IHT IHT komentáře u knih

U útulku 5 U útulku 5 Edgar Dutka

poslouchano - nadherne nacteno, dekuji S. Skopalovi!
Je to moc dojemne, az cloveka mrazi, kdyz si uvedomi autobiograficky rozmer dila a zoufalstvi a bezmoc ditete proti neprizni osudu

02.10.2023 5 z 5

Vážka Vážka Michel Bussi

(SPOILER) Nebylo to spatne, ale ruku na srdce, ani zadna velka slava. Oddychovka, na kterou asi brzy zapomenu.
Zcela neverohodny byl detektivuv denik - popis 18 let vysetrovani na 100 stranach a pritom tam prepisoval dialogy...?
A chov vazek v zajeti? Absurdni. Popis "nejvetsi vazky sveta" zcela smysleny... To mi prislo dost zbytecne nedotazene. Rozuzleni nijak neprekvapovalo, docela se nabizelo. Nechapu, proc si sourozenci nenechali udelat DNA testy sami - motivace vysoka...

28.09.2023 3 z 5

Psychopat v mém mozku Psychopat v mém mozku James H. Fallon

Velmi zajimave, pomerne zevrubna zpoved jednoho neurologa, kteremu nakonec dojde, ze neni normalni :)
Nejzajimavejsi jsou dle me vysvetleni zachvatu paniky, nabozenske posedlosti a podobne pomoci dozravani ruznych mozkovych center.
Juleska - velmi trefny komentar ;)

25.09.2023 5 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Poslouchano jako audiokniha - moc pekne nacteno :)
Je usmevne srovnavat vyvoj postav, respektive srovnat pohled obou zen na sve protejsky. Zapletka ani rozuzleni prekvapive nejsou, ale ocenuji, ze pribeh je dotazen a vykreslen v detailech. Vsechny ty modni znacky uvedene v knize me sice nudily, ale predpokladam, ze pro jiny typ ctenare mohly uzitecne dokreslovat pribeh :D

18.09.2023 5 z 5

Mýty Margaret Mead: Úvahy o antropologii Mýty Margaret Mead: Úvahy o antropologii Martin Soukup

Precteno ve snaze dozvedet se vice o sporu Meadova vs. Freeman.
Na strane 121 uz jsem zacal byt ponekud rozmrzely, nicmene trpelivost se vyplatila - jedna z poslednich kapitolek (nazvana ponekud prekvapive intermezzo) se tematu venuje. Ano, poucil jsem se a dozvedel i neco noveho.
Jinak je kniha takova... zvlastni. Idealni ctenar je zrejme student doc. Soukupa, ktery si chce osvezit poznatky z prednasek venovanych Margaret Meadove, ci obecneji americke skole. Obvykle se v ni vypisuji fakta, aniz by autor predkladal vlastni interpretace (coz je zrejme standartni etnograficky pristup), text ma radu teoretickych odbocek, ktere jsou obsahove i vyznamove nevyvazene (zajimave a k veci napriklad kritika popularizacni prace Meadove a jeji nasledna reakce vydanim nalezite odborne studie, vedle toho vzpominky dcery na sve rodice ci poukazy na odkazy v popkulture a jejich hodnoceni). Rada vet je formulovana tak, jako by je autor prednasel - do psaneho projevu se prilis nehodi (poznamky, cemu jsme se venovali drive, co bude rozebrano pozdeji atp. - dela se to, ale tady to tahalo za usi, podobne by v prednasce byly osvezuji vyse kritizovane odbocky mimo tema). Stejne tak (nedusledne) uvadeni dat narozeni-umrti u osob v textu zminenych, ci odkazovani na pouzitou literaturu vcetne stran v knize (velmi casto jsou cisla prekvapive nizka). Pri cteni knihy jsem se citil znovu jako student na prednasce a nebyl to uplne pocit, ktery bych si uzival.
Dost me take rusilo neprechylovani zenskych prijmeni. Chapu, ze pravidla se zmenila a uznavam, ze si autor muze vybrat - a volbu mu nezazlivam. Jen bych zde na prikladu teto knihy chtel vysvetlit, proc mi to jako ctenari vadi. Zatimco muzska prijmeni se v souladu se zvyklostmi standardne sklonuji, zenska prijmeni zustavaji nesklonna. Nekdo to mozna povazuje za prakticke reseni, ale pokud se v jedne vete pise o Mead a Fortuneovi, me to taha za usi/oci. Navic jazykova redakce by pri prechylovani mela usnadnenou pozici a neprosly by hrubky typu Mead, Benedict a Du Bois "neco provedli" (sic!), protoze by nebylo treba patrat v pameti, zda aspon nekdo z nich je muz (vsechno jsou to zeny).

