno velké množství lidí, aby tak trochu zůstali na straně vypravěče. Sarkastický a bezcitný Humbert se věnuje pouze a jen svému pohledu na vztah, který se nedá přesvědčivě nazvat vzájemným. Dvanáctiletá dívka je souhrou okolností, na kterých se podílí i on, ponechána na pospas svému vězniteli, jež v ní svými výhružkami a zastrašováním vypěstuje Stockholmský syndrom. Poměrně tlustá kniha je z drtivé většiny věnována jen obsáhlým popiskům prostředí, ulic, domů, řízení auta a podobně, a jen velmi málo věnuje samotnému vztahu. Samotné sexuální zneužívání je zde upozad'ováno, bagatelizováno a retušováno. Vědouc si své viny, přesto se čtyřicetiletý muž, chovanec psychiatrické kliniky, odvolává na svou velikou lásku..
UKÁZKA: "Názory poloviny dvacátého století na vztah mezi rodiči a dětmi značně nakazil scholastický blábol a standardizované symboly psychoanalytické sebranky, jenže já doufám, že se obracím k čtenářům nepředpojatým"

28.06.2022 1 z 5

Nahý oběd Nahý oběd William Seward Burroughs

Hm, to se strašně blbě čte. Úvod byl docela zajímavý, asi proto že autor nebyl sjetej. Jinak mi připadá, že kniha je takový soubor výkřiků, slovní obraty jsou hodně krkolomné, zřejmě vysoce umělecké. Ale děj tam postrádám, něco čeho bych se chytla, co by mě zaujalo. Nic proti, ale tohle nedočtu, to by byla ztráta času....

25.06.2022

Ruská kocovina: Putinův svět a přízraky minulosti Ruská kocovina: Putinův svět a přízraky minulosti Shaun Walker

Skvělá kniha, která si právě nyní naléhavě žádá pokračování. Doufám, že se tak časem stane.

19.06.2022 5 z 5

Nekonečná, téměř průzračná modř Nekonečná, téměř průzračná modř Rjú Murakami

No,i já se přehmátla když jsem hledala Norské dřevo. Nemá absolutně žádný děj, žádnou myšlenku, žádné vyústění. Jde jen o popisek jakési drogové atmosféry, kde všichni účastníci přežívají ze dne na den na hromadě bez ladu a skladu. Ve špíně, ve smradu, bez hlubších vztahů využívající se vzájemně k sexu nebo ke šlehnutí. Depresivní, nudné, ale asi svého času natolik skandální, že to lidi masově bavilo. O autorovi si myslím asi tohle: Prostě se nemohl nabažit zvratek..))))))))

19.06.2022 odpad!

Tanec reality Tanec reality Alejandro Jodorowsky

Knihu jsem načala na doporučení a neočekávala jsem příliš. Slovo magie ve mě vzbuzuje nedůvěřivost ,takže jsem ani nemyslela že jí dočtu. První část věnovaná dětství mě však rázem vtáhla do sebe, neobyčejnou citlivostí a uvědomovanou zranitelností, která v autorovi začala budovat jeho zvláštní schopnosti. Prostředek knihy věnovaný originálním divadelním úletům mě trochu nebavil, ale jakmile došlo na zkušenosti s první léčitelkou, kniha mě zcela pohltila. Autor jež se dal na léčení též, nikterak nezakrývá fakt, že jde mnohdy nebo většinou o dokonalé triky a hlavně velmi silnou sugesci. Čím bizarnější a složitější rituály, tím větší odhodlání pacientů spolupracovat...a tím lepší výsledky. Velice inspirativní kniha, pro mě úplné zjevení.

17.06.2022 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

A já si trošku myslím, že je důležité při hodnocení téhle knihy to, jestli čtenář už četl něco podobného, kolik toho přečetl nebo spíš sám prožil. A také to, kdy byla kniha vlastně napsána a kdy se stala tou "bombou". Svého času musela působit neuvěřitelně odvážně a novátorsky. Určitě dovede vtáhnout, vytvořit napětí a očekávání. Z díla však přímo čiší melancholie a marnost. Stále jsem měla pocit, že by mělo být řečeno víc a nějak mi tam chyběla taková ta velká pointa. Extrémní erotické popisky pro mě byly nadbytečné.
..Mimochodm co se stalo s Extrémem? ))))))

