immortal-party

ListopádListopádAlena Mornštajnová

Listopád jsem si v knihkupectví zakoupila příznačně dva dny před 17. listopadem po cestě z práce. v tramvaji (šalině) jsem jej ihned s vervou otevřela a prakticky nedala z ruky, dokud nebyla nadohled poslední stránka. opět velice čtivé a vtahující do děje.
jakožto generace narozená až po roce '89 jsem si hnedle vybavila matčinu větu při konfrontaci s její přítelkyní, které jsem jako dítě plně nerozuměla: "...jsem ráda, že to skončilo. konečně jsem se pořádně nadechla."
díky knize jsem si uvědomila, jak skvělé je žít ve svobodné zemi, ačkoliv mnozí nyní tento status podrývají. co všechno můžu a nemusím, aniž bych upadla v nemilost tehdejšímu režimu.
děkuji autorce za tato osobní prozření!

předevčírem

Před povodníPřed povodníA. Bolavá (pseudonym)

takové rozuzlení děje jsem nečekala. neměla jsem nejmenší tušení, že autorka bude mířit mysteriózním folklorním směrem. její psaní je opojné. tleskám, příběh mě opět nadchnul a bavil. určitě bych knížku žánrově nezařadila do ranku hororů. Anně Bolavé přeji mnoho dalších knižních úspěchů a nechávám si ji v hledáčku.

Sedm bláznůSedm bláznůRoberto Arlt

jsem v poslední době asi opravdu divná. právě jsem pohanila opěvovaný detektivní román od Petra Høega a v této negativní kritice musím pokračovat i zde. avizuji, že jsem "Blázny" přečetla jako mluvené slovo z úst skvělého Norberta Lichého a přece mi to přišla jako strašná nuda. též to šlo moc na sílu.

Cit slečny Smilly pre snehCit slečny Smilly pre snehPeter Høeg

půjčeno v knihovně. nedočteno, a to mi chybělo posledních 15 stránek, což považuji za zhovadilost. hrozně jsem se u Smilly trápila přitom nápad s druhy sněhu a grónské prostředí byla trefa do živého. i vykreslení postav se zdařilo, zdály se opravdu zajímavé. knihu jsem si vybrala na základě Čtenářské výzvy a skutečně se na detektivku těšila. byla to však nepřehledná změť vět. nevím, zda jsem byla v blbém rozpoložení či zkrátka nejsem detektivkový typ. halt to se někdy stává. i Tokarczukovou jsem chápala lépe. měl to někdo také tak? vzhledem k vysoce kladným komentářům a skvělým hodnocením si právě přijdu šíleně nepatřičně.

ČarostřelecČarostřelecJan Horníček

"přečteno" formou mluveného slova a vůbec toho nelituji. v tomto případě jde jak o kvalitní příběh, tak o precizně namluvený děj. pana Pechláta byla radost poslouchat. moc se mi líbily ty jeho pauzy na nadechnutí s jemným mlasknutím (hehe).
velice mile mě překvapilo, že tuto historicky laděnou detektivku zasazenou do drsného prostředí Jizerských hor napsal tak mladý nadějný autor. vřele doporučuji dalším čtenářům.
bylo by příjemné, kdyby p. Horníček pokračoval ve své tvorbě s postavou kněze Viléma, případně obecně s postavami jezuitů. ráda bych se dozvěděla více.

Ke dnuKe dnuA. Bolavá (pseudonym)

velice těžko se mi kniha zavírala po jejím dočtení. autorka opět dokazuje svoje metamorfní tvůrčí schopnosti a v retrospektivně laděném vrtu do lidských osudů a myšlenek vyzývá čtenáře k pokračování příběhu.

Podstata zlaPodstata zlaLuca D'Andrea

Podstata zla. co k tomu dodat? tuto knihu bylo peklo číst.

