hroubek hroubek komentáře u knih

Temný vesmír Temný vesmír Grant Morrison

Druhý díl byl lepší, a taky se lépe četl. Zde jsem se hodně těšil na odpovědi a jak to naši hrdinové zvládnout. Samotná závěrečná bitva je dost dobrá, jen ta cesta k ní byla dost trnitá, zvláštní a místy taky dost zamotaná. Místy mi přišlo, že samotný scénáristé toho chtějí říci strašně hodně a přitom moc dobře, ví že polovina toho, co budou říkat je zbytečná. Opravdu bych se zde nezlobil, kdyby to bylo přímočařejší a zábavnější. Důvod, proč tomu nedám tři hvězdy, je ten, že je zde výborný sešit s Green Lanternem.

29.05.2022 4 z 5

Temní rytíři Temní rytíři Dan Abnett

Druhý díl podle mě funguje o dost lépe, než první. A to z jednoho prostého důvodu - dostáváme odpovědi. Konečně je nám ukázáno, co se vlastně děje, jak se to stalo a taky proč. Samozřejmě nedostaneme všechny odpovědi, jelikož pak by nemělo cenu číst další díl. Nicméně to není tak roztříštěné a čte se to dost dobře. Zvláště, když se nám představuji alternativní Batmani a jejich temné světy. Tady si scénáristé hodně vyhráli a ukázali nám, že hrdinové může velmi snadno padnout pokud víte, jak na ně. A to Batman moc dobře ví. O to více, ta porážka bolí. Z mé strany spokojenost a doufám, že mě další díl hodně sedne.

24.05.2022 4 z 5

Metal: Temné noci Metal: Temné noci Scott Snyder

Velká komiksová událost. Dost jsem se na to těšil, protože zápletka zní velmi lákavě. Hned na začátku je třeba říci, že to není vůbec lehké čtení. Čtenář, který nemá načteno a nebo nezná postavy se tady bude hodně ztrácet (to se stalo i mě, jelikož nemám načtený Snyderův run u Batmana). Bohužel nám to samotný scénáristé moc neusnadňují a je to velká škoda, protože kdyby příběh z počátku nebyl, tak roztříštěný, tak by to bylo o dost lepší. Naštěstí jakmile se začtete do příběhu, tak jednotlivé věci začnou dávat mnohem více smysl a lze si komiks dost dobře užít. A ke konci už je to přehledné a vše dává víceméně smysl. Musím si přečíst další díly, abych viděl kompletní obraz.

22.05.2022 4 z 5

Komediant / Rorschach Komediant / Rorschach Brian Azzarello

Komediant - Z mé strany velké zklamání. Na tento komiks jsem se hodně moc těšil, protože mi Komediant přišel, jako nejzajímavější postava ze Strážců. Cynický zabiják, který pochopil jak to ve světě chodí a rozhodl se být absurdním vtipem pro tento svět. Osobně mi přijde, že scénárista Brian Azzarello, tak úplně nepochopil samotnou postavu. Měl prostor na to, aby Komedianta vykreslil, dal mu nějaký rozměr, ale místo toho nám radši ukazuje politické intriky atd. Jasně scény z Vietnamu jsou zajímavé a krásně ukazují zrůdnost Eddieho, ale to je trochu málo. Čekal jsem více. 6/10

Rorschach - Můj druhý nejoblíbenější Watchmen. Opět velká natěšenost, a opět mírné zklamání. Azzarello pochopil postavu, ale bohužel selhává v příběhu. Příběh je obyčejný a krom pár momentů nenabídne skoro nic zajímavého. Naštěstí tohle kompenzuje skvělá kresba od Lee Bermejoa, která příběhu dodává tu správnou a hutnou atmosféru. To, co příběh ztrácí na originalitě, tak to tahá nahoru Rorschach jako postava a celkové pojetí příběhu. Mít to o trochu zajímavější příběh, tak by to byla velká pecka. Škoda. 6,5/10

Samotný komiks obsahu spoustu nádherný obálek, náčrty stránek a medailonky autorů. Obálky jsou moc povedené a hned bych si je nechal zarámovat jako obrazy.

