iampatrik iampatrik komentáře u knih

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Přeceněná kniha, ale zároveň ne špatná. Bude se líbit zejména těm, kteří nemají moc nakoukáno nebo načteno v daném žánru. Po příběhové stránce se to totiž snaží tvářit chytře, promyšleně, mrazivě, až je to ve výsledku přehnané, někdy možná až nereálné. Úvod je zajímavý, kdy se odhaluje tajemství. Jakmile však čtenář ví, jak jsou karty rozdané, začíná to skřípat. Což pokračuje zbytek knihy až do samého závěru, který neurazí, více však kvůli spoilerům nenapíšu.
Za zavřenými dveřmi byla má druhá kniha autorky, kde určitě musím doporučit mnou prvně čtené dílo Terapie - za mne mnohem lepší čtení.

19.03.2024 3 z 5

Vyhnanství Vyhnanství Robert Anthony Salvatore

Jednoduché fantasy čtení ze světa "D&D" a pokračování příběhu temného elfa Drizzta. Příběh poměrně přímočarý a pokračuje tam, kde skončil. Několik zajímavých událostí se v průběhu stane, avšak asi všem je jasné, kudy se hlavní dějová linka bude ubírat.
Druhý díl zase o něco více čtenáře seznamuje s Forgotten Realms (Zapomenuté říše), tedy světem, ve kterém se příběh odehrává. Stále však dosti komorní pojetí, zaměřené na mezirasové přátelství a pomstu. Kniha se celkově četla lehce, rychle a pro fanoušky D&D nebo fantasy obecně má "Temný elf 2" potenciál na dobrou čtenou zábavu. Samozřejmě za předpokladu, že máte za sebou i první díl.

29.08.2023 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Tak tohle bohužel ne. Nemám ani tak problém s tím, že všechno musí být až na sílu depresivní a smutné, jako s tím, že většina příběhů, dialogů a charakterů všech hlavních postav, které jsou spojené s Toruem, jsou až příliš neuvěřitelné, umělé a až někdy naivní a za hranou literatury pro dospělé. Kdybych četl "young adult", ještě bych to možná pochopil. Odkazy na písně mě rušily a sexuální pasáže, které jsou nemastné neslané, vlastně jen podivnost celého díla dokreslují.

Na druhou stranu jsem neměl problém knihu číst a dočíst. To zejména proto, že si mě Murakami samozřejmě zaháčkoval a zajímalo mne, jak vše skončí. Také mě bavila klasická "divno-atmosféra" (nejlépe to vystihuje asi "pochmurnost"), kterou Japonci prostě umí a v neposlední řadě mě také bavila hra s obsahem, kdy se smutek/nemoc/smrt apod. dokázal v příští větě vyměnit za téma sexu.

Pro mne určitě přeceňované dílo, které určitě kvalitou ani zdaleka nedosahuje Murakamiho Na jih od hranic, na západ od slunce.

24.07.2023 2 z 5

Spirála Spirála Džundži Itó

Excelentní komiksové dílo...
Po příběhové stránce nelze čekat nic jiného než japonský cit pro zvrácený a originální příběh s velkým vlivem "body hororu", který tu jde cítit pomalu na každé stránce a oceňuji, že se nesnaží být prvoplánový, bezmyšlenkovitý a za každou cenu co nejvíce šokující. Naštěstí nespoléhá pouze na co nejobskurnější osudy obětí Spirály (dá-li se to tak nazvat). Příběh je výborný také svou tíživou atmosférou městečka a v neposlední řadě zde funguje i ona mysteriózní linka, kdy cedlou dobu přemýšlíte, co se zde děje a kudy se příběh bude ubírat. Ano, byť to v první polovině vypadá na prakticky nenavazující povídky, vše v druhé polovině dostává jasný směr a míří k rozuzlení příběhu. Což je asi jediná malá výtka - Spirála exceluje zejména v oněch povídkách, která je jedna originálnější než druhá, jakmile se jde po příběhu, lehce ztrácí tempo. Se samotným závěrem jsem byl spokojen a sedí celkovému zmiňovanému mysterióznu celé knihy.
Po grafické stránce si nemůžu dovolit jediného negativního slova. Kresba je dostatečně přehledná, propracovaná a nápady či fantazie autora při všech těch vykreslení zdeformovaných lidských bytostí je snad bezedná.

