Issiriana Issiriana komentáře u knih

Nářek mrtvého světa Nářek mrtvého světa Jan Kšanda

Další úžasný gamebook, netřeba popisovat všechny jeho přednosti (jestli vás to zajímá, přečtěte si mé komentáře u dvou předchozích knih, jsou pořád stejné), pro českého fanouška gamebooků je to troufám si říct nutnost. :-)
Příběh je dlouhý, až si chvílemi budete říkat, že už jste udělali všechno, a ono ne (ale zase vám nebudu spoilerovat). Kouzla jsou nahrazena schopnostmi, které docela často využijete, takže vybírejte moudře!
Možná vás potěší, že zabití se moc často nedočkáte. Z mého pohledu mi trochu chybí ty prvky náhody, kdy knížka pěkně vyjeb... eh, prostě se vám dařilo a najednou jste umřeli - holt to chtělo i špetku štěstí. Pokud se vám toto v minulých knihách moc nelíbilo, tak naopak budete nadšení.
A taky - postapo gamebook vám dá nadhled, co v takové situaci dělat (aspoň podle autora :-))!

02.12.2017 5 z 5

Rytíř temného slunce Rytíř temného slunce Swen Harder

Gamebook... lepší by bylo označení gamebookový fantasy epos, protože tohle tato kniha určitě je. Od prologu přes spoustu kapitol, možná i přes bonusovou, až ho hořkosladkého finále. Kniha předčila mé očekávání, oblíbila jsem si ji víc než LW. Ze začátku moc nevíte, o co jde, ale časem se vám všechno postupně vyjasňuje, což je pro mě nový přístup v gamebooku, než když je daná postava hned na začátku - a oceňuji ho. Taky oceňuji promyšlené hádanky a šifry, mnohdy jsem byla frustrovaná, že na ně nemůžu přijít, ale napodruhé se mi podařily všechny až na jednu (tu s draky - kdyby někdo věděl odpověď, nebo spíš zdůvodnění, dejte mi vědět do zpráv!).
V knize je spousta zajímavých odboček, velmi se mi líbilo zařazení bonusové sekce a sekce soubojů, a také rozdělení na kapitoly, že člověk nemusí náhodně listovat celou knihou, ale jen cca 200 odkazy. Je vidět, že autor má zkušenosti s tvořením her (PC).
Určitě jste pochopili, že gamebook všemi deseti doporučuji. :)

24.07.2017 5 z 5

Zrada ve Faranoru Zrada ve Faranoru Jan Kšanda

Naprostá pecka!
Tento gamebook jsem si velmi užila, četla jsem ho poctivě se zatajeným dechem a čekala, co se stane. Je i obtížnější než druhý díl (což vůbec není na škodu, spíš naopak!), a tak si člověk může projít více cestiček.
Překvapilo mě, že za jedno čtení toho hráč projde ohromné množství, a když to hraje podruhé, tak až na pár odkazů zažije úplně jiný příběh, a přitom čtení trvá tak dlouho.
Myslete při hraní na svůj úkol, já se do toho tak zažrala, že jsem plnila všechno možné, jen ne to hlavní. 0:)
Za mě jasných pět hvězdiček a doporučuji!

31.05.2017 5 z 5

Stíny paramského hvozdu Stíny paramského hvozdu Jan Kšanda

Kdo si užil LoneWolfa, tento gamebook si užije určitě. Příběh je úžasný, a můžete jej hrát klidně na 5x, stejně neobjevíte všechny cesty - některé jsou kratší, některé zase hodně dlouhé.
Pokud v RPG hrách rádi kouzlíte, tady máte na výběr tolik kouzel a celí natěšení je ve hře budete používat.
Určitě stojí za to koupit si od autora tištěnou knihu. Elektronickou tak dobře neprolistujete a zkazíte si zážitek, když aspoň jednou neotočíte na špatný odkaz (jako já vždycky :D).
Jestli pořád váháte, tak myslete na to, že svými 130 korunami uděláte autorovi velkou radost a podpoříte ho :)
Už se těším na další gamebooky!