08.05.2022 3 z 5

Krize identity Krize identity Brad Meltzer

Hodně povedený komiks, který funguje na více úrovních. Krizi identity lze vnímat jako detektivku s přesahem, jelikož se naplno ponoříme do nitra "vyšetřovatelů". Samotný komiks velmi často nabízí nový pohled na vnímání vztahů mezi superhrdiny, jejich blízkými, a tím co se považuje za morálně správné, a tím co je nutné udělat. To, že komiks není černobílý, je super a dodává mu úplně jiný rozměr, který podtrhuje samotná pointa. Mám z tohoto komiksu velkou radost. Mohu říci, že jsem přečetl docela dost komiksů, a proto mě vždy potěší, když mě něco překvapí. A to se scénáristovi Bradu Meltzerovi povedlo. Meltzer se rozhodl koukat na věci pod jiným úhlem a soustředit se na záležitosti, které většinu čtenářů nenapadly, anebo je prostě nezajímaly. Díky tomuto úkroku stranou získal Meltzer obrovské možnosti, kam s příběhem jít, co vyprávět a jak moc zničit představu o šlechetnosti superhrdinů. A to je na tomto komiksu to nejlepší. Ten pohled na superhrdinský život, co to obnáší, s čím hrdinové musí žít a jakou to má všechno cenu. Meltzer odvedl parádní práci a znovu nám v plné nahotě ukázal, že superhrdinové jsou pod kostýmy stále lidé plní emocí, lásky a taky hněvu s bolestí. Z mého pohledu odvedl Ralph Morales velmi dobrou práci. Kresba je krásně mainstreamová a moc hezky se na ní kouká. Morales vyniká v detailech, které si uvědomíte při další četbě nebo po přečtení bonusů. Hodně moc se mi líbili konkrétní okamžiky - Atom, který prostupuje atomy provazy, pohřeb, nebo celá sekvence na satelitu. Kresba tohoto komiksu sice není nejoriginálnější, ale na sto procent splňuje to, co má. Co se týče kladů, tak tady to bude velmi jednoduché. Zajímavý a dobře napsaný příběh, který funguje a má velmi dobře vystavěné zvraty, které nutí k zamyšlení. Přesná a přehledná kresba plná detailu a nádherně zobrazený panelů a dvojstránek. A teď k záporům. Pro nováčky ve světě DC to bude složitější. Je tu hodně postav, dost se tu odkazuje na některé věci, co staly v minulosti, a ne vždy je prostor je pořádně vysvětlit. Počítá se tady s tím, že víme, že někteří hrdinové kdysi umřeli, a i přesto se jim povedlo se vrátit. A v neposlední řadě je potřeba mít alespoň trochu přehled, kdo je kdo. Pokud chcete mainstreamový komiks s myšlenkami, tak je Krize identity jasná volba.

05.05.2022 5 z 5

Hřbitovní směna Hřbitovní směna Scott Snyder

Mnohem lepší, než jsem čekal. Poslední dobou zjišťuji, že Batmanovi kratší detektivní příběhy sluší. Zde jsou vystavěny kolem jedné konkrétní události, kterou nám snad tento komplet, taky ukáže. Co, se týče samotných příběhů, tak ty se mi líbily. Mají spád, mají nějakou zajímavou pointu a čtou se dobře. Hřbitovní směna je dobrý a zábavný komiks.

01.05.2022 4 z 5

V jako Vendeta V jako Vendeta Alan Moore

Další výborný komiks od geniálního scénáristy Alana Moorea. Moore vytvořil velmi zajímavého hrdinu a zasadil ho do velmi nepříjemného světa, ze kterého by měl Orwell radost. Ta dystopická budoucnost je velmi syrová a nepříjemná a je nám postupně dávkována. Hodně pomáhá, že se dozvíme, jakým způsobem tento svět funguje a jak moc je to ošklivé místo. Komiksu vévodí perfektní depresivní kresba od Davida Lloyda, která umocňuje pocity, jenž komiks v nás vyvolává. Četl jsem komiks asi dvakrát, a těším se až si to zas někdy zopakuji, jelikož jde o skvělý komiks.

28.04.2022 5 z 5

Superman: Co se stalo s mužem zítřka? Superman: Co se stalo s mužem zítřka? Alan Moore

Komiks už jsem četl, takže sem pak zkopíruji komentář, který jsem ke komiksu napsal. Dodám, že bonusový příběh je fajn a i přestože komiks mám, tak mě těší, že v DCKK vyšel, protože se zde ukazuje zas jiná stránka Supermana.

