ismael ismael komentáře u knih

Člověk hledá smysl: Úvod do logoterapie Člověk hledá smysl: Úvod do logoterapie Viktor Emil Frankl

Kniha Člověk hledá smysl je americké vydání jiných Franklových textů. Zdá se, že je to kompilace z knih, které česky později vyšly jako A přesto říci životu ano (Karmelitánské nakladatelství) a Léčba smyslem (Portál). To je jeden z důvodů, proč už u nás nikdy nevyšla a asi ani nevyjde.

02.08.2023

Svět plný energie: Encyklopedie pro školáky Svět plný energie: Encyklopedie pro školáky Christina Steinlein

Vhodně doplňuje sbírku eko-titulů z nakladatelství Portál. Pokud chcete mít technické a přírodní věci vysvětlené jednoduše, doporučuji pro mladší školní i jakýkoli pozdější věk.

24.05.2023 5 z 5

Co s odpadem? Co s odpadem? Gerda Raidt

Je z toho už krásná série - Jak se vyznat v klimatu, Bez vody to nejde a teď toto. Knihy jsou hezky ilustrované, plné údajů, které obohatí i dospělého čtenáře. Informace o ochraně životního prostředí jsou samozřejmostí.

03.05.2022 5 z 5

Mindfulness pro začátečníky Mindfulness pro začátečníky Jon Kabat-Zinn

Kniha je psaná poměrně poetickým jazykem. Jsou to krátká zamyšlení, která se dotýkají nejrůznějších aspektů mindfulness a jeho praktikování.

21.04.2022 5 z 5

Nenásilná komunikace Nenásilná komunikace Marshall Rosenberg

Nové vydání z roku 2022 je skvělé. Opraveny chyby v překladu, doplněna nová kapitola o mediaci. Součástí knihy jsou cvičení a klíč ke správným odpovědím charakterizuje knihu: Autor totiž postupuje velmi nenásilně, neautoritativně, dává spíše svůj názor a je na každém, zda souhlasí. Metoda sama se mi moc líbí, protože odkazuje na pocity a potřeby každého z nás.

02.03.2022 5 z 5

Komunikace v pomáhajících profesích Komunikace v pomáhajících profesích Martin Dlabal

Kniha, která je místy zdánlivě banální, ale opravdu zdánlivě. Cítím fakt rozdíl mezi tím, když se řekne "Máš krásnej účes" a "Mně se líbí tvůj účes". První poznámka zní, jako že o druhém člověku rozhodujeme, tou druhou jen vyjadřujeme svůj názor. Ještě markantnější je to tehdy, když je mluvčí v pozici autority.
Druhá užitečná věc bylo upozornění na to, že parafrázování není prosté opakování svými slovy, ale můžeme při něm nějaký aspekt zdůraznit nebo potlačit: třeba "nikdy se mi nic nepovede" lze zmírnit na "Máte pocit, že se vám věci často nedaří".
jen se obávám, že lidi, kteří by tu knihu nejvíc potřebovali, si ji nepřečtou

11.11.2021 5 z 5

Tajemství ve vaší hlavě aneb Co nevíte, že víte Tajemství ve vaší hlavě aneb Co nevíte, že víte Lenka Šnajdrová

Za mě nejlepší kniha autorky. Seriózně o tom, že jsou věci, které nejdou vysvětlit jenom rozumem.

30.08.2021 5 z 5

Psychopatův průvodce na cestě k úspěchu Psychopatův průvodce na cestě k úspěchu Andy McNab (p)

Kniha mě dost zásadně ovlivnila v tom, abych nebyl tak úzkostlivě morální, ale občas trochu experimentoval s tím, co je dobře, co je špatně a co člověku udělá radost : )

24.05.2021 5 z 5

Psychologie štěstí Psychologie štěstí Anton A. Bucher

Na první pohled se může zdát, že kniha bude suchá, ale mě bavila. Je opravdu posilující a obšťastňující, a přitom zcela seriózní.

