irskádívka

Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčůSpolek přátel krásné literatury a bramborových koláčůMary Ann Shaffer

Knihu jsem dlouho sháněla a jen jsem doufala, že dlouhé čekání bude stát za to. A ano. Stálo to za to. Nenechala jsem se odradit formou dopisové korespondence (taky se Vám zdá, že vyprávění několika postav, psaní deníků nebo dopisů je momentálně jediný platný způsob, jak napsat knihu?) a pustila se do čtení.
Do příběhu klidně vplujete a užíváte si slova a jednotlivé postavy. Vyprávění zastihuje hlavní postavu, autorku válečných povídek (nacházíme se těsně po druhé světové válce), kterou zaujme situace malého anglického ostrova, za války obsazený nacisty. Vydá se na něj a seznamuje se s místními lidmi a jejich malými/velkými příběhy. Všechny příběhy spojuje literární spolek: Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů. Název spolku a knihy je tak poetický a neotřelý a naprosto odpovídá knize. Tentokrát obal odpovídá obsahu. Tak neváhejte a čtěte.

Pan Kaplan má stále třídu rádPan Kaplan má stále třídu rádLeo Rosten

Krásná humoristická kniha, kterou bych předepisovala každému na vyléčení pošmourného odpoledne a životního splínu.
A na místě je také vyzdvyhnout báječnou práci překladatele, který vlastně vytvořil novou knihu. Skvělá práce.

16.05.2019

Pýcha a předsudekPýcha a předsudekJane Austen

Přiznávám se bez mučení, že Pýcha a předsudek patří mezi mé nejoblíbenější knihy. Čtu ji často, už ji znám skoro zpaměti a stále ji mám ráda.

26.01.2018

Jih proti Severu 1Jih proti Severu 1Margaret Mitchell

Dlouho jsem nečetla “velký román” - knihu, velkou rozsahem, obsahující životní příběh, několik zajímavých, složitých, proměňujících se a životných postav, propracovanou linii příběhu, bouřlivé pozadí, na kterém se hrdinové knihy postavy pohybují a které je utváří a dokresluje. Mohla bych se vyjadřovat k charakteru Scarlett a Rhetta nebo Melanie, ale to by vlastně bylo zbytečné. Důležité je říct, že je příběh je skvělý čtenářský zážitek. Kniha vás nezklame předvídavým dějem, plytkými postavami, ani přeslazeným americkým koncem. Svého čtenáře si hýčká a rozmazluje. Kéž by takových knih bylo více.

23.11.2019

SkálaSkálaPeter May

Velice zajímavá kniha, která navzdory mohutné reklamě (která knihy děsně kazí) více než předčila mé očekávání.
Trochu detektivní příběh, hodně hledání sama sebe, vzpomínání na to, kým jsme byli, co nás dovedlo tam, kde jsme. Přesto kniha není sentimentální, ani zbytečně rozvleklá a přesto, že je oficiálně prezentována jako detektivka, není zbytečně brutální.

28.03.2018

Muž, který sázel stromyMuž, který sázel stromyJean Giono

Svazeček malý rozsahem, obrovský svou sílou myšlenky. Čtení, které ve vás zanechá krásný dojem. Člověk by rád byl takovým, jako hlavní hrdina - bojovník, který bojuje proti světu klidem a rozvahou.

LolitaLolitaVladimir Nabokov

Knihu jsem si chtěla přečíst, jako chybějící na mém seznamu "klasika, kterou by člověk měl znát". Trochu mě odrazovala tématem a myslím, že kdybych ji nečetla, o nic bych nepřišla.
Samotné téma je hrozné. Humbert je vypočítavý pedofil, snaží se čtenáři osvětlit své jednání, vtáhout ho do svého světa, kde za každou cenu musím dostat to co chci, i když vím, že je to špatné a ublížím tím někomu jinému. Jeho kroky jeden za druhým vedly dítě, trochu příliš rozverné a ne ukázněné, ale obyčejné dítě do země beznaděje. A udělal to vědomě a úmyslně.
Jeho pravá povaha prosvítá pod nánosem intelektuálských řečí a francouzštiny. Je sobecký, nechutný, manipulátor a slaboch.
Lolita pro své přežití udělá co musí, naučí se, jak obelstít a přežít v rukou tyrana. Její postava je trochu nevyvážená. Je málo uvěřitelné, že by se zamilovala do jiného slizouna, v Humboltově věku. Každopádně jako postavě jí přeji i jen těch pár spokojených let po boku normálního a hodného muže Dicka, který ji má opravdu rád a je na ni hodný.
Hodnocení v hvězdičkách si budu muset rozmyslet. Jazyk je krásný, zpracování trochu zdlouhavé a téma...no, to je na vás. A stejně tak doporučuji každému potencionálnímu čtenáři si rozmyslet, jestli tuto knihu opravdu potřebuje číst.