Chápu všechny, kterým tento komiks nesedl. On je to trochu podvod a vábí na něco co úplně, tak nepřijde. Nicméně to ale nic nemění na kvalitách, které komiks má. Alan Moore je komiksový bůh a zde se hezky baví. Curt Swan má nádhernou kresbu, na kterou se krásně kouká. A co se týče příběhů, tak ty jsou zajímavé, a i působivé. Moore se zbytečně nezdržuje a jeho texty jsou srozumitelné a stručné. Čte se to velmi příjemně a je to dobrý komiks. Čím menší očekávání, tím je to lepší.

28.04.2022 4 z 5

Batman: Rok jedna Batman: Rok jedna Frank Miller

Velmi dobrý komiks. Rok jedna byl ve své době přelomový komiks. Pro dnešního čtenáře bohužel dost zestárl. Komiks má celkem originálně pojaté vyprávění, které se zbytečně nezdržuje detaily a pádí kupředu. Miller prostě počítá, že tak nějak víme, kdo je Batman a kdo je Jim Gordon, a snaží se nám převyprávět jejich začátky. A ono je to dobré a zábavné čtení. Nicméně mnohdy jsem si říkal, že je to až moc prosté, a mohlo se jí více do hloubky. Některé věci se vyřeší jen, tak mimochodem, aby se neřeklo, objeví se důležité postavy (Dent, Catwomant) atd. Chápu, že to byl účel, to samé platí i v tom, že má komiks dva hlavní hrdiny - Gordona a Waynea. Z mé strany se jedná o dobrý a zajímavý komiks, který by si každý fanda Batmana měl přečíst.

28.04.2022 4 z 5

Minutemani / Hedvábný přízrak Minutemani / Hedvábný přízrak Darwyn Cooke

Minutemani - Tuto část napsal a nakreslil výborný scénárista a kreslíř Darwyn Cooke. Cooke dělá osobitou kresbu, která nejlépe sedí na "retro příběhy". Z mého pohledu se tato část hodně povedla. Cooke nenuceným způsobem odkazuje na klasické komiksy ze zlatého věku (druhá světová válka, počátky superhrdinů) a zároveň vypráví hodně moderně s odkazem na původní Strážce (rámování panelů, přeskakování mezi hrdiny, vyprávění ve vyprávění atd.). Tento příběh je hodně pěkně a zajímavě napsaný, vůbec nevadí, že je tam dost dialogů, protože Cooke je skvělý vypravěč. Osobně jsem rád, že mě příběh několikrát překvapil, a ke všemu má dobrou pointu. 8/10

Hedvábný přízrak - Druhá část se věnuje hrdince, která si říká Hedvábný přízrak, a tomto příběhu se dozvíme, jak Laurel převzala štafetu po své matce. Na scénáři dělal opět Darwyn Cooke, ale tenkrát na něm nedělal sám. S velkou mírou se na něm podílela Amanda Conner, která se postarala i samotnou kresbu. Po příběhové stránce mě komiks bavil. Má super uvolněnou atmosféru (odehrává se v 60. letech v San Franciscu), stylovou a krásně udělanou kresbu, která v rozložení panelů opět skládá poctu původnímu dílu a v neposlední řadě dobře napsané charaktery. Cooke a Conner nám parádně představí dospívání Laurel a krásně navazují na to, co s tou postavou udělal sám Alan Moore. Mohlo by se jít více do hloubky, nicméně já jsem ve výsledku hodně spokojený. 7,5/10

Samotný komiks obsahu spoustu nádherný obálek, náčrty stránek a medailonky autorů. Z mé strany se jedná o velmi povedený komiks.

