IHT IHT komentáře u knih

Můj bratr albatros a jiná rodinná zvěrstva Můj bratr albatros a jiná rodinná zvěrstva Zuzana Hubeňáková

pekne, vtipne, (sebe)ironicke, s pribehem :)
moc libilo, urcite sahnu po dalsich

18.09.2022 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

tak tohle opravdu nebylo poteseni ze cteni...
Koneckoncu jsem to poslouchal jako audio (dobre nactene!). Ale je to hodne depresivni a hodne rozvlacne a hodne monotonni... Jeden by rekl, ze tomu chybel dej, ale prave absence deje byla tou hlavni dominantou, ktera urcovala prozitek. Neboli - umelecky zamer. Vydareny.
Pomerne standartni postapo, kde ale hrdinove nemaji zadny cil ("jit na jih"), kde se proste veci deji bez jejich pricineni, kde se snazi neovlivnovat deni kolem sebe a kde spousta veci zustane nakousnuta a nevysvetlena/nepochopena, coz jeste vice zvysuje autenticitu. Bylo to silne, ale znovu to cist urcite neplanuji.
Urcite to je odlisne od vetsiny jinych postapo (treba Malevil), ve kterych autori smeruji k "happyendu". (Dle moznosti. Ten McCarthyho je sice take slibny, ale zasadni posun to teda neni.)
Nejcastejsi veta v knize je bezesporu "Tak jo."

17.09.2022 4 z 5

Ze zacatku jsem s tim chtel seknout, protoze to bylo fakt desne a infantilni. Zaprve, to nejsou detektivky, to je roman, ve kterem hlavni hrdinka je detektiv a obcas jako neco vyresi. Reseni samotne se tu vubec nepopisuje, to neni tematem knihy ani pribehu. Prvni pripady jsou skutecne popsany zcela bez jakekoliv snahy na urovni slabomyslnych detskych pohadek - "princeznu chytil drak, tak princ sel, draka zabil a princeznu si vzal za zenu". Po tretine se to zacalo lepsit. Na pozadi "resenych" pripadu autor zacal poodkryvat hrdincin silny pribeh. To mu slo dobre, tak jsem vydrzel. Druha pulka uz byla docela slusna - misty silna, misty slaba. Neni tam nic, co by Vas zaskocilo, dej se da predvidat celou dobu, "vysetrovani" je porad nemastne neslane, ale uz to aspon neni infantilne hloupoucke jako na zacatku.
Nactene to je pekne, ale desne me rusila vyslovnost hrdincina krestniho jmena (Precious). Nechapu, proc ji reziser nechal cist "cesky", nikoliv anglicky (cesky cteme napriklad Simon namisto Sajmon). Myslim, ze kdyz prekladatel jmeno nechal v puvodnim zneni, tak melo byt ctene anglicky. Kdyby to chtel prevest do ceskeho prostredi, mohl jej prelozit jako Zlata ci Milena (ale v kombinaci s prijmenim by to vypadalo opravdu smesne ;)).
Do dalsich dilu se urcite poustet nechci, ale celkovy dojem nakonec az tak spatny nebyl.

16.09.2022 3 z 5

Ženich pro Marcelu Ženich pro Marcelu Ivan Klíma

poslouchal jsem s R. Brzobohatym a K. Hogerem.
Naprosto okouzlujici. Usmevne... a desive. Jsem rad, ze uz tu komunizmus nemame. Zcela ukazkove absurdni drama. Doporucuji!

15.09.2022 5 z 5

Rehek domácí - úvaha o stavu vědomí a nevědomí Rehek domácí - úvaha o stavu vědomí a nevědomí Slavoj Hontela

ad NIky Coffee: Neprecte... zemrel 4 roky pred Vasim komentarem. Kazdopadne dekuji za nej, knize se radeji vyhnu.

