Isew Isew komentáře u knih

Pijan Pijan Hans Fallada (p)

Skvěle napsaná studie člověka, který spadl velmi rychle až na dno. Neseděly mi dvě věci, když se téměř abstinent po první skleničce tvrdého alkoholu stal okamžitě nezřízeným pijanem a poté téměř žádné abstinenční příznaky po zamezení možnosti dostat se k alkoholu. Z osobní zkušenosti posoudit nemohu (alkohol mi nechutná a nevidím smysl v tom, ničit si mozkové buňky něčím tak zbytečným, jako je právě alkohol). Částečně to autor vysvětluje tím, že Ervín Sommer nebyl alkoholikem tak dlouho, a tak se u něj nerozvinuly příznaky tak typické pro alkoholiky. A také, sám Hans Fallada alkoholikem byl, tak kdo jsem já, abych posuzovala, jak se alkoholik má typicky chovat. Román je to jinak veskrze výtečný. Pokud alespoň jednoho potenciálního alkoholika odradil od pití, tak mu tleskám.

21.02.2023 4 z 5

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Kniha byla napsána v roce 1958. Gagarinův let se uskutečnil v roce 1961. V té době se počítalo s tím, že kolem roku 2050 už budou lidé ve vesmíru jako doma. Námět odpovídal tehdejšímu vnímání světa a není náhodou, že vesmírná sci-fi měla největší boom právě v této době. Na tehdejší dobu to asi muselo být přelomové dílo, v dnešní době je jak jazyk, tak zpracování zastaralé. Nebýt čtenářské výzvy, tak bych po této knize asi nesáhla.

19.02.2023 3 z 5

Znamenité příběhy Čtyřlístku: 1999 Znamenité příběhy Čtyřlístku: 1999 Ljuba Štíplová

Tohle byl opravdu znamenitý ročník. Všechny příběhy měly vysokou úroveň a je velmi těžké vybrat ty nejlepší, zmínku si zaslouží všechny. Moc se mi líbil námět příběhu Kouzelný meč. Takový meč by opravdu nebyl marný a často by se hodil.

12.02.2023 5 z 5

Dobrodružné příběhy Čtyřlístku 2001 Dobrodružné příběhy Čtyřlístku 2001 Ljuba Štíplová

Kvalita příběhů v tomto díle šla bohužel zase dolů. Z banálních a někdy trochu za vlasy přitažených příběhů v této knize vyčnívá snad jen příběh Brýle mámení. Škoda příběhu Perníkové mámení. Námět vůbec nebyl špatný, ale dalo by se to zpracovat zajímavěji.
Oceňuji knižní záložku.

12.02.2023 3 z 5

Když jsem četla tyto povídky poprvé, ještě na střední škole, byla jsem naprosto fascinovaná zejména povídkou Jáma a kyvadlo. Do té doby jsem nic podobného nečetla a byl to velmi silný zážitek. K nejlepším povídkám vedle Jámy a kyvadla řadím Sud vína Amontilliadského a Zánik domu Usherů. Poe dokáže vytvořit velmi hutnou atmosféru strachu na malém prostoru.

11.02.2023 4 z 5

Kouzelné přání Kouzelné přání Chris Colfer

Krásná obálka, zajímavý námět, zpracování ale už tak dobré není. Jak získám potřebné artefakty? No, jen si pro ně dojdu a většinou mi hned spadnou do klína. Ne, že by mi byla Červená Karkulka nějak sympatická i v naší pohádce, ale tady je to opravdu velmi iritující postava. Trochu to zachránil konec, který nebyl sice překvapivý (ale uznávám, že pro děti by být mohl), ale alespoň se tam udála nějaká zápletka.

11.02.2023 3 z 5

Francesca di Rimini Francesca di Rimini Jan Neruda

K této divadelní hře jsem přistupovala s obavami. Jana Nerudu znám zejména jako prozaika a básníka. To, že napsal i divadelní hru, byla pro mě novinka. Musím přiznat, že obavy byly zbytečné. Zpracoval téma nešťastné lásky, která vyústí v tragédii. Netušila jsem, že postavy dramatu byly opravdu reálné a Nerudovo drama věrně kopíruje skutečný příběh. Velmi příjemné překvapení.