25.04.2022 4 z 5

Vision: O trochu horší než člověk, o trochu lepší než zvíře Vision: O trochu horší než člověk, o trochu lepší než zvíře Tom King

Moc se mi líbí, jakým způsobem scénárista Tom King příběh pojal. Mohl se vydat přímočařejší cestou a naservírovat nám superhrdinský epos s epickými akčními scény, protože to King, taky dost dobře umí. Ale, kdyby se pro toto King rozhodl, tak by se z toho to komiksu stala obyčejná věc. King moc dobře věděl, co chce psát a vyprávět, a taky věděl jakým způsobem to bude nejlepší. Bylo to svým způsobem odvážné, a já jsem hodně rád, že ho v tom vedení Marvelu podpořilo a nechalo mu volné pole pro jeho nápady. King v tomto komiksu sází na psychologii, práci s charaktery, pomalejší vyprávění a pečlivě vystavěný příběh s funkčními dialogy. Není to úplně oddechové čtení, jelikož je potřeba pečlivě vnímat dialogy a drobné detaily, které se v průběhu děje projeví jako nesmírně důležité aspekty. Navíc se King snaží, co nejvíce polidštit hlavní hrdiny, a vysvětlit proč se chovají, tak jak se chovají, a kde se to v nich vzalo. K tomu se samozřejmě váže i samotný podtitul komiksu - O trochu horší než člověk, o trochu lepší než zvíře (dozvíme se, že je to část textu z Kupce benátského), který přesně vystihuje, to jak je Vision a jeho rodina vnímaná. Díky této práci s charaktery, pak fungují jednotlivé dějové zvraty a pointa celého komiksu. Tom King odvedl výbornou práci. Tento komiks má velmi specifickou kresbu, která k němu velmi dobře pasuje. Gabriel Walta vytvořil působivou ilustraci, která na mě celou dobu působila takovým "retro dojmem" - typické americké předměstí z 50-60 let., i přestože se příběh odehrává v současnosti. Zaujal mě způsob jakým Walta zdůrazňuje detaily. Na některých panelech nejsou záměrně vidět detaily obličeje postav, nebo jsou dané "scény" nakreslený, aby působily odtažitě, což umocňuje náš pohled na hlavní postavy, a jejich myšlenkové a citové rozpoložení. Funguje to i jako způsob, jak vnímat postavy z pohledu vnitřního vyprávění. Walta rád ukazuje celé panely, aby se pak mohl přiblížit na konkrétní detail, a pak se znovu odtáhnout a ukázat nám celý obraz. Můj popis zní trochu chaoticky, při čtení to působí automaticky a přirozeně, ale při bližším zkoumání si uvědomíte, jak je to zajímavě pojaté. Osobně jsem hodně moc nadšený z obálek od autorů Mike del Mundo a Marco D'Alfonso. Každá z obálek je luxusně udělaná a výborně dotváří atmosféru celého komiksů. Klady jsou v tomto případě jasné. Výborný scénář, parádně zvolená kresba a stylizace. Co se týče záporů, tak zde je to malinko složitější. Hodně záleží na tom, jak ke komiksu přistupujete, a co od něho očekáváte. Pokud čekáte odpočinkový komiks, kde se superhrdinové mlátí, tak hodně narazíte. Pokud chcete něco náročnějšího, tak by tento komiks mohl být něco pro Vás. Z mého pohledu je opravdu důležité si před četbou říci, co od komiksu chci, a podle toho se rozhodnout jestli do něho půjdu nebo ne. Protože pak by se mohlo stát, že komiksu budete vyčítat něco, za co ve výsledku nemůže. určitě pochopili, že mi komiks dost sedl a užil jsem si ho. Komiks samozřejmě má několik menších chyb, ale ty v celkovém kontextu tolik nevnímám, jelikož hlavní myšlenky jsou pro mě osobně mnohem zajímavější a přínosnější. Tempo je místy pomalejší, některé dialogy dávají mnohem větší smysl pokud znáte historii Vision a Wandy. Samotná akce mohla být přehlednější, napínavější a zábavnější. Ale jak už jsem psal, jako celek komiks funguje velmi dobře, a já se těším, až si ho někdy přečtu znovu, a uvidím detaily které jsem přehlédl.

