hroubek hroubek komentáře u knih

Země Nikoho kniha první Země Nikoho kniha první Greg Rucka

Tohle se mi líbilo. Mám rád, když si hrdinové v příbězích sahají na dno, musí řešit morální dilemata, a začnou se stírat rozdíly mezi správným a špatným. A takový je i komiks Země Nikoho. Gotham padl. Zemětřesení zničilo město, a jak padlo město, tak padl i řád a zákony. V ulicích vládne chaos a přežívají silnější a chytřejší. Někdo se dokázal přizpůsobit, a někdo stále věří ve staré pořádky a zákon. Jenž jak dodržovat zákon, když žijete v Zemi Nikoho, kde už žádné zákony neplatí. Scénáristé rozjedou velmi silnou zápletku, která velmi dobře funguje. Čím více se scénáristé drží v civilně rovině, tím je komiks lepší a silnější. Hodně tomu pomáhá, že Batman má minimum prostoru - alespoň ze začátku. S příchodem Batmana příběhu lehce spadne řetěz. Což, je trochu škoda, protože jsem si užíval tu civilnost a problémy, které řešil Gordon a spol. Jakmile Batman nastoupí na scén, tak příběh začne být mnohem akčnější a lehce chaotický. Pořád je to moc dobré čtení, ve kterém se scénáristé krásně vyřádili - viz. poslední dva sešity s Cainem. Země Nikoho kniha první je povedený a zábavný komiks a já se těším na další díly.

22.04.2024 4 z 5

Harleen Harleen Stjepan Šejić

Silný, krásně nakreslený a parádně odvyprávěný komiks. Umělec Stjepan Šejić odvedl na Harleen výbornou práci a je vidět, že je to autorský komiks, který má umělec pěvně v rukou. Šejić je převážně umělec než klasický komiksový scénárista, a tímto přístupem přistupoval k tomuto komiksu. Nepsal klasický scénář, ale nastínil příběh a dialogy, pak k tomu přizpůsobil panelovaní, a jakým způsobem bude příběh vyprávěn a jaké bude mít tempo. Šejić jako umělec převážně vypraví obrazem a vizuální formou. Nicméně musím uznat, že to na komiksu nebylo vůbec poznat. Šejić má hodně silné a zajímavé dialogy, které mají hlavu a patu, a parádně po psychologické stránce fungují. Scénář je povedený a hodně se mi líbilo se dostat pod povrch doktorky Harleen Quinzelové. Její rozhovory s panem J. jsou velmi povedené a fungovali na mě. Co se týče vizuální stránky, tak to je kapitola sama pro sebe. Šejić udělal užasnou kresbu, která se mi moc líbí. Jsou to úžasné obrazy, na které je radost koukat. A ty barvy jsou úžasné. Fakt super práce. Největší problém tohoto komiksu je, že má přesně daný konec a samotná cesta k němu je dost předvídatelná. Z mého pohledu zapojení do příběhu Harvey Denta funguje, tak na půl, ale několik hezkých momentů to nakonec přinese. Harleen je moc povedený komiks, který udělá radost zkušený komiksovým znalcům, tak i začátečníkům.

16.04.2024 4 z 5

Domeček krve a bolesti Domeček krve a bolesti Mike Carey

Scénárista Mike Carey má bohaté zkušenosti s hororovými příběhy. Pro Vertigo psal Lucifera a Mezi řádky, ale hlavně psal čtyři roky sérii Hellblazer, ve které vystupuje John Constantine. Carey je zkušený scénárista, a na Domečku krve a bolesti je to hodně vidět. Komiks má velmi dobrou atmosféru, jsou tu znepokojivé scény, a Carey si tu rozehraje tajuplný příběh napříč staletími, který dost dobře funguje. Hodně mi sedlo, že Carey nikám nespěchá a velmi elegantně vypráví příběh ve dvou časových rovinách. Komiks má po příběhové stránce spád, napětí a bavilo mě odhalovat celkové vyznění příběhu. Carey odvedl moc dobrou práci a jeho příběh umí být hodně nepříjemný.