18.09.2023 3 z 5

Jak se zvířata milují Jak se zvířata milují Gideon Defoe

Sex zvirat je atraktivni tema, ktere se da dobre popisovat a lidi knihy a poznatky nadsene hltaji. I Gideon se pokusil prijit se svou troskou do mlyna...
Nekdy jsou texty zabavne, nekdy spise slaboduche, obcas i docela zajimave. Ve srovnani treba s Judsonovou, Mierschem, ci Hardtovou, je to ale opravdu slaby odvar...
Preklad obcas pokulhava ("rodina uhorovitych" atp.), ani fotky nelze obdivovat :-\

16.09.2023 3 z 5

Kratinké povídky o nakládání se zvířaty Kratinké povídky o nakládání se zvířaty František Doucha

(SPOILER) Precteno na zaklade komentare JulianyH. :) (knihu lze stahnout digitalizovanou v projektu Kramerius - viz ndk.cz)

Pater Doucha nejprve popisuje, jak spatne se lide ke zviratum zhusta chovaji - anzto nam je sveril Buh s urcitym zamerem, je spatne je jak tyrat a tryznit, tak i presprilis hyckat a rozmazlovat. Uvadi, ze obdobnych knih v posledni dobe vyslo nekolik (coz je zrejme duvod k tomu, aby prisel i se svou trochou do mlyna).

Nasleduje rada versovanych pribehu, popisujicich spatne chovani lidi (viz komentar nize). Tady mi zustaval rozum stat a tazal jsem se sam sebe, jaky problem asi pan pater mel (obdobne, jako se zamyslim nad motivaci autoru detektivek, kteri si vymysli fakt hnusne zpusoby vrazd a detailne je popisuji).

V zaveru je jeste prehrsel kratkych versovanek, ktere by se meli rodice (i deti) naucit a poucovat jimi sve okoli...

Pokud tohle byl typ literatury, ktery skutecne lide radi a se zajmem cetli, a hlavne pokud podobna ponauceni nekdy skutecne byla potreba, aby se obycejny clovek dozvedel, jak se chovat ke svemu zvireti, tak jsem vazne rad, ze ziji o 165 let pozdeji...

Dnes si obcas odbornici postesknou, ze si grafomani muzou vydat uplne cokoliv, bez ohledu na kvalitu textu... Mam dojem, ze to neni nic noveho pod sluncem :D

15.09.2023 4 z 5

Proč se lidé zabíjejí? Proč se lidé zabíjejí? Jan Zrzavý

Prvni vydani jsem cetl jeste zatepla a moc se mi libilo. Ted jsem si z nostalgie i ze zvedavosti procetl vydani druhe, bych se podival, oc bylo obohaceno.
Text je zajimavy, velmi zabavny (mate-li smysl pro suchy cerny inteligentni humor), dosti poucny, a take narocny. Tezko rict, komu je vlastne urcen - zacatecnik bude casto zmaten narazkami, kterym neporozumi, pokrocily ctenar oceni narazky, ale zase ho mohou mirne nudit bezne znama fakta. V kazdem pripade by knihu meli cist lide zvidavi s otevrenou mysli, kteri se umeji zasmat sami sobe a neberou moc vazne ani sve kulturni koreny. Ctenari zvidavi, kteri si ochotne dohledaji informace. Jinymi slovy, idealni cilova skupina je dosti mala a dovedu pochopit remcani ci pocity nespokojenosti u vetsiny ctenaru. Dlouha a ponekud sroubovana souveti, ktere je treba cist pozorne ci vicekrat, tento stav podtrhuji.
Cteni to je hutne, ale zajimave, informativni (pokud tema prilis neznate), ci alespon zabavne (pokud jste jiz vetsinu faktografie zachytili jinde).
Nutno podotknout, ze kniha (v souladu s podtitulem) prinasi pouze ultimatni pohled na rpoblematiku. Pokud cekate, ze se dozvite o konkretnich vedomych pohnutkach, ktere motivuji vrahy, tak budete zklamani.