28.03.2018

Co by můj syn měl vědět o světěCo by můj syn měl vědět o světěFredrik Backman

Malá knížečka naplněná od první po poslední stránku humorem, milou ironií, láskou a vtipem.

14.02.2018

Hadrový panákHadrový panákDaniel Cole

Knihu jsem si přečetla, protože jsem ji našla někde ke stažení do čtečky a na cestování se takové věci hodí. Zjistila jsem, že kniha je řazená mezi bestsellery - to považuji za trochu přehnané. Je to příjemné čtení, ale běžná detektivka, kterých na nás autoři v současné době chrlí přehršel.
Asi bude na místě teď napsat SPOILER:
Princip odpočítávání a odesílání lidí po celé zemi mi připadal příliš filmový a byl tak i popsán - spíš scénář než literárně hluboké dílo (nedávali kdysi seriál založený na stejném principu?)
Děj ubíhal svižně s přiměřeným počtem překvapení, ale vše bylo jaksi ..neupravené, činny lidí na sebe špatně navazovaly. Opět spíše se jednalo o filmové střihy než o popis děje - což bych od autora knihy očekávala.
Shrnutí: čtení příjemné, napínavé, ale hlouběji mě nezaujalo. Hodnotím jako dobrý průměr.

22.08.2018

Klub nenapravitelných optimistůKlub nenapravitelných optimistůJean-Michel Guenassia

Krásný představitel francouzské literatury. Z pohledu školáka Michela představuje Paříž na konci padesátých let. Ukazuje rozdělení společnosti alžírskou otázkou, které zažívá ve své rodině. Únik nachází v hospodském šachovém klubu, kde se schází s uprchlíky ze zemí obsazené nebo pod vlivem sovětského svazu. Jeho očima vidíme životy a osudy těchto lidí, kteří stojí jaksi bokem běžného života.
Krásná kniha o dospívání, o rodinách a jejích problémech, o tom, že každý si musí najít vlastní cestu a být především sám sebou a možná i tím nenapravitelným optimistou.

MarťanMarťanAndy Weir

Báječný, zajímavý, vtipný - to jsou přídavná jména, která mě v souvislosti s touto knihou automaticky napadnou. Ovšem, dobře vyjadřující se jedinec by měl být schopen vyjádřit se bez nadužívání přídavných jmen. Zkusím to tedy jinak.

Hlavní hrdina je "Robinsonem" na Marsu. Mark, astronaut, zůstal sám na cizí planetě (naštěstí se základním vybavením), jeho důvtip, ironie, humor a nadhled mu pomáhají přežít v absurdní situaci na absurdním místě. Přeživá pomocí znalosti hospodaření a chemie, často zkouší šílené pokusy ve stylu akčních hrdinů devadesátých let, přesto je vše přesně popsáno, technicky skutečně možné a uvěřitelné.
Kniha mě velice bavila, miluji ironický a černý humor a autor je v něm skvělý. Mark je pak zajímavým, pozitivním hrdinou, které ho bych chtěla znát.

25.10.2020

A každé ráno je cesta domů delší a delšíA každé ráno je cesta domů delší a delšíFredrik Backman

Něžný spisek plný lásky a porozumnění pro lidi, kterým se paměť a s ní i život, který znali pomalu vytrácí v mlze.

25.10.2020

Deset malých černouškůDeset malých černouškůAgatha Christie

Agatha Christi je královnou detektivních příběhů. Prostě je. Je skvělá, zajímavá, vtipná, nelibuje si v krvi, ale v popisu lidí. Příběh je velice známý a přesto nebudete zklamáni. Jedním slovem: skvělé.

19.12.2017

DraculaDraculaBram Stoker

První horor, který jsem četla snad před patnácti lety a dodnes ho mám ráda. Četla jsem ho v době, kdy Stmívání bylo ještě v hlavě své autorky a Dracula, to byl ten opravdový úpír. Hrozivý, vypočítavý, krvežíznivý, smrtící a neuvěřitelně strhující.
Při čtení knih jsem se bála v noci otevírat okna, zuby jsem si nečistila před zrcadlem (protože v něm upíři přece vidět nejsou).
Navzdory datu vzniku, je kniha moderní, zajímavá a dokáže svého čtenáře chytit pevně, až se ani nemůže nadechnout. Nádherná kniha a krásný čtenářský zážitek.

Skleněný pokojSkleněný pokojSimon Mawer

Vilu jsem navštívila několikrát, ale teprve s kniha jí vdechla život a moje vzpomínky na krásnou architekturu zabarvila nostalgickým odrazem životů, které se v ní odehrávaly. Krásné spisovatelské dílo v krásných kulisách a velký čtenářský zážitek.