Spirála je bezesporu komiksové dílo, které dokáže obsahem i kresbou skloubit (tady by se více nabízelo "pokroutit" :)) výsledný perfektní zážitek. Jasně, není pro každého, ale pokud se necháte Spirálou vtáhnout, odmění se vám... jen pozor aby se z vás nestal slimák :)

16.05.2023 5 z 5

Z pekla Z pekla Alan Moore

Zpracování kvalitní, minimalismus barev dílu více než sedí a plně podtrhuje špinavou viktoriánskou Anglii a ikonický mysteriózní příběh o Jacku Rozparovači. Má to hutnou atmosféru, dobová Anglie je správně vykreslena a řádění Jacka stojí za to. Ale bohužel mě neuvěřitelně nesedla nezajímavá a především nepřehledná ilustrace, která mi po celou dobu kazila zážitek, stejně tak filozofické/zednářské pasáže Jacka Rozparovače, které mě popravdě ani trochu nezajímaly a ubíjely. A tak bohužel výsledný dojem smíšený...

30.12.2022 3 z 5

Druhá strana Druhá strana Jody Houser

Řekněme si to upřímně, prakticky jednohubková zbytečnost, která existuje jen z důvodu, co možná největšího vyždímání (finančního zisku) ze značky Stranger Things. Obsahem prázdné, byť nápad dobrý. Na druhou stranu to má tu správnou atmosféru, správnou "strangerskou" ilustraci a jako fanoušek této značky nejsem uražen. Každopádně peníze doporučuji utratit za něco jiného :)

30.12.2022 3 z 5

Brány smrti Brány smrti Charlie Higson

Smíšené pocity mám z tohoto gamebooku, který svým příběhem spadá mezi klasický oldschool gamebook. Tzn. fantasy svět, kdy se hrdina musí poprat se zlem a zachránit svět. Od "herních mechanik" lze také očekávat klasický oldschool přístup, který neberte ani v pozitivním, ani negativním...
Síla, ale bohužel i slabé místa lze hledat v opětovném procházení různých pasáží z důvodu nalezení všeho potřebného (informace/předměty) či správné cesty, abyste se v příběhu posunuli dále. To na jednu stranu znamená, že vás gamebook netrestá smrtí, pokud neprojdete pasáží, která je nutná, ale zároveň se bude stávat, že některé pasáže budeme muset pročítat znova a znova a hledat ten správný směr a vyčíst vše podstatné k dalšímu postupu (což se mi stalo v jedné lokaci zhruba v polovině příběhu a pak na samém konci). Pokud bych nebyl sečtělý gamebookář, věřím, že to může čtenářohráče odradit a už se ke gamebookům nikdy nevrátit.
Druhou výtkou je neošetření opakovaných průchodů určitých pasáží (viz výše), díky čemuž by čtenářohráč mohl třeba získat neomezený finanční obnos.
Také jsem nasbíral velké množství předmětů do inventáře, který byl nepřiměřený možnému využití.
No a bohužel jsem narazil také na pár odkazů, které na sebe stylisticky moc nenavazovaly, což nejspíše bude chyba překladu.
Co oceňuji je možnost knihou projít prakticky bez soubojů, kterým se lze vyhnout (samozřejmě boss fight bude :))
Sečteno podtrženo - průměrný gamebook, který neurazí, v pozitivním slova smyslu potrápí, ale na který brzy zapomenete a který sráží zbytečné chyby, které by nemusely být pokud by si autor dal větší péči s vyhlazením designu.

