Hynais Hynais komentáře u knih

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Já jsem z Petry Dvořákové nadšený. Zajímavé formy, které používá, neotřelý styl, propojení s realitou dnešních dnů, to všechno dodává jejím knihám čtivost i přesah. A Sítě jsou nejen o manipulaci, ale i o spolupodílu těch, kteří se nechají manipulovat.

01.12.2023 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

(SPOILER) Audiokniha v provedení s Veronikou Khek Kubařovou a Andreou Černou je totálně odzbrojující. Ta kombinace dětského nadšení s dílčí deziluzí a dospělého nepochopení s absencí empatie je zdrcující. Bez návodného moralizování je to přímočará linka k pochopení toho, proč se některé věci dějí právě takto a proč jim jde tak těžko zabránit...

01.12.2023 5 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Velmi dobře napsaná detektivka se zajímavou osobní zápletkou. Vůbec mi nevadí, že některé dějové linky zůstávají nedořešené... naopak to příběhu dodává na autentičnosti.

15.05.2023 4 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Vůbec se neztotožňuji s tím, co píše většina čtenářů této knihy. Za mě je ta kniha napsaná špatně. Nelíbí se mi styl, který příliš poučuje a připadám si, jak kdybych poslouchal špatného vypravěče. Chybí mi smysl pro detail, chybí mi prostor pro tajemno a poctivé budování čtenářova očekávání. Celé je to, jak slohová práce. Ve druhé půlce se stane zajímavým alespoň děj, ale i tady je spousta nelogičností i zjevných chyb a už vůbec jsem nedokázal získat pocit dramatičnosti. Jde jen o náznak gradace příběhu jeho popisem, nikoliv tím, že by autor poctivě stavěl výpravný oblouk na charakterech postav a nad motivacemi účastníků. Přesto, že příběh nejde proti dobovým událostem, já mu prostě nevěřím... Dějová linka v druhé půlce mě nechala příběh dočíst a proto dávám alespoň dvě hvězdičky.

10.05.2023 2 z 5

Cestička pavoučích hnízd Cestička pavoučích hnízd Italo Calvino

Jardadr ode mě dostal palec .... přesto s jeho komentářem nesouhlasím zcela. Za mě je ta kniha mimořádně zajímavá jak svým obsahem tak stylem. Když uvážím, že to psal třiadvacetiletý mladík s čerstvou válečnou zkušeností, tak klobouk dolů! Nejde jen o pohled dítěte, ale i o hru na pomezí dětského a dospělého světa, o skvělé využití zjevné reality, toho jak jeden svět nemůže do důsledku rozumět tomu druhému. A na čtenářích nechává autor odpovědi na dvě základní otázky: Co války způsobuje? A jak války destruují každého, koho se dotknou? A přitom je povídka/novela psána s lehkostí a vtipem ... Proto říkám: MIMOŘÁDNÝ POČIN!

10.05.2023 5 z 5

Moderní sebeobrana Moderní sebeobrana Pavel Houdek

Výborně napsané, přesné, metodicky zvládnuté, uvěřitelné, srozumitelné. Okamžitě jsem to koupil dceři, protože první část knihy a její uvědomění může zabránit tomu, aby druhá část byla potřebná.

25.10.2022 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Výborný... fakt výborný! Prolínání různých pohledů nejen dokresluje obrázek toho, co se děje v očích každé ze čtyř postav, ale hlavně umožňuje docílit hloubku "spoluprožitku" bez toho, aniž by se čtenář s kteroukoliv postavou identifikoval.

14.07.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Výborně napsáno. Skvěle odvyprávěno! Přesto mi v knize něco chybělo k tomu, abych si řekl, že je to dokonalé. Možná chyběla větší hloubka prožitku ... možná jsem vnímal přílišnou míru vysvětlování historických souvislostí... A možná jsem moc hnidopich!