15.09.2022

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Vyborne. Tema je relativne zname, tak jej nebudu popisovat. Ale musim vypichnout, ze cely dystopicky roman napsany v ich-forme je proste luxusni. Sice si autor musel pomoci drobnou obezlickou - hrdina pise zpravu/denik pro naivni ctenare, takze se uchyluje k popisum "beznych" a "samozrejmych" veci - ale i to je podano paradne a verohodne.
Mimochodem, poslouchal jsem to nactene (Martinem Veldou) a bylo to vytecne. Interpret to zvladal mistrne - nalehave, popuzene, prekvapene, dotcene, radostne... emoce z toho uplne srsely, prestoze slo videt, ze se je hrdina (i interpret) snazi drzet na uzde :)
proste skvela prace.

Jako vizual jsem si u toho predstavoval New Brave World, ktery jsem videl na Netflixu. Ten je tomuto romanu snad jeste podobnejsi, nez znamejsi 1984.

14.09.2022 5 z 5

EXOToulky světem : 30 let zážitků ze 100 zemí EXOToulky světem : 30 let zážitků ze 100 zemí Julius Lukeš

Cestopisy miluji.
Ale tohle neni cestopis. Tohle je mozaika drobnych prihod z cest. Naprosto to neni podobne treba Ziburovi (libi). Ale je to moc podobne treba Nevinnostem sveta - podcastu Dana Barty (MOC libi), ktery ma podobnych low-costovych historek take plno. Vcetne tech o jointech ci prostitutkach :)

Autoruv styl je mi velmi sympaticky - take moc rad cestuji, take s baglem na zadech na predem neprilis naplanovane tripy, take se snazim vyuzit ruznych prilezitosti (staze, sluzebni cesty) k poznani dalsich zemi a kultur, take miluji potrhle destinace. A take se snazim tahat sebou deti, aby poznaly svet. Co nemam, je autorova sebeduvera, otevrenost, duvera v lidi a odhodlanost - to mu obrovsky zavidim!

Julo, diky moc - tesim se na dalsi Vasi knihu a preji hodne zdaru do dalsi stovky!

13.09.2022 5 z 5

Poslední dny dinosaurů Poslední dny dinosaurů Vladimír Socha

Poslouchal jsem jako rozhlasovou hru, takze si nejsem jist, jak moc se do ni promitl sloh autora. Chapu, ze to neni uplne fer, ale i podle toho se da posoudit pribeh, charaktery postav, zapletka, poselstvi... Nu, po teto strance to byl teda hodne slaby cajicek. Priznavam, ze v teto kategorii dobrodruzne literatury (na ktere jsem ujizdel jako teenager) neni latka prilis vysoko, ale tahle kniha byla porad prumerna. Detaily jsou nedotazene (fotka se stopou - kdo ji udelal? proc dinosaury fotit, kdyz mame/maji kamery? ad.). Dve a pul hvezdy a doporucim to jedenactiletemu synovi.
Autorovy odborne knihy jsou mnohem lepsi.

12.09.2022 3 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Cetl jsem Rychlopalbu i Krizovou palbu a byl jsem totalne nadseny. Do Asfaltu jsem se poustel "ostrazite", protoze to je preci jen jiny zanr. Na druhou stranu mam zkusenost s Kotletou (moc libi) i s Kulhankem (nuda). Tak pojdme na to.
Tohle bylo proste... silene. Nechapu, co zerete? Ta vizualni stranka, do detailu vykreslene peklo postavene z asfaltu, to je proste totalni schiza. Moc se mi to libilo!! :)
Je to hodne akcni, rychle to odsejpa (stridal jsem cetbu a poslech - cetba je rychlejsi, ale pri chuzi po meste se cte fakt blbe ;)) , postavy se pekne vyvijeji, jejich priority meni, proste lahudka. Oproti Kotletovi tu je malo sexu (a jedina sexualni scena je fakt popsana velmi stydlive :)), ale to vubec nevadi.
Palec nahoru, pet hvezdicek k tomu a tesim se opet na brzkou shledanou!

