Icequeen Icequeen komentáře u knih

Poslední tah Poslední tah Mary Burton

Priemerná detektívka s priemernou zápletkou a priemernými postavami, ktoré neboli vyložene nesympatické, ale skôr len nezaujímavé. Text je jednoduchý, priamočiary a ľahko sa číta. Tú eroticko-romantickú eskapádu guľatoprsej hlavnej hrdinky a udatného detektíva si autorka mohla odpustiť, vyznieva to smiešne. Mám v knižnici ešte príliš veľa neprečítaných kníh na to, aby som zháňala autorkine ďalšie diela.

16.02.2024 3 z 5

Konzultant Konzultant Bentley Little

Takto vyzerá syndróm varenej žaby hnaný do extrému. Prostredie korporátu je mnohým známe a snahy o záchranu a revitalizáciu establišmentu sú neraz kruté a pre mnohých zamestnancov znamenajú záverečnú. Už dávno som nečítala knihu, ktorá vo mne vzbudila taký záujem otáčať stranu za stranou. Patoff je geniálna postava a jeho spôsob kontrolovania priestoru a osôb v ňom je extrémne zábavný. Verím, že väčšina si myslí, že by jednala inak (vrátane mňa, aj ja mám hranice a presne viem, po ktorej udalosti by som to zabalila), ale minulosť nám ukazuje, že ľudia sú schopní zniesť mnoho, hlavne keď od toho závisí ich živobytie a existuje perspektíva, že tá šialenosť čoskoro skončí. Je to horor, aj satira a do určitej miery aj realita. Ku knihe ma dostal seriál, ktorý si z nej berie iba zopár mien, prostredie a základnú premisu. V knihe úplne inak vyzerajúci Patoff bol, v mojej hlave už zabývaný, bohovský Christoph Waltz, nič sa nedá robiť. Mňa tento kancelársky horor veľmi potešil, ale podľa hodnotení sa zdá, že nie každému Little vyhovuje.

09.12.2023 5 z 5

Velká kniha manipulativních technik Velká kniha manipulativních technik Andreas Edmüller

Trvalo mi dosť dlho, kým som túto suchú publikáciu dočítala. Najmanipulatívnejší je názov, pretože obsah je skôr o komunikácií, chybách v komunikácií a reakciách, ktoré stočia komunikáciu v náš prospech. Manipulátorom je tu označovaný človek, ktorý pravdepodobne ani len netuší, že s niekým "manipuluje", ak vôbec. Nájde sa tu aj zopár trikov, ktoré používajú obchodníci a manažéri. Knihu by som nazvala Komunikačné pasce v oblasti pracovných a obchodných vzťahov. Viem, dlhý názov a nezáživný (ako táto príručka), kniha by sa asi príliš nepredávala.

09.09.2023 3 z 5

U Zlaté rukavice U Zlaté rukavice Heinz Strunk

Ako prvý som videla film, takže som mala určitú predstavu, čo v knižnej predlohe objavím. Neočakávala som luxus, šarm ani noblesu, ale zmar, hnus a smrad, čoho sa mi dostalo vrchovate. Fritz Honka je štamgastom pajzlu U zlatej rukavice, no nie je jedinou stratenou existenciou, o ktorej živote sa z knihy dozvieme. Z textu je cítiť, že autor svojimi postavami (ak je možné ich takto nazvať, keďže viacero z nich sú reálni ľudia) opovrhuje a nemá problém používať čierny, morbídny humor v situáciách, ktoré sú skôr poľutovaniahodné, surové alebo nechutné. Kupodivu to je k prospechu. Cimprlichom neodporúčam, tiež som mala niekedy čo robiť, aby som sa po každom čítaní nešla osprchovať. Do takého zariadenia by ma nikto nikdy nedostal, to musel byť nápor na všetky zmysly. Pravdepodobne by som stratila vedomie už pri dverách.