19.05.2017 5 z 5

Útok ze tmy Útok ze tmy Joe Dever

Pěkný GB, ale Norikovi se asi žádný nevyrovná...

09.08.2015 4 z 5

Požádej a je ti dáno Požádej a je ti dáno Esther Hicks

Dokonalé, prostě dokonalé.
Tato knížka se mi určitě do ruky nedostala náhodou. Vlastně jsem nevědomky po něčem takovém toužila, a ono to přišlo. Přesně podle zákona přitažlivosti. Nádhera ^^

11.02.2015

Požádej a je ti dáno Požádej a je ti dáno Esther Hicks

Dokonalé, prostě dokonalé.

11.02.2015 5 z 5

Vikingové Vikingové Gilles Ragache

Nádherné kresby, které v knížce doplňují text mýtů. Moc hezky zpracováno a čtenář se zde hodně dozví o severské mytologii. ^^

12.10.2014 5 z 5

O Norikovi O Norikovi Vladimír Chvátil

Můžu říct, že tohle je první knížka, do které jsem se zamilovala. A myslím to vážně. O to víc se stydím, že jsem se o Norikovi dozvěděla vlastně úplně náhodou (prostřednictvím hry Mozkovna) - já, jakožto velká fanynka Vládi Chvátila a jeho her (:3), jsem úplně přehlédla, že Vláďa má svůj gamebook (dále GB).

Okamžitě jsem jej začala shánět a konečně už ho mám doma.
První hra mi zabrala asi 4 hodiny (teda... kdyz nepočítám tu první, podle které jsem skončila na nějakém čvtrtém odkazu :D) a smála jsem se nesčetněkrát. Vlastně jsem se smála i při vysvětlování pravidel.

Byla to pro mě HODNĚ VELKÁ změna oproti "klasickým" GB, kdy se pořád hází kostkou a pořád a pořád se s někým bojuje. Příběh je pak zastrčen do pozadí a už se mi i stalo, že nedával smysl.
U Norika je tomu přesně naopak. Dynamický příběh v popředí, na kostku se sahá jen někdy (a to většinou jen proto, aby se rozhodly prvky náhody, tzn. kudy se dál půjde a co čtenář (a Norik) zažije za dobrodružství), DOKONCE se v celé knize nemusí ANI JEDNOU bojovat, pokud si vyberete správné možnosti.

Co je nejlepší, už jsem to pravda zmiňovala, je Vláďův humor. Miluju způsob, jakým jsou napsána pravidla k jeho deskovým hrám, a zamilovala jsem se i tady do knížky.
Abych přešla k trochu konkrétnějším příkladům - v popisu hnihy je zadní stránka GB, která je natolik pěkná a přesvědčující, že kdybych si GB kupovala osobně, řekla bych přikázanou větu (sranda musí být! :D). Navíc... kdo by nechtěl úchylný a ještě úchylnější GB?
Název knihy. Už jen proto, že ho musíte chvíli luštit, ve vás něco vyvolá (ve mně třeba pocit, že je to úplná bomba!). Dovolím si tady přepsat poslední tři řádky názvu: "...o hovnu u cesty a mrtvém staříkovi tamtéž, o nečitelných názvech knih a mutantově kopí, tohle už doufám nikdo nepřečte." Písmo se totiž pořád zmenšuje :-)

Pokud jste dočetli až sem, asi chápete, že kritiku ode mě neuslyšíte. Jestli ale pořád váháte, zda si GB přečíst či koupit, můžu přidat pár dalších postřehů. Smrt v knize není zase tak častá, pravděpodobněji skončíte úplně jinak. Dopracovat se ke "šťastnému konci" je opravdu těžké, o to víc je pak radosti.