10.12.2020

Do tmyDo tmyA. Bolavá (pseudonym)

Do tmy je moje čtenářská prvotina od Anny Bolavé a jednoznačně tuto knihu mohu označit za osobní objev letoška. z knihy jsem doslova nadšená a nemohu si odpustit přečíst si co nevidět Ke dnu. sice jsem se zařekla, že pokud se někým takto nadchnu, tak si musím nadšení správně nadávkovat, a ne to vše hrknout naráz do sebe. leč zde udělám výjimku.

autorčin styl psaní mi lahodil jako meduňkový čaj v létě u mé babičky. ač bych to nečekala, u dvou pasáží jsem se skutečně rozesmála - "...to jsem si opravdu tehdy říkala, že se na to vyseru". tím byl sepsán ortel, že je kniha skvělá. moc se mi líbily zastřené a nevyjasněné situace. celá víla i se svou nemocí byla krásná.

zkrátka dlouho se mi nestalo, že by mi už uprostřed knihy bylo líto, že brzy skončí. a tak to mám nejradši.

27.10.2020

Na paměť mým smutným courámNa paměť mým smutným courámGabriel García Márquez

zbožňuji životní milníky vyprávěné muži na sklonku života. ženě to může hodně dát. je to zcela nový rozměr pohledu na život. jak cítí a vnímá muž?
muž. pán. muž, který má moc chránit a ničit. muž, který dává život a dokáže ho snáze brát. muž, se kterým není radno hrát hru s jiným mužem. muž pln pýchy a hrdosti. muž, který na rozdíl od ženy dokáže být atraktivním artiklem i po šedesátce.
MUŽ - LEV.

i v tomto případě jsem knihu naposlouchala jako mluvené slovo a nelituji toho. vskutku jímavé přemítání nad vlastním životem a jeho nedílnou součástí – smrtí. touhou zakusit lásku, pocit být milovaným v posledním pomazání, neboť "dělej co musíš, protože co je to pak za život nikdy nezažít jaké to je píchat s láskou".

Rok perelRok perelZuzana Brabcová

Rok perel jsem objevila na ČRo Vltava jako mluvené slovo a jeho jednotlivé díly mi zpříjemňovaly čas strávený v koupelně a kuchyni. vypjaté, upřímné, vášnivé, hysterické a vroucí emoce se mnou zacloumaly tak, že jsem se málem píchla do oka řasenkou a podruhé se skoro řízla do prstu.

v první řadě bych měla pochválit zpracování namluveného příběhu Janou Štvrteckou. její jemný hlas chlácholil, vzrušoval a přes zatnuté zuby dokázal vzbuzovat dokonce zlost a touhu se mstít. režisér si vybral skutečně dobře.
na straně druhé mě maličko mrzí, že jsem příběh nečetla ve fyzické podobě. vlastně ne, nevím... zase ty trefné intonace hlasu, hudební vsuvky a doprovod, to bych v hlavě při četbě těžko svedla.

co se týče příběhu, tak ten pochopí skutečně asi jen ten, kdo si něčím podobným sám prošel. jedno, jestli v heterosexuální či homosexuální rovině. láska je vůl. hřeje i pálí... a někdy vás sežehne. jednou, dvakrát, třikrát... a pak přichází fáze Fénixe.

BěguniBěguniOlga Tokarczuk

Tokarczukovou mi v covidové situaci seslalo snad samo nebe. sice jsem ji měla v merku už dlouhou dobu, ale příznačnější chvíli si skutečně nemohla vybrat. v době restrikcí a znepříjemňování "běgunství" mi její přelety letadlem i vlakem dělaly doslova blaho na duši.
její ojedinělý a osobní výklad běhu děje mě nutil připomínat si vlastní cestovatelské zážitky. nevím, zda právě kvůli tomuhle faktu jsem se často v jejím přelétavém toku myšlenek ztrácela stejně jako moje 160 centimetrová maličkost v rušné metropoli, anebo byla sama autorka poháněna potřebou stihnout nám říci vše co měla na srdci stejně jako cestovatel chtíčem stihnout tento rok navštívit ještě to a ono. tak či onak mi byl její spisovatelský um příjemný.
Běguny řadím mezi knihy, které mě bezesporu ovlivnily a jejich čtení mi bylo nadmíru blízké.

káj-džas?