15.04.2023 4 z 5

Spolčení ničemů Spolčení ničemů Maxime Chattam (p)

S kostrou príbehu problém nemám, akurát by to chcelo lepšieho remeselníka. Postavy ma ničím nezaujali a mám dojem, že ani autorovi samotnému nijak zvlášť neprirástli k srdcu. Podľa všetkého sú Francúzi buď suchári alebo úchyláci (o čom pochybujem). Chattam, zdá sa, patrí do prvej kategórie, ale podľa zanietených popisov vrážd, by som nevylúčila ani tú druhú. Niektoré vety mi nedávali zmysel a musela som si ich prečítať viackrát, ale to je v poriadku, lebo to bolo v momentoch, kedy sa autor rozbláznil pri vzletných popisoch počasia, alebo filozofických úvahách o beznádejnej temnote všehomíra. Ostatný text bol písaný jednoduchým, popisným štýlom a niektoré zaujímavé pasáže boli odbavené rýchlejšie, ako by si zaslúžili. Myslím, že s Maximom sa už neuvidíme.

19.02.2023 3 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Slušný začiatok série. Postavy sú "živé", tempo svižné a aj keď som vyriešila prípad ešte skôr, ako oni, nijak zvlášť som neostala rozladená. Sympatický je aj humor, ktorého je tam tak akurát. Autor sa nesnaží násilne rozosievať bonmoty a vytvárať groteskné situácie, ale ani kŕčovite zachovávať nudne vážny tón. Zopár výhrad by sa našlo, ale žiadna kniha nie je dokonalá. Teším sa, že som po dlhšom čase zase objavila autora, pri ktorom nekončím jeho prvou knihou a chcem čítať aj ďalšie. Čo v praxi znamená, že ho u nás prestanú vydávať.

19.02.2023 4 z 5

Zaplať nebo zemři Zaplať nebo zemři Eric Garcia

V prvom rade je na mieste varovanie, že foto, ktoré nájdete na obale knihy a informácie v anotácií (len pre zaujímavosť, Beth bola jeho prvá manželka a linka s ňou výborná) presne nekorešpondujú s obsahom samotným. Kniha je skôr životopisom hlavnej postavy kombinovaným s akciou a film si z nej berie najmä hlavnú myšlienku a podstatné dejové zvraty. Až na zbesilé časové skoky, ktoré spôsobili, že som mala trochu zmätok v manželkách, sa mi čítalo bezproblémovo a autorov štýl a humor mi sadli.

Životné múdro na záver :
Když stisknete tlačítko pro katapultování sedadla, aniž jste předtím nad sebou otevřeli poklop, už se to nedá vrátit.

28.12.2022 4 z 5

Krvavá lázeň Krvavá lázeň Stuart MacBride

Napínavé a bez zbytočných kecov. Akurát mi po prečítaní ostalo niekoľko "prečo?" a "ako?". Stále mi nie je jasné, z akého dôvodu sa MacBride prestal u nás vydávať, rada by som si prečítala aj zvyšných 7 Loganoviek.

17.11.2022 4 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Opätovne stopercentný sloh, dokonca tekuté emócie v závere, ale mala som dojem, že sa King drží na uzde a vďaka tomu je Billy Summers trošku light. Niektoré pasáže boli suché a zdĺhavé, ťažko som sa cez ne dostávala, iné zase mali také grády, že som mala problém knihu pustiť z ruky. Celkovo mám s hodnotením problém, chvíľu za tri a chvíľu za štyri hviezdy, tak to nechám bez.

04.09.2022

Pravda o případu Harryho Queberta Pravda o případu Harryho Queberta Joël Dicker

S knihou som zápasila a to pri beletrii u mňa nie je povolené. Tam ide celá hviezda preč. Interakcie medzi postavami sú často kŕčovité a dialógy ako by písala dvanásťročná obdivovateľka prác Jane Austenovej a klanu Brontëových. Vzťah Harryho a Noly bol detsky naivný a nekonečné vzdychy o tom, ako jeden druhého milujú ma nepresvedčili. Prečo Nola vykala Harrymu je pre mňa záhadou, ale to by skôr bola otázka na prekladateľa. Je fakt, že ten posledný z mnoha zvratov nepatril medzi moje dovtedajšie teórie, no s tými som skončila v momente, keď ma osudy postáv prestali zaujímať natoľko, že som si v čítaní urobila na niekoľko týždňov pauzu. Pán spisovateľ má navyše úbohý zmysel pre humor a tak jeho zúfalé pokusy o vtipy boli skôr na škodu. A o tých úporných vzájomných komplimentoch dvoch rádoby spisovateľov jednej knihy škoda hovoriť. Ale zvládla som to celé a to sa počíta.