11.09.2022 5 z 5

Tornádo na Moravě očima přímých svědků Tornádo na Moravě očima přímých svědků Michal Bartoník

Jsem Hodonak (spravne pry Hodoninak, ale to tu nikdo nerika), ktereho osobne tornado nepostihlo, ale cast me rodiny a znamych toto stesti nemela.
Kniha je skvela, emotivni a neda se cist "jednim dechem". Je to velmi citlive sestaveny autenticky portret jedne zivelne pohromy a jejiho dopadu na zivoty lidi a obci. A hlavne nezlomnosti lidskeho ducha, ohromujici solidarity a soudrznosti. Osobni vypovedi jsou opravdu emotivni - nekdo popisoval vlastni pribeh, jiny se zameril na obecnejsi charakteristiky, dalsi vypichl osobni vdecnost za neocenitelnou pomoc dobrovolniku i zachrannych slozek, vzacne si i nekdo snazil "honit triko" a podobne. Sbirka to je pestra, prevazne optimisticky vyznivajici. To je dobre, byt nektere negativni aspekty (treba kontroverzni osud financnich sbirek) tu jsou pominuty - domnivam se, ze pravem a spravne.
Zaskocila me pomerne vysoka cena knihy a v prvnich chvilich jsem mel trochu vztek, ze se na teto katastrofe vydavatelstvi bezostysne snazi vydelat. Pak jsem vsak slysel, kolik lidi dostalo knihu darem, a prestoze nevim, zda tyto knihy poskytlo vydavatelstvi, ci je platily obce, ci nejak napul, uvedomil jsem si, ze neznam vsechny okolnosti a proto nemohu soudit, ani kritizovat.
Muj finalni verdikt tedy je - skvela kniha, moc dekuji autorovi i vydavatelstvi, ze ji dali dohromady. Podarilo se jim zachytit svedectvi nejen pro dalsi generace. Dekuji.

Papuánské (polo)pravdy Papuánské (polo)pravdy Vojtěch Novotný

Eseje Vojty Novotneho v casopise Vesmir jsem v dobe jejich vychazeni nadsene hltal. Prvni vydani teto knihy jsem ihned koupil a precetl a byla to parada! Druhe rozsirene vydani ve mne vzbudilo neduveru - proc si znovu kupovat puvodni knihu s doplnenymi dalsimi texty? Neni to nejaka bouda, jak si nechat dvakrat zaplatit za totez? Jsa drzgresle, dlouho jsem odolaval.
Letos jsem si druhe vydani koupil a pomaloucku postupne si jej precetl... NELITUJI! :)
Pomale cteni mam "za odmenu" - usadit se s knihou a ponorit se do exotickeho prostredi, navic s tak milym a erudovanym pruvodcem, je proste pozitek, ktereho se nemohu nabazit. Urcite jsem si jej nechtel "vyplacat" najednou - proto vecer vzdy jen jednu dve eseje :)

Vojta Novotny, sef nejdele fungujici tropicke biologicke stanice na tomto ostrove, pise velmi laskave, inteligentne a presto nesmirne vtipne. Jeho britsky humor mi pripomina humor jineho meho milovaneho ne-Brita (presto velkeho znalce Britanie), Billa Brysona.
Z jeho textu cisi nejen nadhled a shovivavost, ale take ucta a obdiv k Papuancum. A to u tropickych biologu (ci vedcu pracujicich v tropech) zdaleka neni samozrejmost!

Pokud by melo vyjit treti rozsirene vydani, urcite si jej hned koupim! ;)
Vojto, dekuji!