Tetovač z AuschwitzuTetovač z AuschwitzuHeather Morris

ne, ne, ne! bez skrupulí si odvážím říct, že tato kniha je jedna velká marnost. podle mě by se románové knihy na téma druhé světové války měly jednoznačně začít regulovat. pak to takhle dopadá.
přesně, jak tu už někdo řekl, většinu knihy jsem byla nucena obracet oči vsloup. postavy nejsou vůbec pěkně vykreslené natož jejich pocity. vše je šíleně předvídatelné a nereálné. jakoby autorka ze všech poznatků z televize, populárně-naučných časopisů a článků uvařila instantní guláš.
na příběhu je markantně znatelná ruka ženy. jednotlivé situace se vykreslují v tom svrabu moc idylicky. u Lale není celou dobu zcela jasné jaké jídlo třeba jedl, byť měl zvýšené příděly jídla, autorka se zmíní jen o UHO vodě se čtvrtkou brambory. po takové tříleté dietě se rozhodně přece nedá nafutrovat konfitovanou zvěřinou s glazovanou svíčkovou omáčkou. ve vile se šuká za peníze, ale všichni se k ženám chovají jako k dámám. to určitě. kápová u baráku za čokoládu Lale požehná lásce na tamější palandě s Gitou…a tak dále

jediné co z Lale v celé knize kloudného vypadne je zpochybnění existence boha. avšak i to po horké vaně a napojení se archivním vínem nakonec popře.
ad výše: svým ostrým komentářem hodnotím pouze špatnou prezentaci příběhu. rozhodně nebagatelizuji pohnutý osud přeživšího z koncentračního tábora a ani hrůzný mezník historických dějin.

09.09.2020odpad!

PlaninaPlaninaS. Bragi (pseudonym)

poslední dobou si libuji v mluveném slovu a u Planiny to byl právě tento případ. při poslechu jsem se po dlouhé době bála a s napjatostí pouštěla následující díl. jasně, byla jsem ovlivněná islandskou přírodou a prostředím, které jsem minulý podzim sama navštívila. se zakomponovanou snovostí, abstrakcí, animismem a metaforami si u mě Bragi udělal velký červený vykřičník.

26.05.2020

Růže bílá, černý lesRůže bílá, černý lesEoin Dempsey

"přečetla" jsem ve formě mluveného slova a tuším, že právě díky němu mohu o příběhu říci, že jakž takž šel. krátila jsem si jím svou ranní rutinu u zrcadla při líčení. pokud nebyla audiokniha záměrně zkrácena, fyzickou knihou bych byla zklamaná.

poslední skutečně dobrá až precizní kniha z 2. světové války byly Laskavé bohyně, dlouho po ní nic. autoři by se měli konečně chytnout za nos a od nevyčerpatelného a vděčného tématu 2. světové války na chvíli upustit. mám dojem, že tuto historickou periodu využívají, aby svému plátku dali trochu šťávy a něco na tom trhli. napsat po tolika četných publikacích něco převratného dá kumšt.

26.05.2020

Poslední tango v HavaněPoslední tango v HavaněF. Kotleta (pseudonym)

koupila jsem si z totální nostalgie, ale nakonec jsem Kotletu snědla s velkou chutí. taková oddychovka částečně zasazená to malebného Ústí, která vám umocní chuť na sex.

01.02.2019

Pád do tmyPád do tmyKlára Janečková

knížka je čtivá s dějem, který odsýpá. hodně mě nadchlo zasazení příběhu do jeskynních komplexů. postavy Maxe a Brašova jsou pro mě ale příliš osobní na plnohodnotnější komentář, proto dávám hodnocení 4/5*.

08.09.2018

Úsměvy smutných mužůÚsměvy smutných mužůJosef Formánek

příběh se line jako pravá kocovina, což se mi jeví jako autorův záměr. někdy je na ní zkrátka legrace, někdy jste v totální depce, někdy máte vokno a pusto prázdno ve svým zpackaným životě. s alkáčema je strašná prča dokud s nimi nezačnete žít. navzdory těmto poznatkům se domnívám, že film bude lepší než kniha.

