Hyaenodon Hyaenodon komentáře u knih

Vzpoura oceánů Vzpoura oceánů Frank Schätzing

Velmi napínavý příběh, ale na můj vkus příliš ploché postavy bez pohnutek (nebo s příliš pozdě objasněnými - viz Anawak). Na druhou stranu se autor nebojí se téměř se všemi v průběhu knihy rozloučit, což mě občas i překvapilo. Konec byl na můj vkus příliš pozitivní a osobně mi vadily i neustálé zmínky o ničení planety lidmi. Za mě solidní tři hvězdy, dobrý průměr.

04.09.2023 3 z 5

Život, boj a smrt: Češi a Slováci pod sedmi vlajkami 1914-1920 Život, boj a smrt: Češi a Slováci pod sedmi vlajkami 1914-1920 Václav Vlk

Zajímavá, ale poněkud uspěchaná knížka. Podle mě by si toto téma zasloužilo jít víc do hloubky - samozřejmě i s tím, že osudy zejména ruských legionářů jsou podrobně popsány jinde.

29.08.2023 3 z 5

Náměsíčníci - Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce Náměsíčníci - Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce Christopher Clark

Naprosto skvělé. Za nejtragickokomičtější považuji stav, kdy všechny zúčastněné strany pouze tvrdily, že reagují na cizí agresi a že se jen a jen brání.

16.07.2023 5 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Vlastně neveselé čtení. Píší to tu i jiní, ale jsme stále stejní...

19.06.2023 4 z 5

Sivooký démon Sivooký démon Jakub Arbes

Trochu E. A. Poea, trochu Ann Radcliffové, špetička Malé Strany, protřepeme... Překvapivě dobře se mi to četlo, ale nějakého rozuzlení jsem se nedočkal. Regina je sympatická, vypraveč trochu pistolník (scéna s kočím), vyprávění o starém pískaři je dle mě z rubriky "To nevymyslíš, to musíš vidět" a v ničem si nezadá s válečnými povídkami Guy de Maupassanta. Nedokážu říct, proč čtyři hvězdy, ale dávám je. :)

15.06.2023 4 z 5

Podivuhodný případ dr. Jekylla a pana Hyda / The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde Podivuhodný případ dr. Jekylla a pana Hyda / The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde Robert Louis Stevenson

Naprostá klasika. Tajemno je zde postupně budováno až do (známého) finále. Krásná byla úvaha o Hydově osobnosti, která byla "mladší a neopotřebovaná". Na můj vkus byla novelka až moc krátká, ale s tím už nic neuděláme. ;)

28.05.2023 4 z 5

Civilizace Civilizace Laurent Binet

Autorův historický přehled je působivý a samotný nápad není špatný. Vtipné byly pohanské pohledy na křesťanství a na jeho dobové spory. Co mě neskutečně ubíjelo, byla "nerománovost" knihy. Jde o chronologický soupis událostí, kdy si k žádné postavě nelze vytvořit vztah, protože je autor nenechá promluvit. Dvě hvězdy za dějepisné znalosti autora.

24.04.2023 2 z 5

Zeď Zeď Marlen Haushofer

Je to neuvěřitelné. Hlavní hrdinka nám 95 % textu knihy líčí, jak hospodaří v horách, a člověk se nejen že nenudí, ale nemůže přestat číst. Jen tak mimochodem se dozvídáme i střípky z vypravěččina života plného odcizení a neustálého spěchu za něčím. I přes (možná malinko nedotažený) motiv tajemné zdi velmi uvěřitelný příběh.

10.04.2023 5 z 5

Ta třetí Ta třetí Jaroslav Havlíček

Na pět hvězd tomu podle něco málo chybí, ale jinak hutná chuťovka o průměrném narcistním zmetkovi. Vedle Neviditelného nebo Petrolejových lamp je dle mě trošku "do počtu", ale to nic nemění na tom, že jsem si ji velmi užil.

