inmax inmax komentáře u knih

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Knihu jsem poprvé četl někdy po premiéře filmu a štvalo mě, že děj není stejný jako ve filmu. Dřív totiž bylo normální, že film se z kina dostal na VHSku až za rok a jinak se k němu nešlo dostat, krátil jsem si tedy čekání čtením stejnojmenných knih, které byly často jen přepisem děje filmu. Teď, po téměř 30 letech jsem si knihu přečetl znovu a docela jsem si chrochtal a překvapilo mě, že si ji už vůbec nepamatuju. V knize jsou i scény z druhého Spielbergova dinosauřího filmu. Některé postavy na rozdíl od filmu umřou, jiné zase ne. Celkově je to takové drsnější ale nenašel jsem tam jedinou wow scénu, tak nedávám plnej. Když budu chtít v budoucnu znovu navštívit Jurský park, pustím si film.
P.S. Zajímavy je, že až teď po 30 letech po přečtení knihy mi došlo, že měl Nedry v plánu jen doručit plechovku s embryi na loď a zase se nenápadně vrátit na svoje pracovní místo. Já vždycky myslel, že na tý lodi chce zdrhnout z ostrova :D

21.11.2023 4 z 5

Ok, za ten závěr dávám o hvězdu navíc než jsem původně plánoval. Ten bylo docela cool a dokázal bych si představit pokračování jaké by mohlo mít tohle rozhodnutí následky. I když se bojím, co by Ernest vymyslel, protože už tady jsem se 90 procent knihy neskutečně nudil. Postavy byly nesympatické (hlavně Wade a Aech - ta měla dostat facku za ty rasisticky kecy o Středozemi), hlavní hrdina od minula utrpěl zřejmě lobotomii, protože skoro vše za něj museli řešit ostatní a to stylem "já jsem odborník na tuhle tématiku, prostě udělej co říkám, neptej se a nezdržuj". Oproti první knize se děj opírá o pro mě neznámá témata a až akademicky vykládá kdo s kým, kdy a za kolik. Dojde i na Středozem ale i ta mi přišla odfláklá. V podstatě souhlasím tady s uživatelkou "Hels-is-unicorn", zbytečny abych to dál rozepisoval. Jednička byla skvělá kniha, od které jsem se nemohl odtrhnout, k této jsem se musel přemáhat abych ji vůbec dočetl.

16.06.2023 2 z 5

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Knihu jsem četl až po filmu, který miluju a docela mě zklamala. Čekal jsem rozšiření příběhu a dočkal jsem se spíš autorova detektivního pátrání po pohnutkách kluka, který nebyl až tak svatý jako ve filmu. Půl knihy navíc zabralo srovnávání s podobnými případy, kdy se člověk vydal vstříc divočině, včetně příběhu samotného autora, který se k "supertrampovi" taky přirovnává. Jediné, co tedy přičítám knize k dobru je fakt, že ukazuje události i po konci filmu.

11.02.2021 3 z 5

Tahle země není pro starý Tahle země není pro starý Cormac McCarthy

Ke knize jsem přistupoval s matnou znalostí filmu, kdy jsem moc nevěděl o čem to je ale Chigurh pro mě měl celou dobu tvář Bardema a šerif Tommy Leeho Jonese.
Moje druhá kniha McCartyho, ze kterýho se stává můj oblibený spisovatel.
Kdepak, tady se happyend nekoná a medajle za zásluhy nikdo nerozdává. Sirová, často brutální a depresivní.. jo fajn kniha :)

21.12.2018 4 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Film si pamatuju jen velmi zběžně, i tak pro mě měl Arthur celou dobu tvář Bilba Pytlíka a i to roztržité chování mi k němu dokonale pasuje.
Co se týká děje, není vlastně kniha až tak zajímavá ale jak se ty věci dějí, to je fakt něco, některé pasáže sem si musel přečíst vícekrát a pokaždý jsem se u toho řezal smíchy... viz důsledky nenadálého zapnutí nepravděpodobného pohonu nebo třeba poslední myšlenky vorvaně řítícího se k zemi.
Odstavec si zaslouží i krása vydání s ilustracemi Dana Černého. Argo opět potvrdilo, že umí.