02.09.2022 5 z 5

Jak číst čísla: Deset pravidel pro orientaci ve statistikách Jak číst čísla: Deset pravidel pro orientaci ve statistikách Tim Harford

Harford se zabyva radu let popularizaci statistiky a osvetou verejnosti. Jeho texty jsou vtipne, zabavne, ctive - proste skvele. Tahle kniha ma za cil naucit ctenare na prezentovane udaje kriticky nahlizet. ABychom neskakali na lep tem, kteri se nas snazi cisly a "fakty" oklamat (k tomuto se zrejme vzahuje moc pekna obalka). V knize se primo i neprimo priznava k obdivu k Davidu Kahnemanovi a jeho rychlemu/pomalemu mysleni. Harfordovo "desatero" je formulovano prave jako rady pro pomale promysleni pro nas novych informaci statisticke povahy.
Kniha je vyborne sepsana, kapitoly jsou opravdu ucelene a v textu se neskace od tematu k tematu, ocenuji i to, ze zakladni informace neni "porad dokola omilana" (jak ctenari casto vytykaji nekterym autorum). MOc se mi libily i zaverecne odstavce, ktere predchozi kapitolu shrnuly a uvedly kapitolu dalsi.

Jednoznacne doporucuji a uz se tesim na jeho starsi knihy, ktere jsem si obratem zakoupil (ty, ktere vysly mimo edice, jsem proste nezachytil)

Jak fungují inovace Jak fungují inovace Matt Ridley

Velmi pekne a inspirativni cteni - proste klasicky Ridley. Nebudu lhat - mam ho ve svych top ten a vzdy se mi jeho knihy moc libi.
Tato kniha dost uzce navazuje na Racionalniho optimistu - v nem autor ukazoval, jak se nas zivot behem historie vyrazne zlepsuje ve spouste ohledech - od kvality stravovani, pres pohodlnost bydleni az poo mnozstvi volneho casu a moznosti jeho traveni. V teto knize navazuje vysvetlenim, proc to tak je - pokud lide mohou mit pristup k ruznym poznatkum a technologiim, jejich vynalezavost povede k hledani novych uplatneni a metodou pokusu a omylu nejake ty pravdu uzitecne (lidmi ocenene) inovace skutecne vzniknou.
Na zivotech jednotlivych inovatoru Ridley demonstruje, jak obtizne mohou byt cesty k zavedeni inovace a jake nastrahy pokroku predstavuji "ochrana dusevniho vlastnictvi", patenty, normy a podobne. Velmi pekne mi napriklad prislo vysvetleni, proc dosud nemame kufrikove jaderne elektrarny v kazde domacnosti - ktere nam slibovali za meho detstvi :)
Zaver knihy je jednoznacne skepticky (nepovazujete-li technologicke prevalcovani Evropy Indii a Brazilii za stastny konec) - coz je u Ridleyho (i vzhledem k predchozi knize) dost prekvapive. Jeho vecna kritika zkostnatele byrokraticke Evropske unie, environmentalistickych hnuti a lobbistu by mela byt povinnou cetbou nejen pro nase politiky.

20.08.2022 5 z 5

Saturnin a stínadla - aneb Setkání Lídy Baarové a Adiny Mandlové v Havlově vaně Saturnin a stínadla - aneb Setkání Lídy Baarové a Adiny Mandlové v Havlově vaně Alžběta Prknářová

Nazev zaujal, prvorepublikove knihy se mi libi... Po par strankach jsem byl sokovan nevazanym dejem (orgie u Havla), ale budiz. O par stran dal mi prislo vykresleni Capkovy manzelky dost pitome (preci jen byla v dane dobe scenaristka, herecka i basnirka)...
Roubovani dalsich postav do pribehu mi prislo hodne nasilne - v podstate se tu nevyskytuje nikdo, kdo se nezapsal do dejin... A to je jedna ze slabin knihy - vsechny postavy jsou schematicke, jsou v podstate svymi karikaturami.
Druha slabina knihy je desne chaoticky dej. Ani po precteni si nejsem jist, zda jsem vse pochopil - spravne. Treti slabinou je monotematicka posedlost sexem. Hlavne tedy vlivem dominy na pohodu svych otroku...
Cili, pribeh to asi melo, vtipne to misty bylo, uchylne to bylo casto, ale ve finale to byl chaos. A to ani nezminuji, ze nektere postavy se ani nemohly potkat, byt spolu na strankach vasnive diskutuji :-)
Na druhou stranu jsem si aspon doplnil vzdelani a precetl na wiki portrety zucastnenych postav :-D