03.10.2018

Dopisy, které nikdo nečetlDopisy, které nikdo nečetlIona Grey

Pro tuto knihu mám jen definice: Krásná kniha, hluboký příběh a půvabná obálka. Příběh něžný, radostný i dojemný, šťastný i melancholický konec. Nádherný zážitek.

18.02.2019

Saturnin se vracíSaturnin se vracíMiroslav Macek

Tak jsem se pustila do čtení. Jela jsem na dovolenou a říkala si, dobrá, dám této knize šanci, třeba se zasměju. Ano, zasmála jsem se, párkrát. Je dobře napsaná (a za to dávám tři hvězdy), autor se snaží udržet styl svého vzoru, samotného "Saturnina", což dělá poněkud nešťastným zpúsobem (podle mě), a sice v podstatě přepisuje některé myšlenky a fráze původní knihy. Bohužel, místo toho, aby takové parafrázování vzbudilo dojem návaznosti na originál, působí to rušivě, jako školácké citace ve špatných písemných pracích.
Souhrnem, špatné to není, ale výborné taky ne.

Do vodyDo vodyPaula Hawkins

Hodnocení této knihy jsou poměrně nevyvážená, jedni píší: skvělé, lepší než "Dívka ve vlaku. Druzí: nemohl/a jsem se zorientovat, zvláštní styl psaní, mnoho postav atd.
Obě strany mají pravdu. Ona se tato tvrzení totiž nevylučují.
Ano, v knize je dost postav. Ale ruku na srdce, v knihách Jodi Picoultové je také mnoho postav a píše velmi podobně. Zaměřuje se na vylíčení událostí z pohledu různých lidí. A její knihy se většině čtenářů líbí.
Příběh líčí zážitky z minulosti i z přítomnosti, někdy je těžší sledovat, co kam patří, já jsem tyto problesky a proměny shledala zajímavé a vlastně osvěžující. Už jsem se setkala s knihami, ve kterých figuruje jeden hrdina a já jako čtenář jsem mu přibližně od desáté strany přála smrt a věčné zapomnění.
Kniha je pro mě dobré nenáročné letní čtení. Napětí, trocha záhad, forma psaní, která nutí k soustředěnému sledování příběhu. Reklama ke knize je trochu přehnaná a úplně neodpovídá kvalitě dílka samotného, ale tomu, kdo se nenechá reklamou zlákat a nemá přemrštěná očekávání se kniha bude líbit. Ke knížce se vracet nebudu, nelituju ale času na její přečtení.

07.07.2017

Má ji rád, nemá ji rádMá ji rád, nemá ji rádSharon J. Bolton

Kniha je nesmírně zajímavá, výborně vystavěná, příběh graduje, závěr je překvapivý a bez sladkého happy-endu.
Rozsah mi nebyl na překážku - koneckonců, jsem čtenář, co bych dělala, kdybych nečetla?
Knihu můžu doporučit, rozhodně je nadprůměrná.

02.08.2017

S elegancí ježkaS elegancí ježkaMuriel Barbery

Na knihu jsem se dlouho těšila a dobrá zpráva je, že rozhodně nezklamala. Překonala má očekávání.
Jazyk, myšlenky hlavních postav, odkazy na literaturu a hudbu se snoubí v knize v krásné harmonii a přestože místy je kniha náročná, je stále zajímavá a poutavá.

06.12.2017

Sbor chilburských damSbor chilburských damJennifer Ryan

Sbor chilburských dam je první kniha, kterou jsem přečetla v novém roce. A mohu říct, že to byla velmi dobrá volba.
Laskavý způsob vyprávění, milý a jemný příběh plný statečnosti, odvahy, vzájemných vztahů, které se přirozeně tříbí, prohlubují a uhlazují, mě pohltil. Knihu jsem vůbec nemohla odložit.
Budu mít štěstí, pokud všechny knihy, které tento rok přečtu budou dobré jako tato.

02.01.2018

Tady byla Britt-MarieTady byla Britt-MarieFredrik Backman

Backman snad ještě nenapsal špatnou knihu. Brit-Marie mě překvapila a okouzlila. Příběh mě strhl a zahřál u srdce. Skrývá mnoho krásných a hlubokých myšlenek, zajímavých postav, u kterých se dobré vlastnosti sice skrývají pod různě podivným zevnějškem, ale o to zajímavější pak jsou. Skvělá kniha, laskavý příběh.

04.05.2019

Pojízdný krámek snůPojízdný krámek snůJenny Colgan

Nenáročné, romantické, něžně naivní i mile laskavé. Takový je příběh Jenny Colganové. Není pro náročné čtenáře ruských klasiků, ale pro něžné duše milující knihy, knihomoly a pro každého, pro koho je krámek s knihami splněným snem. Ano, je to i maličko červená knihovna, ale také vyznání lásky ke skotské krajině a k literatuře v každé podobě.