A nakonec uvedu citacemi několik mých oblíbených vtipných pasáží:

179
Hmmm... strom... co s ním?
Budeš s ním dál jednat uctivě ... 225
Budeš s ním dál jednat povýšeně ... 225
Budeš s ním dál jednat naštvaně ... 225
Budeš s ním dál jednat kamarádsky ... 225
Budeš s ním dál jednat hrozivě ... 225
Nebudeš s ním dál jednat ... 225
(Tak nějak intuitivně tušíš, že je to stejně jedno...)

Loupežníci se na tebe vrhli s kyji - Z-1k6(52). Začínají tě svými kyji zpracovávat.
Budeš se bít jako lev ... 62
Budeš se bít celkem normálně ... 80
Zabalíš to a vzdáš se ... 98
Zabalíš to a umřeš ... 34
(- po vybrání možnosti 62)
Skrčil ses na všechny čtyři, pohodil hřívou a strašlivě zařval. Jako lev. A pak tě umlátili ... 114

1031
(...) Už jsi dlouho nic nerozhodl, tak teď máš možnost:
Vezmeš si za ženu Smetanku ... 1022
Vezmeš si za ženu nějakou jinou ... 1022
Nevezmeš si nikoho ... 1022
Zřídíš si harém ... 1037

...a takhle bych mohla uvést nejmíň dalších 10 příkladů. Jedním slovem: boží.
Tento GB si prostě MUSÍTE přečíst (a pak začít mít rádi Vláďu, pak si zahrát nějakou jeho hru a bude to ŠŤASTNÝ KONEC). :)

07.09.2014 5 z 5

Scarlet Scarlet Marissa Meyer

Úžasné, úžasné... Hlavně Carswell, který silně konkuruje mé top 10 knižních hrdinů! 0:)

02.09.2014 5 z 5

Vikingové Vikingové Peter L. Stork

Pro děti je to pěkně zpracované, mně se to taky líbilo, protože fakta jsou jasná a jen t ta nejdůležitější. Pro krátké seznámení s Vikingy super.
Jestli knížka měla být s CD, tak mi ho v knihovně nedali, proto můžu zhodnotit jen knížku. :)

22.07.2014 5 z 5

Královská hraničářka Královská hraničářka John Flanagan

U 10. dílu jsem si myslela, že je poslední, a byla jsem překvapená, když se mi do ruky dostal 11. díl. Ztracené příběhy ucelovaly celou sérii a dávaly jí hezký konec, přesto jsem byla smutná, že Hraničářův učeň končí. A ono ne! Další díl je zase úžasný, čtivý a hlavně - setkáváme se s našimi milovanými postavami. Prosím, prosím, ať Flanagan píše dál, ať pokračuje v Hraničářově učni...

Nemůžu si zvyknout, že Will už není ten šesnáctiletý mladík, jako tomu bylo v prvních dílech. Teď je z něj starší a zkušený hraničář, hodně ovlivněný Haltem, ale to se dalo čekat, když s ním strávil takovou dobu.
I když byl na Maddii během výcviku přísný, přesto v sobě měl dobrou dušičku a své učeňce pomáhal. Nevím, jaktože se Flanaganovi povedlo dostat se mi s postavami (hlavně Willem, Haltem, Malcolmem a Horácem) tak hodně pod kůži, že vždy, když byly v nebezpečí, jsem napětím pomalu ani nedýchala a jen se v duchu modlila, ať zůstanou na živu.

Hraničářův učeň byl, je a vždycky bude moje srdeční záležitost, nehledě na fakt, že Flanagan píše tak odlehčeně, že stránky ubíhají samy, a tak dojemně, že aspoň jedna slzička mi vždy ukápne.