24.05.2021 5 z 5

Léčba smyslem Léčba smyslem Viktor Emil Frankl

Globálně má člověk pocit, že se informace ve Franklových knihách opakují, ale při bližším pohledu mě oslovovaly různé příběhy a kazuistiky, které působí na mou duši.

DOPLNĚNÍ: POZOR, NEJEDNÁ SE O KNIHU VŮLE KE SMYSLU, VYDANOU POD JINÝM NÁZVEM. JSOU TO JINÉ KNIHY.

19.02.2021 5 z 5

Jak plný je tvůj kbelík? Pozitivita tvého života Jak plný je tvůj kbelík? Pozitivita tvého života Tom Rath

Je to takové americké, ale taky krásně pozitivní... Aneb proč má smysl šířit kolem sebe radost, zachovat se k druhému hezky, něco pochválit apod. I kvůli sobě.

17.02.2021 4 z 5

Bez vody to nejde!: Encyklopedie pro školáky Bez vody to nejde!: Encyklopedie pro školáky Christina Steinlein

Podobně hezká jako Jak se vyznat v klimatu

03.02.2021 5 z 5

Stůjte si za svým - I citliví lidé se dokážou vymezit Stůjte si za svým - I citliví lidé se dokážou vymezit Doris Dahlin

Vhodně se doplňuje s knihou Blíž tě nepustím.

05.01.2021 5 z 5

Mít nebo být? Mít nebo být? Erich Fromm

Knihu si můžeš přečíst buď levicový snílek, který chce změnit společnost, nebo tvrdý ekonom, který chce kultivovat své chování. Myšlenkově mám blíž k té druhé skupině a právě tak věřím spíš ve vnitřní změnu, a proto doporučujte všem friendly kapitalistům!
Mimochodem, v posledním vydání z roku 2020 je opraveno několik zjevných významových chyb překladu.

21.12.2020 5 z 5

Psychoterapeutická práce s původci domácího násilí Psychoterapeutická práce s původci domácího násilí David Čáp

Základem práce s hněvem je jeho uvědomění už ve chvíli, kdy nastává - ještě než se rozvine do nezvladatelné podoby. To je základní myšlenka, kterou mi tato kniha dala.

03.11.2020 4 z 5

Co mě výcvik zvířat naučil o životě, lásce a manželství Co mě výcvik zvířat naučil o životě, lásce a manželství Amy Sutherland

Zábavná kniha o výcviku zvířat a o tom, co se z toho dá aplikovat na lidi. Kniha nově vyšla v nakladatelství Portál.

22.09.2020 5 z 5

Jak se vyznat v klimatu: Encyklopedie pro školáky Jak se vyznat v klimatu: Encyklopedie pro školáky Kristina Scharmacher-Schreiber

Dobře vysvětlené základní pojmy. Myslím, že je to vhodné i pro dospělého, aby si ujasnil, o čem se vlastně pořád mluví (permafrost, biopalivo, emisní povolenka, ekologická stopa...). Navíc spoustu krásných ilustrací.

21.09.2020 5 z 5

Tichá síla Tichá síla Susan Cain

Na rozdíl od kukyho jsem si žádných překlepů a chyb nevšiml.

edit: zatím kuky pomohl odhalit tuto chybu: na straně 42 je jednou napsáno Emila místo Emily

17.04.2020 5 z 5

Když ty nejsi ty: Jak a proč přenášíme na druhé svoje pocity Když ty nejsi ty: Jak a proč přenášíme na druhé svoje pocity Anita de Nennie

Kniha na unikátní téma - jak se přenos projevuje v lidských vztazích a jak se od jeho nežádoucího účinku osvobodit. Proč se někdo zamilovává do špatných partnerů? Proč má někdo potřebu některé lidi stírat, a u jiných ho to vůbec nenapadne?

15.03.2020 5 z 5

Chemička, má láska Chemička, má láska Václav Žďárský

Můj táta tam vystupuje a trochu jsem pochopil, jak to v jeho práci chodilo. Je to hezky psané a bavilo mě to.

05.02.2020 5 z 5