Hyaenodon Hyaenodon komentáře u knih

Labyrint světa a ráj srdce Labyrint světa a ráj srdce Jan Amos Komenský

Kniha je to jistě zajímavá a z historického hlediska nesmírně cenná. Co mi na ní vadilo bylo opakování jednoho schématu po celou dobu pouti Městem (všichni se hádají, Poutník se naštve a jde se jinam). Druhá část mi přišla paradoxně zajímavější, protože nalezení klidu ve vlastním nitru je něco, co myslícímu člověku umožňuje přežívat setkání s blby a praštěnými ideologiemi, kterými je dnešní svět (Město) přeplněno.

20.03.2024 3 z 5

Grimmové Grimmové Kenneth Bøgh Andersen

Pecka. Mrazivé příběhy o špatných rodičích, kanibalech a o strachu. Moc jsem si ji užil.

11.03.2024 5 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

Naprostá klasika, s chutí jsem si ji připomněl. Století výzkumu Solaris - a nic nevíme, i když byly potištěny tuny papíru. Nádhera.

11.03.2024 5 z 5

Nana Nana Émile Zola

Myslím, že je kniha i na dobu, kdy vznikala, zbytečně ukecaná; posledních cca 80 stran je pak vážně jízda. Nanu nechci hodnotit, pouze využívala hlouposti bohatých mužů.

03.03.2024 3 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

(SPOILER) Oproti Listopádu docela jízda. Musím říct, že jsem podezříval (nevlastního) otce, přestože je kniha přecpaná narážkami na skutečného viníka. Trochu nedotaženě na mě působí další osud Jakuba a vlastně i jeho bratra, protože z něj není sňato falešné obvinění. Babi je svině a snese srovnání i s panímámou Boučkovou z Kalibova zločinu (za mě nejotravnější ženská, jakou jsem v literatuře poznal). Ale jo, bavil jsem, šňupl jsem si knížku na jeden zátah.

19.02.2024 4 z 5

Okřídlení tvorové v bouřkových mračnech Okřídlení tvorové v bouřkových mračnech Karin Novotná

Svižná jednohubka, možná až trochu hektická. A myslím, že mnohem děsivější je to, co nevidíme (viz Lovecraft). Škoda, že je samotná invaze vylíčena tak zkratkovitě, mohla to být super "zombie" atmosféra.

10.02.2024 3 z 5

Platforma Platforma Michel Houellebecq

Moje druhá autorova kniha - podle mě obecně lepší průměr. Porno části mi nevadily (k Lady Fuckingham se to ani nepřibližuje), komentáře západní civilizace jsou jářku velmi trefné. Neskutečné pokrytectví naší (francouzské) společnosti, která předstírá spořádané rodiny (na sociálních sítích) a jejíž členové se nemohou vystát. Práce pro práci, zavírání očí před skutečnými problémy a morální cirkusy u pseudoproblémů, kde ukazujeme svou správnost... Nemůžu říct, že bych byl autorem ohromen, ale klidně po nějaké další knize sáhnu.

09.02.2024 3 z 5

Božská komedie Božská komedie Dante Alighieri

Skvělý překlad. Jedna z knih, u kterých si člověk vyčítá, že ví tak málo o křesťanství nebo o antice.

12.01.2024 5 z 5

České pohádky Karla Jaromíra Erbena (19 pohádek) České pohádky Karla Jaromíra Erbena (19 pohádek) Karel Jaromír Erben

Naprostá klasika. Jaký malý Hyaenodon jsem je poslouchal z gramofonové desky.

12.01.2024 5 z 5

Atlas majáků na konci světa Atlas majáků na konci světa José Luis González Macías

Podle mého by kniha mohla být klidně delší. Vždy jsem si říkal, že by mě život na majáku bavil, ale to jsem ještě nevěděl, kolik bylo s jeho obsluhou spojeno dřiny.

12.01.2024 4 z 5

Stříbrný vítr Stříbrný vítr Fráňa Šrámek

Ale proč ne, krásné obrazy a detaily v popisech přírody. První část mi připomněla Portrét umělce v jinošských letech, ta druhá mi asociovala Džínový svět. Ve své době to musela být pecka, ale jakožto cynickou bestii po čtyřicítce mě Ratkinovo srdeční pnutí moc nebere.

31.12.2023 3 z 5

Možnost ostrova Možnost ostrova Michel Houellebecq

Moje první autorova kniha. Musím říct, že jsem nevěděl, do čeho jdu. No, je to námět na depresi...