21.04.2022 5 z 5

Nebo je obojím? Nebo je obojím? Mark Waid

Z mého pohledu odvedl scénárista Al Ewing dobrou práci. Ono se to sice nezdá, ale psát příběhy se zeleným silákem není taková sranda, jak se na první pohled zdá. Ve starších komiksech byl Hulk hloupý a chtěl jenom ničit. Ewing se vydal směrem, kdy je Hulk mnohem chytřejší a je svým způsobem důstojnějším protipólem pro Bruce. Navíc Ewing moc dobře pochopil, že nemusí sázet na velkolepé akční scény a bitky, ale může dělat věci komorněji a zajímavějším způsobem. A tohle se mi hodně líbilo. Dialogy jsou dobré, bavil mě epizodický příběh a vedlejší postavy a celkově jsem si to užil. Co se týče kresby, tak Joe Bennet předvádí krásný mainstreamový standart. Kresba je přehledná a líbivá. Bennet si občas pohraje s nějakou stránkou nebo hezkým detailem. Nejzajímavější je v tomto ohledu třetí sešit, kde se mění kresba podle toho, jaká postava zrovna vypraví. Tohle mě hodně zaujalo a přišlo mi to, jak fajn nápad. V neposlední řadě musím pochválit obálky, které jsou perfektní a vytvořila je velká legenda - Alex Ross. Mezi největší klady rozhodně patří příběh a jeho vystavění. Četl jsem několik komiksů s Hulkem a dost často, tam bylo až moc dialogů a celkově se jen čekalo, kdy bude moc náš zelený silák někoho zmlátit a dokázat, že je nejsilnější ze všech. Zde se na to jde trochu jinak a to mě bavilo. Největším nedostatkem komiksu je to, že místy působí až moc "obyčejně". Chybí zde momenty, u kterých bych si řekl to pomyslné "wau". A pokud čtenáři budou čekat akční jízdu, tak budou zklamaný. Duo Ewing a Bennet odvedlo dobrou práci, ale nebude to bavit každého. Já jsem ve výsledku spokojený. Dostal jsem kvalitní komiks, který po scenáristické stránce šlape více, než dobře a má dobrou mainstreamovou kresbu. Cením si toho, že se scénárista vydal trochu jiným směrem a jsem upřímně zvědaví, jak bude příběh pokračovat. Pokud přistoupíte na hru tvůrců, tak si tento komiks můžete užít.

13.04.2022 4 z 5

Oběť Oběť Doug Moench

Hodně povedený komiks. Scénárista Doug Moench vytvořil velmi nepříjemnou atmosféru a já měl pocit, že se krásně navazuje na styl Franka Millera - ono se to píše už úvodu, ale po přečtení mohu potvrdit, že to nejsou jen prázdná slova. Moench se krásně vrací na těžké začátky Temného rytíře v ulicích Gothamu, a primárně se při tom soustředí na to, jak Batmana vnímá policie a starosta. Sice Moench nepřichází s žádnou revoluční myšlenkou, nicméně napsal velmi dobrý komiks. Hodně mu pomáhá to, že tady má dva dobře napsané záporaky, které pohání jistá "šílená logika" a jejich motivace je uvěřitelná. Díky této dvojici záporáku komiks funguje dost dobře. Z mé strany je Oběť povedený komiks.

11.04.2022 4 z 5

R.I.P. R.I.P. Grant Morrison

Četlo se mi to lépe, než jsem čekal. Už jsem se párkrát zmiňoval, že mi občas styl jakým Grant Morrison píše své scénáře nesedí. Zde jsem se bál, že se nebudu vůbec chytat, a bude to typicky morrisonovsky šílené a překombinované. Nakonec to bylo lepší a zábavnější. Má to dobrou atmosféru, zajímavé zvraty a několik velmi povedených momentů. Určitě to chce mít nějaké znalosti o tom, co se stalo v předchozích dílech. R.I.P. je celkem povedené zakončení jednoho příběhu.