19.04.2018 4 z 5

Ready Player One: Hra začíná Ready Player One: Hra začíná Ernest Cline

Autor se přesně trefil do splněného snu každého geeka.. vždyť kdo by nechtěl navrhovat vlastní planetu nebo mít v garáži DeLorean, X-wing či Batmobile.. to vše z pohodlí gauče. Téma nabízí obrovské možnosti, možná škoda, že je docela velký prostor věnován historii a popisu designu jednotlivých her, (vždyť to si každý může zjistit na netu sám) místo toho bych dal větší důraz na Wadeovu zranitelnost v reálném světě nebo nějaký ten háček v plnění úkolů.. přece jen Wade znal všechny hry nazpaměť dopředu a byla to docela nuda, nebylo tam to napětí, jestli to klapne nebo ne.
Konec mi přišel už docela uspěchaný ale stejně bych rád pokračování, kde Wade v roli všemocného "Nea" Oasis bude mít třeba problémy s hackery nebo s někým, kdo po něm půjde v reálném světě :)

Edit po filmu: dle vysokého hodnocení na CSFD se film bude víc líbit lidem neznalých knižní předlohy, protože já moc s filmem spokojen nebyl :) Chápu, že pro film muselo plno věcí předělat, protože by asi nebyla úplně zábava koukat, jak hraje Wade 20 minut na automatu ale film toho mění docela dost, ze Sorrenta dělá blbce, co má heslo napsané na židli atd. prostě kniha je lepší :)

02.04.2018 5 z 5

Nastavení mysli – Nová psychologie úspěchu aneb Naučte se využít svůj potenciál Nastavení mysli – Nová psychologie úspěchu aneb Naučte se využít svůj potenciál Carol Dweck

Docela zklamání. Po úvodu přichází příklady a neustálé omílání toho stejného (jak je fixní myšlení limitující a růstové má plno potenciálu) jen v jiných okruzích.. sportovec, rodič x dítě, učitel x žák. Až na straně 241 je kapitola Změna nastavení mysli, kde to začíná být zajímavé. Musim se přiznat, že půlku kapitoli o rodičích a celou učitelskou kapitolu jsem přeskočil, protože už to pro mě bylo neúnosné. Ale kdo je rodič nebo učitel v tom možná něco najde.

14.03.2018 3 z 5

S odstupem času dávám plný počet. Přečetl sem už dost duševních knih o osobním rozvoji a ve Čtyřech dohodách je opravdu řečeno to nejdůležitější, přitom tak pochopitelně. Tato kniha je opravdu základ.

12.02.2018 5 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Ano, také mi vadila absence výraznější dějové linky, časté vzpomínání, co bylo loni, né úplně originální vtípky, opakování frází o vzhledu slečny Barbory nebo původu Saturninových znalostí a že vlastně samotného Saturnina v ději až tak moc není.. i třeba strýci Františkovi se myslím kniha věnuje více.. ale pořád to má tu skvělou atmosféru, kdy skupinka lidí sedí za deštivého dne v teple krbu a vypráví si vtipné historky.. a mně to ke štěstí stačilo :)
PS: nejvíc mě pobavilo složení skřivánčí paštiky.. 1:1 :D

12.02.2018 4 z 5

Válka umění Válka umění Steven Pressfield

Oproti "Kraď jako umělec" a dalším knihám z této edice je tahle kniha řekl bych.. náročnější. Nicméně koupi nelituju, v knize je pár dobrých postřehů, rád se k ní v budoucnu vrátím.

10.11.2017 3 z 5

Rodinný hodnoty Rodinný hodnoty Frank Miller

Kresba klasicky stylová ale přišla mi na Millera slabší. Děj hlavně na efekt, nějak zvlášť nezaujal.