:')

31.05.2014 5 z 5

Zapomnění Zapomnění Anthony Horowitz

Komentář obsahuje spoilery:

K poslednímu dílu Pětice jsem se dostala až po roce. Dějové ppodrobnosti z předchozích dílů jsem trochu pozapomněla, ale to vesměs nevadilo. Chvíli trvalo, než jsem se dokázala začíst, poté však děj ubýval rychle.
Pět hvězdiček si knížka určitě zaslouží, už jen proto, jak reálné mi některé scény přišly. Klepala jsem se, když Pedro procházel kanalizací, a živě jsem si uměla představit, jak se musel cítit. Nebo když si Matt v knihovně přečetl svou budoucnost... Vezměme v potaz, co si musel vytrpět. Musela jsem se zamýšlet nad otázkou, jestli bych chtěla znát svůj osud a příčinu a čas své smrti.
Příjemně mě překvapil konec, kdy se Anthony rozhodl zabít některé z postav. Musel to být těžký krok, ale knížce to jenom prospělo a přidalo na reálnosti.
Celkově jsem si příběh užila, jediné mínus bych viděla v ich-formě, kterou vyprávěla Holly. Pro příběh to byla docela nepodstatná postava a ich-forma se vymykala ostatnímu vypravování. Ale chápu, že si to Anthony chtěl zkusit.
Doufám, že brzy napíše něco podobně úžasného, jako byl Alex Rider nebo Síla pětice.

18.05.2014 5 z 5

Temné volání Temné volání Darren Shan (p)

Začátek byl poměrně zvláštní, podobalo se to Jezeru duší z Ságy Darrena Shana, ale nemůžu říct, že to nebylo zajímavé. Na to, že jsem Pecku Flecka na začátku neměla ráda, jsem si ho teď docela oblíbila. Naopak mě dost naštval Grubbs.
Nicméně jde vidět, že se sága blíží ke konci, napětí vrcholí a Darren mistrovsky popisuje všechno, co se děje, Těším se na poslední díl! Ani se neodvažuji hádat, jak to dopadne. :)

20.04.2014 5 z 5

Štěstí na dosah Štěstí na dosah Irena Petříková

Dlouho jsem váhala, jestli si knížka zaslouží aspoň tu jednu hvězdičku za vynaložené úsilí při psaní. Po dnešku, kdy jsem dočítala posledních 20 stránek, jsem usoudila, že ne.
Na různých seminářích jsem již hodněkrát slyšela, že to nejhorší, co můžeme u příběhu udělat, je, že se odehrává ve snu a pak se z něj ten dotyčný probudí. Tím pádem tam můžou být absurdity a nemyslitelné věci, které mně jako čtenáři přijdou dost nepasující do knihy.
Slečna Petříková prý celý román myslela jako parodii na normální dívčí romány. Zamýšlela jsem se nad tím, ale neobjevila jsem rozdíl, v čem by se tato kniha měla od románu lišit, navíc ještě zesměšňovat - až trapně dokonalá hlavní hrdinka (navzdory tomu, že o ní Harry říká, že dokonalá není), stejně dokonalý hlavní hrdina a nepravděpodobný děj v celé knize.
Asi bych i překousla celou formu vyprávění v holčičích denících, ale když byli do této formy zakomponováni i kluci z One Direction, obracela jsem oči v sloup. Celkem by mě zajímaly jejich obličeje v reálu, kdyby si knížku slečny Petříkové přečetli.
A na konec mám poznámku hned k začátku knihy, kdy Irene uvádí, že poslouchá pop, jelikož jí to umožňuje zjistit, že i ona je krásná. Nicméně metal ukazuje nejenom krásu celého světa, ale také jeho vady a realitu. (To jenom kdyby se nějak spekulovalo o tom, že všechen metal je o smrti a škaredých věcech.)
Už se těším, až napíšu svou vlastní knihu.

25.02.2014 odpad!