09.02.2023 4 z 5

Treperendy Treperendy Carlo Goldoni

Jedna ze slabších věcí z pera velmi plodného italského dramatika. Goldoni je obdivuhodný v tom, jak jeden námět přetavit v mnoho divadelních her. Upovídané ženské rozšíří drby. Tentokrát si vezmou na paškál dívku a její nejasný původ. Jako vždy následují zmatky a stejně jako vždy i spokojené vyřešení problému a svatba. I když se to z těchto řádků nebude zdát, mám Goldoniho ráda. Za nejpovedenější jeho hry považuji Mirandolínu, Poprask na laguně a Sluhu dvou pánů. Ale i těchto povedenějších kouscích píše podle stejného mustru (snad jen Mirandolína se vymyká), jen k tomu přidává trochu víc děje. Ale pokud po tom byla poptávka, tak proč ne. Treperendy jsou slabým odvarem mnohokrát vyvařeného námětu. Jednoduchoučká jednoaktovka, která nenadchne.

07.02.2023 2 z 5

Café Groll Café Groll Jan Štifter

Velmi čtivá a svým způsobem napínavá kniha. V Jihočeském divadle hrají představení podle této knihy. Pokud se vám Café Groll líbilo, doporučuji k návštěvě. Skvěle dokresluje atmosféru doby. Je to mé druhé setkání s autorem. Určitě se poohlédnu i po jiných jeho knihách.

05.02.2023 4 z 5

Naši furianti Naši furianti Ladislav Stroupežnický

Jak by řekl šikovatel Vogeltanz: "Čím víc nás tady je, tím lépe se nám povídá." Tady bylo postav víc jak na orloji. A povídalo se opravdu zábavně. Vesnice přelomu století, starosta, první radní, další figurky a boj o místo ponocného. Zákulisní čachry a nevraživost. Dva zamilovaní, jejichž budoucí štěstí závisí na jejich otcích (furiantech). Ačkoli tato hra měla premiéru v roce 1887, je stále živá, protože charaktery lidí se příliš nemění. A proto se stále inscenuje. A je to dobře.

04.02.2023 3 z 5

Záhada žlutého pokoje Záhada žlutého pokoje Gaston Leroux

Fantom opery se mi líbil víc. Ale mladíček Rouletabille a jeho detektivní schopnosti taky nebyly špatné. Pokus o vraždu v zamčeném pokoji, podivné chování oběti i jejího snoubence, záhadné zmizení pachatele a letité tajemství a samozřejmě překvapivý vrah. I když to mělo spád, chvílemi to bylo příliš upovídané a ačkoli se stále něco dělo, přišlo mi to pocitově velmi dlouhé.

03.02.2023 3 z 5

Ženitba Ženitba Nikolaj Vasiljevič Gogol

Klasika. Prvně jsem Ženitbu četla na střední škole. A už tenkrát se mi moc líbila. Poté jsem ji viděla v mnoha podobách na divadle a slyšela jako rozhlasovou dramatizaci. Téměř vždy v překladu Leoše Suchařípy. Už jsem si na něj tak zvykla, že Ženitba v překladu Bohumila Mathesiuse byla velmi překvapivá. Ale byla to příjemná změna. Je to překlad uhlazenější, některé výrazy nejsou přeloženy tak expresivně, jinak jsou přeložena i jména ženichů (např. Podkolesin vs. Podkolatov; Čubkin vs. Nenažraný ; Anučkin vs. Onučkin; Ževakin vs. Žvanikin). Bylo to jiné, ale stále skvělé.

03.02.2023 5 z 5

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Velmi čtivý a poutavý příběh z Vídně konce 19. století. Autor umí vykreslit atmosféru tak, že máte pocit, jako byste tam byli. Centrální hřbitov, Augustin Rothmayer, nemrtví, Almanach pro hrobníky, nové kriminalistické metody a nafoukaný fricek, který přišel do Vídně kriminálním inspektorům ukázat, jak špatně svou práci dělají. Náraz s realitou byl očekávaný. Případy byly logické, nikde nic nedrhlo. Už se těším na pokračování.

23.01.2023 5 z 5

Zkáza Jezerní kotliny Zkáza Jezerní kotliny Petr Hugo Šlik

Tohle byla naprostá bomba. Přečteno za jeden den a ke konci jsem napětím skoro nedýchala. Přiznám se, že poté, co jsem si přečetla velmi nepovedeného Tleskače, jsem se opravdu bála, aby má nejoblíbenější Foglarovka nedopadla podobně. Ale chyba lávky. Petr Hugo Šlik přesně pokračoval tam, kde Foglar skončil. Pokud byste dali někomu přečíst Chatu v Jezerní kotlině a pak hned tuto knížku, bez toho, aby znal autora, řekl by, že to psal stejný člověk. Jsem nadšená. Jako hodně nadšená. Je jediná výtka krapoza? To jsem tedy slyšela poprvé. Pro nás v oddíle i pro Foglara to vždy byla kápezetka. Ale to je jen drobnost.
Ve Foglarově knize mě příběhy kmene Krí nebavily. Tady to byla plnohodnotná součást knihy. Stejně napínavá, jako hlavní děj. Tleskám a děkuji.

