Ivaiva

Farma zvířatFarma zvířatG. Orwell (pseudonym)

Knížka je geniální tím, že je aktuální prakticky v každé době. Přečíst by si ji měl každý, protože tahle alegorie z roku 1945 ukazuje, že svět se nemění, mění se jen kulisy okolo.

Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

Ta knížka vás vtáhne, drží a nepustí až do poslední stránky. Bylo to silné, krásné a dojemné. Vztah rodičů a dětí se musí budovat jako každý jiný, je dobré si to uvědomit.

22.04.2020

Jako zabít ptáčkaJako zabít ptáčkaHarper Lee

Nechápu jak jsem se mohla s touto knihou tak dlouho míjet. Je to silný příběh, pořad aktuální. Mám blízko k trestním obhajobám a moc dobře vím jak se při procesu cítil Atikus, protože i dnes často platí, že k soudu se nechodí pro spravedlnost, ale pro rozsudek. Ke knize se určitě někdy vrátím.

08.04.2020

HotýlekHotýlekAlena Mornštajnová

Alena Mornštajnová prostě umí psát. Jakmile se začtete máte pocit, jako by se před vámi odvíjel příběh jako na filmovém plátně. Každá postava je propracovaná. Tohle byla moje poslední knížka od autorky a nemůžu se dočkat až napíše další.

14.09.2020

ListopádListopádAlena Mornštajnová

Alena Mornštajnová prostě umí psát knížky, které vás vtáhnou a naprosto plasticky vidíte, co se odehrává. Někdy se bojíte, jindy hloubáte a často doufáte. Myslím, že ačkoliv autorka napsala už lepší knížky, i tato si pět hvězd bez pochyb zaslouží. Těším se s čím přijde příště.

Šikmý kostel 2Šikmý kostel 2Karin Lednická

Skvělý, strhující román. Ze začátku jsem měla obavy, když začátek druhého dílu neměl takový spád jako předchozí díl, ale druhá polovina si zaslouží šest hvězdiček. Postavy jsou uvěřitelné a nejsou ploché. Nemůžu se dočkat dalšího dílu.

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Skvěle napsáno. Na knížce oceňuji především dvě věci, a to práci, kterou si autorka dala s historickými fakty a krásný jazyk, kterým je vše popsáno. Těším se na druhý díl a věřím, že nastavená laťka kvality nebude snížena.

17.07.2020

Aristokratka ve varuAristokratka ve varuEvžen Boček

Mě knížka bavila. Nedosahuje sice kvality prvního dílu, ale i u druhého dílu se našly pasáže, kdy jsem se smála nahlas. Doporučuji.

11.10.2019

Dva proti ŘíšiDva proti ŘíšiJiří Šulc

Kniha, od níž se neodtrhnete, ačkoliv víte, jak vše dopadne. Příběh o neuvěřtitelném odhodlání, statečnosti, odvaze, ale i zbabělosti.

29.12.2018

Dopisy, které nikdo nečetlDopisy, které nikdo nečetlIona Grey

Výborná kniha, ke které jsem se dostala díky Čtenářské výzvě. Je krásně napsaná, děj krásně plyne a má výbornou atmosféru. Doslova jsem “viděla” dům vikáře, domek na Greenfields Lane i kostely. Je to velká romantika, avšak s nečekaným závěrem.

Zvuk slunečních hodinZvuk slunečních hodinHana Andronikova

Bylo to silné. Po přečtení mám pocit, že jsem přečetla tři knihy, ne jen jednu. U nové kapitoly bylo někdy těžší se zorientovat, kde jsme se ocitli. Nicméně kniha jako celek držela pohromadě a autorka měla opravdu výjimečný vypravěčský talent.

09.11.2019

Nevítaný hostNevítaný hostShari Lapena

Byla to moje první kniha od této autorky a jsem mile překvapena. Detektivka jak má být. Napětí gradovalo, podezření přecházelo z jedné postavy na druhou a závěr byl překvapivý.

28.12.2019

Bál šílených ženBál šílených ženVictoria Mas

Kniha je zajímavá svým námětem. Ten je za mě originální, avšak zasloužil by si trochu propracovanější uchopení, než jakého se mu dostalo. Jak už tady bylo řečeno, je to trošku ploché.

05.10.2020

Úterky s Morriem aneb Poslední lekce mého učiteleÚterky s Morriem aneb Poslední lekce mého učiteleMitch Albom

Ke knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě. Ač pojednává o zásadních věcech, dělá to s lehkostí. Nestává se mi, že bych si vypisovala citáty z knihy, tentokrát jsem však musela. Chci se k některým myšlenkám pravidelně vracet. Stejně tak se někdy určitě vrátím k této knížce.

03.12.2020

Ze života knihomolkyZe života knihomolkyD. Tung (pseudonym)

Milá jednohubka. U některých situací jsem se smála nahlas...přesné.

