Inozuka Inozuka komentáře u knih

Vikingové Vikingové Claudia Banck

Z informačního hlediska skvělá kniha osvětlující fenomén vikingů a jejich života. Pro lidi, kteří se skandinávskými kmeny zaobírají nějakou dobu asi nic převratného a nového, pro ostatní (třeba mě) hodnotný vstup do tohoto světa. Vedle historie vikinských cest a výpadů severských kmenů do všech koutů světa se čtenář dozví i spoustu informací o jejich životě, náboženství a obživě. Knihu završuje christianizace Skandinávie a vznik dánského, norského a švédského království. Hodně se mi líbila fotografická dokumentace, kterou je text proložený. Co však musím důrazně zkritizovat je příšerná sazba, kdy do plynulého textu jsou vkládány doplňující informace, které však nejsou jasně odděleny. A tak se stává, že text na jedné stránce nenavazuje na text na následující a jste nuceni hledat, kde pokračuje. To mě opravdu dost štvalo a kazilo celkový dojem z jinak dobré knihy.

24.03.2019 4 z 5

Dva lidé, dva výlety - Nepál a Indie Dva lidé, dva výlety - Nepál a Indie Šakal

Šakalův popis cesty bandy punků do Nepálu je již tradičně velice detailní i zábavný, nevyhýbající se i těm nejnižším lidským záležitostem. Vedle informací o životě v téhle horské zemi, její hardcore a punkové scéně i gastronomických lahůdkách, se člověk dozví i o potížích cestování s rozbouřenými střevy či o alkoholových excesech jednotlivých členů výpravy. Vše podáno s nadhledem a humorem.
Sikiho trek do Ladaku je oproti tomu konvenčnější a i z vývoje událostí vyjde najevo, že tato výprava byla méně soudržnější a více rozklížená, než putování punkových nomádů v prvním případě. Více se leze po horách a pohybujeme se v přírodě, na druhou stranu Ladak je opravdu zajímavým místem a tak se i mnohé dozvíme. Opět vše podáno s humorem a odlehčenou formou.
Velkým plusem je zařazený bohatý tištěný obrazovým doprovod, který v minulých Šakalových knihách citelně chyběl. Jako tradičně, doplněno dvd s barevnými fotografiemi.

16.03.2019 3 z 5

Jde pražské dítě domů z bia... Jde pražské dítě domů z bia... Ivan Blatný

Nádherně udělaná kniha, která šokuje svým rozsahem i kvalitou zpracování. Papír vysoké gramáže, kvalitní tisk a ilustrace stylovými kolážemi Jiřího Koláře. Nádhera.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
A nyní tedy znovu vzhůru
zvítěziti ve válce Bůrů,
měl zachovat jsem pravidla.
Jak sedřít ze všech stromů kůru,
jak zakotviti v Singapuru,
jak pustiti se do jídla?

Zeptáte-li se, řeknu pádně,
že jsem se octl zcela na dně;
chovám se tam však světovládně.

06.03.2019 5 z 5

Utrpení knížete Sternenhocha Utrpení knížete Sternenhocha Ladislav Klíma

Tu jednou byl jsem puzen neodolatelnou touhou po něčem komickém, bizarním a transcendentálním ... veden absolutní Vůlí sáhl jsem již po několikáté v podobném rozpoložení po Utrpení knížete Sternenhocha a opět uchvácen byl jeho velikostí stejně tak i zvráceností a bojem jeho Deamony za pomstu svou a spasení božské. A se zavřením knihy opět saturován vědomím velikosti jedince a všemocnou silou Vůle.

02.03.2019 5 z 5

Pod tíhou historie Pod tíhou historie Jiří Padevět

Jiřího Padevěta jsem začal vnímat díky jeho historickým bedekrům, na než skvěle navázal seriálem Krvavá léta na Streamu. A protože mi byl jeho přístup k historii sympatický, rozhodl jsem se pořídit si i knihu jeho rozhovorů s redaktorem Luďkem Staňkem (jehož práci mám rovněž vcelku rád). A nelituji, protože jsem se utvrdil v tom, že mé názory se s těmi Padevětovými dost shodují, že máme společného možná víc, než bych čekal (punk, modelaření, vztah ke knihám ...) a že je to velice inspirativní člověk, kterému držím palce v jeho dalších aktivitách.