Výtvarná stránka komiksu mi dost sedla. O kresbu se postaral Peter Gross, kterého doplnili Vince Locke a Cris Peter. Gross vytvořil přesnou kresbu, která správně zachytila atmosféru příběhu. Parádně funguje práce s detaily, hra se stíny, a výrazná barevná paleta. Kresba parádně umí zachytit nepříjemné věci, jenž jsou v příběhu. Ať už jde o násilí, démony nebo strašidelné momenty. Z mého pohledu se kresba povedla.

Komiks vychází v pevné vazbě a dostalo se mu té nejlepší péči. Kvalitní desky, kvalitní papír a i nějaký bonusový materiál. Velkou radost mi udělaly alternativní a klasické obálky, které jsou luxusní a výborně vystihují atmosféru samotného komiksu. V bonusech nalezneme medailonky autorů, první koncept příběhu a krátký rozhovor Careym a Grossem.

Co se týče záporů, tak osobně mám menší problém s gradací příběhu. Čistě z mého pohledu to vygradovalo až moc rychle, a v samotném příběhu vidím několik děr. Naštěstí je příběh napsaný zábavně a napínavě, že vám to tolik vadit nebude, pokud nad tím nebudete dlouze přemýšlet.

Domeček krve a bolesti je dobrý a zábavný komiks, který si jistě užijí všichni fanoušci hororového žánru. Při čtení komiksu si jistě vzpomenete na různé knihy od Stephena Kinga, různé hororové filmy a seriály. Scénárista Carey parádně pracuje s atmosférou a napětím, a servíruje nám povedený hororový příběh. Takže pokud máte rádi hororové komiksy, tak dejte Domečku krve a bolesti šanci.

08.04.2024 4 z 5

Vzkříšení Ra´se Al Ghula kniha druhá Vzkříšení Ra´se Al Ghula kniha druhá Grant Morrison

Lepší než první díl, ale i tak zůstává na jazyku mírná pachuť jelikož, to mohlo a hlavně mělo být lepší. Po scénáristické stránce už to není takový bordel jako minule. Příběhy dávají větší smysl, vše je akčnější, smysluplnější a směřuje je to k nějakému konci. Osobně se mi hodně líbil závěrečný sešit, který byl opravdu povedený. Největší problém tohoto komiksu je ten, že i přestože se čte dobře, tak je ve výsledku, takový nijak.

08.04.2024 3 z 5

Pod Ďáblovým mostem Pod Ďáblovým mostem Loreth Anne White

Velmi slušně napsaná detektivka, která se čte dobře. Je to mám první kniha od autorky a musím říci, že jsem ve výsledku spokojený. Autorka knihu napsala zábavně a místy je správně napínavá. Hrdinky jsou sympatické, atmosféra dobrá a má to neokoukané prostředí kanadského maloměsta. Trochu jsem měl problém s tím, že dvě třetiny knihy se jede na neutrál, aby se v poslední třetině sešlápl plyn až na podlahu. Osobně mi moc nesedla finální pointa, která mi přišla lehce překombinovaná. Pod Ďáblovým mostem je zábavná detektivka, která se čte dobře.

01.04.2024 4 z 5

Vzkříšení Ra´se Al Ghula kniha první Vzkříšení Ra´se Al Ghula kniha první Grant Morrison

Vzkříšení Ra´se Al Ghula zní jako něco, co si chcete přečíst, protože samotný název a i zápletka zní zajímavě. Jenže jakmile začnete číst, tak dostanete facku. Tento díl je chaoticky pospojovaný, místy je velmi nudný, nedá smysl a je prostě takový nijaký. Výrazně tady chybí ucelený příběh, který by tomu dal nějaký tvar. Dalším problémem je to, že scénáristé pracují s postavami divným způsobem, se kterým jsem celou dobu dost bojoval. Jediný, co zachraňuje tento komiks je závěrečná třetina, kde se začne alespoň něco dít a "příběh" v ten moment má nějaký spád. Z mého pohledu dost slabý díl, snad druhá část bude lepší.