29.12.2022 3 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Nejsem nadšen tak, jako většina a nemohu hodnotit více než lehkým nadprůměrem.
Z počátku mě Marťan chytl a bavil. Postupem času mě však nudilo opakující se řešení fyziky, chemie, matematiky a já nevím čeho všeho. A to tak, že jsem ani plně nedokázal vnímat stupňující se napětí a eskalování příběhu a boje o holý život.
Byť kniha není nijak dlouhá, stejně by jí více slušelo zkrácení :)

14.11.2022 3 z 5

Jeskyně a draci Jeskyně a draci kolektiv autorů

Český majstrštyk na poli her na hrdiny! Dračí doupě je sice jen jedno, ale J&D se fakt povedlo. Propracované pravidla pro RPG hraní, které lze samostatně hrát. Ale co je ještě možná lepší, jsou plně kompatibilní s dosavadně nejpopulárnějším a nejhranějším systémem DnD 5e. V knize je toho strašně moc, pěkně rozšiřuje pravidla a možnosti tam, kde DnD končilo. Na druhou stranu hráč už musí mít cit, co ve hře ještě využít a co nechat být, pokud se nechce místo hraní topit v pravidlech (to je však individuální).
Co si bezesporu zaslouží velkou pochvalu je kvalita tisku, pevná vazba a velmi krásná ilustrace.
A tak jediná vada na kráse, která se dá sice přežít, ale je tak trochu jako pěst na oko, je závěrečný Bestiář, který nechci říct, že by byl odfláknutý, ale špatně se s ním pracuje a orientuje se v něm.
Za mě "must have" pro hráče RPG.

PS. A ten úvodní komiks, který je vlastně přivítáním a seznámením pro lidi, kteří nikdy nic podobného nehráli, je skvělý nápad!

14.11.2022 5 z 5

Klinika smrti Klinika smrti M. H. Steinmetz

Hodnotím po jednom přečtení a bez spoilerů.

Gamebook je poměrně originální svým žánrem - v záplavě především fantasy gamebooků oživení v podobě zombie hororu v post apokalyptickém světě. Příběh je rozdělen do tří částí, z toho první dvě jsou takovými bludišti, které musí čtenářohráč projít. V tomto ohledu tedy kniha nic nového nepřináší, byť druhá část a průchod městem byl poměrně zajímavý. Tohle bludišťové procházení mě moc nebaví a patří spíš mezi oblíbené herní prvky odlschool gamebooků, u těch nových bych očekával sofistikovanější herní prvky. Každopádně obě části jsem prošel bez úmrtí a bez jediného souboje (věřím, že se štěstím). I tak je pro mne otázkou, jak těžké je v těchto částech umřít a číst znovu a jak časté jsou souboje...

Co považuji za velmi nevyužitý potenciál a tedy i lehkou zbytečnost (překombinovanost) jsou pravidla, respektive herní prvky. Postava hrdiny má hned několik atributů, které s kapitolami přibydou. Protože jsem však první dvě kapitoly prošel bez boje, vlastně mi všechny ty statistiky byly k ničemu. Druhou takovou věcí je možnost interagovat s předměty, které můžete "libovolně" sbírat. Ale opět - až do poslední části jsem je prakticky nevyužil. Kniha tím na jednu stranu dává větší pocit hraní a ovlivňování děje, ale vlastně jen na oko. A samotný systém souboje, byť není složitý, tak je zbytečně kostrbatý.

Po příběhové stránce nečekejte žádný propracovaný román, což však gamebookář ani vlastně neočekává/nepožaduje. Musím však říct, že trocha toho napětí a otázek, co se stalo, ve mě po celou dobu čtení byla. Kniha se rozjede až ve třetí části, která je vskutku bravurní a mrzí mě, že autor takhle příběh nepostavil od samotného začátku. Až v této závěrečné části si zasluhuje svou "nálepku 18+" (ale i tak víme, že je to spíše povedený reklamní tah). V příběhu se objeví trochu té brutality, nahoty a násilí, což přidává na atmosféře a nepůsobí vůbec na sílu. Dalším lehkým plusem jsou i části, které hlavní postava neprochází sama, ale kvůli případným spoilerům nemůžu být konkrétnější.
Samotný konec mě také překvapil, nečekal jsem, že se v ději objeví to, co se objeví. I když je příběh uzavřený, zároveň si dokážu představit nějaké to pokračování, za které bych byl určitě rád. Ale v druhém díle jen a pouze takové tempo, jako bylo v poslední kapitole, prosím :)

Kdybych to měl shrnout, tak Kliniku smrti řadím určitě mezi ty povedené moderní gamebooky, který by si měl přečíst a zahrát každý alespoň trochu zběhlý gamebookář. Začínajícím gamebookařům bych radil trošku něco jednoduššího.