10.08.2022 3 z 5

Supi v hotelu Continental a další zápisky ředitele zoo Supi v hotelu Continental a další zápisky ředitele zoo Miroslav Bobek

Osobne jsem byl z knihy zaskocen. Nejsem uplne fanouskem fejetonu, obcas si nejaky prectu, ale systematicky je nevyhledavam. Tato kniha je jejich souborem a to je podle me hlavni slabina - fejeton je kratky uderny text k zamysleni. Dovedu si predstavit, ze bych si precetl dva tri tydne... to ale s knihou neumim - ctu ji intenzivneji a to fejetonum neprospiva. (No, vlastne fejetony Vojty Novotneho se mohou cist jednich dechem celou noc. :))
Autobiografickych knih z pera zoologu jsem precetl nespocetne - kratke povidky z jejich zivotu jsou obvykle vtipne, dojemne, prekvapive.
Fejetony Miroslava Bobka jsou zajimave, ale vtipnych jich je opravdu jen hrstka. Hodne casto se mi stalo, ze jsem po precteni byl zklaman, ze byl text tak kratky a povsechny - tema mi prislo zajimave (prakticky vzdy), ale zpracovani prilis strucne a obecne.

24.07.2022 3 z 5

Zběsilost Zběsilost Karin Slaughter

neni to zle, ale v dnesni dobe uz trochu zastarale... mobilni telefony jako hi-tech vykrik - to skutecne v dnesni dobe pusobi rusive.
Jinak je pribeh postaveny slusne, vrah se da tipnout dost brzo, romanticka linka mezi hlavnimi hrdiny je v unosne mire, akorat Sarina nastvanost na exmanzelovu reakci na jeji odhalene tajemstvi byla fakt jak od male holky. To mi prislo hodne egoisticke a prehnane, zvlaste pokud exmanzela dobre zna.

Co mi ale vadilo dost, byla audioverze - kdybych u toho nedelal manualni praci, tak bych na to nemel trpelivost. Nacteni bylo dost amaterske, prilis pomale a strihacska prace - skoda slov. Vyslovnost anglickych slov mela stridavou kvalitu - me osobne napriklad "Jeb" hodne tahal za usi.

24.07.2022 5 z 5

Psychologie ovlivňování Psychologie ovlivňování Vít Prokůpek

Poslouchano jako audiokniha s lehce smisenymi (prevazne kladnymi) pocity.
Nepopiram, ze spousta technik je popsana ve spouste jinych kih - jde o autorsky kompilat doplneny vlastnimi zkusenostmi, zajimavymi priklady a doprovodnymi "legrackami".
Nejsem v teto oblasti nijak prehnane sectely, takze mi to nevadilo.
Vlastni "legracky" (test, otazky s nabizenymi odpovedmi a nasledny rozbor spravnych odpovedi apod.) jsou docela fajn. Nekdy sice jsou ty spatne odpovedi natolik hloupe, ze snizuji vyznam testu (a pozitek ze cteni/poslechu), hlavni problem vsak je v audioverzi - cist otazky a posleze nabizene odpovedi a pak se k nim vracet, to skutecne moc sikovne (prehledne) neni. Zvlaste, kdyz si clovek narozdil od vlastniho cteni nemuze dat pauzicku na promysleni, tj. urcovat si vlastni tempo.