18.08.2017 3 z 5

Jak myslí milionáři Jak myslí milionáři T.Harv Eker

První kapitola mě spíš nudila, na finanční hospodaření svých rodičů si moc nepamatuju, takže jsem nemohl porovnat, jestli je tím ovlivněné moje finanční vědomí.
Oproti tomu druhá kapitola je už zajímavější. Srovnání myšlení bohatých a NEbohatých je zajímavé, poslední dva body mě docela nakoply. Jasně, je to celé "americké" a idealizované.. ale když si uvědomíte, že né vesmír vám hodí pytel peněz ale vy sami si ho přivoláte tím, že začnete na sobě makat a budete se radami v knize řídit, všechno půjde tak nějak snáz :)

17.04.2017 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

"Přečteno" formou audioknihy ústy Oldy Víznera. Milé a velmi, velmi vtipné. "Sehnat v červenci škrabošku Mikuláše a čerta byl jeden z nejtěžších úkolů, které jsem kdy vykonal."

04.03.2017 5 z 5

Kyanid a Štěstí Kyanid a Štěstí Matt Melvin

Tento fenomén znám ze sociálních sítí a po knize jsem pokukoval dlouho, než se mi konečně dostala do rukou. Pak jsem byl ale docela zklamán, že na jeden hodně dobrý vtip připadá několik stránek těch, které mi vtipné nepřišly.

18.02.2017 3 z 5

Mnich, který prodal své ferrari Mnich, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

Posloucháno ve formě audioknihy. Často jsem se nemohl zbavit podoby s teleshoppingem "Chceš říct, že mám dělat tohle a tohle?" - "Přesně tak Horste" Času, co jsem věnoval poslechu nelituju, ale nepříjde mi, že by kniha ve mě něco významnějšího zanechala. Jistě poučné dílo k zamyšlení ale příjde mi, že Čtyři dohody, které jsem poslouchal pár dní před tím ve mě zanechaly víc.
„Když jsi přišel na svět, plakal jsi a všichni se radovali. Žij tak, aby všichni plakali, až jej budeš opouštět.“ (Konfucius)

18.02.2017

Star Wars - Před probuzením Star Wars - Před probuzením Greg Rucka

Upřímně, čekal jsem víc. Dále trošku spoilery... kniha v podstatě ukáže, že Finn byl ve výcviku z nejlepších, proto později ten um se světelným mečem. Rey důvěřivá kravka. A Poe frajer, kterej přišel k adrese chlápka ze začátku filmu v podstatě náhodou. Hodnocení samostatných příběhů by pak bylo Finn 2/5 Rey 3/5 a Poe 3/5.

16.10.2016 3 z 5

Pan Blahoš Pan Blahoš J. R. R. Tolkien

Já teda Tolkiena miluju taky ale tahle kniha mě celkem zklamala. Příběh je pro hodně malé čtenáře a nevím, jestli dospělému člověku má co nabídnout... kdo čeká nějakou větší zápletku, bude zklamán.
Styl vyprávění mi párkrát připomněl Hobita.. pan Blahoš je vlastně takový Bilbo a postavy kolem něj, co vytváří různé lapálie jsou trpaslíci.

Jinak zpracování knihy, jak je u vydavatelství Argo zvykem opět brilantní a krásné.

09.01.2016 3 z 5

Příběh filmu Tři bratři Příběh filmu Tři bratři Jan Svěrák

Osobně mám knihy ukazující dění za oponou filmu moc rád a jsem rád, že pan Svěrák v této své edici pokračuje a Kuky nebyl jediným počinem. Pohádka Tři bratři mě v kině okouzlila, takže tady není co řešit :)

30.08.2014

Kronika konce světa Kronika konce světa Shigor Birdman (p)

Ze začátku jsem měl trošku problémy s přijetím českých jmen a reálií ale pak už mi přišlo docela fajn, že třeba hlavní hrdinové rabují Tesko v Brně nebo že přeživší na severní moravě mají problémy s alkoholem :D Začátek mrazivý, pak už to trošku polevilo. Trošku mi nesedělo to rychlé přemisťování mezi městy napříč republikou, ale jinak příjemné čtení.. teda né, že by číst o vyhynutí 90 procent lidstva bylo příjemné ale dobře a poutavě o tom bylo psané :)

05.06.2014 4 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Po delší době můžu dát s klidem v srdci nějaké knize plné hodnocení. Taková trošku dospělejší verze Malého prince. Plná životních mouder a věcí k zamyšlení. Výborná kniha.

08.04.2014 5 z 5