23.03.2024 3 z 5

Encyklopedie hororového filmu Encyklopedie hororového filmu Petr Cífka

Parádní kniha, která udělá radost nejen hororovým fanouškům. Miluji knihy, které borci z MovieZone vytvořili. Je tam vidět fanouškovské srdíčko, upřímná láska k filmům a taky radost, že můžete vytvořit něco, co může sloužit i dalším generacím divákům, který budou objevovat filmy z daného žánru. Se samotnou knihou mám jeden zásadní problém. Je prostě krátká. Informací je tady dost, přesto jsem měl pocit, že se mnohdy klouže po povrchu, o některých tvůrcích padne jen pár slov - i přestože by si zasloužili větší rozbor, určitě se mohlo jít více do detailu o tricích, vzniku efektů atd. Je mi jasné, že není v lidských silách se rozepsat o každém filmu stejně (některé filmy si to kvůli svým kvalitám ani nezaslouží), ale některé filmy by si zasloužily o trochu více slov, než jen pár řádku. Jinak krom délky knihy jsem velmi spokojený. Knihu jsem četl hodně dlouho, protože jsem si jí šetřil, aby mi vydržela co nejdéle. Dozvěděl jsem se spoustu úžasných informacích, historek a mám desítky tipů na filmy, které bych si jednou rád pustil. Tahle encyklopedie se hodně moc povedla a každému filmovému fanoušku vykouzlí úsměv na tváři. Takže pokud někomu chcete udělat radost, tak touhle knihou nic nezkazíte.

16.03.2024 4 z 5

Katastrofa kniha třetí Katastrofa kniha třetí Alan Grant

Prakticky bych mohl zkopírovat komentáře k předchozím částem, a tak nějak bych dokázal přesně vystihnout jaká je třetí část. Opět mohu napsat, že se jedná o komiks, který se čte dobře, má spád a jsou tady věci, na které nejsme tolik zvyklí. Bohužel stále mám pocit, že se místy klouže po povrchu, některé věci se vyřeší jednoduše a celkově z toho necítím tu naléhavost a jistou bezmocnost. Největší radost mi udělal příběh z Arkhamu, který je hodně povedený a stylisticky nejzajímavější. Třetí část Katastrofy není špatná, ale pořád mi tady něco chybí.

09.03.2024 3 z 5

Já jsem tu Já jsem tu Hidejuki Furuhaši

Ze začátku jsem s tím bojoval, ale pak se to příjemně rozjelo. Je vidět, že tvůrci mají dost načteno, a berou si hodně inspirace od Marvelu - Spider-Man a X-Meni. Příběh celkem šlape, postavy jsou zajímavé a mají, co nabídnout. Jediný, co mi fakt nesedlo jsou dialogy. Těch je tady zbytečně moc a brzdí děj. Kdyby to bylo lehce svižnější, tak bych byl spokojenější.

02.03.2024 4 z 5

Jednou ranou Jednou ranou ONE (p)

Hodně fajn komiks, který se nebere úplně vážně a čte se dost dobře. Je to přepálené, zábavné a dělá si to srandu z nezranitelných hrdinů. Trochu mi nesedlo, že se o hlavním hrdinovi nic nedozvíme - jaký je, kým byl, co ho motivuje atd., ale zbytek fungoval více, než dobře. Povedený a zábavný komiks.

02.03.2024 4 z 5

Brutal: Zpověď detektiva z oddělení vražd 1 Brutal: Zpověď detektiva z oddělení vražd 1 Kei Koga

Japonská verze Dextra, která je ještě brutálnější, úchylnější a cyničtější. Nečekal jsem nic, a dostal jsem fajn příběh, co jsem přečetl raz dva. Bavil mě ten cynismus hlavního hrdiny, užil jsem si citování Vymítače ďábla, a byl jsem lehce znechucený tím, co mi Kei Koga prezentuje - ne samotnou věcí, ale jakým způsobem je to vyobrazené v rámci příběhu a daného světa. Další díl bych si klidně přečetl.