06.06.2020

Mistr a MarkétkaMistr a MarkétkaMichail Afanasjevič Bulgakov

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Zanechala ve mně hluboký dojem ještě po několika letech a co víc po knize můžeme chtít?
Moc se mi líbila a rozhodně doporučuji.

07.07.2017

Cena za dokonalostCena za dokonalostCéline Raphaël

Kniha má několik velmi dobrých stránek: silný příběh, dobře zpracovaný, zvláště první část. Hlavní postava, se kterou soucítíte a které celou dobu přejete dobrý konec. Téma, které je málo zpracované (i když by mu rozhodně měla být věnována větší pozornost).
Proto mám jen kladné hodnocení. Jen bych byla raději, kdyby příběh byl fikcí a ne reálným příběhem. Není mi lehko u srdce z toho, co musela autorka zažít a vydržet. Přesto, nebo spíš právě proto, je to kniha, kterou by nikdo neměl minout.

19.12.2017

Dítě číslo 44Dítě číslo 44Tom Rob Smith

Jsem na vážkách, jak knihu hodnotit. V jednu chvíli jsem ji odložila a nechtěla ji dočítat, po pár týdnech mě ale nedočtená kniha tak trápila, že jsem se zhluboka nadechla a pustila se do toho. A druhá půlka knihy opravdu stála za to.
Popis života, neustálého strachu, opatrnosti i před vlastní rodinou, pocit nebezpečí v každé situaci: co říct před sousedy, návštěva kina vyvolává hluboce nepříjemné pocity. Rozhodnutí každého člověka ovlivňovala touha, přežít, ne žít dobře, užitečně, ale přežít a téměř vždy při tom musel někoho jiného udat, obvinit, vypnout svědomí a vlastní názory.
Hlavní postava Lev i jeho manželka Raisa jsou až do půlky knihy nesympatické osoby, jejichž osud jsem jim sice nepřála, ale ani jsem se o něj moc nezajímala. Pak autor děj posunul, odkryl další vrstvy a náhle mě hrdinové knihy zaujali. Chtěla jsem vědět, co se stane dál. Chtěla jsem vědět, co se stane s nimi.
Samotné vraždy s popisem jejich cesty a popisem života v hrozných podmínkách Ruska za nejtvrdšího komunismu trochu ustupují do pozadí. Neustálé napětí na každém jejich kroku nutí čtenáře myslet jen na ně.
Konec knihy byl trošku příliš...dobrý, pozitivní. Náhle všechno dobře dopadlo. Byla jsem překvapená, ale vzrušení na posledních stránkách knihy mě nadchlo.

23.07.2018

NesmírnýNesmírnýJussi Adler-Olsen

Olsen a oddělení Q ve skvělé formě. Rozhodně nezklame.

23.07.2018

TrhlinaTrhlinaJozef Karika

Autor se pokusil napsat mysteriózní horor, který by strhnul čtenáře k přemýšlení a hledání důkazů k prokázání pravdivosti jeho příběhu.
Já nejsem fanoušek tohoto žánru, přesto uznávám, že bylo napsáno pár dobrých mrazivých hororů. Tato kniha k nim však nepatří.
Poprvé v tomto roce lituji času, který jsem strávila přečtením knihy. První část knihy byla ještě trochu zajímavá, ale třetí část mě opravdu nudila. Málo uvěřitelný děj, plácání fyzikálních teorií (tady se nechci autora dotknout, ale kdyby je trochu více studoval, rozpracoval, mohlo to jít. Ale ne každý autor se takto na knihy připravuje) dohromady s tvrzeními záhadologů vytváří nesoudržné klubko slov, vět a myšlenek, které na dobrou knihu se strhujícím dějem nestačí.
Knihu zařadím do čtenářské výzvy a příště se autorovi vyhnu. Původně jsem chtěla dát dvě hvězdy, ale když jsem porovnala, jak obvykle knihy hodnotím a které knihy u mě dostaly 3 hvězdy, nešlo to.

11.08.2018

Krev na sněhuKrev na sněhuJo Nesbø

Můj první a jediný Nesbo. Chtěla jsem vědět, o čem to všichni mluví.
Kniha byla stručná, zajímavá, plná skrytých citů, motivů a mrazivé zimy. Skvělý příběh.

22.08.2018

Nástrahy zubařského křeslaNástrahy zubařského křeslaAgatha Christie

Co bych na dovolených dělala, kdyby Agatha nebyla bývala spisovatelkou?
Bez jejích knih, lehkého humoru, inteligentních zápletek a tvořivých řešení nevím, jak by mohl svět detektivek vypadat.

03.10.2018