03.04.2022 3 z 5

Hodně povedená knížka. Spisovatele S. Craig Zahlera znám více jako režiséra drsných chlapských filmů, které jsou velmi povedené. Po přečtení této knihy mohu potvrdit, že Zahler není jen parádní režisér, on je i parádní spisovatel - chci další knihy od něho. Kniha mi hodně sedla a užil jsem si styl, jakým je to napsané. Zahler svému textu dává "filmový pohled", tím pádem mají dialogy spád, jsou přesné a úderné, nechybí jim černý humor, ironie, sarkasmus nebo "béčková přepálenost". Spisovatel moc dobře ví, jaký příběh tvoří, zná pravidla žánru a nebojí se je poručovat a být brutální a nekompromisní. Některé části příběhu nejsou pro slabší povahy, nicméně po příběhové stránce to dává smysl a pomáhá to ve vykreslení celkové atmosféry. Prakticky skoro všechno, co se v příběhu stane má své opodstatnění. Není to oslava násilí. Je to jen ukázka toho, co lidé dokáží udělat druhým. Díky tomu hlavním hrdinům mnohem více fandíte, jelikož víte, že na hrubý pytel musí přijít ještě hrubější záplata. Zahler by si určitě rozuměl s Frankem Millerem, který vytvořil komiksovou sérii Sin City, jenž je podobně drsná a nepříjemná. Samotná kniha se mi četla parádně. Má to výborné tempo (až na jednu část ke konci, která mě nebavila), suprovou atmosféru a osobně jsem v prostřední části místy ani nedýchal z toho, co se na stránkách dělo. Kniha má perfektně napsané postavy, kterým fandíte, i přestože moc dobře víte, že rozdíl mezi nimi a některými zločinci je jen odznak. Z mé strany velká spokojenost a doporučuji všem, kdo si chtějí přečíst drsnou detektivku.

27.03.2022 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Nádherná a krásně napsaná kniha. Spisovatelka Delia Owens si perfektně hraje s výstavbou vět a je radost číst zajímavě napsané věty, které jsou pestré na slova. Owens mi několikrát ukázala, že umí tvořit věty, tak krásným a osobitým způsobem, že si je chcete přečíst znovu a znovu. Opravdu velkou pochvalu si spisovatelka zaslouží za popisy přírody a věcí kolem. Napsala to velmi působivě a s velkým citem pro detaily. Je z toho cítit láska k danému prostředí, přírodě a samozřejmě k životu na této planetě. Po příběhové stránce je to velmi dobře vystavěné a čte se to parádně. Sedlo mi i tempo, které umí být rychlejší, ale když je to potřeba může velmi lehce zvolnit a s lehkostí plynout, jako drobné vlnky na skoro klidné hladině laguny za úsvitu prvních slunečních paprsků. Owens vytvořila zajímavé charaktery a vtiskla jim život. Každá z postav je propracovaná a má dobré a špatné vlastnosti. To, jak se postavy chovají a rozhodují je přirozené a dává to smysl. Jediné, co mi trochu nesedlo je to, že občas těch popisů zvířat, rostlin a přírody bylo tolik, že jsem si to nedovedl, tak přesně představit, jelikož ty zvířata a rostliny neznám. Nicméně to nic nemění na tom, že kniha Kde zpívají raci je moc krásná a já jí všem doporučuji.

19.03.2022 5 z 5

Tajné případy Tajné případy Peter Milligan

Už v Detektivovi mi sedl styl jakým scénárista Paul Dini vypráví své příběhy. A to více jsem se těšil na další setkání s ním. Tajné případy je dost dobrý komiks. Znovu se ukazuje, že některým příběhů sluší kratší prostor a epizodické vyprávění. Zde Dini s velkou lehkostí vypraví několik příběhů, které jsou dobré a zábavné. Osobně jsem měl velkou radost z toho, že Dini znovu přivedl na scénu mou oblíbenou Zatannu. Já jsem spokojený a pokud nebude mít přehnané očekávání, tak si komiks hezky užijete.