27.02.2024 4 z 5

Katastrofa kniha druhá Katastrofa kniha druhá Alan Grant

Katastrofa pokračuje a Bruce Wayne a jeho alter ego Batman se snaží zachránit koho můžou. Na komiksu se mi hodně líbí to, jak ukazuje, že tahle katastrofa zasáhla úplně všechny. Od nejbohatších po ty nejchudší. Velmi dobře fungují mini epizody, které hezky ukazují jak se lidé chovají. Co se týče hlavního příběhu, tak je fajn, čte se to dobře, ale pořád mám problém, že mi tam něco chybí. Příběh mě nedokáže naplno sejmout a poslat do kolen abych ho četl jedním dechem. Na druhou stranu je to celkem příjemná změna oproti klasickým příběhům.

26.02.2024 3 z 5

Každý jeden den Každý jeden den Gabriel Bá

Moc nádherný komiks, který umí silně zasáhnout a dostat se velmi snadno pod kůži. Největší síla tohoto komiksu spočívá v tom, že je velmi civilní a dějí se zde věci, které se mohou dít i nám v běžných životech. Čím více podobných a styčných bodů v komiksu najdete, tím je to pro vás osobnější, dojemnější a silnější. Autorská dvojice Fábio Moon a Gabriel Bá odvedli výbornou práci a jejich komiks se čte jedním dechem a má velkou hloubku. Dané scény a dialogy nejsou prázdné. Mnoho věcí se v komiksu říká mezi řádky, ale stačí malinko pozorněji číst a vnímat kresbu, a spoustu věci vypluje na povrch. Scénář je velmi povedený a příjemně mě překvapilo, jak si mě Moon vodí a hraje si s mým očekáváním, co bude v dalších kapitolách a jakým směrem se bude příběh ubírat. Kresba od Bá je moc pěkná a příjemná na pohled. Opravdu moc mi sedla a cítil jsem z ní takový krásný klid a jisté smíření s osudem a nevyhnutelností některých momentů, které v lidském životě přicházejí. Velkou radost mi udělaly obálky k jednotlivým číslům, protože jsou nádherné. Celkově mi tento komiks hodně sedl, a jak říkám, čím více máte v životě prožito, čím více máte zkušeností, tak tím více vám to sedne. Samozřejmě komiks není úplně bezchybný, a pár drobností by se našlo, ale i tak mi to nezkazilo celkové dojmy z tohoto komiksu. Každý jeden den je moc hezký a povedený komiks o tom, co se nám děje v našich životech.

22.02.2024 5 z 5

Katastrofa kniha první Katastrofa kniha první Alan Grant

Bohužel mi to nesedlo, tak jak jsem doufal. Nemůžu říci, že by se jednalo o špatný komiks, o tom žádná. Spíše se komiksu nepodařilo, aby se mi zaryl do hloubky a zanechal ve mně něco více. Má to skvělé momenty a okamžiky, ale já si nemohu pomoc, protože mi to celé přijde takové ploché. Scénáristé to hezky vymysleli, kreslíři to skvěle nakreslili - ty hrátky s panely jsou super. Hezky funguje střídání hrdinů, kdy na katastrofu koukáme z různých úhlů pohledu. Snad mi další části sednou mnohem více.

17.02.2024 3 z 5

Jak se vám líbí / Večer tříkrálový Jak se vám líbí / Večer tříkrálový William Shakespeare

Moc pěkné. Začínám tomuto britskému bardovi přicházet na chuť a mám v planu si přečíst jeho další slavná díla. Obě hry se čtou dobře a mají spád. Některé dialogy jdou trochu přes jazyk, ale to je dáno dobou. S příběhy mám dva menší problémy. První je ten, že mi nikdy nesedne postava nějakého šaška - prostě ty jeho průpovídky jsou na mě trochu moc. A ten druhý problém jen ten, že Shakespeare neumí gradovat konce. Všechno se vždy vyřeší jednou větou a všichni jsou spokojený a konec. Je to takové lehce nijaké, ale třeba v jiných hrách je to lépe rozepsané. Tak jako tak, tohle mi sedlo.