31.01.2019 5 z 5

Výstřely na šumavské hranici Výstřely na šumavské hranici Pavel Moc

Musím konstatovat, že toto je nejlepší kniha o agentech-chodcích, kterou jsem dosud četl. Přestože se jedná o autorovu prvotinu, odvedl mimořádně kvalitní práci. Problematiku ozbrojených střetů v šumavském regionu, který by se dal ohraničit prostorem Nová Pec - Strážný, prostudoval opravdu detailně a výsledkem je kniha, která ohromuje svou objektivitou i precizností. Velice vítané jsou mapky přechodových tras s GPS souřadnicemi jednotlivých střetů i bohatá fotografická dokumentace. Vzhledem k tomu, že je mi kraj popisovaných událostí velice blízký, byl zážitek z knihy ještě umocněn znalostí "terénu" i některých osob. Zájemcům o tuto část naší historie jednoznačně doporučuji a doufám, že nezůstane pouze u této knihy a Pavel Moc podobným způsobem zpracuje některou další část Šumavy.

25.01.2019 5 z 5

Špeky Špeky Rob Grant

Špeky bych jako humorný román přímo nenazýval. Nejenže je tam toho humoru pomálu (ale když už se objeví, je fakt dobrý), ale bere si na paškál současný kult těla, což není zrovna téma k nějakému velikému veselí. To autor demonstruje na příkladu kuchaře, který má díky své tloušťce problémy s kariérou a anorektičky, která se pod vlivem časopisů pro teenagery pohybuje na hraně mezi životem a smrtí. Vše pak umocňuje rovinou vládních snah o jakousi regulaci epidemie obezity, protože kdo jiný by měl nejlépe vědět, kde leží "blahu lidu" než politici, že? U všech zmíněných skupin pak čtenáři poskytuje poměrně trefné postřehy. V první polovině mě Špeky nějak zvlášť nebraly, aby v té druhé dostal román grády a já se nemohl odtrhnout. Nakonec tedy celkem dobré se spoustou impulzů k zamyšlení ...

19.01.2019 4 z 5

Blitzkrieg v tanku Tiger Blitzkrieg v tanku Tiger Richard Freiherr von Rosen

Unikátní kniha o jednom z německých praporů těžkých tanků z pera někdejšího velitele jedné z jeho rot. Vzpomínky barona von Rosen jsou cenné zejména díky popisu každodennosti nasazení tankových osádek na východní i západní frontě, detaily služby u bezesporu nejdokonalejších tanků druhé světové války i některými technickými poznatky. Vše čtivě a poutavě popsáno. Škoda jen, že von Rosen se nezúčastnil ústupových bojů 503. sPzAbt. přes jižní Moravu a Čechy. Sympatický byl rovněž rezervovaný postoj k nacismu, který může být sice výsledkem poválečného prozření (a sebeobranou pozdějšího vysokého důstojníka NATO), ale jakožto důstojníkovi ze starého šlechtického rodu není důvod mu nevěřit, jelikož animozita mezi touto částí Wehrmachtu a politickými představiteli režimu je dostatečně známa. Výhrady bych tak měl jen k dost protimluvnému názvu: tank Tiger přišel do výzbroje v době, kdy již o žádném Blitzkriegu nemůže být ani řeči. Přitom originální název "Tankovým důstojníkem na Východě i na Západě" knihu vystihuje víc než dobře.

07.01.2019 5 z 5

Nick Cave: Mercy On Me Nick Cave: Mercy On Me Reinhard Kleist

Nedávno jsem od Kleista četl Boxera a tak jsem měl být připraven, že kniha o Nicku Caveovi bude nářez. Ale stejně mě dostal ... Geniálně a s grácií vyprávěný Caveův život prostřednictvím jeho písní a jedné knihy. Propletenec reálných událostí s imaginací, pochybností se sebejistotou a naděje se zatracením. Absolutní esence pojmu grafický román. Styl a forma, která by jinak nemohla fungovat. Obohatíte-li si četbu ještě zvukovou složkou poslechu citovaných písní, dostáváte se rázem až na hranu filmovosti. Ostatně bych se nedivil, kdyby z Mercy on me někdo udělal animovaný film. Higgs boson blues!

01.01.2019 5 z 5

Zeptejte se pilota - Vše, co jste kdy chtěli vědět o letecké dopravě a cestování letadlem Zeptejte se pilota - Vše, co jste kdy chtěli vědět o letecké dopravě a cestování letadlem Patrick Smith

Stejně jako řada lidí přede mnou si musím postesknout nad absencí jakéhokoliv obrazového doprovodu. Téma k tomu svádí a mohla to být nádherná kniha. Jinak velice dobré, zkoumající problematiku letecké dopravy ze všech možných úhlů. Každá kapitola řeší jiný aspekt cestování letadlem, uvozuje ji autorův úvod, případně historka a následují odpovědi na dotazy, s nimiž se Patrick Smith během své kariéry setkal. Řada věcí se tak opakuje a kniha by zasloužila trochu proškrtat. Jinak ale velice zajímavé a poutavě napsané.