14.11.2022 4 z 5

Čaroděj z Ohňové hory Čaroděj z Ohňové hory Steve Jackson

Čaroděj z Ohňové hory byl vůbec prvním gamebookem ze série FF a jsem rád, že od vydavatelství Mytago dostal velmi pěkný nový kabátek v podobě pevné vazby. Gamebook sám o sobě má i po letech své nepopíratelné kouzlo a nepolíbený "čtenářo-hráč" gamebooků musí počítat s tím, že je to gamebook poměrně obsahově přímočarý, který i pěkně potrápí a s jeho úspěšným dokončením se můžete trápit. K úspěšnému dokončení je totiž potřeba projít konkrétní jednou cestou (což je napsáno i v úvodu knihy) a pokud se tak nastane, na konci knihy můžete přijít na to, že nemáte potřebné „X“ (nespoileruji) a tak můžete začít číst a hrát od znova. A to nemluvím o zapeklitém bludišti v druhé polovině knihy, které může dát zabrat i s vlastním psaním číselné mapy, případně i s krásným doplňkem knihy v podobě mapy dungeonu respektive jeskyně, ve které se celé dobrodružství odehrává a je součástí knihy. Pokud jde o samotný příběh, čekejte po všech stránkách klasický jednoduchý fantasy příběh o jednom záporákovi a jeho pokladu. Samotné hraní je pak velmi jednoduché i pro začátečníka (pochopí ho opravdu každý) – postačí vám kousek papírů na zapisování a tužka. Čekejte občasný souboj (je možné potkat širokou škálu nepřátel) a někdy získáte nějakou tu věc, či ztratít/získáte atributy postavy.
Abych to shrnul - ČzOH je skvělý, ale pro dnešní zrychlenou dobu možná složitější, než by člověk chtěl. V tom je však jeho kouzlo. Zejména pro ty, co znají Dračí doupě, staré fantasy hry, knihy apod. všeho druhu a mají k podobnému tématu blízko. Čtení je to velmi jednoduché, hraní naopak svým způsobem těžké. Tak či onak gamebook doporučuji.

09.03.2022 4 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Novodobá "foglarovka". Napínavý dobrodružný příběh z alternativní Prahy, kde tříčlenná parta řeší záhadu Prašiny - pražské části. Kniha je samozřejmě mířena mladším čtenářům a proto je potřeba ke knize takto přistupovat. Čtenář je pak odměněn napínavým čtením, s pomalu odhalujícími se tajemstvími. Děj pěkně utíká, příběh je uzavřen, ale samozřejmě dává prostor pro další rozvíjení a tak určitě budu pokračovat druhým dílem.

25.01.2022 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Ok, přiznávám, že až můj oblíbený režisér Villeneuve mě přemluvil, abych se po X letech dokopal přečíst si Dunu. Byl to děs. První kapitoly jsem netušil, která bije. Mnoho jmen, slov a výrazů, žádné pořádné souvislosti. Ale vydržel jsem. A byl jsem odměněn úžasným příběhem, který vyniká bohatým světem, kulturami národů a vztahy postav. Třešničkou na dortu je pak samotný děj, který graduje a graduje.
Skvělá kniha, kterou jsem měl i možnost z části si pustit v audio podobě a i ta je skvěle namluvená. Takže pokud se "bojíte" onoho čtení, už nemůžete hledat výmluvy :)

10.01.2022 5 z 5

O Norikovi O Norikovi Vladimír Chvátil

Český gamebookový klenot a jsem rád, že Altar se pustil do znovu vydání (v pevné vazbě!) a zamezil tak nesmyslnému prodávání prvního vydání za tisícovky.

Každopádně obsahově jednoduchý, ale o to více "pohádkový" příběh, který sází hlavně na humor (už samotná přední stránka s názvem pobaví) a chytrost. Nečekejte tedy žádné velké souboje a přehršel statistik postavy. Těch statistik a zapisování tu není mnoho a celkově knize sedí.
Každá pomyslná kapitola (žádné kapitoly v knize nejsou, ale vnímal jsem je tak dle momentálního cíle Norika) je originální a ne jednou jsem měl problém knihou projít. Jakmile se vám to ale povede, řekněte si, jak pěkně to měl autor vymyšlené - například cesta přes les. Takových příkladů bych mohl napsat více, ale nebudu spoilerovat. Možná jen závěr byl až moc složitý a musel jsem delší dobu hledat způsob, jak úspěšně příběh uzavřít, ale na druhou stranu správný gamebook má snad vždy nějakou zapeklitou část.
Za mě povinnost mít Norika v knihovně. Určitě pro každého gamebookaře, ale klidně i pro ostatní čtenáře, kteří chtějí mít nějakou gamebookovou knihu.