03.03.2020

Eleanor se má vážně skvěleEleanor se má vážně skvěleGail Honeyman

Díky Čtenářské výzvě za objevování takových knih. Eleanor jsem si oblíbila a určitě se k ní vrátím. Ačkoliv nyní znám pointu, je to kniha, která se dá číst vícekrát.

08.12.2020

DědinaDědinaPetra Dvořáková

Čtivá knížka s výborně použitým nářečím. Autorka má dědinu pod kůží. Doporučuji každému, kdo na dědině někdy žil a má chuť se tam znovu podívat prostřednictvím knihy.

15.07.2018

Deník japonské manželkyDeník japonské manželkyVeronika Ageiwa

Tajemné Japonsko láká. Ačkoliv knížka obsahuje několik překvapivych faktů o japonské kultuře a mentalitě, zdálo se mi, že vlastně celou dobu klouže dost po povrchu. Přečteno díky Čtenářské výzvě.

03.02.2020

Zlodějka knihZlodějka knihMarkus Zusak

Skutečnost, že vypravěčkou příběhu je Smrt, byla nezvyklá, zajímavá a pro mě nová. Avšak přesto mám pocit, že k plnému hodnocení příběhu něco chybělo...

13.08.2018

Jozova HanuleJozova HanuleK. Legátová (pseudonym)

Nádherná knížka s dechberoucím tempem. Snad poprvé mi nevadilo, že jsem první viděla film a až poté četla knižní předlohu.

14.09.2018

Potrhaná křídlaPotrhaná křídlaRuta Sepetys

Po přečtení V šedych tónech a Sůl moře se napotřetí nedostavil takový wow efekt. Je to podle mě tématem knihy, které je sice originální, ale není zdaleka tak osudové jako v předchozích knihách. Každopádně je to další výborná kniha od této autorky.

21.10.2018

HoubařkaHoubařkaViktorie Hanišová

Knížka s neuvěřitelně tísnivou atmosférou, přesto čtená jedním dechem.

01.02.2019

Osudová SisiOsudová SisiJean des Cars

Francouzské zpracování života nejznámější rakouské císařovny se mi líbilo. Je to čtivá kniha, dostatečně detailní, avšak ne natolik, aby byla úmorná. Život Sisi přitahuje i více než 100 let po její smrti, byla to komplikovaná osoba, skutečně osudová.

01.10.2019

Poslední létoPoslední létoJudith Kinghorn

Klasický románový příběh s kvalitně vykreslenými postavami. Hlavní postava Clarissa mě místy trochu štvala. Klasická románová kráska, která se nechá manipulovat a pak toho 200 stran lituje.
Příběh však pěkně plynul, až na konec, který je poněkud uspěchaný a působí jakoby to autorka už chtěla mít za sebou.

17.10.2019

Abych přežilaAbych přežilaYeonmi Park

Kniha, která otevírá oči. Celý příběh Jon-Mi jsem přečetla za dva dny. Často jsem se musela k některým pasážím vracet, jak neuvěřitelné se zdály. Vzpomínala jsem, co jsem já řešila za “problémy” v roce 2007, 2008 a mnohokrát jsem si musela doslova “uvědomit”, že čtu knihu, která se odehrává v 21. století. Doporučuji.

08.01.2020

ŽízeňŽízeňJo Nesbø

Můj pátý Harry Hole, avšak s odstupem více než tří let. Je to pořád živé, barevné, akční a čtivé, nicméně oproti jiným dílům jsem se o Harryho tolik nebála.

29.01.2020

Papírová městaPapírová městaJohn Green

Kniha mě zklamala. Mám z ní pocit, že autor chtěl sdělit něco jiného, možná i hlubšího, ale rozvíjející se děj je zabitý hloupým finále. Za mě první a asi i poslední kontakt s knihami Johna Greena.

22.11.2020

Zuzanin dechZuzanin dechJ. Katalpa (pseudonym)

Ačkoliv je kniha psána poměrně zvláštním vypravěčským stylem, čte se dobře. Nemůžu však udělit plné hodnocení. Zdálo se mi, že je v ději příliš mnoho tělesných tekutin a příliš málo emocí.

Dívka, která spadla z nebeDívka, která spadla z nebeSimon Mawer

Co jen té knížce chybí? Námět je super. Akce tam taky nějaká probíhá. Postrádám však motiv jednání jednotlivých postav. Škoda, čekala jsem prostě víc.

100 perliček pro (ne)milovníky češtiny100 perliček pro (ne)milovníky češtiny Červená propiska

U jiných instagramových profilů mi vždy přišlo vydání knihy zbytečné. V tomto případě však vydání knížky vítám. Má smysl, je srozumitelná a čtení (opakování češtiny) jsem si užívala. Doufám v nějaký další díl.