15.09.2023 4 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Je to naprosto nadherne, bravurni, vtipne. Takova divadelni fraska, ale prave proto v teto karikature lze s nalezitou lehkosti hledat sve "blizni"... Ta zaverecna litanie nad "skrabaky usmrkanymi" je proste tresnicka na dortu :)

09.09.2023 5 z 5

Psycho Psycho Robert Bloch

monstrozne fascinujici! poslouchano jako audiokniha nactena panem Kajetanem Pisarovicem. Vynikajici nakraply sipavy hlas, vyborne podtrhuje napeti - jeho "plizive" pojeti leze pod kuzi... :)
PS: film ani serial jsem nevidel a ani me to nelaka

08.09.2023 5 z 5

Moudrost zvířat - Jak zvířata myslí a co cítí Moudrost zvířat - Jak zvířata myslí a co cítí Virginia Morell

Kolem teto knihy jsem par let chodil a netroufal se do ni zacist... Odradila me obalka (podobne infantilni obalka zabila i knizku Friederike Rangeove) a uvodni pochvalne "vykriky"... Ani ten nazev neni nijak lakavy - predpokladal jsem spise "esoterictejsi" text, nikoliv kvalitni odbornejsi pojednani.
Moje skoda, moje chyba!! Virginia Morrelova predstavila spoustu zajimavych vyzkumu, byt ji ku skode byl preklad do cestiny prilis opozdeny (original vysel 2013). Spoustu zde uvadenych spickovych vyzkumu uz zpopularizovaly dokumentarni filmy, prakticky "totozna" je Safinova kniha "Rec zvirat" (original az v roce 2016, cesky preklad o rok pozdeji nez Morrelova, ale diky seriozni obalce jsem po ni sahl mnohem drive).

Jinymi slovy - original a vlastni text knihy je moc pekny a urcite jej doporucuji k precteni. Kvuli tomu, ze uz jsem vetsinu poznatku znal odjinud (pekna nova cast byla o papusiccich! :)), mel jsem problem udrzet pozornost a vic jsem se venoval formalnim strankam prekladu - ten me misty rozptyloval. Hrubky a preklepy me rozcilovaly (nebylo jich moc, ale ani malo), nektere pasaze byly prelozeny dost volne - az tak, ze pozmenovaly vyznam originalu (original jsem mel moznost porovnavat, kdyz jsem si nebyl jist vyznamem). Abych vsak nebyl prehnane kriticky - celkove je text prelozen ctive a pomerne kvalitne - tech "uletu" neni presprilis (ale proc treba psat "otrocky" o skalnich mravencich - jmeno, ktere jim dal vyzkumnik pro absenci konsenzualniho anglickeho jmena, - a nepojmenovat je spravne cesky mravenec pobrezni?) :)

05.09.2023 5 z 5

Etika Etika Dave Robinson

Uz ponekud postarsi, ale jelikoz se ve velke casti knihy rozebira antika a renesance, tak vetsina je pekna a prehledna i dnes. Posledni ca ctvrtina se venuje "aktualnim" postojum (= tricet let starym), to je podle me mene zajimave, protoze soucasne smery a nazory uz jsou zase ponekud jinde...

31.08.2023 4 z 5

Poplach v Kovářské uličce Poplach v Kovářské uličce Václav Řezáč (p)

poslechnuto - velmi prijemna nostalgicka vzpominka :)

30.08.2023 5 z 5

Kráva na stromě Kráva na stromě Julian Earl

Takova jednohubka. Nebylo ro zle, ale jinym veterinarnim knizkam se to zdaleka nevyrovna. Rada pribehu neni ani zabavna, ani nijak zajimava ci dojemna - jsou to spise "vesele historky", ktere by bylo fajn slyset, ale kterym papir na krase nepridava. Nastesti to je kratke ;)

Autor sice nema vypravecsky dar, ale cist to jde.

22.08.2023 3 z 5

Panenka Panenka Yrsa Sigurðardóttir

Posusnanicko :) Celou dobu jsem si lamal hlavu, jak spolu mohou jednotlive linie souviset a proto me rozuzleni velmi potesilo :) Tuto serii mam velmi rad a uz se tesim na dalsi kousek.
Yrso, diky!! :)

18.08.2023 5 z 5

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

Spokojeny. Poslouchal jsem audio a nemohl se odtrhnout. Zaver se mi moc libil, fakt vtipna pointa. Akorat hlavni hrdinove se nejak neposouvaji...