26.02.2022 2 z 5

Nikomu ani slovo Nikomu ani slovo Harlan Coben

Čítalo sa mi príjemne. Autor píše jednoduchým (nie hlúpym) štýlom, oči ľahko kĺzajú po texte, nezasekávate sa pri kľučkovaní medzi krkolomnými súvetiami a nedusíte sa zbytočnou vatou. Napínavé, nie príliš komplikované a zábavné. Aj nejaký ten zvrat prekvapí. Určite pozriem aj film natočený Francúzmi - Ne le dis à personne (keby niekoho náhodou zaujímalo).

04.07.2021 4 z 5

Boty Ricarda Jesuse Boty Ricarda Jesuse Patrick Chauvel

Patrickovo, byť niekedy naozaj vzrušujúce rozprávanie, na mňa pôsobí nekoherentne a nevyvážene. Nakoniec, nie je novinár ani spisovateľ, jeho talent spočíva v práci s obrazom a nie slovom. Najväčšie mínus a hlavný dôvod, prečo sa neprikloním v hodnotení ku štyrom, ktoré som zvažovala, je absencia ukážok jeho práce v teréne. Fotografove pamäti bez jedinej fotografie, najsilnejšieho výrazového prostriedku remesla, sú len polovicou príbehu.

27.06.2021 3 z 5

Čáry Čáry Rjú Murakami

Poučená z predošlých Murakamiho kníh som nečakala príbehy o bežných, sporiadaných občanoch, ale takisto som nečakala, že všetky postavy (a že ich je požehnane) budú intelektuálne na úrovni žiaka nižšej strednej a v ojedinelých prípadoch vyššej strednej školy (japonský vzdelávací systém, odporúčam zbežne naštudovať). Postavy sa prakticky od seba nijak zvlášť nelíšia, všetky majú mentálne deficity a rôznorodé sexuálne úchylky. Model je pri všetkých podobný - sexuálne zneužívanie a týranie v detstve u každého vyústilo do nejakej neblahej poruchy osobnosti alebo psychózy. Príbehy sú prakticky bez pointy, niektoré zaujímavejšie ako iné, ale v konečnom dôsledku splývajú v podivnom prepletenci pofidérnych postáv.

04.01.2021 3 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Už nemôžem povedať "starý dobrý King". Stále píše kvalitne a rada ho čítam, ale už sa neviem do deja vnoriť až tak hlboko, že prestanem sledovať čas a mám problém knihu odložiť. Povedzme, že "starý King" je viac na mieste.

30.08.2020 4 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Boli chvíle, kedy som uvažovala o pätici, ale Štěpáne (dovolím si takto familiárne, predsa len sme si spolu prešli peklom) ten rozsah, 100-150 strán mínus a moje srdce plesá. Drsná, nepoľavujúca akcia, brutalita niekedy až úchylných rozmerov, úžasný humor a tá fantázia... Autor má evidentne rozhľad a občas bolo cítiť, že sa aj trošku len tak predvádza, ale prečo nie, no nie?

08.03.2020 4 z 5

Brainwashing: Manipulace s myšlením Brainwashing: Manipulace s myšlením Kathleen Taylor

Z môjho pohľadu nie príliš "reader friendly". Autorka rada používa metafory namiesto stručného a jasného podania relevantných informácií, pričom občas zíde z cesty a vďaka komplikovaným a kvetnatým vetám necháva čitateľa (konkrétne mňa, netrúfam si hovoriť za všetkých) blúdiť vo svojom obľúbenom svete nervovej sústavy. Prvá časť je najzaujímavejšia a najprehľadnejšia, zvyšok ma až tak neoslnil. Od momentu, keď sa dostane k neurovede (čo som si myslela, že významnejšie a viac do hĺbky odhalí procesy v mozgu vysvetľujúce čo sa deje počas tzv vymývania) sa text stáva suchým a oproti prvej časti menej pútavým. To, samozrejme, môže byť spôsobené čiste mojou neschopnosťou spracovať ponúkanú informáciu v tejto forme. Odkazy na iné kapitoly (viď 2. kapitola, popíšeme si v 6. kapitole...) sa objavujú príliš často a na mňa pôsobili dosť rušivo, pretože neustále listovať vzad a vpred ma nebaví. V závere nás vyzýva ku kritickému mysleniu, čo som aplikovala aj na túto knihu a nie zbytočne. Vzhľadom na fakt, že v tejto oblasti som trochu pátrala už v inej literatúre, mnoho informácií pre mňa nebolo novinkou, no úplnou stratou času by som to nenazvala... Takže teraz, ak dovolíte, idem vymývať.

