Ibram Ibram komentáře u knih

Xenos Xenos Dan Abnett

Má první kniha z univerza W40k, a musím říct, že jsem čekal něco mnohem horšího než je výsledek. Je to pořád braková literatura, o tom žádná. Je ale zatraceně dobrá.
S postavami jsem se sžil téměř okamžitě, a sám Gregor Eisenhorn je hodně charismatický chlápek.
Děj sprintuje vpřed téměř od první stránky, ale zároveň není nějak uspěchaný nebo chaotický.
Tuhle knihu jsem bral jako vstupní bránu do Warhammeru 40000, a buď budu ve čtení pokračovat, nebo s tím seknu. Odpověď je jasná... jdu si sehnat druhý díl.

25.02.2018 4 z 5

Elon Musk Elon Musk Ashlee Vance

Moc dobrá kniha, která Muska vykresluje jak v pozitivním světle vizionáře a muže, který se snaží lidstvo posunout dál, tak i v negativním světle despotického šéfa, který je svého zaměstnance schopný pomalu vyhodit za slovní spojení "to nejde".
Ukazuje fungování jeho společností, které v dnešní době už zaměstnávají tisíce lidí, a čtenář se dozví i pár technických detailů jeho raket a aut.

Jedna z nejlepších biografií co jsem četl. Svět potřebuje víc takových "bláznů".

20.02.2018 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Právě jsem dočetl, a musím říct, že jsem hodně dlouho nenarazil na tak dobré sci-fi.
Do třetiny knihy jsem měl - jak už psalo několik lidí předemnou - problém s orientací v postavách (díky autorovi za seznam postav na začátku knihy), ale věci si postupem času sedly, a já se začetl víc a víc. Poslední třetinu jsem zvládl během jediného odpoledne.
Celkově se mi líbily scény z Kulturní revoluce na začátku knihy. Evropský čtenář nezajímající se o čínskou historii v nich nalezne spoustu nových informací. Zároveň slouží jako vysvětlení motivací hlavní postavy. Autor má velmi dobré znalosti přírodních věd, a hojně je využívá, takže veškeré scény a dějové zvraty mají svůj smysl, a budí dojem, že tak nějak by se to mohlo stát. Kniha plyne pomalejším tempem, a až ke konci se děj trochu víc rozjede. Poslední třetina nabízí zajímavé, a hlavně uvěřitelné, vysvětlení jednání mimozemské civilizace i jejich protějšků na Zemi.
Libí se mi autorův rozvláčnější styl, který připomíná Clarka s Asimovem. Je to hard sci-fi, které tu dlouho nebylo.
Těším se na Temný les.
Za mě plná palba.