06.08.2023 5 z 5

Prolhaná věda Prolhaná věda Ben Goldacre

Nazev knihy je dost nesikovny - BAD SCIENCE neni "Prolhana veda", ale spise spatne delana veda, nebo proste "veda" ve smyslu paveda, pseudoveda atp. To je to, proti cemu se sanzi Goldacre brojit. A take proti nekterym spatnym vedeckym praktikam (zneuziti statistiky, zvelicovani marginalnich vysledku atp.).
To se zdaleka netyka veskere vedy - tyka se to te, ve ktere se toci velke prachy, rpotze tam je motivace zaujmout (a idealne dostat svuj produkt na trh). Krome mediciny jsou obdobne praktiky i v modernich technologiich...
Goldacre se snazi jednoduchym zpusobem zvidavym ctenarum vysvetlit, jak novinari spatne popularizuji vedu. A hlavne jak cist puvodni vedecke clanky a jak jim rozumet. To je vec, ktera by se mela vyucovat na strednich skolach. (Bohuzel mam dojem, ze na strednich skolach je problem vubec donutit mladez, aby neco cetla. Za nas jsme si museli pripravovat "aktualitu z tisku" jako ustni referat, tusim v obcanske nauce, a byl to totalni vopruz... V dnesni dobe internetu a pristupnych databazi (pohrichu casto placenych :() by mela byt situace mnohem jednodussi.)
Medicina zalozena na dukazech je skvela vec a neni to nejaky boj MY versus ONI - vedecky pristup neni nejaka sluzka mediciny, je to mnohem obecnejsi zalezitost, zpusob chapani fungovani sveta. Alternativni pristupy, ktere vyuzivaji (v horsim pripade) pseudovedecka yvsvetleni jsou proste BAD. A pritom, jak autor hezky ukazuje, neni problem pripravit jednoduchy experiment, pro testovani ucinnosti homeopatik, akupunktury a dalsich praktik (ktere casto funguji, protoze placebo efekt). Uzurpovani si "prava na respekt" pouze s odkazem na "rovnovahu v diskuzi" je nesmysl.
Hned jsem si koupil dalsi Benovu knihu a drzim mu palce v jeho boji s "vetrnymi mlyny".

04.08.2023 5 z 5

Katarze Katarze Yrsa Sigurðardóttir

Yrsa je moje srdcovka, tato serie se mi obzvlast libi. Propojeni socialniho tematu s vysetrovanim vrazdy je osvezujici, pritom je spojeni nenasilne a autorka netlaci na pilu (jak se obcas stava). Alespon mne ten apel prisel primereny.
Zapletka je sice predvidatelna, ale to ve finale prilis nevadi. Uz se tesim na dalsi dil :-)

19.07.2023 5 z 5

Bez kůže Bez kůže Mads Peder Nordbo

Gronske realie jsou skvele, ale jinak pribeh neni nijak zajimave rozpracovany a postavy jsou pomerne ploche. Hlavnich postav tam moc neni a nijak rozebirane jejich motivace nejsou, vedlejsi postavy jsou jak ve filmu (mihnou se pribehem, zmini se jejich specificke chovani, ale vzapeti zapadnou) - jsou to spise karikatury.
Stridani dvou casovych linek docela slusne komplikuje cteni (ja si po "prepnuti" mel problem povzpominat jmena postav). Vlastni vysetrovani nema zadne zvraty ani nesledujeme zadne stopy - vse hrdina nejak sam vymysli/odvodi, pripadne mu to reknou ostatni postavy.
urcite si prectu i dalsi dil, ale ne, ze bych se enmohl dockat

13.07.2023 3 z 5

Zrození Evropanů: Skutečný příběh našich předků vyprávěný geny Zrození Evropanů: Skutečný příběh našich předků vyprávěný geny Johannes Krause

Velmi pekny, velmi srozumitelne napsany pribeh archeogenetiky a jejich dosavadnich poznatku. Archeogenetika upaluje milovymi kroky a kazdy rok dosahuje novych fantastickych poznatku, takze je trochu nestastne psat prehledove knihy v teto fazi, kdy jeste vse kypi a vre. Nicmene na druhou stranu presne tento typ knihy upozorni beznou ctenarskou obec na to, ze prave dochazi k prepisovani dejin a dokaze tento kvas zasadit do souvislosti a doplnit zajimave informace a nahlednuti pod poklicku.
Moc hezky sepsany pribeh, velmi prijemny je rozsah knihy (vetsina obdobnych jsou tluste bichle, kde se nekdy zbytecne popisuji zaklady vyzkumu a poznatky nekolikrat opakuji), politicky apel v zaveru knihy me nezaujal, ale objektivne receno je zcela na miste. Posledni tri vety me rozesmaly: "Narazíme na limity. A nebudeme je akceptovat. Nejsme na to stavění."
Doslov Zuzany Hofmanove k ceskemu vydani je dustojnou a organickou soucasti knihy s jeste nadsenejsim zaverem, nez vlastni text. Potesil! (Byt za pozornost stoji, ze puvodce moru je zde napsan spatne a navic bez uzusove kurzivy.)

08.07.2023 5 z 5