11.03.2022 4 z 5

Batman: Dvojník Batman: Dvojník Mattson Tomlin

Spokojenost. Komiks mi sedl a příjemně mě překvapil. Mám rád, komiksy s Batmanem, které se "drží při zemi", a ukazují, že Batman je stále jen člověk, který krvácí a může zemřít. Zde je ta realistická a civilní rovina dotažená na maximum a funguje dost dobře. Z počátku jsem si dost zvykal na scénář a i na samotnou kresbu. Naštěstí obojí bylo jen o zvyku a s každou další stránkou se to četlo lépe a lépe. Scénárista Mattson Tomlin odvádí velmi slušnou práci. Tomlin si hezky hraje s vyprávěním a několikrát mě překvapil jak příběh pojal, škoda že v některých věcech nebyl o trochu drsnější a odvážnější. Stále jsem cítil, že se drží v nějakých mantinelech a neutrhl se více ze řetězu ohledně zápletky. Scénárista se rozhodl pojmout Batmana více realisticky a bez opulentnosti a velkoleposti. Žádné velké honičky, souboje nebo dlouhé akční scény. Všechno se drží v uvěřitelné rovině. A podle toho taky vypadá samotný Bruce Wayne. Věčně pomlácený, od krve a chybující. Hlavní hrdina dělá spoustu chyb a nese za ně následky. Líbilo se mi, že se velká část příběhu soustředí na dvě ženy - detektivku Wongovou a doktorku Thompkinsovou. Wongová nahradila v jistém smyslu komisaře Gordona a příběhu to prospělo a dodalo mu to jiný rozměr. Totéž platí pro Thompkinsovou, ta zase nahradila Alfréda a slouží pro Bruce jako bezpečný přístav, a je to jeho jediný spojenec. Co se týče kresby, tak s tou jsem ze začátku bojoval. Andrea Sorrentino má zvláštní a specifický styl, jenž se k tomuto příběhu naprosto hodil. Sorrentino si rád hraje s detaily, stíny a rozvržení panelů - dvojstránky jsou naprosto fantastické. Místy to působí chaoticky a nepřehledně, ale posiluje to celkovou atmosféru a vyznění komiksu a na tom záleží. O kresbě nelze říci, že by na první pohled byla příjemná a líbivá, nicméně o to více funguje v kontrastu s příběhem. Protože tohle není typický mainstreamový komiks s Batmanem. Tohle je Black Label a zde budeme dostávat dospělejší a nepříjemnější komiksy. Z mé strany spokojenost.

04.03.2022 4 z 5

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Do knihy jsem se pustil, jelikož se mi hodně líbil seriál od Netflixu. Napíšu to hned, ať to mám z krku a pak to mohu následně rozebrat, proč tomu, tak je. Seriál je o trochu lepší, než kniha. Kniha se čte velmi dobře. Mám krásně vystavěné kapitoly, které mají spád. Tempo je velmi dobré a víceméně jsem nikdy neměl pocit, že bych se nudil, nebo že by autor Walter Tevis vyplňoval stránky něčím nezáživným. Příběh mě bavil a užil jsem si to, jak spisovatel pracuje s hlavní hrdinkou a její genialitou. Důvod, proč seriál "poráží" knihu je vizualizace šachových partií. Nejsem šachista, sice si v hlavě dokáži představit rozestavění šachů a jakým způsobem se dá táhnout s kameny, ale tím to u mě končí. Zde se s tím velmi pracuje a bez znalostí šachovnice a šachové notace je to složité na představovaní. Ono by bohatě stačilo, kdyby notace byly vypsané, nebo by tam byl obrázek šachovnice se všemi kameny. To bohužel v knize není. Seriál tento můj problém dokáže díky médiu skvěle vyřešit, navíc si tvůrci seriálu vyhrály se šachovými partiemi, takže jsou vždy napínavé a svěží. Tohle je má jediná výtka ke knize. Bez znalostí šachů je kniha složitější a může v některých pasážích nudit. Takže pokud si chcete knihu přečíst, tak je dobré se nejdříve seznámit s šachovnicí, pravidly a tahy, abyste si knihu dokázali naplno užít.

01.03.2022 4 z 5

Blouznivý Rytíř Blouznivý Rytíř Jeph Loeb

Tohle se hodně moc povedlo. Mám rád tvůrčí duo Jeph Loeb a Tim Sale. Loeb má kvalitní scénáře, ve kterých dokáže skvěle pracovat s hlavním hrdinou a taky se záporáky. Zde je komiks rozdělen na tři části a každá se věnuje někomu jinému a po příběhové stránce je to parádně vystavěné a každý příběh má jiné tempo a styl vyprávění. Loeb si užívá , že nemusí vytvářet "velký příběh" a s lehkostí vypraví halloweenské příběhy na dobrou noc. Výborně mu zde sekunduje skvělý Tim Sale a jeho specifická a nádherná kresba. Sale se zde vyřádil na maximum a perfektně si hraje s kresbou a střídáním stylů. Je radost sledovat, jak Sale svou kresbou vypráví Loebovi příběhy. Je to velká pecka a pro mě jeden z nejlepších dílů této série.

24.02.2022 4 z 5