04.08.2021 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Kromě všeho, co už je napsáno v jiných komentářích, chci poukázat na jeden moment. Autorka dokázala do příběhu staršího více než sto let vpravit způsoby prožití lidských emocí, které jsou aktuální i dnes... U žárlivosti či u obavy o život dětí to tak nějak čekáte, ale Karin Lednická tam vpravila i niterný pocit podváděného muže, pro kterého je důležitý vztah k milované ženě a je ochoten obětovat i svou pověst nebo rozpoložení ženy, která si uvědomuje své pochybení, ale neumí ho přiznat.... a přitom neutrpí autentičnost příběhu

03.08.2021 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Příběhy z Medvědína mě bavily o něco více než tato kniha. Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykl na nadsázku ve velice vyhraněných životních situacích a také na množství postava příběhů s nimi spojených... Ale Backmanovo sociální soucítění a jeho snaha hledat za lidskými skutky a pohnutkami člověka a jeho těžkosti je tak neuvěřitelně ryzí, že to přečtení nakonec stálo za to!

19.04.2021 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Vlastně jsem po všech těch ohlasech čekal trochu více. Příběh je opravdu mistrně poskládán. Líbí si mi i ten neotřelý styl, ve kterém se pisatel nesnaží čtenáře prvoplánovitě dojmout a nepopisuje situace přehnaně emočně. Jenže já jsem asi stará škola... a prostě mě to nestrhlo, nemůžu dát pět hvězdiček

11.01.2021 4 z 5

Čtvrtá oběť Čtvrtá oběť Peter May

Peter May moc hezky na pozadí příběhu popisuje Čínu dvacátého století a zejména prvky a význam kulturní revoluce v šedesátých letech. Ale samotná detektivka postrádá sílu jeho příběhů ze Skotska a z ostrova Levis.

11.01.2021 3 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Je to až neuvěřitelné, kolik barev pocitů, vztahů a lásek/nelásek dokáže Hartl nacpat fo jedné knihy. A přitom kniha zní stále svěže a uvěřitelně. Jenže... Před koncem knihy už jsem se cítil kapku přesycen a s některými postavami to už tolik neprožíval

14.05.2020 4 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Když už si myslíte, že Mayu, Anu a Benjiho dobře znáte, tak vás autor něčím překvapí, chvílemi dokonce až naštve! Po nějaké době vám zase přijde pochopitelné, proč se zachovali, jak se zachovali, aby přišla další pecka do hlavy... Je to zase plné emocí a nečekaných zvratů, ale Medvědín byl přeci jenom o chlup lepší, o chlup hlubší, o chlup přesnější... A stejně jsem rád, že jsem se se všemi z Medvědína ještě jednou sešel! Děkuji pane Backmane!

24.02.2020 4 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Čte se to jedna radost. Zábavné, vtipné, nepoučující ... a neotřele upozorňující na zajímavosti, které byste bez Ládi na podobné cestě mohli třeba minout!

24.02.2020 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Opravdu silný zážitek! Skvěle vystavěný příběh, pořádná dávka emocí, obrovská hloubka prožitku. Ano, chvílemi je to depresivní, ale o to silnější je vždy ta naděje, která z toho pak vytryskne. A hokejové prostředí je v chování hokejových šílenců i "šílenců" popisováno naprosto věrně a uvěřitelně...

17.11.2019 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Je to čtivé, je to netradiční a je to místy napínavé o odsýpá to, ale.... je to jen těžko uvěřitelné svým průběhem a postrádá to hloubku, tak potřebnou k tomu, aby se čtenář mohl ztotožnit s chováním hlavní hrdinky...

13.10.2019 3 z 5

Jak umírá demokracie Jak umírá demokracie Steven Levitsky

Děkuji panu E. Taberymu za odkaz k této knize. Jednak jsme se poučil o vývoji amerických i některých evropských demokracií a jednak jsem si odnesl "jak" a "proč" je ta hranice mezi demokracií a autokracií fakt neskutečně tenká. A například ono neškodné české prezidentské ohýbání ústavy může být již zítra zdrojem nevratných problémů...

12.10.2019 5 z 5

Myšlení: rychlé a pomalé Myšlení: rychlé a pomalé Daniel Kahneman

Povinná četba pro všechny, kdo splňují alespoň jednu z podmínek níže ????
a) jsou přesvědčeni, že dělají vždy optimální rozhodnutí
b) pochybují o svých rozhodnutích a chtěli by to změnit nebo aspoň zlepšit
c) neprožívaji ani A ani B, ale jejich rozhodnutí mají vliv ma druhé lidi

07.10.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Skvěle napsané. Výborně zpracované. Líbil se mi i ten přístup spisovatelky, který střídal časová období a různé pohledy odlišných osob na totožné události ... a přitom nenudil

23.07.2019 5 z 5