29.12.2018 4 z 5

Vězněná Vězněná Pavel Renčín

Na rozdíl od ostatních si nemyslím, že by ten konec byl nějak nepatřičný a naopak až na pár okamžiků mi jako jediný připadal nepředvídatelný. Autor k němu směřuje celou dobu a náznaky, že je za vším něco víc, se děj jen hemží. Tou hlavní a podstatnou slabinou je, že tahle kniha je jeden velký spoiler - názvem počínaje a obálkou konče. Když navíc víte o inspiraci Hubertem Pilčíkem, kromě závěru vás jen máloco dokáže překvapit. A tak právě finále a zasazení tohoto temného příběhu do krajiny, kterou velice dobře znám, pro mě znamenají to jediné, čím je kniha opravdu zajímavá.

09.12.2018 3 z 5

Kloktat dehet Kloktat dehet Jáchym Topol

Když už tedy letos bylo to výročí ruské okupace, rozhodl jsem se splatit dluh a přečíst si knihu, která svého času způsobila značný rozruch na tuzemském literárním poli. A jsem mírně zklamaný, protože podle anotací jsem čekal něco trochu jiného. Téma fiktivního odporu Čechů proti vojskům Varšavské smlouvy zde je pouze okrajové a nosné vyprávění je naroubováno na postavu Ilji, který má být archetypální postavou českého národa, v níž se prolíná mystika východní říše s pragmatičností té západní. Já nemám dětské hrdiny moc rád a rovněž nemám rád přílišnou snovou mytologii, které je bohužel Topolův styl vyprávění plný. Rovněž mi moc nesedí časová osa, protože soudě podle popisovaných událostí a rozpětí let 1948 - 68, by v době invaze musel být hlavní hrdina zhruba dvacetiletý - minimálně však patnáctiletý - což tak úplně neodpovídá stylu vyprávění ani uvažování. Dá se to sice pochopit autorskou licencí, či argumentací, že část dětského vidění světa v nás zůstává i v dospělosti, ale mě to i přesto iritovalo. Na druhou stranu kniha nezklamala originálním a drsným dějem podpořeným úchvatným a neotřelým jazykem i klasickou Topolovskou poetikou, kde nic není na první pohled jasné a nikdo není černobílý. Nakonec tedy i přes zmíněné výhrady pod 4 hvězdičky jít nemůžu.

02.12.2018 4 z 5

Šumava 1938 - Německá okupace v dobových fotografiích a dokumentech Šumava 1938 - Německá okupace v dobových fotografiích a dokumentech Jan Lakosil

První část knihy zabývající se topografií a rekognoskací terénu německou brannou mocí není moc čtivá. Ne že by byla od věci, ale krapet nudí. Zbývající část je poutavější, ať již se týká výpovědí německých dezertérů z čs. armády nebo vzpomínek vojáků Wehrmachtu na obsazování Sudet. Vše samozřejmě doprovázeno bohatou fotodokumentací. Kniha nastoluje i pár ne zcela běžných a provokativních otázek:
- jak by skutečně vypadala obrana Šumavy, když v řadách čs. armády sloužil nemalý počet Němců
- jak to ve skutečnosti bylo s vysokou organizovaností, když se zde hovoří o rabujících hladových čs. vojácích (může být samozřejmě propaganda, ale také nemusí)
- co asi čekalo německé antifašisty, kteří byli českou stranou vráceni na německé území

18.11.2018 4 z 5

Kmeny 0 Kmeny 0 Tomáš Pospiszyl

Když tuhle knihu spatříte padnete na zadek, když si k ní čichnete, omamná vůně tiskařské černi vám zamotá hlavu, když ji prolistujete nemůžete se jí nabažit, a když se do ní začtěte, začnete být mírně zmatení a rozčarovaní. Kmeny 0 jsou knihou, která dobře vypadá, má zajímavé téma a nápad, ale v psaném textu překvapivě pokulhává. Překvapivě proto, že jednotlivé subkulturní stati byly svěřeny autorům, kteří o tématu něco vědí a logicky by tedy měli být schopni o tom svém poutavě psát. Podařilo se to však pouze zhruba u poloviny, ta druhá je neskutečně povrchní a suchá. Někde to zachránily alespoň rozhovory, jindy ani ty nepomohly. A ještě jedna věc mě zaráží, opravdu tu musí být veksláci? Jde skutečně o subkulturu jako takovou, ve smyslu společného zájmu, případně tvorby? A pokud opravdu trváte na tom, že ano, kde jsou potom kasaři, bytaři, zloději aut nebo sňatkoví podvodníci? Ale dost už ... jsem rád, že tahle kniha vznikla, ač mohla být lepší, jsem rád že ji mám v knihovně a každému doporučuji.