06.06.2022

Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření Radkin Honzák

Skvělá kniha, laskavá, humorná. Trochu tedy mi nesedělo upřednostňování křest'anů na úkor jiných náboženství s argumentem že "většina buddhistů které jsem potkal byli nějak nevyrovnaní".. To mi přišlo jako úlet, ale i Honzák je jen člověk... Ovšem prohlásit knihu za odpad, jako dáma přede mnou, to je silné kafe... )))))))))

28.05.2022 4 z 5

Balzac a čínská švadlenka Balzac a čínská švadlenka Dai Sijie

Příběh vypráví jeden ze dvou chlapců, poslaných na čínskou vesnici na převýchovu. Tamější život v zaostalých podmínkách naplněný tvrdou prací, však díky přátelství a důvtipu nabývá hlubšího smyslu, když se chlapci zmocní kufříku se zakázanou západní literaturou. Okrajový milostný příběh jednoho z nich, dojde k zajímavé pointě, která v čtenáři vyvolá úsměvnou otázku, kdo tady vlastně koho převychoval...))))

02.05.2022 4 z 5

Kulhavý poutník Kulhavý poutník Josef Čapek

Krásný a duchovně plný rozhovor 'mezi jedním člověkem'. Místy složitější pasáže ,svým vyjadřováním pasující konkrétní a jediné duši, duši autorovi. Ztišením, soustředěním a uvolněním lze knize porozumět, když né vždy intelektem tak niternou intuicí...

28.03.2022 4 z 5

Zabiják Zabiják Émile Zola

Trochu moc stránek na tak prostý děj.

14.03.2022 2 z 5

Chuť jablek: Moderní tchajwanské povídky Chuť jablek: Moderní tchajwanské povídky * antologie

Líbily se mi téměř všechny povídky. U některých jsem litovala, že nejsou na celou knihu. Za každou povídkou byl popis díla, který objasňoval pozadí děje, jeho zasazení do historického kontextu i metaforický smysl.

02.02.2022 4 z 5

Přítelkyně z domu smutku Přítelkyně z domu smutku Eva Kantůrková

Knížka se mi celkem líbila, jen jsem si myslela že bude niternější. Taky mi nevyhovovalo vyprávění co kapitola, to jiná postava. Více by se mi líbilo, kdyby to bylo psáno příběhověji, kdyby na sebe postavy navazovaly tak jak přicházely a také se prolínaly. K hlavní vypravěčce není čtenář téměř vpuštěn, snad proto, že si autorka hlídala své soukromí před čtenáři stejně jako i ve vězení. A v posledku mě trochu zklamal jednoduší styl,ve srovnání třeba s knihou Po potopě..

20.01.2022 3 z 5

Jak na zdravé zuby - Bioléčba zubů Jak na zdravé zuby - Bioléčba zubů Dominik Nischwitz

Kniha je čtivá a srozumitelná, ovšem překlad je děsivý. Na to, že na tom dělalo pět lidí...Neumí skloňovat a nerozeznají rody! Trapas! Autora je také nutno brát s rezervou. Jeho objevy typu: "vitamín C v pomerančích je pověra", jsou vážně k pousmání. Ale k výměně amalgámů mě to přesvědčilo.. :-)

31.08.2021 3 z 5

Profesoři Profesoři Ota Dub

(SPOILER) Kniha z lékařského prostředí v socialismu se zaměřila hlavně na postavu zralého lékaře Krejčího. Působí poněkud nuceně spořádaně, je to takový vzor správného doktora, pracovitého, vysoce vzdělaného, zkrátka perfektního. Aniž by ovšem z postavy dýchala nějaké zajímavé nebo provokativní charisma, autor mu dopřál náklonost mladé kolegyňky, která kvůli němu opustí svého mladého přítele. Její vzhlížení ke strašímu se jeví až absurdní, nebot' on se chová spíše blazeovaně. Autor laciným způsobem vykresluje Krejčího původní rodinu jako otravnou, děti drzé a manželku tlustou, úmyslně akcentuje nechutnosti typu mlaskání u večeře, aby tak dodal legitimitu pro její opuštění. A právě tenhle pohled poukazuje na klasický komplex stárnutí muže nejen románové postavy, ale možná i autora samotného.

16.08.2021 1 z 5