irskádívka irskádívka komentáře u knih

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

och, och, och...víte, jak někdy čtete knihu a občas přeskočíte řádek nebo odstavec, protože Vám popis něčeko přijde rozvleklý? Tak tady se to rozhodně nestane, každá řádká, každé slovo je součástí světa tak krásného, něžného a křehkého a nespoutaného, že kousek vynechat je jako vynechat nádech.
Krásný knižní zážitek, vzrušující příběh, nevšední zakončení, zajímaví hrdinové a radost z každé přečtené řádky.

09.01.2022 4 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

....nooo, ano. Pustila jsem se do čtení knihy, která před časem vyvolala senzaci a přivedla spoustu svých čtenářů k následování spisovatelky v pouti nespoustanou přírodou, přes hory, se vším vybavením na zádech, bez možnosti si zavolat, bez vody, bez společnosti, za nalezením vnitřního míru. Pro mnohé a i pro mě takové cesty s batohem na zádech jsou...ale...!

Já jsem záměrně knihu četla po čase, kdy opadlo nadšení a upřímně řečeno, jsem zklamaná. Četla jsem mnoho knih, kde popisy přírody hrály velkou roli, kde se stala dokonce rovnocenou postavou ve vyprávění, ale v této knize to z mého pohledu autorka nedokázala.
Hlavní hrdinka a autorka v jedné osobě mi byla krajně nesympatická. Prožila velkou ztrátu, ale nyní v této době, kdy jsme si všichni prošli velkými ztrátami a obrovskými změnami a zátěží, není její jednání omluvitelné. Já jsem ji shledala dětinskou, sebelítostivou a upřímně, mám předsudky vůči lidem, kteří se rozhodnou (ano, používám záměrně slovo ROZHODNOU) pro drogy. Stejně tak shledávám absurdní, že někdo nechodí se zjevnou klinickou depresí k terapeutovi, ale rozhodne se pro skoro sebevražednou cestu divočinou bez pořádné přípravy, bez fyzické průpravy a jakýchkoli zkušeností (jako, kdyby to byla kniha o tom, jak někdo zkouší skočit z mostu a náhodou se při tom naučí létat, vyšlo by to na stejno. Pro pořádek, fyzikální zákony jasně říkají, jak dopadnete - přímo na chodník).

Takže bych to shrnula: proč že byl kolem knihy 'Divočina' takový humbuk?

09.01.2022 2 z 5

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

Kéž by takových knih bylo víc, a pokud jsou, aby se mi častěji dostali do rukou.
O lidech, kteří nejsou zbyteční, kteří stále dávají radost, lásku a přijetí jiným.
Laskavé pohlazení po mé nejen čtenářské duši.

05.01.2022 5 z 5

Prasklé zrcadlo Prasklé zrcadlo Agatha Christie

Krásná a v dobré slova smyslu klasická detektivka z pera Agathy Christie.
Paní Marplová zestárla jen o tolik, aby si znovu připomněla, že lidská povaha je všude stejná a že ona je její dobrá a dlouholetá pozorovatelka.
Jak mě tato kniha potěšila!

05.01.2022 5 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Milý a něžný příběh o hledání sebe sama, léčení ran, které nám někdo jiný způsobil, o přátelství, pletení, jídle, nadšení pro vše zajímavé a samozřejmě o spolubydlícím především.

05.01.2022 4 z 5

Na co slova nestačí Na co slova nestačí Brigid Kemmerer

Příběh je sice určen spíše mladším čtenářům, ale i mně se líbil, i přestože bych se mezi středoškoláky na chodbě už rozhodně neztratila a spíš by si mě pletli s učitelkou na záskok.
Pocit osamění, nepatřičnosti, strach z toho, že nezapadáme, to se s věkem neztrácí, jen je umíme lépe maskovat. A tohle je kniha o osamělých lidech, kteří hledají cestu k ostatním.
Výtky ale mám (tady hlásím malý SPOILER).
Hlavního hrdinu Reva znám z předchozí knihy a těšila jsem se na jeho příběh. Tak jak mi byla předložena jeho minulost, jeho strachy a obavy mi přijde těžko uvěřitelné, jakým způsobem se spřátelí s Emmou, stejně jako průběh jejich vzájemného vztahu.
Každá linka zvlášť, Emmina i Revova jsou uvěřitelné, zajímavé, nicméně neladí dohromady. Rozvod rodičů a nevyzrálé jednání pubertální slečny, která se vlastní hloupostí dostane do nebezpečné situace se nedá klást vedle boje proti traumatu z týrání v dětství a jeho původci.