30.12.2021 5 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Úplně stejná kniha mohla vzniknout v opačném znění a fungovalo by to stejně. Určitě nepopírám to, co autor sděluje, ale záleží na úhlu pohledu - jak se grafy a čísla podávají a to jak v TV, novinách, tak v této knize. Nechápejte mě špatně, s autorem souhlasím, ale zároveň jsem toho názoru, že je nutné upozorňovat na "negativa" a mít zdravý rozum a nenechat se oblbnout tlakem masmédií. To už však není na knižní recenzi, ale esej :)

Každopádně musím uznat, že po prvních úvodních stránkách a kvízu si mě autor získal. Poté mi však čtení znechutil. Pořád to stejné, jen s jinými čísly, jinými grafy, trochu jinak podanými větami, jen ty oblasti se měnily. Několikrát jsem knize dával ještě šanci, ale nakonec ji odložil a vracet se k ní určitě nebudu.

14.05.2021 2 z 5

Muž z Everestu Muž z Everestu James Ramsey Ullman

Nerad bych knihu vychválil natolik, aby případný čtenář nakonec byl zklamaný. Ale...
Knihu jsem koupil za pár korun v antikvariátu, protože mám rád knihy o horolezectví a byl to snad můj nejlepší kup. Kniha mě k sobě přitáhla tak moc, jako dlouho už žádná jiná.
Za podpory spisovatele vyprávěn životní příběh Šarpy Tenzinga, který dá nahlédnout na historii horolezectví v Himalájích, na život v tomto prostředí a na zdolávání nejvyšších hor světa, zejména té nejvyšší. Největší hodnotu knihy pak spatřuji v tom, že je to příběh místního člověka, ne žádného Američana či Evropana. Možná i proto kniha působí jednoduše, ale o to víc poutavě a čtivě. Jediné mínus knihy je pak to, že je na mne málo obsáhlá. Rád bych četl dál a dál. Dozvěděl se vše víc do hloubky.
Pro mne knižní skvost, který stojí za pozornost. Kniha co zaujme a nepustí. Povinnost pro fanoušky a milovníky hor.

12.11.2020 5 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Po přečtení zdejších nadšených komentářů ("úžasná kniha", "děsivý příběh", "geniální čtení"...) a vysokém hodnocení jsem byl plný očekávání a... ty nebyly určitě naplněné. Byť je Písečný muž svižným a dobrým čtením, nemůžu se ubránit pocitu, že mi tam něco chybí a já už něco takového viděl nebo četl. Příběh s ničím novým nepřichází a pracuje v klasické příběhové šabloně. Musel bych spoilerovat, abych svůj názor podložil fakty. Spoilerovat však nechci.
Můj komentář je možná ovlivněn právě zdejšími nadšenými ohlasy, které kdyby nebyly tak přehnané, tak bych hodnotil střídměji.

06.02.2020 3 z 5

Temný experiment Temný experiment Gwenda Bond

Knihu hodnotím s tím, že jsem očekával rozšíření nebo obohacení Stranger Things (dále jen ST) světa. To se mi však bohužel nedostalo v dostatečné míře. Příběh sice popisuje to, odkud se objevila Jedenáctka, ale kniha je po všech stránkách bohužel velmi průměrná. Příběhem se totiž točí stále kolem jednoho málo zajímavého výzkumu/experimentu a nabízí jen pramálo napětí a hlavně té ST atmosféry. I když přivřu obě oči, závěr je i na svět ST hodně přímočarý a pro hrdiny jednoduchý (to není žádný spoiler). Vlastně vše je v knize přímočaré a stroze popsané.
Stejně ale nejvíc mrzí skutečnost, že ze světa ST nenabízí doopravdy skoro nic, a kdyby se kniha jmenovala jinak, asi by se mohlo jednat o libovolný příběh o „nějakém experimentu“.