Krome toho me "iritovalo" odkazovani na studie - v textu jsou za predstavovanymi vyzkumy uvedeni autori a rok vydani clanku/knihy. Fyzicky knihu neznam, ale predpokladam, ze ma seznam teto literatury v zaveru uveden. Audioverze vsak seznam literatury neobsahuje, takze uvadet reference na tento seznam je pitomost. Opravdu to pusobi nesikovne a ruku na srdce - pro bezneho ctenare to je rusive i ve vlastnim textu. Mnohem lepsi by byl referencni aparat ve forme cislovanych poznamek (a predpokladam, ze interpret by cisla poznamek opravdu necetl). Nektere odkazy jsou hodne "nesikovne" - odkazovat na sve zkusenosti formou "(Prokupek, vlastni vyzkum)" pusobi hodne nabubrele (dela se to v odbornych textech, ale v popularni prirucce to opravdu vypada namyslene - to uz by bylo podobne jako citovat u historky "Bavis se dobre, debile?" odkaz jako "(Prokupek, osobni sdeleni)"). Diky temto nesikovnostem je kniha trochu rozpacita - na jednu stranu skvele podany soubor poznatku a praktickych doporuceni, na druhou stranu radobyvedecka "studie" navic prospikovana odkazy na vlastni stranky, nabidkami kurzu a konzultaci. Dort pejska a kocicky...

Pres to vsechno je kniha (pokud se oprostime od rusivych momentu) napsana zabavne a prinosne (alespon pro ctenare bez predchozich zkusenosti). Autoruv nadhled a sebironicke poznamky jsou prijemne a cteni/poslech hezky odsypa.
doporucuji :)

21.07.2022 4 z 5

Objevuj svět zvířat – Podivní, divocí, úžasní! Objevuj svět zvířat – Podivní, divocí, úžasní! Tim Flannery

Tima Flanneryho znam z jinych jeho knih (neprelozenych do cestiny), tak jsem byl moc zvedav, jak se profesionalni zoolog popere s popularizacni knizkou pro deti.
Zvladl to skvele! :)
Kniha je sice prvoplanovy pelmel faktu o vybranych druzich zvirat, ale temer u kazdeho jsem se i ja dozvedel nejakou novou zajimavost. Moc prima jsou autorova "okenka" pridavajici osobni zkusenost s danym druhem - casto to jsou vtipne ci dobrodruzne historky. Kratke "kapitoly" (obvykle 4 strany na zvire) jsou idealni pro male ctenare ci cteni pred spanim.
Graficka uprava je mimoradne povedena (byt bych uvital i fotografie zvirat, protoze nektere kresby jsou az moc stylizovane - ale to uz by knihu posunulo do jine roviny) a musim pochvalit ceskou redakci textu - je to fakt dobry preklad! Smekam! I preklepu je minimum. :)

11.07.2022 5 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Muj prvni Shusterman...
Zpocatku jsem byl ponekud zmateny - je to kniha pro dospivajici (Young Adult), nebo pro dospele? Priznam se, ze odpoved nevim ani po docteni. Byt uz nejsem nejmladsi, YA knihy si obcas rad prectu, ale radeji to vim predem, at se na ne "naladim".
Bez sance je dost kruty dystopicky roman s radou hlavnich postav. Je na jednu stranu mimoradne zajimavy nametem a filosofickymi otazkami, ktere z nej povstavaji (vubec neni cernobily, coz je naprosto skvele), na druhou stranu vsak pribehy a vyvoje jednotlivych postav jsou relativne jednoduche, sablonovite a konec je takovy "pohadkovy" (vsichni zili stastne az do smrti). Proto bych se spise priklanel k zarazeni do YA zanru.
Kazdopadne autor zaujal, tema se mi moc libilo, otazky k zamysleni me chytly (popis rozpojeni je fakt sileny - tuhle pasaz si budu pamatovat hoooodne dlouho) a urcite si prectu dalsi autorovy pociny :)

11.07.2022 5 z 5

Doktor v domě Doktor v domě Richard Gordon (p)

precteno snad popate - a urcite ne naposledy :)
Cetl jsem to poprve (a podruhe) uz nekdy na prelomu 80. a 90. let(?) a mam to zaskatulkovane v oblibenych knihach meho dospivani. Take serial jsem s gustem pred lety skoukl. Je to paradni - a silene, kdyz ctete o zivotni urovni v tehdejsi dobe :)

29.06.2022 5 z 5