05.01.2022 3 z 5

Paříž pro milovníky módy Paříž pro milovníky módy Megan Hess

Naprosto odpovídá názvu. Určeno pro milovníky krásných knižních ilustrací, nápaditého zpracování a pro lidi posedlé vším spojeným s módou a Paříží.
Pokud jste v Paříži nebyli a nosíte tričko z Lidlu (ne, že by na tom bylo něco špatného, třeba moje oblíbené tričko jsem koupila v Tescu), budete v knize těžko vidět stejné dokonalé dílko, jako pravověrný nadšenec Diora, který na procházky po městě vyjde v lodičkách od Louboutina (jako, kdo to opravdu dělá?).
Autorka je skvělá ilustrátorka a ilustracemi je kniha hlavně tvořena. Její styl je osobitý, moderní a velice líbivý.

28.12.2021 4 z 5

Vraždy na Ledňáčkově vrchu Vraždy na Ledňáčkově vrchu Sophie Hannah

Je to dobré, není to dobré? Je to Agatha, není to Agatha? Je to náš milovaný Poirot nebo není?

Je to dobrá detektivka, je to zajímavý příběh, s pokorou převzatý belgický nejslavnější detektiv, ale chybí tu ono citlivé pochopení lidských motivů a gradující závěr, na který jsme my, čtenáři paní Christie zvyklí. Závěr zejména je pak podivně rozbředlý.
Rozhodněte se podle svého, zda číst nebo ne.

10.09.2021 3 z 5

Maškaráda Maškaráda Terry Pratchett

Mám raději příběhy pana Pratchetta, které nejsou inspirovány jinými romány (tady Fantom opery), ale jestli něco na světě upřímně obdivuji a zbožňuji, je to Bábi Zlopočasná. Je to můj vzor a hrdina.

„Ještě včera vypadala budoucnost šedá a nezáživná a teď se zdála plná překvapení, nebezpečí a ošklivých věcí, které se přihodí některým lidem…
Jestli k tomu bude moci Bábi říct své slovo, samozřejmě.
Stařenka Oggová se v kuchyni spokojeně usmála.“

Citace hodně slibuje a rozhodně nezklame.

10.09.2021

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Nějak si říkám, kdy se ze mě, čtenářky velkých románů, knižní klasiky a literárního snoba stal čtenář červené knihovny? Protože, buďme k sobě upřímní, o moc víc zde nejde.
Příběh je postaven na schématu “ona: nešťastná, se špatným vztahem za sebou, on: dokonalý, hezký, vtipný, úspěšný muž s pochopením pro ženskou mysl a pocity (jako, teda, nechci se mužů dotknout, ale to je, podle mě, druh vyhynulý v třetihorách) s tajemstvím, které ale čtenář celou dobu zná. Příběh hodně pozvedá popis islandské přírody, podnebí a lidí.
Knihu jsem našla při brouzdání v rámci čtenářské výzvy a nalákala mě. Ne, není nejhorší, dokonce ani úplně špatná, jen když chci dobrý romantický příběh, v kterém jsou postavy opravdu různorodé a zajímavé charaktery a kde vše neskončí ve sladkorůžové bublině, pak se musím vrátit k literárnímu snobismu a sáhnout po klasice (sláva Scarlett O’Harové a Elisabeth Benettové).

10.09.2021 3 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Kniha pro knihomoly, milovníky knih, starých knih, knihkupectví, příběhů a hlavně něžného vypravování s nádhernou slovokresbou (díky nejen autorovi, ale i překladateli!)
Malý Daniel v příběhu vyrůstá obklopen knihami a jeho život se vplétá do příběhu života autora knihy pro něj vyjímečné. Je obklopen laskavými lidmi, kteří mají pochopení pro život, lidi, lásku i odvahu a sám se s jistými zaklopýtnutími stává mužem, kterému je stydno nebýt statečný, zvlášť, když má kolem sebe tak zajímavé lidské vzory.

30.08.2021 5 z 5

Knihkupectví u jezera Knihkupectví u jezera Jenny Colgan

Jak tu někdo píše, jsem milovníkem knih a příběhů o dalších milovnících knih. Proto jsem další dílo Jenny Colganové, které volně navazuje na Pojízdný krámek snů, popadla a bez velkého rozvažování přečetla. Knihy v této alegorii na "Janu Eyrovou" mají však trochu omezený prostor. Spíš si přijdou na své milovníci romantických příběhů.
Dokonalé, jsou popisy skotské krajiny, počasí, lidí a jejich povah. Hned bych se vydala na cesty.