Král Richard II. / King Richard II Král Richard II. / King Richard II William Shakespeare

Perfektní! Nejenom překlad, který je až na pár výjimečných pasáží výborně provedený, ale také oceňuji i to, že si můžu porovnat anglický (snad originální) text. K samotnému ději asi není moc co dodat, taky nemůžu nepodotknout, že se mi "stará" Shakespearova angličtina moc líbí. :)

03.02.2014 5 z 5

Krvavá země Krvavá země Václav Kroc

Příběh celkem dobrý, na pár místech nelogický a divně navazující, což by se ještě dalo pochopit, neboť cestičky, kterými se může hráč vydat, je opravdu hodně.
Co mi ale vadilo už víc, tak to nepromyšlenost v sesílání kouzel. Na začátku mám vybraná 4 kouzla ze 6, a když mi to před bojem nabídne, jestli chci použít kouzlo, tak nalistuju patřičnou stránku... A hle, ono mi to dává na výběr ze dvou kouzel, které zrovna nemám. Asi jsem měla smůlu, ale nikde nebylo napsané, na jakou stranu se mám vrátit, když kouzlo nakonec nechci/nemůžu seslat...
Proto za mě jen 3*, obecně však gamebooky obdivuju a ráda bych si taky nějaký někdy vymyslela. :)

26.01.2014 3 z 5

Prosinec Prosinec Gabrielle Lord

SPOILER

Upřímně řečeno - takovýto závěr jsem čekala. Ještě před koncem jsem si v duchu přála, aby to nebylo tak, jak si myslím, že to dopadne. Sharkey totiž byl dobrá postava, ne zlá - v těch "vyspělejších" knížkách zloduši mají svůj charakter, ten zlý charakter. Sharkey se choval moc dobře na to, aby na konci pronesl tři věty o tom, proč je zrádce. To se mi zdá, že Gabrielle nedomyslela. A s Rafem to samé - doteď mi vrtá hlavou, jak mohl přežít ten útok? Mrtvoly bych nechala mrtvolami...
I když bych chtěla, tu pátou hvězdičku za nesrovnalosti v knize dát nemohu. Jinak styl psaní byl pěkný, svižný, a kdo není perfekcionista jako já (a nehledá ve všem chyby), tak věřím, že si příběh užil víc. :)

27.09.2013 4 z 5

Pád Pád Lauren Kate

...a stejně mám ráda Cama :)

17.09.2013 4 z 5

Ukradený trůn Ukradený trůn David Gaider

Dragon Age je luxusní hra a na základě toho jsem objevila knížku, která měla mít se hrou něco společného. Když jsem prožila s postavami ve hře kolem 100 hodin, přála jsem si, abych je v knize uviděla znova, protože jsem si většinu oblíbila, ale zároveň jsem i váhala, protože kdyby Gaider psal knížku rovnou s postavami, se kterými se hrálo, bylo by pak těžké to posuzovat, protože každý má rád jiné postavy, má na ně jiný názor atd. Nakonec to celé bylo rozseklé tím, že ze hry tam byl pouze Loghain, na pár stránkách Flemeth a Cailan.
Upřímně řečeno, čekala jsem lepší, zajímavější a napínavější děj. Myslím, že bych i sama dokázala napsat knihu s takovým jednoduchým dějem, kde vlastně je pouze jedna dějová linie, máme tam jednu nešťastnou lásku (vlastně dvě), pár bojů v bitvách... Postavy taky nebyly nic moc, Loghain mi připadal úplně jiný než ve hře, takže nějak moc nechápu, proč se tak děsně změnil, taky si moc neumím představit psychický růst Marika, protože prý byl dobrý a moudrý král, přestože celou knihu se choval jako malé dítě.
Taky bych ráda viděla lepší popis magie, ve hře se bez kouzel neobejdete, a tady je jen napsáno, že se mu v ruce objevila ohnivá koule. Celkem by mě zajímalo, jak toho kdo docílil.
Za tři hvězdy to ale stálo, čtivé to bylo a zůstalo ještě pár nevyřešených věcí, díky kterým se těším na další díly.

11.09.2013 3 z 5