15.01.2023 5 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Jsou knihy, na které po přečtení velmi brzy úspěšně zapomenu. Jsou knihy, na které nezapomenu nikdy. Tato kniha je ten druhý případ. Silný příběh dvacátého století. Omlouvám se za vulgarismus, ale je to citace a já to tak cítím "Komunismus je svinstvo a komunisti jsou svině." A to i ti, kteří se po revoluci převlékli z montérek do fialových sak. Porevoluční doba byla popsána stejně pravdivě jako období komunismu. Je to kronika dvacátého století. Doporučím ji svým dětem, protože je nutné, aby věděli, jaká byla doba do které se narodili jejich rodiče a proč někteří spoluobčané i po třiceti letech po pádu toho zrůdného režimu chtějí do čela státu demokraticky zvolit usvědčeného estébáka, lháře a zloděje.
Citace z knihy: "Marcela přemýšlela o tom, že tu zvláštní dobu už asi nikdo nepochopí. Nikdo si to už neumí představit. Jen nevěděla, jestli je to dobře. Jestli je dobře, že by už asi nikdo z dnešní mladé generace neuvěřil tomu, čeho byla za svůj život svědkem. Neuvěřil by vyprávění Františka a Karla o tom, čeho může být člověk schopen. Co se může stát, když si lidi dobrovolně a demokraticky zvolí systém, který umožní vládnout psychopatům a zrůdám."

14.01.2023 5 z 5

Smrt v Benátkách Smrt v Benátkách Thomas Mann

U této knihy se dá s klidem konstatovat, že forma vítězí nad obsahem. Kniha není silná ve svém příběhu. Ten je v podstatě jednoduchý a předvídatelný. Čekala jsem příběh mnohovrstevnější a propracovanější. Nedočkala jsem se. Čeho jsem se ale ve velkém dočkala byly popisy míst a duševních pochodů stárnoucího muže, zaslepeného nečekaným citem k mladičkému polskému chlapci. Neocením popisy míst téměř v žádné knize a ani tato nebyla výjimkou. Chápu, že je tato kniha ceněná právě pro svou formu, ale já ji ke svým oblíbeným nezařadím.

06.01.2023 3 z 5

Únik z knihovny pana Lemoncella Únik z knihovny pana Lemoncella Chris Grabenstein

Nebylo to špatné, ale z námětu se dalo vytěžit mnohem víc. Samotné úkoly v knihovně mohly být mnohem více propracované. Vyhledávání knih podle čísel, když mají k dispozici katalog? Mají k dispozici internet, ale nevyužívají ho? Najdou stopu a vypadne lístek s nápovědou? Třeba někdo napíše knihu, která by měla podobný námět. Kniha by se měla číst v knihovně a všechny stopy by se daly najít v knihách, které jsou v knihovně. Moc ráda bych si takovou hru zahrála, ale hru pana Lemoncella bych hrát nechtěla.

01.01.2023 3 z 5

Poselství ze Stínadel Poselství ze Stínadel J. Č. Grifin (p)

Pokračování Stínadelských událostí, které začínají tam, kde Foglar ve třetím díle skončil. Musím ocenit naprosto autentickou atmosféru Stínadel. To se opravdu povedlo, stejně jako ilustrace. Příběh nebyl špatný a velmi dobře se četl. Průmyslová špionáž mi v knize neseděla a přišla mi zbytečná. Ale ve výsledku je to velmi povedený návrat.

31.12.2022 4 z 5

Internátní škola na Ostrově cikád Internátní škola na Ostrově cikád Julie B. Bonnie

Čekala jsem rozhodně víc. Zajímavý námět, který zůstal nevyužitý. Vůbec jsem se neztotožnila s hlavními postavami, pletla se mi jména. Vlastně mi bylo jedno, jak to skončí. A ta opravdu nepravděpodobná náhoda na konci ...?

27.12.2022 3 z 5

Zábavné příběhy Čtyřlístku: 1998 Zábavné příběhy Čtyřlístku: 1998 Ljuba Štíplová

Nečekala jsem to, ale v tomto ročníku se objevily nové motivy, které ještě nikdy nebyly použité. Velmi příjemné překvapení. Příběhy si udržely laťku, která byla nastavená v předešlém roce. V příběhu O.O. O je akcentována problematika třídění odpadu zejména výrobků z plastu. Vlastně si ani neuvědomujeme, jak skvělé je teď mít na každém rohu popelnice na tříděný odpad. Hezké připomenutí, že dřív to tak samozřejmé nebylo.
Nejoblíbenější příběhy: Je dobré mít koníčka, Tisíc a jeden recept, Město v písku

27.12.2022 5 z 5