29.08.2018

R.U.R.R.U.R.Karel Čapek

budu se opakovat, ale R.U.R. je vrcholně nadčasové. je to až nepochopitelné, anebo ne? má to spád a hlubokou myšlenku. musím to vidět v divadle.

28.08.2018

Sen o mém otci / Sen o mněSen o mém otci / Sen o mněKarol Sidon

poměrně působivá kniha z pohledu malého dítěte. člověk si zde potvrdí jak moc je dětství v životě jedince důležité. nakolik nás ovlivňuje a utváří náš další směr. jak moc si ho postupem času utváříme my samy a taky jak moc nás ovlivní v chování k našim vlastním dětem a okolí obecně.

04.05.2018

Básně proti plešatěníBásně proti plešatěníNicanor Parra

dobré, ale nic závratného.

Osm horOsm horPaolo Cognetti

hodně osobitá, srdcová a sentimentální kniha. ach, jak mi chybí Korutany.

Můj zrádceMůj zrádceSorj Chalandon

kniha chladná jako irský cihlový dům přitom zahřeje jako teplý černý čaj s mlékem.

05.12.2017

NížinyNížinyHerta Müller

velmi osobité a autentické se zajímavým stylem podání avšak nic co by mě výrazně oslovilo.

11.09.2017

VyšinutíVyšinutíMichael Katz Krefeld

brak.
po prvních stránkách jsem musela protočit oči v sloup s jistou předtuchou, která se bohužel naplnila. kniha má klasický dramatický námět, který je k vidění každý večer v televizi. postavy jsou zde jednoduše hodné, nebo zlé. knížka se čte snadno, ale taky jen proto, že je předvídatelná jako dvoutisícíšestý díl Ulice. takhle to dopadá, když si autor mermomocí usmyslí, že se přidá k vlně skandinávského dramatu a příliš se divá na laciné detektivky. jinak si nedovedu vysvětlit co ho vedlo k přesvědčení, že je možné tak rychle nějakou štětku ve sklepě vyhledat v téměř milionovém městě. korunu nasadil kýčovitým obelstěním Slavrose a uspěchaným happyendem "...a Máša žila po zbytek života šťastně se svojí matkou a už nikdy neudělala takovou chybu".

05.09.2017

LapkovéLapkovéTom Cooper

Knihu jsem přečetla na 4 dechy. Čte se doslova sama. Kniha, která musí bavit i čtenáře Autotuningu. Výborně stylizované postavy zasazené do výstižného prostředí. Propletenec životních osudů zachycený do rybářské sítě. Působivé a srandovní.

29.08.2017

Modlitby na těleModlitby na těleRobert Irwin

filozofická a erotická příručka mladého muže. tak trochu metodika již zkušenějšího muže. potvrzuje se tímto, že u lidí s vyšším sexuálním apetitem potažmo poznáváním sebe sama dochází během let k přeměně tužeb a sexuálních rolí? ano. asi ano.

08.02.2017

Počong aneb O pinoživosti lidské existencePočong aneb O pinoživosti lidské existenceTereza Semotamová

ne. prostě ne. 25 stránek a dost.

21.01.2017

PotížistaPotížistaOto Linhart

knižní kancelářský rádoby zábavný sitcom

21.01.2017

Inzerát na hledání tichaInzerát na hledání tichaMartin Cina

bez komentáře. příliš osobní.

29.09.2016

Slavná NemesisSlavná NemesisLadislav Klíma

Klíma je skvost české literatury. pozoruhodná a líbivá osobnost. Nemesis je protkaná alkoholovými přeludy, klepkou, depresemi, pocity méněcennosti, chtíčem a jistou zvráceností. je to sonda do duše lehce labilních osob, které se rády napijí. přitom je v ní mnohem víc co nejde pouhými slovy popsat. skvělé dílo.

29.09.2016