Ano, hodnocení je spíše negativní a točí se zejména kolem zklamání z toho, že zasazení do světa ST je nedostačující. Myslím si však, že oprávněné – což jiného taky čekat od knihy ze světa ST?

Každopádně kniha se četla jednoduše a rychle a přece jen jsem se něco málo o minulosti Jedenáctky dozvěděl.

05.12.2019 3 z 5

Cabin Porn - Chaty na konci světa Cabin Porn - Chaty na konci světa Zach Klein

Je třeba hned na úvod říct, že se jedná spíše o obrazovou knihu a přehlídku všemožných chalup, chat a přístřešků z celého světa, které autoři vybrali do konečné knižní podoby Cabin Porn.

Příběhu a tedy textu je zde málo. Ten je zde v podobě příběhů ke každé kapitole a tedy k jedné vybrané stavbě. Musím říct, že jsou však krásně napsané, zobrazují smyšlení, životní směr či samotný život lidí, kteří se k budově pojí.

Kniha je zejména pro milovníky fotografie, přírody a chat všemožných typů. Má svou atmosféru, své kouzlo a určitě se přistihnete v myšlenkách, že i vy byste nějakou takovou chatu chtěli.

PS. Pokud vám knižní výběr fotografií nestačil, mrkněte na stránky cabinporn.com (případně třeba instagram se stejným jménem), kde je mnohem vetší galerie.

PS2. Nedávno autoři oznámili nové vydání, tentokrát zaměřené na interiéry. Už se nemůžu dočkat.

22.02.2019 5 z 5

Jakubův cestovní deník Jakubův cestovní deník Jakub Čech

Takový obsah bych si určitě nikdy nedovolil prodat. A když už, tak bych si takovou knihu nikdy nekoupil (knihu jsem dostal). Knihu jsem bez problému přečetl, protože mám rád cestování. Ale…
…ale takovýto obsah není hoden knižnímu provedení/prodeji. Byť se jedná o cestovní deník, i ten se dá podat jakkoli zajímavě. Jakubův deník obsahuje popis každého dne, který je opakující se, s absenci čehokoli zajímavého. Chcete barvitý popis krajiny? Chcete znát jakékoliv (alespoň trochu obsáhlejší) vlastní pocity z cesty? Chcete příběhy a zážitky s lidmi, které během cesty potkává? Nebo chcete alespoň brát knihu jako zdroj informací? Nic z toho zde vlastně není – respektive je, ale vše je tak povrchně a opakujícím se způsobem psané, až to zamrzí a naštve.
Představte si situaci, kdy se v horkém létě těšíte a máte chuť na vychlazenou litrovou limonádu a vy ji dostali skoro dopitou, bez bublinek, ale aspoň trochu vychlazenou. Budete možná trochu rádi za to malé osvěžení, ale stejně bude převládat pocit nespokojenosti.
Každý den v knize vypadá zhruba takhle (popis je lehce přehnaný, ale na druhou stranu ne daleko od pravdy): Vstávám v 5:30, jdu kolem Blue Lake. Potkávám „thru hikera“ Pepíka (35 let), pak ještě pár „day hikerů“. Dělám si přestávku na míli 1025,8 v 10 hodin, kde svačím. Míjím Big Mountain, klesám o 500 metrů. Potkám Johna (48 let) se kterým se hodinu bavím. Den končím na míli 1035,1 kde je jeden stan. Spím pod šikárem/stavím tarp, usínám v 10 hodin.
Byť jsem milovník jakýchkoliv cestovatelských knih a knih tohoto ražení, tuhle bych určitě nedoporučil. Úplně stejný deník totiž najdete zdarma na jeho webu (kde jsou i další Jakubovi cesty) a krom toho na stránkách nebudete ochuzeni o mnohem více fotek. Nevidím jediný důvod, proč si knihu kupovat, když už bych ji chtěl vůbec číst.
Dvě hvězdy za to, že autor má můj obdiv a také za to, že mám slabost pro přírodu a podobné dobrodruhy.

17.12.2018 2 z 5