21.10.2018 4 z 5

Zlatá kniha komiksů – Václav Šorel Zlatá kniha komiksů – Václav Šorel Václav Šorel

Vzpoura mozků, Galaxie, Tvrz, Operace Jericho naprosto skvělé, návrat zpět do dětských let, kdy jsem hltal tyhle příběhy v ábíčku. Spojení Šorelova scénáře s perfektní Kobíkovou kresbou vytváří komiks na světové úrovni. Zbývající příběhy - Zkáza planety Země, Operace Slunce a Biggles - rovněž dobré, ale Petráčkova kresba je ve srovnání s Kobíkovou prostě slabší. Na konci knihy je k vidění pár stránek Operace Slunce, kterou začal Kobík kreslit, leč nedokončil a dle mého názoru je to úplně jiná liga - detailnější a dynamičtější kresba, která by dala scénáři úplně jiné grády.

10.09.2018 4 z 5

Dadaismus Dadaismus Dietmar Elger

"DADA neznamená nic. Pomocí ničeho chceme změnit svět." Richard Huelsenbeck

05.09.2018 4 z 5

Vážení truchlící a ostatní hosté Vážení truchlící a ostatní hosté Ladislav Muška

Skutečně zábavná knížečka pro zlepšení nálady. Vedle již zmíněných, mě hodně pobavilo: "Tvoji odbojovou činnost dovedl ocenit i nepřítel - a tak ses ocitl v Terezíně."

04.09.2018 3 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

451°F bývá řazeno k 1984 nebo ke Konci civilizace, ale dle mého názoru nedosahuje jejich kvalit, protože nezachází příliš do detailu popisu moderního totalitního systému, ale staví na jedné - do absurdna dotažené myšlenky - že jádrem civilizace jsou knihy. Což není úplně mimo, ale není to také zcela přesné - je to spíše vědění a vzdělání a kniha je pouze nosič, kterým ovšem může být i jiný způsob předání informace. Důkazem přepálenosti Bradburyho vize je, že první tuzemské vydání (které jsem četl i já) pochází z roku 1957 a druhé 1970, tedy z doby tuhé totality respektive normalizace. Na druhou stranu je zde dost přesně popsán současný efekt informační exploze a princip manipulace zahlcením spotřebitele banalitami, že je až mrazivé, jak se Bradbury v tomto trefil: "...vzdalujíc se od lidí, kteří snídali stíny, obědvali páru a večeřeli přeludy."

02.09.2018 4 z 5

Potichu Potichu Jaroslav Rudiš

Pět lidských osudů spletených do drátků kabelů od sluchátek anebo také do copu hezké holky anebo do biče, jehož švihnutí bolí jako čert ... Rudiš nezklamal a naservíroval nezvykle lehkým, vtipným a zábavným stylem základní lidské existenční dusno. A mně nezbývá než nadšeně tleskat ... jako bych snad tenkrát v té Akropoli i byl.

27.08.2018 5 z 5

Křičím: „To jsem já.“ Křičím: „To jsem já.“ Ivan Adamovič

Marketing doprovázející tuto knihu vás trochu navede na scestí, že se jedná o přehlednou a objevnou publikaci jdoucí po historii tuzemských zinů. Pak může čtenář snadno dojít k lehkému zklamání - stejně jako já - protože tím tato kniha rozhodně není. Až na pár výjimek (stať o sci-fi fanzinech a částečně o comix zinech) se jedná spíš o jakési črty různých autorů, kde forma vítězí nad obsahem, a které se drží spíš na hladině a do neprobádaných hloubek tuzemského zinařství se moc nepouští. Na druhou stranu musím vyzdvihnout samotnou snahu, takovou knihu vydat, udělat ji bilingvní a dát si záležet na grafice i vzhledu. Kniha je vizuálně opravdu pěkná, tištěná na papíře masivní gramáže se zajímavou vazbou. Pokud tedy o zinech a jejich subkultuře nic nevíte, jednoznačně doporučuji jako poutavý úvod do tohoto úžasného světa, jestliže jste již potrefení kulturou "vystřihni a nalep", žádné překvapení vás nečeká, ale také nebudete nijak uraženi ani atakováni myšlenkou o vyhozených penězích.

25.08.2018 3 z 5