12.02.2024 4 z 5

Makbeth Makbeth William Shakespeare

Konečně jsem se dokopal k tomu, abych si přečetl něco od největšího dramatika, který kdy žil. Do děl Willa Shakespeara se mi nikdy moc nechtělo, kvůli tomu jak jsou vystavěné a napsané. Ale zkusit se má všechno, zvláště když to obstálo zkouškou času a má to nepopiratelné kvality. Příběh Macbetha jsem viděl několikrát zfilmovaný, takže jsem věděl do čeho jdu po příběhové stránce. Samotný text byl zpočátku pro mě docela složitý, ale jakmile jsem si na něj zvykl, tak se to četlo dobře. Příběh je dobrý, text zajímavý a působivý, a rozhodně nelituji, že jsem to četl. Macbeth je klasika a já se těším až zkusím další díla od pana Shakespeara.

03.02.2024 4 z 5

Smrt v osamění Smrt v osamění Marv Wolfman

Dobře odvyprávěný komiks, který se čte lehce, dobře a celkem i rychle. Tento komiks je důležitý, jelikož poprvé na scénu přivede postavu Tima Drakea, ze kterého se pak stane další Robin. Scénárista Marv Wolfman odvedl dobrou práci a samotný příběh má dobrý spád a umí být zajímavý i dojemný. Trochu mi nesedla ta linka s Dentem, ale pro účely příběhu to fungovalo, tak jak to fungovat mělo. Fajn komiks.

Robin povstal Robin povstal Peter J. Tomasi

Velká akční jízda, která má jeden zásadní problém - nelze se bát o hrdiny. Někdo by mohl namítnout, že tohle je přeci v každém komiksu, a svým způsobem by měl, tak na padesát procent pravdu. Přesto tady je to naschvál vyhnané do extrému. Scénárista Peter Tomasi odvedl dobrou práci a já vidím, o co se pokoušel a žeru mu to i s navijákem. Nicméně je to pro mě takové "prázdné". Rekviem za Damiana a následně Hon na Robina mi emočně sedli více. Robin povstal je velké finále všeho, co se stalo a na nějakou psychologii není čas, teď se musí jednat. A jak píšu na začátku, je to velká akční jízda, kterou jsem si užil, ale kdyby zde bylo trochu více psychologické stránky, tak bych byl spokojenější. Tak jako tak, jde o velmi dobrý a zábavný komiks.

Spálené mosty Spálené mosty Peter J. Tomasi

Dobrý a povedený komiks. Scénárista Peter Tomasi mi s každým dalším přečtený komiksem dokazuje, jak moc je dobrý scénárista a jak skvěle umí pracovat s postavami a příběhem. Tomasi s velkou lehkostí odvypráví svou verzi o tom, jak se z Harveyho Denta stal Two-Face. Tato část komiks byla z mého pohledu nejsilnější a nejzajímavější. Prakticky každá flashbacková část příběhu mi hodně sedla a byla hlavně zajímavá. Zajímavá byla i hlavní záporačka, která má něco do sebe a dost jsem si jí užil a doufám, že se k ní někdy příběh stočí. Prakticky nejslabší na tomto komiksu je akce. Tomasi si je v akci dost jistý, ale popravdě, kdyby se příběh více točil kolem psychologické stránky Denta a Erin, tak bych byl spokojenější. Spálené mosty jsou dobrý a zábavný komiks, který má ke všemu sympatickou jednohubku na svém konci.

Nejhledanější muž v Gothamu Nejhledanější muž v Gothamu Grant Morrison

Velká akční jízda, která nám konečně ukáže smrt zázračného chlapce Robina. Scénárista Grant Morrison žene svůj příběh do velkolepého finále, ve kterém způsobí Temnému rytíři tu největší bolest. To důležité Morrison odvyprávěl v minulých číslech, a teď je konečně čas na akci a pořádnou konfrontaci. A já si to užil více, než jsem čekal. Morrison sešlápne pedál až na podlahu a pere to do nás naplno. Vrchol komiksu přichází cca v půlce, kdy sledujeme Robinovu smrt. Jde o velmi emotivní část příběhu a Morrisonovi se povedlo z tohoto momentu vyždímat všechny myslitelné emoce. Zbytek příběhu je pak o něco slabší, ale i tak jsem si ho užil. Některé zvraty překvapily, závěrečný souboj je dobrý a konec je pro Batmana typicky. Povedené zakončení velkého příběhu