30.08.2021 3 z 5

Šaty Šaty Megan Hess

Kniha obsahuje krásné ilustrace doplněné o krátké popisky. Je milým a líbivým pokoukáním pro milovníky módy.

30.08.2021 4 z 5

Tyrolské elegie Tyrolské elegie Karel Havlíček Borovský

Přečteno kvůli čtenářské výzvě (a předtím kvůli maturitě a ještě kdysi dávno ze zvědavosti).
Patří to ke klasice, je to krátké, posměšné vyprávění ve verších o zatčení a převozu Karla Kavlíčka Borovského do Brixenu.
Autor s humorem a nadhledem popisuje absurdní situaci, do které se dostal.
Jestli číst? Je to povinné a navíc velmi krátké. A slova jsou poskládaná do tak nádherných ironických popisů a výrazů, že nebudete litovat.

30.08.2021 4 z 5

Chlapec na vrcholu hory Chlapec na vrcholu hory John Boyne

Po přečtení anotace jsem se na knihu velmi těšila a trochu jsem se jí bála. Měla jsem obavy z tragického válečného příběhu, který mě rozpláče, vzbudí ve mně takové to pnutí v hrudi....dále SPOILER:
Příběh byl zajímavý; změna osobnosti z milého, citlivého malého kluka v nabubřelého, protivného puberťáka se sklony ke krutosti.
Vyprávění ale bylo jaksi neosobní a ploché. Při popisu nejhorších Pierrotových činnů jsem nebyla ani dojatá, ani napjatá. Ano, bylo to hrozné, byl z něho někdo, koho ani on sám nepoznával, avšak ve vyprávění chyběl náboj, něco, co by mě vtáhlo. Není to špatné, nicméně nadšení z přečtení se nedostavilo. Snad to budete mít jinak.

30.08.2021 3 z 5

Komentář píšu po několika měsících po přečtení. A přesto si příběh vybavuji, stále ve mě zůstaly jeho ozvěny. A moc se mi líbil.
Dozvěděla jsem se o části historie, o které jsem neměla tušení. Překvapila mě úloha Britů, zdá se, že dříve stáli na jiné straně, než dnes. Přesto se mi tím vysvětlilo a ujasnilo. Mimo jiné i to, Jak přeživší druhé světové války vlastně dokázali jít dál, najít smysl života ve světě, ve kterém pro ně nikdo nemá místo. Leah i Jannek byli hlavní hrdinové svých životů, ale museli hodně bojovat, aby si to uvědomili a přestali se za to omlouvat.

26.08.2021 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Dokážu shrnout jednou větou: “smála jsem se, až mi slzičky tekly”.

Ano, pojďme si říct, že autor sérii zbytečně natahuje a prodlužuje a poslední dvě či tři knihy trpí “prázdným začátkem” knihy, ale ty závěry! Ty stojí za to.

26.08.2021 3 z 5

Tahle země není pro starý Tahle země není pro starý Cormac McCarthy

Zvláštní kniha, příběh, hrdina i autor. V knize je mnoho akce, napětí, mnoho naznačeného a mnoho nevysloveného. Akční příběh propletený myšlenkami o smyslu života a o tom, co je správné a co ne, aniž by autor sklouzl k poučování a plytkým frázím.
Je to směs, která čtenáře musí strhnout, zaujmout a upoutat. Díky autorovi.

26.08.2021 4 z 5

Mikulášovy prázdniny Mikulášovy prázdniny René Goscinny

Jestli je na světě někdo, kdo váhá, zda knihu pana Goscinnnyho číst..pak neváhejte, pojďte se seznámit s Mikulášem, jeho rodiči, roztomilými příhodami malého kluka a skvělými ilustracemi!
Pokud se nebudete smát od ucha k uchu, pak je na vině pouze Váš (ne)smysl pro humor. Tak s chutí do toho a užijte si každý řádek příběhů toho malého rošťáka Mikuláše.

26.08.2021

Velká čtyřka Velká čtyřka Agatha Christie

Mám paní Christie moc ráda, je báječná spisovatelka detektivek v domácím a rodinném prostředí, ale prostě není dobrá spisovatelka špionážních příběhů. Ani Hercule Poirotovi příběh nesluší a jaksi neodpovídá. Příběh neurazí, nicméně ke klenotům práce paní Christie nepatří (ovšem v porovnání s dnešní zběsilou literární produkcí stále skvělé).

16.07.2021 3 z 5