Parafráze WTF momentu: V budoucnosti nás čeká jenom štěstí, kde nebude prostor pro humor, ironii ani veselí.

26.12.2023 4 z 5

Tchán Kondelík a zeť Vejvara Tchán Kondelík a zeť Vejvara Ignát Herrmann

Čekal jsem nějaký "masakr" ve stylu U snědeného krámu a dostal jsem Ulici z konce 19. století. Manželé Kondelíkovi mě bavili tím, jak se mezi sebou neustále štětili, Vejvarovi mi přišli jak rodina cvrčků ze Ze života hmyzu... Příběh sám o sobě je dost chabý (opravdu by dcera takhle vyváděla?). Tři hvězdy za humorné verbální přestřelky, na víc to nevidím.

05.12.2023 3 z 5

Gilgameš Gilgameš Vojtech Zamarovský

Zamarovský prostě uměl a i díky němu jsem se začal zajímat o dějepis. Jeho adaptace původní předlohy je svižná a čtivá a myslím, že převedení do prózy (zejména vzhledem k fragmentaci původního textu) rozhodně příběhu neškodí. Lahůdka.

28.11.2023 5 z 5

Zpověď dítěte svého věku Zpověď dítěte svého věku Alfred de Musset

Další klasik, který mi léta unikal. Osobně nemám rád ukňourané (pre)romantické hrdiny a Chamyl to ve svém příspěvku pěkně shrnul. Octavius nemá žádný životní cíl a tak veškerou svou energii vrhá do emoce, které říká láska, ale jde o posedlost ideálním stavem. Celkem osvěžující byly kritiky "současnosti" a opět se mi potvrzuje pocit, že jsme jako společnost v podstatě pořád stejní.
WTF moment: Nemoc tohoto století pramení ze dvou příčin: Nic z toho, co bylo, už není a všechno to, co bude, ještě není.

20.11.2023 4 z 5

Brány Evropy: Dějiny Ukrajiny Brány Evropy: Dějiny Ukrajiny Serhii Plokhy

Připouštím, že vměstnat cca 1000 let do necelých 400 stran textu je nadlidský úkol - autorovi se podařilo "orat" téměř celou knihu stejně hluboko. Osobně bych uvítal víc informací o banderovcích - buďto se jejich role přeceňuje, nebo je autor obchází. Každopádně mi kniha dodala celou řadu informací (a nutno dodat, že jsou díky nim současné kroky Ruska trochu pochopitelnější). Je ironií, že když jsem studoval dějepis, učili jsme se o kdejakém francouzském vévodovi nebo vzdorocísařích Svaté říše římské; o Ukrajině a Rusku však skoro nic...

06.11.2023 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

(SPOILER) Sedmá autorova kniha. Kdybych ji četl před zhruba deseti lety, asi bych dopadl jako Naoko. Teď jsem si ji přečetl s pocitem někoho, kdo už dávno zatelefonoval Midori a dobře udělal... :)

22.10.2023 4 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Tak tohle byla celkem silná káva. Vadil mi poněkud zmatený začátek, kde se "bez střihů" pendlovalo mezi řadou postav, ale pak si to sedlo. Každopádně se mi (ne)líbí, jak se řada modelů chování "postfordovské" společnosti stává dneska standardem - hlavně se bavit, nevázat se a mít "právo" na štěstí... :/

WTF momenty: V organizované společnosti nemá nikdo důvod být vznešený nebo hrdinný. Krása je přitažlivá a my nechceme, aby lidé byli přitahováni starými věcmi. Chceme, aby měli rádi věci nové.

12.10.2023 4 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Nejšílenější scény... Zátah operovaných na neočk... neoperované a výlev U o tom, jak odvedla na operaci celou třídu a jak museli děti svazovat... Knihu jsem četl před necelými třiceti lety na gymplu, ale až po 1984, Konci civilizace a Callocainu.
Zamjatinovi se podařilo vytvořit celkem uvěřitelý svět, ve kterém můžeme vidět narážky na (nedávnou) současnost. Severní Korea, covidové hry, ale třeba i libovolnou "diskuzi" na internetu, kde se odlišné názory netrpí. Na Orwella to prostě nemá, ale za mě čtyři a půl hvězdy.

01.10.2023 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Mark Watney je nesmírně sympatický vypravěč - dělá chyby a je sprostý. Knížku jsem si užil od začátku do konce a už dlouho mi něco tak nesedlo.

10.09.2023 5 z 5