10.04.2023 4 z 5

Legenda Emöke Legenda Emöke Josef Škvorecký

Zajímavá jednohubka psaná nádherným jazykem, ale na pět hvězd to osobně nevidím.

28.03.2023 4 z 5

Žádáme trest smrti! Žádáme trest smrti! Petr Koura

Za obrovskou péči s pořádáním materiálů patří oběma autorům velké uznání. Pročítal jsem si všechny ty "spontánní rezoluce" a bylo mi fyzicky nevolno. Popisovanou dobu jsem nezažil, takže se neodvažuji soudit, jak moc se bylo možné tlaku strany a vlády vzepřít. Každopádně to jednotlivci dokázali. Škoda, že jich bylo tak málo...

27.03.2023 5 z 5

Lidská bestie Lidská bestie Émile Zola

Zola prostě uměl. Čteno podruhé s odstupem zhruba 20 let a z knihy mám mnohem hlubší zážitek. Jediná postava v příběhu není normální (násilníci, alkoholici, gambleři, idioti, vrazi). Je úžasné, jak je každá postava něčím posedlá a jejich posedlosti spřádají síť průšvihu. Severína Jakubem a snahou se zbavit Roubanda, ten hazardem, Jakub vraždou, Misard penězi, jeho žena touhou mu je nevydat, soudce svou vizí zločinu... Parafráze myšlenky, u které jsem měl WTF moment; k čemu je spravedlnost, když promluvilo právo?

21.03.2023 4 z 5

Jeptiška Jeptiška Denis Diderot

Velmi nadčasové úvahy o svobodě a její ztrátě, o manipulaci a nátlaku. Bez církevních hábitů by to skvěle platilo i na jakoukoliv totalitu, ale i na běžné situace, kdy jedinec nesouhlasí s většinovým názorem nebo postoji.

01.03.2023 4 z 5

Deník bezdomovce Deník bezdomovce Michal Pohanka

Knize trochu schází konec (což dává smysl vzhledem k tomu, že se autorův příběh ještě odvíjí). Popis bezdomovectví jako takového jsem čekal trochu víc šokující, na druhou stranu jeho zdravotnické a sociální blogy jsou velmi osvěžující. Každopádně mu přeji na jeho namáhavé cestě štěstí a výdrž.

30.12.2022 4 z 5

Vězení svobody Vězení svobody Michael Ende

Tak to bylo hodně ostrý. :) Osobně mi nejvíc sedl příběh Maxe Muta, Legenda o Ukazateli na křižovatkách cest a Dům na periferii, ale všechny povídky jsou super. Třetí autorova kniha a potřetí silný WTF pocit.

30.12.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Moje první autorčina kniha. Zpočátku jsem měl pocit, že i tři hvězdy budou moc, ale zhruba od chvíle, kdy začala vyprávět Magda, mě kniha chytla. Konec mě příjemně překvapil (Maja), ale na pět hvězd to osobně nevidím. Jak tu již někdo psal, "něco" knize chybělo a pěkné metafory nebo detaily (zboření kostela, mizení lidí) jsou příjemnou třešničkou na dortu.

09.12.2022 4 z 5

Opožděné reportáže Opožděné reportáže Ladislav Mňačko

Krátké a velmi drsné povídky o procitnutí z revolučních snů...

30.10.2022 5 z 5

Jak chutná moc Jak chutná moc Ladislav Mňačko

Zajímavý a domnívám se, že nadčasový vhled do světa mocných, ale něco málo tomu ještě chybí.

30.10.2022 4 z 5

Žil jsem zbytečně Žil jsem zbytečně Jiří Hejda

Za mě průměr. Některé pasáže byly podle mě až příliš dlouhé (novinařina), některé trochu moc krátké (ÚPK, zatčení, příprava procesu). Příjemný je jazyk knihy, který nenudil, ale celkově mě kniha nějak nenadchla. Londonovo Doznání mi přišlo poutavější.

30.10.2022 3 z 5

Za mě osobně průměr. Kniha má vtipné momenty, ale na Forresta Gumpa nemá,