12.01.2020 3 z 5

V polévce miso V polévce miso Rjú Murakami

Trochu zvláštne a iné, tým pre mňa osviežujúce. V konečnom dôsledku polievka miso vôbec nie je o sexe, aj keď na prvý pohľad to tak možno vyzerá. Rjú ma zaujal, už mám doma Piercing.

17.11.2019 4 z 5

Narcismus – vnitřní žalář Narcismus – vnitřní žalář Heinz-Peter Röhr

Rozhodne zaujímavé, len škoda tej prílišnej fixácie na rozprávku. V poslednej tretine sa autor už nemal čoho chytiť a nasilu sa snažil v príbehu hľadať niečo, čo tam nie je. Ako keď vezmete kladivo na puzzle, ktorého dielik nie a nie zapadnúť. Viac by mi vyhovovalo, keby bol text trochu viac odborný a kazuistika bohatšia. Myslím, že ani Grimmovci by sa neurazili, keby bol Heinz-Peter pri pitve ich diela trochu striedmejší.

26.10.2019 3 z 5

Dvanáctá oběť Dvanáctá oběť Michael Connelly

Skvelé čítanie. Pasáže zo súdnej siene aj mimo nej sú rovnako pútavé. Harry je správny chlap, priamočiary, odhodlaný, poctivý vo svojej práci a svoj odznak nosí s hrdosťou. Občas sa nechá unášať unáhlenými závermi, ale čo sa mu nepodarí vyriešiť hlavou, doženie nohami. Connelly je výborný remeselník, no musím reklamovať Boschovu priateľku, veľmi nezaujímavá postava a až na jednu výnimku v deji úplne zbytočná. Nečakajte žiadne sarkastické bonmoty alebo šialenú akciu, "len" kvalitnú detektívku.

12.10.2019 4 z 5

Lidé lži Lidé lži M. Scott Peck

Navzdory hrubému nesúhlasu s textom, ktorý sa opovážlivo vydáva za odborný, som knihu prečítala celú, aby som neodsúdila niečo, čomu som nevenovala dostatok pozornosti a nepokúsila sa o pochopenie. Na rozdiel od pána autora, ktorý arogantne diagnostikuje pacientov na základe sympatií a vynáša odsudzujúce, neodborné verdikty pokojne aj po dvadsiatich minútach sedenia. Vzhľadom na to, že Peck je psychiater, čiže vyštudovaný lekár a nie farár alebo exorcista, som neočakávala sadu nedeľňajších kázní, ale vysvetlenie javu, ktorý sa z laického pohľadu dá nazvať zlom. V tejto knihe robí pravý opak a intenzívne nás posiela do stredoveku alebo rovno do pekla. Sám seba opakovane nazýva vedcom a považuje sa za veľkého odborníka, pritom jediným študijným materiálom sa mu stala biblia. Celá kniha je vlastne len súhrnom jeho osobných úvah a vedecky nepodložených alebo vedou už dávno vyvrátených názorov.
Desí ma predstava, že takáto osoba mala povolenie vykonávať prax a aktívne zasahovať trpiacim ľuďom do života. Nielenže je jeho prístup neúčinný, ale môže byť pre pacienta aj nebezpečný. Miesto terapie a medikamentóznej liečby predpisovať exorcizmus (obaja spomínaní posadnutí boli vraj ateisti a čiernym pasažierom bol nikto menší ako samotný Satan), alebo jednoducho prehlásiť, že človek je zlý, teda podľa neho neliečiteľný, to je vrchol aj na rok 1983.
V tomto duchu by som mohla pokračovať ešte dlho, materiálu je hojne, ale nechajme prehovoriť samotného autora, viac asi netreba:

"Existují pouze dvě možnosti existence: podřízenost Bohu nebo odmítnutí podřídit se čemukoli mimo vlastní vůli, kteréžto odmítnutí učiní člověka automaticky otrokem sil zla."

"Tím opět nechci tvrdit, že všichni rodiče, kteří se na svých dětech proviňují násilím či incestem, jsou zlí."

"Psychoterapeutové si to možná neuvědomují, ale tím, že svojim pacientům pomáhají odstraňovat "bláto", které obklopuje jejich duši, v podstatě se podílejí na vytváření svatých."

05.10.2019 odpad!